17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca pentru profesori romani in UK?

Discussion in 'ARHIVA' started by little miss sunshine, May 10, 2007.

1. little miss sunshine

little miss sunshine New Member

Trophy Points:
    0
    Hello, everybody! :)

Sunt profesoara de engleza si locuiesc in Oxford. Momentan lucrez ca nanny aici, dar pe viitor m-ar interesa sa ma intorc la catedra. Am aplicat pentru QTS (Qualified Teacher Status), numai ca mi s-a cerut un document de la Ministerul Educatiei care sa confirme calificarea mea ca si profesor, materia predata si varstele la care pot preda, definitivarea in invatamant si daca aceasta reconoastere intruneste termenii Directivei 89/48.

Din nou hartogarie, ceva tipic romanesc, nu? -scratch- cratch- Dar vad ca nici in Anglia nu scapam de asa ceva -violent-

Va rog, daca ma puteti ajuta cu cateva informatii despre acest document. De unde si cum se poate obtine?

Multumesc! Best wishes. Lilly xx

2. dodocct

dodocct New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Am aplicat pt QTS I need some help pls!

Salutari! Nu-ti pot spune de unde poti face rost de un asemenea document dar stiu ca exista o organizatie acreditata de stat, singura de altfel din uk, care echivaleaza diplome si certificate din afara uk.Adresa este www.naric.org.uk.Bafta !

3. dodocct

dodocct New Member

Trophy Points:
    0

Scuze!Rectific www.naric.org.uk

4. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Hi Miss Sunshine,

Eu am aplicat si am obtinut QTS (apropo, sa stii ca dureaza 4 luni pana il obtii, din momentul in care ai trimis actele) cu copie legalizata dupa diploma de licenta si copie legalizata dupa certificatul de absolvire a cursurilor de pedagogie (pe care le-am facut in timpul facultatii) si pe care scrie clar ca sunt calificata sa predau in scolile din Romania. Toate actele bineinteles traduse in engleza. Deci, nu vad de ce ti-ar cere alte acte atat timp diplomele tale specifica faptul ca esti calificata sa predai in Ro. Da-le un telefon si explica-le acest lucru.

Mie nu mi-au fost necesare scrisorile de la NARIC.

Bafta!

5. Anonymous

Anonymous Guest

Little Miss Sunshine,

Si la mine a fost la fel ca la Spin - am trimis actele si peste trei luni am primit certificatul.

Nu mi-a cerut nimeni nimic in plus. Am trimis traduceri legalizate dupa diploma de licenta si certificatul de absolvire a modulului psiho-pedagogic, insa m-am gandit eu sa pun in plus si o traducere legalizata dupa decizia de numire in functie de la inspectorat (dupa titularizare). In asta scria ca predau la liceu etc. (Intamplator - tot engleza.)

Era o rubrica in formular in care te intreba daca ai lucrat in invatamant, unde, pe ce grupe de varsta si parca si ce responsabilitati ai avut. Esti sigura ca ai completat totul acolo?

Trebuie sa se rezolve mai usor decat cu cinci sute de drumuri pe la minister! Vorba lui Spin, da un telefon si explica-le. Sau scrie o scrisoare in care sa explici exact ce calificari ai, in ce scoli ai lucrat si ce responsabilitati ai avut. Cred ca aici depinde mult de tine cum iti prezinti "cazul".

Muuuuuuuult succes!

Florentina

6. intrebacioasa

intrebacioasa New Member

Trophy Points:
    0
    Care sunt 'rutele' prin care un profesor calificat in Romania poate obtine un job intr-o scoala in UK in conditiile actuale in care sunt necesare aceste carduri pentru a avea drept de munca? Sunt sanse ca aplicand direct la scoli, o scoala sa aplice direct pentru work permit - iar Home Office sa accepte sa dea un astfel de work permit, pe o astfel de 'ruta', unui roman? Este cineva in aceasta situatie? Please, share your experience with me. Thanks.

7. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebacioasa, ai intuit bine.

Exista si varianta aplicarii pt un post de profesor, direct la scoli, si apoi, in cazul in care reusesti sa-i convingi (desi din experienta proprie iti spun ca sanse prea mari nu sunt sa fii admis la o scoala in Londra, daca nu ai experienta pedagogica in UK sau o calificare din UK) ca esti ceea ce au nevoie, ei vor aplica pt tine pt un work permit. Dar cum am subliniat mai sus, sansele sunt destul de mici. Sanse mai mari pt a ocupa unul din posturile de profesori sunt in provincie.

Acum bineinteles ca depinde si de ce certificat ai tu. Daca ai albastru, stii ca nu ai nici o problema legala in gasirea unui loc de munca.

