6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

dorul de tara,si?,chiar vom ramane definitiv aici?

Discussion in 'SEZATOARE' started by cata246, Oct 21, 2007.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,ma tot gandeam sa lansez intrebarea asta de ceva timp,o chestie ce in multe nopti de semi somn ma framanta. Cati dintre noi suntem hotarati cu toata inima de a ramane permanent aici?
    Si/ SE MERITA? Personal fac patru ani in noiembrie,sotia face 4 ani in iunie la anul,iar copiii fac 4 ani in septembrie.Avem un mortgage,amandoi lucram,avem cam tot ce ne trebuie,deci?de ce totusi...lipseste ceva.Nu stiu...
    Imi lipsesc zilele cand mergeam in tara la fotbal cu prietenii,apoi la o bere,eventuala mustrare de la doamna mea daca intarziam la pranz.Aici--mai 4 din 5 duminici lucrez,ca e nevoie de staff,si ma tot ofer.
    Dar cel mai mult cred ca mi-e dor de romanii de acasa,de vanzoleala aia prin oras (Iasi),de terasele alea pline cu studenti in Tudor.Stiu ca e coruptie,mizerie,hotie,stiu ca am fost in fiecare vara in concediu si ca la fiecare intoarcere aici imi promiteam ca "la anu nu mai mergem in tara",dar tot ne ducem.N-o sa credeti,mi-e dor sa ma duc in piata sa ma targuiesc pe-o legatura de patrunjel,de dragul de a o face,patrunjelul ala care chiar miroase a patrunjel...
    Sa ma cert cu vreo precupeata ca de ce a pus faina in smantana,smantana aia in borcane de 800g,si care nu curgeee.
    Multe sunt bune aici,multi prieteni de aici sunt convinsi ca vom ramane,si probabil ca da,dar asa ,cateodata...
    Sunt buni banii,da sa vb pe net sau telefon cu cei dragi,si sa-i vezi odata-n an,e greu.
    Mai sunteti ca mine?

2. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi in aceeasi barca.

Mi se pare normal sa iti fie dor de tara ta, doar acolo ai famila, acolo ai crescut, acolo te-ai format ca adult, de acolo ai venit cu un sistem de valori.
    Noi cu siguranta nu vom ramane aici pentru ca desi avem prieteni, ne-am integrat bine in societate, nu ma simt in siguranta in aceasta tara, nu sunt de acord cu anumite probleme si stiluri de viata.

Ne mai sacrificam cativa ani si apoi acasa unde ne este locul.

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Cata cred ca simplul fapt ca te afli aici la ora asta si ne scrii din UK iti raspunde la intrebare.

Daca nu se merita nu mai erai aici. Este normal sa-ti fie dor de tara. Cred ca fiecaruia dintre noi ii este, cel putin de anumite aspecte care ne leaga de Romania, de familie, de prieteni, de locurile unde am crescut.

Dar sa nu uitam ca nu ne-a adus nimeni cu forta in Anglia ci am venit pentru ca am considerat ca aici ne va fi mai bine. A fost o decizie personala si matura a fiecaruia dintre noi.
    La urma urmei viata este o serie de compromisuri: trebuie intotdeauna sa renunti la ceva pentru a castiga altceva in schimb. Se vede treaba ca multi dintre noi am preferat viata mai usoara, banii si traiul mai bun in locul vietii in orasul natal, alaturi de prieteni si/sau familie.

Spin, membru forum

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Cata si la toti de aici ,

Sincer .. si pe mine ma cam macina gandul asta... ma macina ceva in interior si nu stiu ce... eu nu am asa de mult aici in UK, aproape 1 an, dar tot este ceva.
    Cateodata mai cad asa in melancolie si imi aduc aminte de plimbarile din "dulcili targ al iesilor", de copoul plin de flunze acum toamna, de terasele din Tudor pline de oameni si de multe multe lucruri.

Intrebarea asta mi`o adresez si eu ... oare am sa raman aici ... ? Oare aici este locul meu ... am fost acasa , in vacanta, dar dupa ce i-am vazut pe cei dragi si dupa ce au trecut cateva zile, parca imi doream sa ma intorc ... dar si aici ajungand la destinatie, nu dupa mult timp, voiam sa ma intorc acasa ... oare sa fie asa deoarece sunt singurel aici, sau pentru ca .... simplu fapt .. ma atrage "acasa"...

