15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Da, se poate. Te poti inscrie la alt curs si iti poti prelungi statutul de studenta. -sunny-

2. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza,cu ce te-ai miscat greu?
    multumesc pentru celalalte raspunsuri parteneru' si irina.

3. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca mai am vreo cateva luni pana cand o sa trebuiasca sa fac asta, dar oare cum trebuie facut: trimit copie dupa yellow, noua scrisoare de la scoala si vreo scrisorica in care le explic ca m-am hotarat sa studiez mai mult? (nu mi se pare normal sa trimit BR1 sau pasaportul din nou). Sper sa mai fie cineva in situatia mea si sa-mi spuna ce face (sau sa se intample o minune cu restrictiile, desi e mai greu cu crezutul in minuni)

4. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca cei de la Home Office au batut un record de operativitate...mi-au rezolvat aplicatia pentru yellow in cateva zile. Pe 15 august am trimis actele la Home Office si chiar azi, dupa numai o saptamana, am primit Certificatul!! -ww-

Nici nu mi-a vent sa cred...eu nu ma asteptam sa il obtin decat peste vreo 14 zile...Stiam ca aveam toate documentele in regula, dar chiar si asa...

Asa ca se poate! Succes tuturor viitorilor aplicanti.

-dance- ance-

5. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari victoritza. Si tie, si cred ca si pentru HO... :))

-wave-

6. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor..pana la urma,cei ce fac un curs sandwich,le mai trebuie sau nu NI?Daca le trebuie,cand se aplica pt NI?Inainte sau dupa obtinerea yellow card?Multumesc si astept parerile voastre....

7. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am mers la interviu ptr NINo dupa ce am avut yellow-ul in mana, acolo tre sa dovedesti situatia ta prin cat mai multe documente, mie mi-au facut fotocopii dupa tot ce aveam,payslip-uri,legitimatie de student, hartie de la banca ca am cont deschis, pasaport, carte de identitate, hartie de la angajator, yellow card tot ce aveam am dus.Si mi-a venit o scrisoare cu NIN in 2 saptamani, iar cardul propriu-zis in alte 2 saptamani. Sanatate si putere de munca la toata lumea... -wave-si...da sigur ca trebuie sa ai NIN, pentru ca scria in scrisoarea pe care am primit-o ca daca nu ai nin ai taxe mai mari, si asta e legea, oricine munceste trebuia sa aiba national insurance number, care trebuie sa apara de altfel si pe payslip-ul tau

8. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    NI number trebuie oricui lucreaza sau are de gand sa lucreze!! Poti sa suni ca sa iti faci programare ptr NI number si de indata ce esti sigur (si poti demonstra) ca vei lucra. Daca esti student - indiferent daca e curs sandwich sau nu - si ai drept sa muncesti, atunci clar iti trebuie NI. Daca nu vrei sa muncesti....nu-ti trebuie nici cardul galben si nici NI!!!

9. ellacta

ellacta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, tuturor!

Iertati-ma ca revin cu problema mea, sper insa ca poate ma ajuta cineva...Sotul meu a fost acceptat pentru un master la University of Manchester insa aplicatia lui este pentru part-time( dureaza 2 ani ). Am citit pe aici ca nu ar avea dreptul la cele 20 ore de munca dar nu gasesc nicaieri legea care stipuleaza asta. Ideea este ca el chiar a vrut sa mearga la studii pentru studii, nu ca sa obtinem dreptul la munca in Anglia, insa nu putem suporta toate cheltuielile daca nu lucram ...Am intrebat la Consulat, la Ambasada, nimeni nu stie nimic concret despre asta.Am intrebat o cunostinta care este in Anglia la studii de ceva timp si mi-a spus ca nu conteaza, trebuie sa fie doar o universitate acreditata... Cei de la Home Office mi-au dat un raspuns pe care l-am postat si aici pe forum dar in care nu specifica nimic despre ceea ce ma intereseaza, doar ca trebuie sa completeze BR1. Cei de la Consulat mi-au mai spus ca ar fi bine sa completeze BR2 pentru ca el are doua licente si acum merge pt. master. Nu stiu ce sa mai zic... Mai e putin si trebuie sa plecam si nu as vrea sa ne trezim acolo ca nu avem drept de munca...Cunoasteti cazuri concrete, stiti unde pot gasi legislatia respectiva?Multumesc anticipat

10. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o situatie aparent foarte complicata: eu sunt student si sotia mea incepe un curs de SAGE accounts de 2 ore pe sapt. si i s-a spus ca, pentru ca nu munceste, va trebui sa plateasca doar 22% din tuition (asta insemnand 23 lire pentru 12 sapt. de curs) si i-au mai zis initial ca trebuie neaparat sa aiba un NIN. Am sunat la NIN si mi-au zis ca nu-i trebuie pt. ca nu munceste si nici nu cauta activ de lucru, insa explicand situatia, mi-au mai zis ca ii pot da un NIN daca vine cu o scrisoare de la colegiu in care sa se specifice cine plateste celelalte 78% din curs. Ma gandesc acuma ca poate nu e bine sa starnesc valuri cu cei de la colegiu, pentru ca pana la urma se poate sa-i fi zis ca tb. sa plateasca doar 22% asumand ca primeste automat benefits pentru faptul ca nu lucreaza. Ori ea nu primeste benefits, ori daca ar afla aia de la colegiu ca nu e pe benefits, ar putea sa-i zica ca tb. sa plateasca intreaga suma. In mod clar daca ar primi benefits, ar fi f. usor sa obtina NIN (de fapt, cred ca nici nu-ti da benefits fara un NIN), deci intrebarea intr-un final e: avand in vedere ca cei de la colegiu au zis pana la urma ca se poate procesa cererea de inscriere si fara NIN, si am platit deja cei 22%, ar fi sau nu intelept sa ceara sotia mea de la colegiu scrisoarea ceruta de cei de la NIN? (ma gandesc ca ar fi o ocazie buna sa obtina acum un NIN pentru situatia asta speciala, ca oricum ii va trebui mai tarziu cand va cauta o slujba)

11. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    salutare la toata lumea!poate cineva sa-mi clarifice daca un student ce detine yellow card si urmeaza in prezent un curs in hospitality management are dreptul sa lucreze mai mult de 20 de ore avand in vedere ca in prezent lucreaza la un hotel.se considera asta ca work full-time as part of their vocational studies?cursul este la distanta dar yellow cardul a fost obtinut inainte de 16 aprilie 2007 cand a intrat legea care iti cere ca cursul sa fie de minim 15 ore pe saptamana(s-au prins de smecherie in 3 luni).poate cineva sa explice asta?vezi http://www.gherson.com/articles/bulgari ... and_others

12. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu care sunt regulile dupa 16 aprilie 2007 deoarece eu am fost student inainte de 2007, dar regula era ca atat timp cat esti inrolat la un curs full-time, ceea ce insemna 15 ore minin pe saptaman, aveai dreptul sa muncesti part-time in timpul cursurilor (20 de ore) si full-time in vacanta. eu am facut un curs de limba engleza.sper ca altcineva sa te ajute mai mult

13. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Pt cei care sunt studenti dupa ian 2007 -help-...lamuriti-ma si pe mine...Gasesc cursul,ma inscriu,il platesc(e un curs de min 12 sapt si max 52 ,aleg 52 de sapt), ei imi elibereaza adeverinta ca sunt student,am dreptul sa muncesc 20 de ore,iar daca vreau sa muncesc mai mult,aplic cu BR1 pt yellow. Pana aici am inteles corect?
    Cum fac sa evit, totusi, prezenta la curs? este posibil asa ceva? eu jobul il am si nu as vrea sa pierd vremea si banutii prin alta parte(cursul fiind intr-un alt oras) si vreau sa ma apuc de munca,pt ca am irosit vreo 3 luni cu lupta cu HO si in zadar...
    Astept orice informatie,sfat sau referinta (am timp sa citesc)

14. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    mariolyme aplici cu BR1 pt yelow card care iti ofera dreptul ca sa muncesti alea 20 de ore, dar nu cum ai spus tu daca vrei sa muncesti mai mult de 20 de ore atunci aplici pt yelow. In primul rand daca esti studenta si vrei sa muncesti atunci tre sa aplici neparat pt yelow card cu BR1 , ceea ce o sa-ti dea dreptul la munca.

15. teroristualcolistu

teroristualcolistu New Member

Trophy Points:
    0
    daca esti studenta nu ai drept de munca.
    daca esti studenta si ai si un yellowcard pt studenti, ai dreptul la 20 de ore pe saptamana.

16. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    cineva mai informat?nimeni?

17. teroristualcolistu

Trophy Points:
    0
    eu stiu ca cursul trebuie sa fie inregistrat ca avand perioada de placement. incearca sa vorbesti cu scoala ta sa vezi daca se mai poate dupa ce ai inceput.

18. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Aha...multam fain de raspunsuri ..Aia de la scoala mi-au oferit un sandwich course dar care e pt visa students.Eu voiam sa aplic la un curs pt studenti din EEA si le-am explicat ca RO e in UE si vreau musai cursul ala care e si mai ieftin.Trebuie musai sa ma inscriu la un Sandwich? Ce curs trebuie sa aleg?

19. teroristualcolistu

Trophy Points:
    0
    alege un curs care sa fie in acelasi domeniu cu jobul tau actual si cand te inscrii le zici ca vrei sa ti-l includa in curs ca perioada de placement.

20. adina84

adina84 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Am tot incercat sa gasesc pe site-ul UKCOSA si WorkingintheUK documentul prin care se specifica faptul ca in urma modificarilor legislatiei din martie 2007 in privinta studentilor, la sfarsitul cursului mai ai dreptul sa lucrezi full time inca 4 luni daca ai Yellow Card. Imi poate trimite cineva linkul la documentul cu pricina?

Multumesc mult. -wave-

Share This Page