3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

dorul de tara,si?,chiar vom ramane definitiv aici?

Discussion in 'SEZATOARE' started by cata246, Oct 21, 2007.

1. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    am citit toate parerile voastre cu mare atentie.mai ales ultimul mesaj alui rebeka,care m-a facut da-mi dau deama ce norocoasa este:are romani prin preajma,magazin romanesc (se pare),biserica...noi aici nu avem asa ceva.avem polonezi si indieni,cu care nu poti comunica decat in engleza,magazin indian si biserica deloc(ortodoxa).cand merg la piata,trec pe langa o biserica ucraineana(culmea,e catolica)inconjurata cu gratii si niciodara deschisa in cursul saptamanii.e foarte greu sa nu auzi graiul romanesc(mai ales morosenesc) sa nu-ti saluti vecinii,sa nu te tocmesti la piata cu babutele si mai ales sa nu te rogi intr-o biserica romaneasca..dar orice ar fi cand ma gandesc cate am indurat in tara,,,,,!asta e ! am luat hotararea de a nu ma mai intoarce pana ce fiica mea nu va avea viitorul asigurat aici.dupa aia ?om trai si om vedea.e greu aici,dar e si mai greu in romania.mi-e dor de tara,dar nu intratat incat sa ma reintorc.mi-e suficient cate un ,,holiday,, in tara.asta e parerea mea.si inca ceva:scuze pt unele greseli de ortografie,dar graba de a nu-mi uita gandurile si discutiile fiicei mele,a fost cauza.,,sorry,,(vorba englezului) -love2- ove2-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sunt sau nu norocoasa, ramane de vazut...intotdeauna am zis ca NOROCUL TI-L FACI SINGUR. Am trecut si eu prin multe si SINGURA.(colindat cam toata Anglia cu valiza dupa mine...ai mei chiar spuneau ca-s ca melcul cu casa in spinare...ca, deh, trebuia sa le spun si lor cate ceva, dar m-am ferit sa le spun tot...stiam doar ca am un drum si un scop in viata...). De aia am invatat sa apreciez...Locuiesc intr-o zona de romani pt. ca a fost alegerea mea- si este ok businesswise. Insa am prieteni sau cel putin cunostinte de toate nationalitatile (stau in casa cu africani) si cel mai mult apreciez in UK diversitatea culturala, mentalitatea si toleranta unora...
    -takecare- akecare-

3. bichonu

bichonu New Member

Trophy Points:
    0
    Indiferent care si ce ziceti , sunteti romani , si Romani o sa muriti , cu sau fara British Passport . Da , tot acasa am sa ma intorc , chiar daca si eu ca si altii am luptat sa ajung aici , dar sincer , imi pare rau de lupta dusa , nu este tara in care vreau eu sa traiesc , nu este tara unde vreau eu sa mi se nasca copii , nu este tara la care am visat , este oo lume ciudata aici , in care nu ma regasesc , nu ma simt bine si nu sunt in largul meu . Poate am sa plec mai departe , in alte tari , dar punctul final , este inapoi acasa , orice ar fii . -handsrubb2- andsrubb2-

4. gratziela2007

gratziela2007 New Member

Trophy Points:
    0
    -eyebrows2- yebrows2- ce sa zic...sunt doar de 5 luni pe aici...si mi-e dor deja de prieteni, familie, munca mea care imi aducea satisfactie sufleteasca , nu insa si financiara...
    Am eu un sentiment ciudat ca romanii odata plecati de acasa pt mai mult timp nu prea isi mai gasesc locul in Romania,dar si prin alte tari ii bantuie cu o dorinta de reintoarcere la ce au avut drag...
    Cred ca e un fel de" glasul pamantului "... in suflet eu cred ca vom ramane mereu romani oricat am dori sa ne integram ...sa le adoptam ideile lor... dar cred ca e un lucru bun. Pana n-am venit aici n-am inteles niciodata poeziile cu tematica dorului de tara... acum insa , pana la lacrimi ne doare viata...