Daca nu ai acest certificat, nu iti ramane decat sa aplici varianta unu, sau, sa muncesti legal 12 luni, facand altceva, pana cand obtii certificatul albastru, iar apoi iti cauti post fara alte batai de cap.

Intre timp insa ar fi bine sa aplici pt QTS daca nu ai facut-o deja.

Bafta multa!

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
  9. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Sunt in aceeasi situatie. Am aplicat pt QTS si intre timp nu stiu ce sa fac cu statutul. Sunt self-employed din 2003.

Sunt constienta ca fara voluntariat nu am nici o sansa sa intru in invatamant aici, asa ca asta va fi cu siguranta primul pas. Am deja pe lista 2 scoli care au acceptat sa fac observatii in departamentul de stiinte incepand din septembrie.

Ma gandesc ca cel mai simplu e cu statutul de student si intre timp lucrat part-time si facut voluntariat.

O alta varianta e sa-mi deschid un "Limited Company" si sa apelez la agentii pt gasit joburi de suplinitori. Si pt asta e nevoie de cel putin 2 referinte din scoli. Numai ca asa in primul rand nu e de lucru constant si apoi va trebui sa rezolv oricum candva cu dreptul de munca pt a putea avea un post stabil in scoala.

La permisul de lucru nu ma gandesc inca, nu cred ca sunt sanse desi profesorii de stiinte pt scoli secundare sunt cautati.

M-am saturat sa astept pe statutul de self-employed atatia ani fara sa merg in nici o directie cu cariera.

Voi ce credeti?

10. elly76

elly76 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Situatia cu acordarea QTS pe baza actelor din Romania e impresionanta. Eu am venit aici acum 4 ani si la momentul respectiv singura solutie de a preda era sa te califici aici. Pentru asta am facut un curs de PGCE la universitatea din Bath si intre timp am predat in 2 scoli care accepta studenti (programul se numeste SCITT dar sunt mai multe). Dupa un an am primit PGCE si QTS si numai asa am reusit sa predau aici. Poate e diferit cu profesorii de engleza, pentru mate asta a trebuit sa fac. Mentionez ca asta inca se poate face in diferite centre din Uk si primesti si bursa (£9000 pentru mate, stiinte, mai putin pentru celelalte materii, cred ca £7000 - in decurs de 9 luni).
    Toate cele bune si succes,
    Elly

11. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Gargarita (nice nickname)

Daca esti din 2003 aici te califici la anul, 2008, sa obtii ILR, nu? E un an, stiu, inca unul de sacrificiu in care nu iti poti indrepta atentia catre cariera cum ti-ai dori. Sau tu vrei acum alta solutie?

Este imbucurator faptul ca din ce in ce mai multi profesori romani profeseaza in UK si ca impartasesc experienta lor cu cei interesati.

Mult succes tuturor

-ww-

12. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxa,

Iti multumesc pt incurajare.

Nu stiu sigur daca ma calific pt ILR pt ca am aplicat pt "yellow card" in Ianuarie pt ca sotul meu sa aibe in continuare drept de munca ca si dependent. (culmea e ca pana la urma el a decis sa lucreze "cash in hand" pt ca banii sunt mai buni decat ca angajat)

La vremea respectiva cei de la HO mi-au spus ca anii din urma nu conteaza pt ILR pt ca acum ne incadram la legea europeana.

S-a schimbat ceva sau imi scapa mie ceva?
    Dupa regulile vechi ar trebui sa aplic pt ILR in Ianuarie 2008.

Stie cineva ceva despre anii petrecuti ca self-employed inainte de 1 Ianuarie?

13. ioanafurdui

ioanafurdui New Member

Trophy Points:
    0
    am vazut ca unii dintre voi au aplicat pt QTS si au obtinut....
    imi poate spune si mie cineva unde si-a trimis actele si ce acte? as vrea sa fac acelasi lucru si habar nu am cum sa procedez. ...si ma intreb daca legalizarile sunt bune din rom sau tr facute acolo....

14. Anonymous

Anonymous Guest

15. zina

zina New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    tb sa suni al minsiterul eduactiei din Bucuresti, sa ceri sa vorbesti cu Domnul inspector Iordache si sa ceri adeverinta care iti da dreptul as profesezi in Anglia( spui materia). dar pt a iti elibera aceasta adeverinta, mai inainte tb facut un dosar cu copii dupa diplomele tale si adeverinat de la inspectorat , daca ai predat in tara, cum ac dreptul de taecehr nu ti-a fost suspendat sau revocat..
    oricum suna la minister si cere sa vorbesti cu d-l iordache, el iti va da lamuriri
    daca vrei imi poti scrie pe adresa zinabordei@yahoo.com
    nuami bine

16. deliapaun

deliapaun New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Am trimis si eu la NARIC diploma si mi-a fost recunoscuta: Primary Teacher School. Acum daca mi-as gasi un job intr-o scoala primara, am nevoie de QTS? Educatorii si invataorii au nevoie de QTS sau doar profesorii?

