5.4 C
London
Wednesday, January 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

DORESC SA EMIGREZ DIN SUA in UK. O GRESEALA?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Cody, Aug 3, 2012.

1. adiadiadi

adiadiadi New Member

Trophy Points:
    0
    catad . cea mai buna investitie era acum 5 ani in locuinte. in ultimii ani majoritate celor care au cumparat locuinte ( nu vorbesc de Londra) au cam renuntat la ele, pt ca le-a scazut valoarea si cu 50 la suta, si trebuiau sa plateasca rata la valoarea de atunci. Parerea mea este ca in Londra preturile sunt cam umflate comparativ cu alte capitale si nu cred ca o sa mai creasca mult.

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu ati inteles ce am vrut sa spun. erau motivele mele pt a cumpara in loc sa platesc chirie. 5% depozit(schema new buy) si rata aproape cat chiria. de cat sa-i dau unui strain banii mai bine ii bag in rate. locatia este f faina 25 minute cu trenul pana in waterloo. se inchiriaza f repede cu 1400/luna unfurnished. eu zic ca se merita. am renuntat ca ne gandim la o relocare in portsmouth sau southampton.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    da, sapanta, doar 5% depozit. ai 2 variante apoi: imprumut pe 95% din valoare sau pe 75%. nu mai doresc ca, asa cum am spus mai sus, ne gandim sa ne mutam in portsmouth sau southampton in primavara. mai vedem ce facem.

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu n-am prea vazut decat de la 10% incolo...

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    cine cauta gaseste. :) vezi ca majoritatea marilor dezvoltatori de imobiliare au scheme pt cumparare a apart si caselor noi cu diverse facilitati. unii imi plateau ei stamp duty pt o casa de 480k si ofereau si o schema cu doar 7% depozit. aveau ei o invarteala cu banca.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    5%. 90% din ofertele de la dezvoltatori pe care le primesc pe mail sunt cu 5% deposit.

8. Sebastiano

Sebastiano New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau in primul rand sa va salut pe toti, este primul meu raspuns pe acest forum si am devenit membru deoarece am tinut neaparat sa raspund si sa pastrez acest forum pt info in viitor.
    Cody, imi place cum gandesti, acuma nu mai esti doar tu, ai si un partener de viata si trebuie luata si viata ei in considerare. Eu sint in aceeasi situatie ca tine...cu o mica diferenta. Eu sint cetatean SUA iar sotia are Green Card dar dupa 17 ani de SUA, vreau Europa. Daca ma gandesc in urma cat timp am pierdut cind puteam sa fac atitea altele...ma rog, trecutul e trecut, atita tot. Eu doar m-am OBISNUIT in SUA dar daca ti-as spune ca imi place aici, te-as minti. Sint casatorit din 2010 iar sotia cind a venit aici prima oara, a plecat inapoi dupa 5 luni pt ca nu i-a placut. Anul trecut am fost in Ro, am petrecut 6 luni acolo si am adus-o cu mine inapoi. Am zis ca ne gasim aici linistea dar nu e cazul. Nici mie si nici e nu ne place aici. Amindoi visam Europa (Anglia, Germania, Suedia etc) si sper curind sa punem planul in functiune. Abia astept 2014 cind se pare ca vor ridica restrictiile pe Anglia pt romani.
    Doar o viata avem cu totii (mai putin Basescu -da-da- ) si nu vad rostul sa te chinui intr-o tara unde nu ai nici o bucurie, decat faptul ca iti spui mereu "Sint in America"...eh si ce ai rezolvat? Mai bine stau undeva in Europa, cind am concediu IL SIMT (in SUA ai 2 saptamani platite...du-te tu in Ro si stai o saptamana...nici nu ai timp sa iti revii din jet lag si trebuie sa pleci inapoi)...plus distanta uriasa si pretul ca sa mergi acasa... doar cand ma gandesc ce departe sintem, ma ia depresia. Mai sint multe ce pot mentiona dar acum citind atitea raspunsuri imi este greu sa organizez toate gandurile care fug prin cap :)

9. Cody

Cody New Member

Trophy Points:
    0

Sebastiano, desigur nu ai avut timp sa citesti toate postarile. Ca sa te tin la curent, m-am desparit de prietena mea deoarece ea vrea sa-si faca viata aici si nu vrea sa emigreze cu mine in Anglia. Sunt persoane carora le place SUA la nebunie sunt altele carora nu le place. Mie SUA nu mi-a fost niciodata la inima. Nu pot sa-mi explic de ce. Nu stiu daca imi voi gasi locul si in Anglia. Urmeaza sa vedem. Ce anume nu i-a placut sotiei tale in SUA?

10. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    @sebastiano ...daca ai cetatenie americana de ce astepti sa se ridice restrictiile pt romani in Anglia?