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bichonu nu crezi ca generalizezi? Sunteti romani si romani o sa muriti? Scuza-ma, dar fiecare este ceea ce simte, cu sau fara pasaport. Faptul ca te nasti intr-o anumita tara e o intamplare nu o alegere, asta nu inseamna ca esti automat roman, englez, pakistanez...Spui ca tu nu te simti in largul tau, ca nu te regasesti in lumea asta. Ok, nu este pt tine, dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel. E normal sa-ti fie dor de anumite locuri, sau oameni, dar am impresia ca uneori se pune semnul egal intre "dorul de casa" si incapacitatea de a ne adapta in anumite locuri.
    Uite, eu nu vreau sa mor nici roman, nici englez, vreau sa mor om, si nici nu imi pasa daca o sa mor in Romania sau UK.
    -takecare- akecare-

6. bichonu

bichonu New Member

Trophy Points:
    0
    Silverfen , daca erai un pic atent , era ca o replica la ceea ce cineva mai sus a scris . Adica , multi dintre noi , au uitat limba pe aici , sau englezit cu totul si mai stiu si eu persoane care se uita ciudat cind aud un alt roman vorbind pe strada . Voiam sa dau asa un scrut flit ,cuiva care vezi Doamne , este atita jeg si mizerie in Romania de nu ma mai duc acolo veci , si Silverfen , eu am scris ceea ce simt si gindesc eu , nu stiu unde vezi tu pluralul , numai in prima fraza si atita . -slap- lap-

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cred ca eu eram acea persoana...dar aici am mai invatat ceva: sa fiu TOLERANTA...mai ales fata de unii "frati" romani. Ma opresc aici...deocamdata... sper sa nu fie nevoie sa-mi justific atitudinea, ca am multe in tolba drumetului pribeag plecat "de prea mult bine" din Romania, mai ales a 2-a oara...-staycool- taycool- . Sustin in totalitate pt. moment ce a zis Silverfern. -hi5- i5-

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca faptul ca mi-am adus din nou faina de mamaliga din tara ma face sa fiu mai roman,sau doar asa,sunt eu un mancator de mamaliga.
    Dar,in doua saptamani si ceva petrecute acolo,(a se remarca ca nu am mai zis "acasa")mi s-a intarit hotararea de a ramane aici,in UK,chit ca ma simt mai roman decat orice roman.
    Urmarim ,cand e timp,jocurile olimpice,cu copiii,le zic ca intai trebuie sa sustina Romania,si apoi Anglia,chit ca ei nu prea vad de ce ar face-o!
    Asta cumva ca sa demonstrez ca nu m-am "englezit" chiar de tot.
    Dar la ce mizerie,coruptie,magareala,mici furtisaguri pe fata facute de autoritatile locale prin urbea de unde suntem,si multe alte "romanisme" din astea,greu mi-e sa ma mai vad locuind in RO.
    La inceputurile noastre aici,la fel am crezut,ca vom face ceva bani si ne vom intoarce.
    Dar,in timp am descoperit ca aici ni se ofera si altceva decat un trai mai bun.Si pt mine,e un simplu cuvant-CIVILIZATIE.
    Nu zic ca nu exista si in RO asa ceva,dar mai e mult sa ajunga la nivelul de aici.

9. inelutza

inelutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mai Bisonule,daca tu faci alergie la tot ce inseamna tara asta, de ce ai mai venit???
    Pe un alt topic nu suportai limba englega, acum vad ca ai ceva cu cei cu British passport.Iti e groaza sa iti cresti copiii aici, ca tu deh...esti mare roman...
    Lasa demagogia, si daca esti asa patriot du-te in Romania si fa ceva concret.Ca de vorbit e usor.Si de sarit in capul celor care se adapteaza.
    A nu se intelege gresit, nu imi neg originile etc.Dar cum scria cineva mai sus, pana la urma e o intamplare ca ne-am nascut in Romania.Fiecare a perceput sistemul diferit in functie da perioada in care s-a nascut si de cat timp a petrecut acolo.Avem nostalgii, dar nu mi se pare normal sa vii intr-o tara si sa te apuci asa de criticat.In Romania, cand nu ti-a mai fost bine , nu ai stat sa critici, ai plecat.