Inca nu stiu ... sunt multe intrebari la care inca nu am raspuns si am sa las timpul ca sa decida.. sunt tanar si cred ca am toata viata inainte si ... ce va fi va fi .. .

Multumesc,
    -police-

5. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt buni banii,da sa vb pe net sau telefon cu cei dragi,si sa-i vezi odata-n an,e greu.
    Mai sunteti ca mine?

...Bine-nteles ca sint (em) mai multi care gindim asa. Eu sint in UK de 10 ani, sint Britanic, ca si D-voastra am mortgage, home, cars, servici, familie, situatie excelenta, dar imi lipseste ceva. Imi lipsesc fratii si aerul, si sentimentul ca apartin ( desi sint integrata aici, nu simt ca e locul meu). Din fericire, sotul meu deja a cumparat o casa in BV si vrea sa ne mutam, macar temporar, daca nu permanent acolo. El e Englez si nici macar nu vorbeste romaneste, dar spune ca viata in Rom e mult mai frumoasa decit aici.
    Hmmm, I dont agree in totalitate, sint multe dezavantaje in Rom, dar nu inseamna ca nu mi-e dor.
    Oare ce o sa fie cind intr-adevar ajungem acolo. Vom vrea inapoi in uk?
    Dar stiu la ce te referi.

6. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Stii ce ? si eu mi-am pus intrebarea asta recent. Din pacate din cauza stresului si a oboselii ... m-am imbolnavit destul de grav... dar pentru ca stiu cat de greu este in romania. mai bine las asa. Si mi-am spus in sinea mea ca mai bine bolnava aici decat santosa in tara... si fara nici un viitor. Am un iubit ( englez) extraordinar ... familia lui este ca si familia mea... Nu imi pare rau de decizia pe care am facut-o si nu ma gandesc sa mai ma intorc in tara. ( am un an ) Iubesc romania ... abia astept sa calc pamantul si sa ma incarc cu aerul proaspat de munte al Brasovului.... dar atat, nimic mai mult!

7. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Cata nu stiu cat de retorica e intrebarea ta ... dar ma indoiesc ca vei mai putea face drumul invers(poate doar ca turist) pentru ca te vei gandi tot timpul la viitorul copiilor( gemeni!?) si nu vei voi ca ei sa traiasca la randul lor ruperea de tara natala ( pt ei uk) asa ca ...in cazul tau , cel putin ,nu prea ai de ales...

8. catalina

catalina New Member

Trophy Points:
    0
    este greu stiindu-te intr-o tara straina dar sincer nu m-as mai intoarce in Romania.. nu pot sa nu recunosc ca mi-e dor de familie si de prieteni dar doar atat... am fost o luna in concediu in Romania si nu stiam cum sa plec mai repede in a doua saptamana.. vazandu-mi prietenii si cunostiintele cat de greu o duc in Romania si cate probleme au m-a facut sa lupt mai mult pt ceea ce imi doresc.credeti-ma daca as putea sa imi aduc familia aici nu as mai sta a doua oara sa ma gandesc.. pacat ,Romania e o tara frumoasa.. dar nu ai ce sa faci... cand parintii ti-au oferit totul dar tara nimik... trebuie sa stim ce vrem de la viata... :) o zi buna tuturor -wave-

9. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vad mai multe probleme: dorul de familie, de prieteni, de locurile natale, de tara in general. Si mai sunt acele lucruri care au fost dobandite si incifrate in noi inca din copilarie, lucrurile nespuse si greu de explicat care ne fac sa ne simtim mai completi pe unii dintre noi atunci cand suntem in Romania. O viata in Romania poate fi oribila sau extarordinara in aceeasi masura in care poate fi buna sau rea in UK. Este pana la urma vorba de o balanta pe care fiecare dintre noi o aplicam, insa nu cred ca cineva detine adevarul suprem. Pana la urma daca ai experiente extraordinare aici, nu vrei sa pleci inapoi. Acealsi lucru e valabil invers...

Eu ma imaginez traind in Romania numai in situatia in care nu as avea grija zilei de maine. Cum acest lucru nu s-ar putea intampla inca, prefer sa raman aici.

