16 C
London
Sunday, May 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Drept de munca dupa terminare studii universitare

Discussion in 'PREADERARE LA UE' started by dreamer, Feb 18, 2008.

1. dreamer

dreamer New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Am un amic care a fost student in UK din oct 2004; el a lucrat fara incetare de la inceput in UK folosindu-se de faptul ca studentii au voie sa lucreze pana la 20 de ore pe sapt. In 2 luni i se termina perioada de studentie.

Intrebare: ce act (blue card / ILR / altceva) trebuie sa obtina pt a putea munci si dupa ce termina facultatea, si astfel incat sa obtina cat mai repede cetatenia?

Intreb fiindca am citit pe un alt fir de discutii ca acel blue card reseteaza timpul considerat la cetatenie. Eu nu ma pricep inca la aceste chestii, de aia intreb...

2. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    De ce nu se angajeaza ca post-graduat full-time pe motiv ca si-a terminat studiile? In acelasi timp si Universitatea poate sa-l plasese si ei ii vor face recomandarea pentru wp daca nu-l are deja iar dupa perioada de 4-5 ani atunci sa ceara ILRul?

Am observat ca s-au schimbat multe legi in ultimii ani mai ales de la intrarea in EU a Romaniei asa ca nu pot sa-ti spun concret dar personal nu vad ce problema ar fi sa intre sa lucreze la full-time odata ce se gradueaza.

M-am uitat intre timp la UK immigration laws si spun urmatoarul lucru pe care l-am spus si mai sus ca dupa post-graduare are dreptul sa lucreze full-time:

"International students also have special immigration options available to them upon graduation under the new points based system. Once a student graduates from an eligible UK educational institution, they can move into Tier 1 under the Post-Study Work sub-category. This will allow international graduates to remain in the UK for two years. Once completing their period under Post-Study Work, a graduate can move into another sub-category or tier." mai multe detalii poti obtine la siteul asta: http://newsletter.workpermit.com/sites/ ... udents.htm

3. dreamer

dreamer New Member

Trophy Points:
    0
    @Annie: Mersi frumos pt sugestii. Totusi nu cred ca ai observat la ce ma refer.

Problema nu este in a obtine un permis de munca. (De exemplu poate obtine blue card pe considerentul ca a lucrat de cel putin un an in UK, sau prin Post-Study Work, ceea ce zici tu.)

Problema este ce permis de munca ar trebui sa obtina, care sa nu reseteze nu stiu ce contor de timp pt obtinerea cetateniei.

Share This Page