15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. o_mama

o_mama New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adynuza,

spune-mi si mie cum ai ajuns la toate aceste realizari intr-un timp asa scurt

multumiri

2. Anonymous

Anonymous Guest

From 16 March 2007, all registration certificates issued
    to students should state that:
    • you can work not more than 20 hours a week during
    term time, and
    4
    EEA STUDENTS
    • you can work unlimited hours if you are following a
    course of vocational training and are working as part
    of that training, and
    • you can work unlimited hours if you are working
    during your vacation

Acest fragment a fost extras din cel mai nou guidance publicat de OKCOSA in iunie 2007. va recomand sa cititi acest post caci se refera si la studentii romani in particular.

http://www.ukcosa.org.uk/images/eea.pdf

Bafta
    -sunny-

3. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare asta este o veste buna stie careva niste cursuri ..in domeniu hotelier sau ceva meserii....

4. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit iese si soarele pe strada mea.Dupa 14 zile am primit cardul yelow ,uff sper ca de acum sa imi mearga bine , am rezolvat si cu contul bancar nu stiu daca va mai aduce-ti aminte dar am reusit sa il fac la Hailfax si am debit card -visa dar valabil doar pe 1 an
    Acum muncesc 20 de ore pe sapt dar intrebarea mea este : in vacanta poti munci mai m ulte ore sau nu ?

5. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Da, tina_cris,

Dupa cum spune si Nicole24 puti mai sus :), ca studenti putem lucra oricat in vacante.
    Ai rezolvat cu inscrierea la doctor? Cum ai facut? Ma intereseaza si pe mine.

ty si bafta! -wave-

6. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    La doctor inca nu am ajuns , am inteles ca tebuie sa ai NIN eu inca nu il am , o sa ma duc saptamana asta la doctor sa vad , nu cred ca o sa fie probleme cu luarea in evidenta a mea .As dori daca se poate sa imi dai si mie un site unde pot sa ma interesez cat ma costa abonamentul la tren cu 30 % reducere si cum pot sa beneficiez de el .Multa balfta tuturor

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    La doctor nu trebuie absolut nimic in afara de pasaport.Trebuie sa aflati care e cel mai apropiat cabinet si sa va duceti acolo(sau sa sunati ) sa intrebati daca primesc pacienti noi si sa luati un formular de inscriere.Pe urma il completati si cu pasaportul va duceti inapoi la cabinet,ei va proceseaza datele si le trimit la NHS iar dupa vreo 6-7 saptamani primiti acasa un cartonas pe scrie ca sunteti inscrisi (cu toate detaliile voastre,cu ale doctorului,etc).

Numai bine !

8. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
  9. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Am intrat in incurcatura.
    M-am inscris la un curs de engleza pe Oxford Street insa nu stiu cum sa dovedesc la HO ca ma pot intretine.

E un pic cam "strange". Eu sunt self-employed dar nu lucrez de prin mai, iar sotul meu e dependent de mine si lucreaza cash in hand deocamdata. Conturile mele bancare sunt pe 0 pt ca nu am lucrat in ultimul timp.
    As putea sa pun niste bani in contul personal insa statementul vine doar peste o luna si n-as vrea sa astept atat. Plus ca pe lunile anterioare in contul meu e pauza.
    Singura solutie e sa trimit statementul sotului si eventual o scrisoare de sponsorizare.

Partea dubioasa e ca sotul meu nu are cum sa justifice banii. In plus el e dependentul, eu ar trebui sa arat ca-l pot intretine, nu invers.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

10. Anonymous

Anonymous Guest

1.Depune niste bani in contul tau si peste cateva zile printeaza statementul online. Sau printeaza-l la banca din masinile cash point. Highlight suma pe care o ai in cont.

2. Trimite si statementul sotului ca banii pot fi de oriunde(ex. din Romania adusi de mama caci ti-ai vandut masina).Oricum nu te intreaba nimeni. Highlight suma pe care o are in cont.

3. Daca mai locuiti cu cineva, spune-le sa va dea scrisoare ca nu platiti chiria si utilitatile, ci doar stati la ei ca si guests.

