24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Domestic worker

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by onutza, Jul 30, 2007.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Ai incercat sa suni la ei , sa vorbesti cu cineva ?
    Mai bine trimiti scrisoarea de la familie si br3 ,actele tale,si gata,asteapta sa vezi ce zic,macar daca-ti refuza cererea si nu-ti dau Accesion Card o sa-ti scrie clar negru pe alb din ce motive ti-au respins aplicatia....
    Nici eu nu prea am inteles faza aia,la inceput am crezut si eu la fel ca si tine ca e vorba de un an experienta,dar nu are nici un rost,mai degraba as zice ca vor sa vada in scrisoare ca te angajeaza pe minim un an ca domestic worker....oricum daca afli ceva,te rog spune-mi si mie.

2. radusmall

radusmall New Member

Trophy Points:
    0
    deci eu sun angajat la mine acasa ca domestic worker de un an de zile, una la mana ca numai eu fac curat...ca am femeie din moldova, a doua la mana e ca (virgula) cand am aplicat la proprietar, ca domestic worker mi-a cerut depozit...
    si inca am gandaci dinaia maro de bucatarie!!!!cockroaches cum le zice aici.
    si asta iarna am avut si sobolan, cica e semn de prosperitate !!!
    asa imi zicea un baiat, venit de 14 ani aici :)))
    londra, orasul cu 6 sobolani pe cap de locuitor...

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Atentie la mesaje radusmall! Respecta subiectul topicului si nu posta aiurea! Acest forum nu e locul tau de joaca.

Multumesc pentru intelegere!

4. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt inca in Romania,Oana_Bebelusha si,de aceea,prefer sa sun cand ajung acolo.Dar,iti multumesc pentru sfat.Asa voi face.Voi trimite aplicatia si voi vedea ce se va intampla apoi.Daca aflu ceva,te anunt.
    Pupici -salut-

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    AAAA,pai n-am stiut,am crezut ca esti aici.Lasa ca sun eu luni si intreb si iti spun dupa aia,ok?

6. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mii de multumiri,Oana ! Eu ajung pe 28 august in Weybridge,la 30 min de Londra.Astept vesti de la tine.Inca o data,multumesc.Esti o scumpa.Apreciez enorm dorinta ta de a-i ajuta si pe altii,asa cum si tu,ai fost ajutata la randul tau.

Faceti un lucru extraordinar pentru cei interesati de UK!
    Multumim Administratorului si tuturor membrilor acestui forum!Sunteti nemaipomeniti!
    -ww-

7. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    onutza si oana_bebelusha,ca domestic worker in a private household nu se poate aplica cu scrisoare sau intentie de angajare de la orice familie.Trebuie indeplinita conditia ca tu sa fi lucrat cel putin un an pt familia aceasta intr-o alta tara decat UK , sa fi locuit in aceeasi casa cu familia sau intr-o casa pe care ei o frecventeaza destul de des.Mai pe inteles,sa-i fi fost un fel de servitor.Sa ne gandim la arabii care calatoresc in diverse tari,cei bogati adica.Ar fi insemnat ca tu sa fi lucrat pt ei in Franta sa zicem,ca ei s-au hotarat sa vina in UK ,sa te ia cu ei aici ca sa ai grija de familie si atunci ti se da un Accession worker card valabil doar pt familia respectiva si jobul respectiv.Nu e un card albastru cu care poti munci unde vrei.Asta il vei obtine doar dupa un an de muncit in baza Accession worker cardului.
    Oana_bebelusha,nu stiu ce ai inteles tu cand ai sunat la HO,dar duci lumea in eroare...Ca dependent de self employed si buletin nu obtii work permit.Ce iti lipseste tie este ca ai nevoie si de o oferta de munca de la o companie precum ca intentioneaza sa te angajeze,pe baza aceasta HO iti da un Accession worker card care este valabil doar pt postul din oferta de munca si pt compania respectiva,timp de un an.Daca vrei sa iti schimbi jobul,trebuie aplicatie iarasi cu oferta de munca si o iei de la capat.
    Ca dependent de self-employed si buletin obtii un Registration certificate de self-suficient,galben,care nu iti da decat dreptul de rezidenta in UK,nicidecum de munca

8. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Lol,da am recitit mesajele dinainte si mi-am dat seama despre ce vorbeai,am adaugat acum ca trebuie sa ai si oferta de munca,stiam asta dar am omis sa scriu,greseala mea....(oricum e minunat ca ai pus toate informatiile la un loc sa inteleaga toata lumea).

Oricum as vrea sa te intreb de unde stii tu faza asta cu anul muncit inainte,in afara uk? Esti domestic worker sau ai sunat la HO? Ne-ar ajuta foarte mult sa stim de unde ai aflat asta,ca noi ne tot chinuim sa interpretam paragraful ala si e foarte important sa fie o informatie adevarata si verificatami se pare pe undeva absurd sa trebuiasca sa fi lucrat in alta tara pentru familia respectiva...daca ei sunt british....deci cum ar veni familiile care sunt formate din cetateni britanici si nu s-au mutat niciodata in alta tara nu au voie sa-si angajeze domestic worker? Cam aiurea....dar daca astea sunt legile,ce sa facem....
    Onutza , daca e asa,e cam nasol,ar insemna ca nu poti sa aplici....sorry.

9. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Si,atunci,care-ar fi solutia? Self employed-cleaner? Sa inchei un contract cu familia si sa le fac chitante in fiecare saptamana? :-??

10. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    Chestia cu anul muncit pt familie intr-o alta tara reiese din formularul BR3,paragraful 6.1 unde traducerea este : "Trebuie sa atasezi la aceasta aplicatie o scrisoare de la angajatorul tau in care sa fie stabilite detaliile angajarii si confirmand ca ai fost angajat de catre el in afara tarii (overseas)(cu exceptia in care sunteti angajat intr-o locuinta diplomatica) pentru cel putin 1 an ca domestic worker sub acelasi acoperis cu angajatorul tau sau intr-o locuinta pe care angajatorul tau o foloseste in mod regulat".
    Cred ca reiese clar de aici ce fel de scrisoare trebuie sa ai si ce conditii sa fi indeplinit.
    Familiile britanice isi pot angaja,desigur, domestic worker,dar cu alta nationalitate in afara de cea romana,intrucat noi avem restrictie momentan la acest domeniu,ca si la multe altele.
    Posibilitatea este una ft simpla: self-employed.Contract cu familia pe prestare de servicii sau cautati diplomati britanici sau de orice alta nationalitate care sa locuiasca in locuinte diplomatice.

11. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    Si ca sa-ti raspund la intrebarea ta, stiu pt ca sunt in domeniu si totul reiese din legile britanice si formularile HO atata timp cat le intelegi logica.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Salut,
    as vrea sa aflu de la cei care lucreaza ca au pair pe baza carui tip de contract lucreaza, eu am contactat direct mai multe familii care solicita au pair si mi-au raspuns vreo doi, as vrea sa ma intalnesc cu ei si nu stiu ce ar trebui sa contina acel contract de' self employed' sau domestic worker' cum am vazut postat in anumite discutii. Daca poate cineva sa-mi trimita un model de contract v-as fi recunoascatoare. Adresa mea de e-mail este : florenamihai2000@yahoo.fr
    Multumesc anticipat.
    Bye. -wave-

13. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0
    Ia zi onutza ce ai facut pana la urma? cum ai reusit?

Share This Page