@Cody , acum am citit a doua oara mesajul tau initial in care spuneai ca prietena ta nu poate sa isi ia un contract in domeniul ei , doar baby sitter ? Ce o motiveaza sa ramana in SUA in acest caz ? Nu o poti convinge totusi ca mai sunt si alte tari in care se poate trai decent? Ca na ai investit atata in relatia asta , macar sa iti scoti incvestitia :)

11. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Ca cetatean american nu ai drept de lucru si nici de sedere in Anglia. E mai bun pasaportul romanesc in cazul asta :)

12. Sebastiano

Sebastiano New Member

Trophy Points:
    0
    Exact. :)

@Cody: Sotia mea niciodata nu si-a dorit sa plece din tara, in special in SUA, a mai fost in vizita in Anglia la prieteni si i-a placut. Nici noi nu avem SUA la inima, sint multi care doar asta viseaza dar eu tot timpul am fost atras de Europa. La sotia nu i-a placut stilul de viata de aici, in special viata sociala, distanta de casa, oameni mai reci etc. Radeam de un prieten de al nostru intr-o zi ca isi aduse socrul din Ro aici in vizita si l-a dus la Walmart intr-o zi...cind a iesit din magazin a zis omu: Mai eu in viata mea nu am vazut atitia oameni urati adunati in acelasi loc -ras2- . Mie imi este dor sa umblu pe jos mai des, cladiri vechi de sute de ani, cultura Europeana, nu stiu, e alt vibe in Europa..e mai relaxata viata..aici esti ca un robot, lucrezi, vii acasa, te culci iar a doua zi o iei de la capat...singurul lucru la care abia astepti sa vina e timpul cind poti sa iti iei concediu...amaratul ala de concediu de 2 saptamani in care nu ai timp sa il simti.
    Cody, gandeste-te in felul urmator, daca ai face rost de acte, ai ramane aici? Eu sincer tot nu as sta...pt mine calitatea de viata conteaza foarte mult si viata sociala si de familie.

13. razvanp

razvanp New Member

Trophy Points:
    0
    Zbye.co.uk . Cam aste e parerea Mea de vista in uk

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Vista sau windows 7?

Cateva fraze scrise cu google translator, cateva calcule facute din punctul cel mai simplist de vedere.
    Waste of time!

15. alinav80

alinav80 New Member

Trophy Points:
    0
    Cody,

am citit prima pagina si parerea mea era ca sunt mai multe argumente pentru UK. apoi am citit ultima pagina si am vazut ca te-ai despartit de prietena ta intre timp, imi pare rau. daca singura problema intre voi e tara in care sa traiti eu as face compromisul unui mariaj fals de dragul relatiei. ce poate ea sa realizeze pe plan profesional in USA daca va avea drept de munca nu se compara cu nicio alta tara, inteleg de ce ar vrea sa ramana.

eu am trait un an si ceva in USA si aproape 2 in UK. de multe ori mi-e dor de USA, dar nu m-as intoarce acolo sa traiesc. sunt medic si acolo medicii muncesc ore neomenesti, concediul e mult mai scurt, practic nu exista maternity leave. fara asigurare medicala serviciile medicale costa f mult. tu stii toate astea oricum. ce mi-a placut mai mult acolo erau oamenii, americanii sunt mult mai prietenosi decat englezii. inca am prieteni din USA cu care tin legatura desi am plecat de acolo de vreo 8 ani. in USA daca vedeau ca am accent ma intrebau de unde sunt si dupa faceu conversatie despre Romania. In UK daca vad ca am accent conversatia se cam termina, dar acum traiesc intr-o zona conservatoare cu 97% British.

e mult mai usor de trait in UK, ai mult mai multe drepturi - sanatate, educatie, protectie sociala. e o societate civilizata, oameni sunt politicosi, regulile sunt destul de clare. problema e ca nu se stie in ce directie merge economia, s-ar putea sa se afunde in criza in viitorul imediat, dar asta e greu de prezis. acum e si un val antiemigrare, romanii si bulgarii incep sa devina dusmanii natiunii.

daca vi in UK, alege un loc multicultural, acolo e mai mare deschiderea/acceptarea fata de straini. englezii sunt f politicosi, dar discriminarea se simte subtil.

Aly

16. Cody

Cody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Sper ca sunteti toti bine.

Dupa o pauza de putin peste 1 an, reiau acest subiect.

Am urmat sfatul unuia dintre voi, si am ramas in SUA pana la ridicarea restrictiilor de munca din Anglia. Intre timp, am studiat full-time in ultimul an si am absolvit facultatea in Chicago. Voi aplica in urmatoarele luni la masterat in London. Orice sfaturi care imi vor ajuta tranzitia, mai ales de la persoanele care au locuit si in SUA, sunt binevenite. Sper sa vedeti acest post. Va multumesc.

Cody

17. andrei83c

andrei83c New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Ce ai mai facut in legatura cu plecarea in UK? Eu sunt in NY si ma bate acelasi gand, sa plecam in UK! Astept un raspuns pls!

18. crisa123

crisa123 New Member

Trophy Points:
    0
    multi romani nu se simt ca acasa in Uk, poate e valabil pentru orice alta tara.

19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Te confrunzi cu un 'challenge', iar decizia nu o poti lua decat in nume personal... Bafta mai departe!

Share This Page