Multa bafta!
    -sunny-

11. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    ASTA ESTE CEEA CE AM GASIT PE SITEUL UNEI FACULTATI http://careers.beds.ac.uk/jobshop/regul ... ia-romania

If you are a student from Bulgaria or Romania and will be enrolling or starting your course after the 1st January 2007 then you can only work 20 hours per week during term time and vacation periods.
    If you wish to work during your studies, you must first obtain a registration certificate confirming that you are exercising a Treaty right as a student. This will provide authority for you to work up to 20 hours per week.

The registration certificate can be obtained by completing the BR1 form which can be downloaded from the home office webpage

If you are a student from Bulgaria and Romania who have enrolled before the 31st December 2006, then you can work 20 hours per week during term time and unlimited hours during vacation periods.

You can also refer to the website working in the uk for further information.

stie altcineva mai multe? andreiutzu a scris "you can work unlimited hours if you are working
    during your vacation". unde ai gasit asta? sigur nu mai era specificat si data la care ai aplicat pt un loc?

12. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cei de la mine de la universitate spun ca:
    .
    Si ca doar
    http://www.bangor.ac.uk/international/a ... ndbook.pdf (pagina 21)

Asa ca si cei de la Universitati cred ca au niste informatii...

De ce sa fie diferenta intre cate ore poti munci in vacante, in functie de cand te-ai inrolat?
    Nu prea face sens, nu?

Au 2 tipuri de yellow card pentru studenti (unul pentru cei care au inceput inainte de intrarea in EU si altul pentru cei care au inceput dupa?)

Treaty rights, ar trebui sa fie aceleasi pentru toti studentii. Nu?

Anyway, nu vreau sa mai zic nimic de ce spun cei de la mine... dar cand ajung acolo poate ii intreb... :))

13. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    nici eu nu inteleg de ce. asta e DISCRIMINARE! cum adica sa faca diferente intre cei ce s-au imnscris inainte de 31 dec 2006 si ceilalti ca mine? nu-mi convine deloc! dar vad ca scria destul de clar acolo. te pui cu astia.. -puke-
    a mai primit cineva means testedf bursary? ca mie mi-au trimis formularul dar imi cer neapartat uk bank account ca sa-=mi puna banii in el "cica". dar deschide-ti cont cand io-s inca-n Romania. a mai primit cineva bursa sa-mi zica mai multe?
    felicitari andreiutzu! 4 beeing a student in uk! si la mai multi!

14. ellacta

ellacta New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze daca deranjez pe cineva, sunt noua aici si am o sumedie de nelamuriri insa una le intrece pe toate, poate ma ajuta cineva, va rog....
    Sotul meu a aplicat si a fost admis la Univesity of Manchester, la un master part-time. Citind pe aici am inteles ca nu ar avea drept de munca daca este la part-time si atunci am scris celor de la Home Office si iata raspunsul lor, in conditiile in care le-am spus clar ca este vorba de cursuri pentru Master, part-time:
    "Dear Sir/Madam,

Thank you for your enquiry.

The Home Office is able to confirm that, unless the visa states otherwise, a person who holds a valid student visa for 6 months or more may undertake employment for:

20 hours per week during term time

Full time during vacation periods

All employment must be of a non-professional nature.

You would be able to continue working full time when your studies are completed for a period of four months or until your visa expires, whichever is sooner.

If you are encountering difficulty, the Home Office runs a dedicated helpline for potential employers designed to give advice regarding immigration and employment. Please pass this information to your potential employer and ask them to call: 0845 010 6677.

Yours faithfully,

Jas Patel
    Managed Migration
    Border & Immigration Agency "
    Nu stiu ce sa mai cred, please help!
    Multumesc!

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsul primit este gresit. In primul rand sotul tau nu are o viza de student. Romanii nu mai au nevoie de viza de la 1 ian. 2007. In al doilea rand, un student part-time nu are drept de munca! Cam asta e realitatea.

Sigur ai specificat in mesajul catre Home Office ca sotul tau este roman? Mi se pare cam aiurea ca cei de la HO sa vorbeasca de viza in cazul unui roman desi la cat de ametiti sunt nu ar fi o surpriza.