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Pai fraza aia ma cam zgaraia pe creier. Scuze daca am fost prea dur. -sorry- orry-
    Iar despre persoanele acelea care spui ca au uitat limba... e problema lor, nu vad de ce ar trebui sa te deranjeze. Daca vor avea nevoie sa comunice in romana isi vor aminti limba romana cu siguranta. Pana la urma important e sa poti comunica, sa-i intelegi pe ceilalti, sa te faci inteles, indiferent in ce limba vorbesti. Spunea cineva, aici pe forum, ca n-are prieteni pt ca nu sunt romani in zona. Ok, nu sunt romani, dar sunt oameni, nu? In randul acelor oameni poti sa-ti faci prieteni, sau macar amici, cunostinte...
    Si ca sa revin la subiectul "dorul de tara" oare n-o avea legatura cu acea legare de pamant a taranilor prin evul mediu? Oare de ce foarte multi romani au retineri in a accepta un job bun pe motiv ca e departe de casa, sau presupune mutarea in alt oras? Si inca ceva: istoria (mai mult sau mai putin cosmetizata) predata in scoala in perioada comunista si educatia in general din acea perioada, oare n-o avea si ea oarece legatura cu dorul de tara?
    Hai ca v-am dat de lucru cu intrebarile astea -handsrubb- andsrubb-

11. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    ..celor care n-au mai vizitat tara de ceva timp..
    puteti vizita site-ul asta
    www.romanianmonasteries.org

..nu e numai despre manastiri..daca urmati link-urile ve-ti putea "vizita" cam toata Romania

12. bestia

bestia New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand salutare tuturor
    Eu inca n-am plecat din Ro, mai am de stat cam o luna aici...
    ce observ...multi din voi au uitat cum e viata aici, ati uitat de jegul de aici, de coruptie, de tigani, de mizerie, de descurcareti...samd
    probabil va veti intoarce...dar cu siguranta, in mai putin de o luna veti regreta
    intr-adevar, avem o tara superba, dar pana nu se schimba mentalitatile nu e locul potrivit pt o viata normala...
    Sincer, eu abia astept sa plec...o sa-mi lipseasca prieteni, familie, locurile unde am copilarit...dar nu stiu daca ma voi restabili vreodata aici

13. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de unde pleci si unde ajungi !
    N-am uitat deloc cum e in Ro pt ca merg destul de des acasa, pt perioade intre 3saptamani si chiar 3luni cateodata.De cate ori plec am fata unui "posomorat",..iar cand sosesc ma simt super!
    Ca veteran al "umblatului pe afara" iti spun ca-n maxim doi ani de stat departe de Ro, vei vedea lucrurile diferit(depinde si de caracter)..dar,in mod normal iti va lipsi pana si "jegul" de care vorbesti..Vei vedea ca desi esti intr-un loc cu infrastructura foarte buna,cu salariu bun,multicultural,etc (majoritatea 'casutelor" fiind bifate)dar oricat de bine te-ai descurca tot timpu' ai impresia ca "ceva important" pt tine lipseste din peisaj..
    Intotdeauna ma-ntristeaza mentaliatea aia ,inhibata, a unor romani necalatoriti ...."Oriunde e mai bine decat in Romania!" Anglia,Franta,SUA,Canada..uoau !..ce misto trebuie sa fie acolo?!.. asta din ce-au vazut pe la TV..De asta e bine ca romanii "sa iasa pe afara" pt a-si aprecia mai mult tara si pt a-si schimba stilul carcotas de a vedea lucrurile.. si, intr-adevar,este interesant de vazut pe viu "cum functioneaza" alte societati..asa cum e interesant de vazut si Romania pt strainii care au inspiratia sa mearga s-o descopere!
    Cum i-am mai spus si Florysanei,pe alt thread, inainte de plecarea din Ro.."Nu spera ca sa n-ai ce dispera!" ..e aici doar de cateva saptamani si deja s-a cam "taiat" vazand cati indieni si polonezi are ca vecini etc..Vezi postarea de mai sus(pe pagina asta)
    Mintea trebuie sa fie"deschisa" oriunde traim..fie ca e Ro ori "afara" ..