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiti cat de multumit sunt ca am descoperit forumul asta,am ajuns acasa dupa al 5-lea long day consecutiv (off 2morrow,slava domnului,ne ducem la film),si primul lucru pe care-l fac e sa ma loghez,sa vad ca mai spuneti. Multumesc celor ce au raspuns intrebarii mele,da,era cam retorica,la 40 ani ai mei,si,asa cum s-a specificat ,cu 2 juniori(nu,nu sunt gemeni,sunt Ioana de 9 ani pe 3 nov.,si andrei de 7 ani pe 19 dec.),si,cu PISICA-n casa de azi-Molly(cadou Ioanei de ziua ei),nu ma mai gandesc la o eventuala intoarcere,dar ma bucur sa vad ca sunt mai multi cu aceleasi ganduri,exact asa ni s-a intampplat si noua,dupa cateva zile in tara,abia asteptam sa ne intoarcem,si,voi fi sincer,ne lipsea CIVILIZATIA de aici.Deci,cum spunea cineva,totul e in balanta,si conteaza ce prioritati ai stabilite.Desi nu-mi mai vad vechii prieteni decat odata-n an,si pe viitor poate nici atat,de aici ma pot gandi la a vizita Elvetia si Austria la anu,din tara...in veci,cu salariul meu de asistent.Evident ca aduceri aminte si regrete vor fi probabil toate viata de acum inainte,dar tre sa fim optimisti,asa e-n viata,mai sacrifici ceva pt a obtine altceva.SI nu,nu am absolut deloc grija zilei de maine,doar poate in sensul ca ma rog sa nu ploua,fiin off.Multam din nou,inchei ,ca miauna motanelul asta pe sub canapele.Sau e pisica?nu stiu...

11. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Ce-i drept,dupa aproape 6 ani petrecuti aici in Anglia,m-am acomodat la stilul asta de viata...cu toate ca nu de putine ori m-a luat plansul si dorul de ai mei de acasa,parinti,fratii-care intre timp au crescut-si cred ca mare va fi socul cand voi ajunge din nou pe meleagurile mele.Offf,Piatra Neamt,frumos oras,relief nemaipomenit-am aflat ca s-a modernizat rau de tot,abia astept sa vad orasul si mai ales dealul Pietricica- voi avea marea surprindere de a nu mai recunoaste nimic.
    Nu a fost alegerea mea de a sta atatia ani fara sa plec acasa,nu,tot timpul a trebuit sa astept pentru prelungirea vizei,care dura ceva timp...iar apoi..prea tarziu,ca trebuia sa incep lucrul.
    Bine dragilor,eu ma retrag aici,cu marea speranta in suflet ca in curand voi putea pleca acasa impreuna cu printesa mea de numai 3 anisori.
    Sa auzim numai de bine!

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Piatra,ce oras,ai dreptate,noi locuim,adica locuiam in Roman,dar ne deplasam de multe ori la Piatra,fiind resedinta de judet.Superb,si,din ce am inteles,intr-adevar schimbat,dar in bine.Reintalnire cat mai placuta...

13. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Si trebuie sa rasucesti cutitul in rana? :)
    Eu deocamdata sunt ferm convinsa ca vreau sa ma intorc... mai ramane de vazut cand (cand o sa-mi permit economic sa traiesc in Romania, ca eu n-am venit aici pentru civilizatie, deci deocamdata nu se vede aproape luminita de la capatuil tunelului)

14. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Toti (marea majoritate) venim aici ca sa facem bani si apoi sa ne intoarcem sa punem pe piciore o afacere, sau sa ne cumparam o casa si o masina in ro, sau....etc.

Dar niciodata nu ai deajunsi bani, oricat de multi, si cand sunt f multi ce rost mai are sa te intorci cand esti de succes aici si iti merg toate ca pe roate.

Ne este foarte dor de acasa. Adevarat. Insa am putea atenua durerea. Si in sensul asta situl acesta este nemaipomenit, ma loghez aproape in fiecare zi. Vrea sa spun ca avem nevoie de o comunitate puternica,unita, intalniri mai dese pe teme mult mai variate , evenimente, ceva putin mai culturale, mai distinse, cu putina imaginatie se gasesc subiecte si activitati (nu numai disco si manelaru printisor vine nu-stiu unde si chestii din astea)

Personal ducem lipsa (eu si sotia) de prieteni, cu care sa te intalnesti sa vorbesti, sa iesi la o plimbare cu barca pe un lac in mijlocul naturii departe de londra, sa joci un tennis duminica cand fetele sunt la shoping, sa mergi la pescuit, etc.