16. ellacta

ellacta New Member

Trophy Points:
    0
    Da, le-am spus ca este roman, le-am spus ca Romania este membra UE....Ma puteti ajuta sa gasesc legea care spune ca nu poti lucra daca studiezi part-time? Nu am gasit nicaieri si vorba lui Caragiale, "vreau sa vaz documenu' ". Multumesc!

17. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

M-am zapacit citind atat de multe informatii despre studentii romani si dreptul la munca si nu mai sunt sigur ca inteleg cum stau treburile, insa am nevoie de niste raspunsuri scurte si la obiect:
    1. Sunt full-time student, am inceput in aprilie 2007, am bursa de 12k pe an, imi sunt platite si taxele de catre univ., am scrisoare care sa dovedeasca asta. Doresc sa-mi mai iau un job part-time. Cred ca stiu ce acte trebuie sa trimit pentru a obtine acel yellow certificate. Intrebarile sunt: trimit aplicatiile prin posta (mi-e greu sa ajung le depun personal)? Trebuie sa includ si originale, sau copii xeroxate/scanate sunt suficiente (ma refer la pasaport si scrisoare de accept de la uni care include si detaliile despre bursa)? CAT TIMP IA PANA IMI VINE YELLOW CERTIFICATE? E ADEVARAT CA NU POT INCEPE MUNCA PANA NU AM IN MANA ACEST YELLOW CERTIFICATE? Daca ia multe luni pana imi vine, atunci cred ca trebuia sa depun de mai demult, nu mi-a dat insa prin cap ca poate dura ceva vreme.
    2. Sotia mea doreste sa aplice pentru joburi. Trebuie sa aplice si ea pentru registration certificate inainte de a se apuca de cautat joburi? Pe ce form (BR1, cumva)? S-a programat pentru interviu la NI number sapt viitoare si acum imi dau seama ca poate ar fi bine sa anuleze intalnirea pentru ca ii va cere dovada de drept de munca, nu-i asa? Cat timp ia daca aplica prin posta pana ii vine certificatul? Mersi mult, chiar am nevoie ca sunt buimac de atata informatie.

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !
    Yellow card nu dureaza in nici un caz luni de zile, eu abia am trimis br1 ieri,dar din cate am citit pe forum dureaza intre 2 saptamani pana la o luna maxim(poate 5 saptamani dar in cazuri exceptionale,cand fac aia vreo gafa si trimit prin alte parti sau mai stiu eu ce).Deci din punctul asta de vedere nu trebuie sa-ti faci griji prea mari,ca daca ai actele ok,vine destul de repede.
    Munca nu ai voie sa incepi decat in momentul in care ai cardul in mana.Actele le pui in plic impreuna cu br1,toate originale,si le pui cu confirmare de primire(signed for) ,stai linistit ca le primesti pe toate inapoi asa cum le trimiti.
    In ceea ce-o priveste pe sotia ta,trebuie sa caute de munca si cand are o oferta sa completeze br4 ,o copie dupa cardul tau galben si pasaportul ei si sa le trimita tot acolo,in vreo 3 saptamani ii vine un card care ii da dreptul sa munceasca acolo unde are oferta.Daca vrea sa schimbe jobul,trebuie sa faca iarasi exact la fel.Fara acel card nu are drept de munca.

Sper sa-ti fie de folos si multa bafta !!

19. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, Oana, pentru promptitudinea si competenta raspunsului. In conditiile astea, mai are rost sa mearga saptamana viitoare la interviu pentru national insurance number, sau e bine sa cancel si sa se reprogrameze de-abia dupa ce o sa aplice pentru card si o sa-l aiba? Ma gandesc sa nu-i dea cu flit si sa ii afecteze urmatorul interviu sau sa-i ingreuneze viitorul demers de obtinere a NIN. Mersi mult, esti f. amabila!

20. Anonymous

Anonymous Guest

"A Romanian has e-mailed me, ironically, with details of how a few individuals have fraudulently gained registration as students. In the public interest, I shall not put on the record the way in which the scheme operates, but the over-complex regulation is driving evasion. Evasion probably extends to tax and national insurance, so it costs us all money."
    :)
    asta io am fost
    :)

http://www.theyworkforyou.com/whall/?id ... s=ID+Cards

Share This Page