14 C
London
Thursday, October 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dosar pt yellow card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by adella_83, Nov 25, 2010.

1. adella_83

adella_83 New Member

Trophy Points:
    0
  2. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Din experienta mea:

1. Da, pentru banca, pentru restul nu bag mana in foc.

2. Scrisoare de la sponsor – inseamna o scrisorica redactata frumos, eventual insotita de un extras de cont (al sponsorului)-Nu eventual, ci sigur (ca lucrurile sa fie cat mai sigure), potrivit careia cineva (care nu trebuie sa fie neparat ruda) declara ca intretine studentul pe perioada studiilor? Da. Acest sponsor trebuie sa indeplineasca niste conditii speciale? Nu. Scrisoarea trebuie facuta dupa anumite rigori? Nu, dar ar fi bine sa o legalizezi la notar.

3. Poate fi si din Romania, tradusa in engleza (eventual legalizata, dar nu obligatoriu). E indicat sa incluzi extrasele de cont bancar pt. ultimele 3 luni. Sa ai bani pe cont e mai indicat, decat sa nai cont si sa ai sposor, (doar o parere personala).

4. In momentul de fata la telefon merge cel mai repede.

Bafta & mult noroc

K

3. adella_83

adella_83 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru ajutor Kitchi. Sponsorul este englez get-beget, deci nu va fi cazul de tradus scrisoarea.Sper sa conteze asta. Ar putea la fel de bine sa puna niste bani in contul sotului meu, si el sa aplice ca self-suficient, dar am inteles ca nu merge asa, trebuie un extras care sa aiba cel putin 3 luni.

Referitor la dovada de adresa - el a primit deja corespondenta de la autoritati pe adresa la care locuieste in prezent, si anume - permisul de conducere, raspuns de la Job Center Plus, scrisori de la scoli, invitatie la interviu. Au toate acestea vreo relevanta ? Multumesc.

p.s. sotul sta la acesti prieteni englezi (very nice people), contribuie la unele cheltuieli, dar nu-i solicita chirie, si sunt dispusi sa-l ajute sa-si faca actele.

4. diana_chrt

diana_chrt New Member

Trophy Points:
    0
    Buna am reusit sa gasesc un curs nvq si sa ma inscriu insa noi nu putem sa lucram pana nu obtinem yellow cardul ..si as vrea sa stiu daca printr`o scrisoare venita din partea viitorului angajator catre home office cum ca imediat ce am primit yelow cardul ne vor angaja full time (pt ca facem practica la locul de munca)ne poate ajuta in primirea unui raspuns pozitiv dar si cat de cat mai repede?
    In acelasi timp ..am citit pe site despre documentele de care am nevoie pt a aplica pt yellow card ..insa imi puteti spune calea cea ma buna pentru a obtine yellow cardul cat mai repede si cum trebuie sa procedez odata ce am pregatit toate documentele (am inteles ca ar trebui sa sun sa fac o programare ..imi puteti da voi mai multe detalii si unde as putea gasi acest nr si cum sa procedez)va multumesc

5. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
  6. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    @adella_83

Cele mai solide dovezi de adresa sunt:
    contract de inchiriere; facturi de utilitati - telefon, gaz, curent.
    Merge si permisul de conducere+pasaport. Insa daca trebuie sa dovedesti ca stai la o adresa de UK, vei avea nevoie de 2 dovezi, deci permis+unul din cele mentionate mai sus.
    Cele mentionate de tine: raspuns de la Job Center Plus, scrisori de la scoli, invitatie la interviu - nu au aceeasi greutate. (dar sunt si ele folositoare).

Sponsorul este englez get-beget, deci nu va fi cazul de tradus scrisoarea.

Scrisoarea trebuie facuta dupa anumite rigori? Nu, dar ar fi bine sa o legalizezi la notar.