14. billy

billy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, tuturor! Interesant topic.
    Ce ar fi insa interesant , ar fi sa spuna fiecare intai de cata vreme este aici.
    Eu merg pe al cincelea an si dupa o perioada in care eram ferm convinsa ca m-am adaptat, am fost surprinsa sa aflu ca traiesc aici, am tot ce vreau, dar nu sunt fericita.
    Repet, credeam ca m-am adaptat si nu vroiam sa aud de Romania.
    Ce m-a facut sa vad lucrurile altfel? Pai prietenii care mi-au ramas la fel in ciuda a ce am auzit (ex: se schimba lumea, te uita) eu mi-am pastrat modestia si mi-am vazut de lungul nasului cand am fost in tara, fara englezisme in vocabular si alte chestii care-i fac pe ai nostri sa creada ca nu ne mai ajung la nas nici cu o prajina.
    Tara noasta este absolut superba, munte, mare, vara sau iarna, ai unde sa mergi fara sa petreci ore pe avion si sa fii printre straini.
    Nu sunt nici adepta intalnirilor cu romani si nici nu simt o dorinta extraordinara sa cunosc romani pentru ca din experianta mea si putinii pe care-i cunosc, sunt oameni cu care nu am nimic in comun si genul de oameni pe care nu mi i-as face prieteni nici acasa. Si pana la urma nu sunt in Romania, am venit aici sa le imbratisez stilul de viata ca altfel eram acum in tara.
    Familia! Nimic nu se compara cu sentimentul pe care-l ai in sufletul familiei. Da , si aici pot pune mana pe telefon sa ma destainui la bine sau la greu dar nu este la fel.
    Ce ma tine aici?
    Siguranta zlei de maine si nimic altceva! Dar nici in tara nu mai este atat de rau si sper ca intr-o zi sa ma intorc si sa nu regret niciodata.
    Ma bucur ca mi-am dat seama de unde vine sentimentul asta groaznic de nefericire. Mi-e dor de tara mea si ai mei. Tara asta nu mi-a gresit cu nimic.

15. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    bravo billy pt felul in care ti-ai descris sentimentele,pur si simplu m-am regasit in cele scrise de tine.ma simt mindra ca sint romanca si mai sint astfel de romani carora nu le e rusine de unde vin indiferent de bune sau relele din tara,peste tot exista ceva rau nu numai acasa,singurul motiv pt care sint aici -banii si nimic mai mult,nici o satisfactie ,nici o fericire,abia astept concediul sa plec acasa,poate si pt ca am copiii acasa,care nici nu vor sa auda sa stea aici;nu judec pe nimeni ,fiecare isi face viata asa cum crede ,sintem diferiti,si tocmai cind eram convinsa ca sint singura nebuna care viseaza sa ajunga acasa,iata am aflat si alti visatori romani .tuturor celor de acasa care viseaza sa vina aici le doresc bafta ,sa fie puternici ,sa nu se lase calcati in picioare de nici un british,sa nu dispere,uk e un vis frumos,a fost si pt mine dar odata ajunsa aici dupa 3ani,nu mai am aceeasi parere;oricum va doresc tot binele din lume tuturor oriunde v-ati afla,si Dumnezeu sa ne ajute !ps:ascultatii pe irina si fuego cintind si sigur veti dori sa fiti acasa.

16. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Casa este unde iti este inima...Asta am aflat , cred, cu totii, mai repede sau mai tarziu!! Am plecat din Romania prima oara acum 5 ani, ultimul an l am petrecut complet in Creta..in rest, am oscilat intre UK is Romania...nu este usor, ne simtim departe de CASA, nu conteaza banii din banca, unde stam si ce haine avem...Am venit sa ne calificam, sa capatam experienta si sa ne intoarcem ACASA...Stiu ca e mizerie, hotie, poluare in Bucuresti si multe alte motive de a nu te bucura de statutul de roman..dar este tara MEA, acolo ma cheama sufletul, familia si acolo vrea sa am copii..In UK, eu si sotul meu, ne simtim printre straini, desi avem prieteni englezi..

