13.1 C
London
Wednesday, May 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru studenti

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ana11, Dec 18, 2006.

1. k_petronela

k_petronela New Member

Trophy Points:
    0
    Da! Scoala de Lb. Engleza din Ramsgate, Kent! Churchill House School in Ramsgate, Kent te poate ajuta in studiu, munca, emigration, housing in u.k.

-action-

2. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    iti cere 1200 pounds fpr 1 luna?
    sunt nebuni..dar neavind permit work nu pot face nimic

3. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    sal am inteles ca bancile te imprumuta cu 300 pt cursuri{student} eu am gasit niste cursuri de hotel management pt 1 an care costa 4000..oare ma imprumuta bancile...sau trebuie sa urmez anumite cursuri..anumite perioade..

4. Anonymous

Anonymous Guest

5. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    Petronela....am scris email pe adresa postata de tine si mi s-a intors cu failure.
    Eu sunt fata/merg la master in Londra si ajung in Anglia la jumatea lui iulie.
    Ai alta adresa de email in cazul in care vrei sa iti scriu?

te astept cu mesajul tau.
    -wave-

6. k_petronela

k_petronela New Member

Trophy Points:
    0
    tel: 0044/7891730823 din Ro. in Anglia; tel:07891730823 pt. contact in u.k. -action-

Petronela, ai optiunea pm(personal message) in care poti scrie un mesaj privat altui membru. Cred ca preferai varianta privata celei publice! :)|
    NICOLE24

7. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Petronela,

eu nu locuiesc in Ro acum, dar am sa incerc sa te sun cat pot de repee.
    merci

8. lulea

lulea New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare ,

Pana la urma, care din acestea trebuie trimisa la Home Office pentru Yellow card: admission letter sau cealaltaadministration letter sau enrollment letter? -scratch- cratch-

Multumesc anticipat. -wave-

9. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Intrucat pe formularul BR1 se spune "enrolment letter", eu nu as risca sa trimit scrisoarea sub alta denumire...ca sa aiba ei de ce sa se ia, chiar daca poate inseamna acelasi lucru. Multa bafta!!

10. catalina_1703

catalina_1703 New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor!am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.Stie cineva despre UK SCHOOL OF ENGLISH daca este ok?vreau cateva pareri.eu urmeaza sa vin la inceputul lui iulie si sa ma inscriu pentru 1 an acolo i din cate stiu imi da si drept de munca iar preturile sunt acceptabile.Daca ati fost la vreun colegiu in Londra va rog sa-mi spuneti cum este,la ce sa ma astept...mercic.pup all

11. Anonymous

Anonymous Guest

oo este foarte interesant si destul lamuritor acest forum ... cu exceptia unei singure intrebarii...mai pastrez statutul de self-employed dupa ce primesc scrisoarea de accept d la facultate? nu prea mi`a folosit pana acum decat sa`mi iau NINO ... sau aplic pentru cartonasul galben si lucrez part-time si gata? ms :D

12. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare pt cine stie: la un job de 15 ore/saptamana mai platesc taxe la stat (platit cu 5.80 pe ora) ??? ... am inteles ceva cu sub 16 ore dar nu stiu sigur (sper sa nu vi se para o prostie)

13. Anonymous

Anonymous Guest

Nu platesti taxe, doar nat insurance cateva lire acolo.
    Tot ce e sub £4890/an nu se impoziteaza, din cate imi amintesc eu.tax code 489L
    Vezi sa nu te puna pe emergency tax code care include literele BR ca platesti enorm

T

14. Anonymous

Anonymous Guest

Acum este 535L, adica sub 5350 lire pe an nu se impoziteaza, sau sub 90 lire pe saptamana. Atentie la ultima cifra de la tax code, asa cum a zis Tree.

Daca este primul job si singurul, este ok. Ar fi trebuit sa completezi un P46. daca este al doilea job din Aprilie si pana acum, trebuie sa dai P45 de la angajatorul de dinainte.

Sper sa fi fost de folos.

Noroc

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    mersi de raspuns. Is cam in ceata cu ce o sa trebuiasca sa completez... ce litere spuneti, etc... o sa vad probabil...
    E primul si singurul job (n-am nici NI inca , am facut apointment). Ieri a fost prima zi si nu era acolo persoana care e responsabila cu hartiile, mi-au xeroxat yellow-ul si mi-au zis ca sper sa vina ala maine sa imi dea acte de completat... Si eu mor de curiozitate cati bani o sa iau... :)

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza ce job ti-ai gasit? lucrezi 20h/ week sau mai mult?

17. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    doar 15 ore pe sapt (3h/zi)... dar sunt super incantata ca macar o sa fac si eu uk experience si daca nu se scot restrictiile o sa am blue la anul :)
    Insa sunt o 'poveste de succes' pana acum: am venit in februarie, am primit yellow in aprilie si mi-am gasit de munca in iunie... sper de acuma sa mi se schimbe norocul :)

18. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    sa inteleg ca in momentul cre te-ai inscris la cursuri mai dureaza..mult pina ti se da dreptul de munca part timew??

19. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    salut ,as avea nevoie de putin ajutor.M-am inscris la school of english de acolo mi-a dat scrisoarea ,hartiile pentru banca , mi-am completat Br 1 si am sunat la Home office sa vad ce mai am nevoie ca sa primesc cardul yelow ,d-na de acolo mi-a zis sa fac dovada ca ma pot intretine singura pe tot parcursul scolii .Eu stau cu prietenul meu care e aici de 1 an de zile lucreaza intr-un pub si cazarea e gratis unde stam .Intrebarea mea este :DACA EL TRIM ITE O SCRISOARE CA MA INTRETINE EL PRECUM SI BASIC ACCOUNT A LUI E OK? El momentan are in cont 2000 lire , e suficient ??? si inca o intrebare va rog .Cum ma inscriu la doctor ? ce acte imi trebuiesc ? Precizez ca prietenul meu a venit prin firma si memegera care era la timpul ala la bagat la doctor ,la ajutat cu banca si el nu stie cum sa procedez .Mersic frumos

20. cris65

cris65 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Cristina,

Prietenul tau trebuie sa-ti dea o copy a contractului lui de angajare si si o declaratie prin care se obliga sa te intretina , si acestea le vei trimite autoritatilor In privinta doctorului, te duci la policlinica ( surgery sau doctors de unde apartineti , si iei de acolo un formular de inregistrare pe care il completezi ( trbuie sa ai NI si apoi il duci inapoi si iti vor face o programare , sau poate pe loc , iti vor lua singe si urina , si te vor masura ca sa-ti completeze fisa , asat este tot
    multe salutari , cristina

Share This Page