N-am zis nimic despre traducere, doar legalizare la un notar. Nu e obligatoriu, dar avand in vedere ca veti arata cele 3 extrase ale sponsorului (si nu al lui/a ta), daca e un document legal "da mai bine" in ochii lor (celor de la HO).

7. alynutza_0

alynutza_0 New Member

Trophy Points:
    0
    buna.
    eu am obtinut vineri yellow card si sotul meu blue card,ca dependent de mine,eu fiind studenta. Mam inscris la un curs ESOL part time (3 ore pe sapt) si am avtu la dosar : pasapoartele,poze(cate 2 de fiecare) scrisoare de la scoala(una scrisa la calculator de la enrolment office, nu una anume,nu este nici un model),cont in banca in care am avut £3000 (care e doar pe 2 luni,ca lam deschis in octombrie), si am mai avut si o scrisoare de la sponsor, dar mi-au zis ca nu mai e nevoie,contul meu e de ajuns si formularul.eu am facut 2 programari online,una pt mine la 10:30 si pt sotul meu la 12:00.am fost eu prima, nu lam trecut pe sotul meu pe formular, iam dat actele si mia zis sa revin peste 2 ore ca dureaza putin pana proceseaza datele,eu iam zis ca are si sotul meu programare la 12 si o sa imi trebuiasca raspunsul la care domn foarte dragut de la birou mia zis sa venim amandoi odata.dupa ce lam luat eu iam dat si dosarul sotului meu si am mai stat aprox 1:30 si i la dat si sotului meu.a fost foarte usor.nu ma intrebat decat pentru ce aplic si eu iam zis ca student si atat.totul a fost foarte usor,chiar mai usor decat ne asteptam.asa ca nu va faceti probleme,daca nu li se pare lor ceva ciudat nu te intreaba nimic si tot timpul am vb numai eu ca sotul meu stie f putina engleza si nu a comentat nimic.asa ca romani mergeti fara frica ca,daca e dosarul in regula nu o sa fie nici o problema, iar transportul e foarte simplu,ori cu trenul ori cu autobuzul;autobuzul x26 care pleaca din heathrow are ultima statie chiar in fata la home office iar aia de tren care e direct din victoria si faci cam 20 min e cam la 8 min aprox de mers pe jos.CRACIUN FERICIT SI SUCCES LA TOATA LUMEA

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, sa le stapaniti sanatosi! Si sa le udati

9. alynutza_0

alynutza_0 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc :*

10. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
  11. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    salut si felicitari alinutza ,
    imi poti spune si mie te rog cate luni a avut cursul tau ?

multumesc si craciun fericit si voua !

12. alynutza_0

alynutza_0 New Member

Trophy Points:
    0
    pai cursul a inceput pe 20 septembrie dar eu mam dus de pe 8 octombrie si sa terminat pe 10 decembrie,dar mam inscris si pt anul viitor,adica un an academic,sunt inscrisa pana pe 13 iulie cand se termina de fapt tot cursul si am si platit pentru tot anul, a fost £400.
    ms :*

13. ForeverM

ForeverM New Member

Trophy Points:
    0
    Astept de aproape 3 luni sa primesc yellow card-ul, dar nimic... E normal asa ceva ? Pot sa fac ceva sa grabesc procesul ? Se poate sa imi fi ratacit aplicatia ? De ajuns stiu ca a ajuns.

14. raluca007

raluca007 New Member

Trophy Points:
    0
  15. alynutza_0

alynutza_0 New Member

Trophy Points:
    0
    pe site-ul lor scrie de pe ce data proceseaza aplicatia.citeste aici www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheu...nia/waitingtimes/.Nu prea ai cum sa grabesti aplicatia,ca daca le zici ca ai nevoie de pasaport ti-l trimite dar iti anuleaza aplicatia.ca am incercat si eu asta inainte sa ma duc la ei si asa am patit.nu ai ce face altceva decat sa stai sa astepti.succes

Share This Page