Ni se intampla sa mergem acasa pt o sapt-doua, apoi sa ne dorim sa plecam si tot asa...poate pt ca nu am reusit sa ne transformam viata asa cum ne am dori...Poate cand o vom face, nu ne va fi greu sa ne simtim impacati in Romania..Daca ai un job bun si familia aproape, poti sa te consideri bucuros sa fii Acasa -love3- ove3-

17. bunikul

bunikul New Member

Trophy Points:
    0
    De cind am fost mic buneii si parintii m-au invatat o zicala: ‘Fie pinea cit de rea tot mai buna-i in tara mea‘‘ sper ca cuvintele acestea sa va zica ceva…sau sa insemne ceva. Credeti ca dac o sa fugim de greutati, ele o sa se rezolve, nu, tot o sa fie, si in cel mai rau caz, lasam buneii sau parintii care sufera mai mult decit ne este bine noua, si nu doar din motive economice, saracie sau alte greutati, ci din cauza ca suntem plecati, si iam lasat in urma… Ar trebui sa ne fie rusine, si asta mi se atribiue si mie, fiindca ma plecat si am lasat tot in urma, gindinduma la mine. Cei ce am plecat suntem egoisti, si cel mai mult ce ma face trist este faptul ca pe meleaguri straine devenim alti oameni, deci putem fi si buni, muncitori, cinstiti samd, insa acasa tre sa fim altfel, nu ar fi bine sa fim la fel peste tot si sa existe acel ‚‘respect for others‘‚…..bafta la toti.

18. Anonymous

Anonymous Guest

Bunikule, esti un pic cam drastic.Pe mine m-au invatat parintii ca atata timp cat eu sunt fericita si ei sunt fericiti.Pe vremea buneilor si daca te mutai de la Satu Mare la Bucuresti era o tragedie.Intre timp s-au mai schimbat lucrurile.Si, asa cum spunea cineva mai sus, cred ca mai depinde si de circumstantele personale.Nu cred ca este tot una daca ai lasat in tara un parinte singur si bolnav, total dependent de tine si care traieste in saracie sau doi parinti relativ in putere care traiesc decent.De asemenea unii dintre noi avem familii aici.Cred ca muuult mai egoist ar fi sa imi las copilul nou nascut si sotul aici si sa ma intorc in Ro, sa stau cu mami la o cafea pe terasa.Sunt foarte convinsa de faptul ca le e dor de mine.Si mie de ei.Dar asa cum spuneam , nici daca ramaneam in Romania, dar la mai mare distanta de ei, nu ne-am fi vazut mai des.Nu poti sta cu parintii pana la adanci batraneti.Exista zboruri frecvente si relativ ieftine si ne vizitam.Nu poti sa ne cataloghezi pe toti ca fiind egoisti.

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Zicala asta ma duce cu gandul la resemnarea mioritica. -cmon- mon- Pe mine unul viata m-a invatat ca nu toate zicalele romanesti, stramosesti sunt de luat in consideratie.

20. bunikul

bunikul New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt de acord cu tot ce ati scris mai sus, nu suntem toti egoisti, si da nu putem fi alaturi de parinti toata viata. Ceia ce vroiam sa zic e ca multi am venit pentru ca e bine aici si e rau acasa, deci am venit la tot gata, e la fel cum ai veni acasa si te asteapta mama cu mincarea pe masa, insa nu ne gindim ca cineva a muncit pina a ajunge la binele acesta de care ne folosim noi acum. Deci morala mea este, nu ar trebui sa muncim si noi in tara noastra pentru a ajunge la acelas nivel ce este sa zicem in UK? De ce zicem, ' las ca o sa faca altii' , nu o sa faca nimeni nimic decit daca o sa facem noi, cei ce am vazut alta viata, si stim ca se poate sa traim si noi la fel in tara noasta.

Share This Page