Va multumesc anticipat -takecare- akecare-

17. mirela70

mirela70 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Am dat peste acest site intamplator si ma bucur sa aflu ca profesorii romani lucreaza/vor sa lucreze in UK. Eu predau ESOL la un middle school in U.S.A de trei ani. Ma gandesc sa incerc sa-mi gasesc un job in UK pentru la anul asa ca voi, cei veterani pe acolo, poate imi dati ceva amanunte.
    Predand copiilor ce au emigrat in USA am avut oricum sansa de a nu ma stresa cu problemele de disciplina pe care le creaza elevii americani in alte clase. Insa e frustrant sa vad nepasarea si lipsa de interes in a invata a elevilor mei. Total diferiti de elevii mei romani...:)
    Iata intrebarile:

1.Asadar, cum e sa predai elevilor in scolile din Anglia? In special celor ce au emigrat si merg la ore de ESOL? Ma intereseaza aceasta categorie pentru ca doar cu ei voi lucra in caz ca gasesc vreun job de ESOL/EFL/EAL.
    2. Exista cereri de profesori de ESOL/EFL/EAL?
    Am cautat pe TES dar probabil ca e cam devreme...nu am gasit ce m-a interesat pe mine.
    3. Nu am QTS inca dar ma gandesc sa-l obtin....ce-mi puteti zice de salariul primit de un profesor? Depinde de scoala/county/oras? Sau cum e? Cam ce salariu ar fi suficient ?
    4. Cum este/(exista un) the saving potential pe rmonth pentru un single teacher? Se merita sa predai acolo sau nu chiar? Financiar sint foarte multumita aici in USA dar my job contract se termina iunie asa ca imi caut de lucru in alte tari deja.

Stiu ca partea financiara este o chestiune sensibila dar ma gandesc ca imi veti raspunde.

Orice alte informatii sint binevenite.
    Thanks!

18. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Mirela,

am sa incerc sa raspund intebarilor tale:

1. Aici cu ESOL nu poti preda elevilor de varsta mica, adica cei inscrisi in invatamantul primar sau secundar, chiar daca nu cunosc limba engleza. ESOL este doar pentru studentii maturi, care se inscriu la cursuri pt a invata limba engleza o data ajunsi aici. Asa ca aici poti preda ESOL in colegii specializate care ofera cursurie de limba studentilor straini. In scoala se preda engleza ca si limba materna si toti copiii sunt nevoiti sa o invete asa. In cazul in care chiar au nevoie de pregatire suplimentara, aceasta se fce tot in timpul orelor de curs, pe grupe speciale, si de cele mai multe ori, de catre profesorii lor de clasa.

2. Exista destule cereri pentru astefl de profesori. Pentru o idee generala mergi pe www.gumtree.com , sectiunea Jobs/Teaching

3. Salariul depinde de multe lucruri: salariul in Londra e mult mai mare decat cel din provincie, dar bineinteles ca si costurile sunt mai mari in capitala. Depinde in primul rand de experienta ta si scoala la care vei preda, precum si de cate ore reusesti sa-ti aduni in program.
    Sunt colegii care organizeaza cursuri de engleza pentru strainii aflati in Londra la niste preturi astronomice, ceea ce inseamna ca si salariul tau ca fi mare. In acelasi timp sunt colegii care ofera aceleasi cursuri mult mai ieftin, pentru ca sunt subventionate de stat sau diferite programe, ceea ce inseamna bani mai putini pentru profesori.

4. Salariul poate incepe de la £1000/luna din care nu prea ai ce pune de-o parte, si poate creste in functie de toti factorii mentionati anterior.

19. mirela70

mirela70 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Spin, multumesc pentru raspunsuri. Dar sa stii ca am gasit postate pe TES si job-uri de ESL/EAL/EFL pentru elementary/middle schools si chiar pt. technical colleges.
    Eu am vreo 12 ani de experienta dar m-ar interesa un full time job si un venit lunar constant, nu cursuri pt. adulti.

Thanks again!

20. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, atunci sper ca raspunsul meu nu te-a incurcat prea mult. Ce-i drept eu ti-am raspuns in calitate de profesor de limbi straine, si nu de ESOL, iar situatia la care ma refeream se aplica doar scolilor cu care am intrat eu in contact, si unde am aflat ca asa stau lucrurile. Ma bucur sa aud ca exista contrariul si ca profesorii ESOL pot preda si in primary/secondary school.

Multa bafta in continuare!

Share This Page