Nu am mai fost acasa de peste 2 ani (si eu tot din piatra). Si am plecat de acasa, acum 5.5 ani, cu gandul sa reusesc si sa lupt pana la capat oricat ar dura si 90% hotarat sa nu ma mai intorc decat doar in vizita in Ro. Si asa am tinut-o!

Dar de vre-o luna m-a apucat asa ,oooooo, nu un dor, ci o chestie legata mai degraba de radacini. Acolo trebuie sa traiesc, acel pamant trebuie sa-l calc, banii si bunastarea sunt lucruri relative, acum sunt acum nu sunt, ce daca sunt ce dac nu sunt, fericirea, multumirea interioara este ceea ce conteaza.
    Ai fost dat sa te nasti acolo dintr-un motiv, dezradacinarile astea..nu le vad sensul tot timpul (sunt situatii extreme) este ok pentru cei care nu au in tara lor nici macar apa darmite mancare, slava Domnului ca nu e cazul Romaniei.

Nu e nimic rau sa ai o casa la tara, sa ai in curte pasari, sa te duci in gradina sa cultivi pamantul, sa mulgi vaca dimineata si seara, sa dai putin din laptic mitzelor care stau numai prin chicioarili tale, si catelului care te vede si trebuie sa-i faci si lui dreptate cu putin laptic.
    Ca pana la urma ne curge in vene sangele inaintasilor care asa au trait si la acest tip de viata s-au adaptat, nu statul la pc, si la tv si mersul cu metroul

scuze revin trebuie sa plec urgent am uitat de sotie -police-

15. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este ,spin, dar nu te supara, omul nu s-a referit o clipa la asta.Nu critica UK-ul, ci vorbeste de un sentiment de ..poate neimplinire sufleteasca pe care multi il simtim.
    Avem tot ce Romania nu ne poate oferi, dar totusi, parca nu sutem pe deplin fericiti.
    Sunt uimita sa descoper cat de multi suntem prinsi intre lumile astea doua, fara sa stim unde am vrea sa ne treim restul vietii.

16. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca majoritatea ar vrea sa traiasca in Romania si sa aiba conditiile din UK
    Asta ar fi perfe 3sct

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cu ocazia acestui subiect, sustin si eu ideea de a organiza intalniri mai dese, mai putin oficiale, intre membrii forumului. -ww-

Scuze daca sunt off topic.

Mota, membru forum

18. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ar fi bine -action-

19. abrighella

abrighella New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu sunt venita de mult timp in UK , asa ca este inca prematur sa spun ce as vrea sa hotarasc, daca sa raman sau sa ma reintorc ... Dor imi este deja... Nu-mi este foarte clar ce e deocamdata... poate un fel de nostalgie dupa tot ce am lasat acasa, rude, prieteni , cunostinte ...E faptul ca acolo de unde vin eu ma stie lumea si ma respecta pentru tot ce am facut pentru mine si pentru altii, ma cunosc oamenii, aici ies si desi toti zambesc in jur... nu sunt de-ai mei... nu ma cunoaste nimeni. Ma simt un strain printe straini...zambete de complezenta, amabilitate studiata si cam atat...
    Poate problema asta e si din cauza ca eu vin dintr-un oras mic unde se stie ce si cum chiar si inainte de a se intampla...
    Am gasit ceva pe internet si m-am gandit ca v-ar placea sa cititi. E vorba de "Jurnalul unui emigrant in Canada" si continuarea sa...nu e UK, dar e o nostimada ... care ne face poate sa intelegem de ce ne e asa de dor cand suntem departe si totusi abia asteptam sa plecam de acolo cand ne intoarcem ...

http://livero.blogspot.com/2007/02/din- ... roman.html

Enjoy! Eu am ras cu lacrimi cand l-am citit cu mult timp in urma, l-am cautat pe google si din pacate nu l-am gasit decat pe acest blog, oricum e "citibil" si funny...dar cat de real!!!
    -ww-

20. Anonymous

Anonymous Guest

Sa sti ca ai perfecta dreptate.

Share This Page