7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Domenii de self employed

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by catadioptru, Feb 9, 2008.

1. catadioptru

catadioptru New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toti, Am, si eu mai multe intrebari:
    1)Unde pot citi negru pe alb care sunt domeniile in care se poate aplica pt self employed? (SURSA OFICIALA)
    2)De ce aud numai de oameni care au self employed in constructii? e mai usor de obtinut acolo?
    3)Se poate obtinbe self employed in cleaning? sau in industria alimentara? Cazul meu e urmatorul: nu pot lucra in constructii pt ca nu ma ajuta fizicul. Asadar , pot sa-mi fac self employed ca cleaner, camerista, debaraseur, sau altceva?
    4)Trebuie sa fii calificat pt a fi self employed? Si cu ce acte dovedesti?
    5)Pot sa am mai multe domenii de activitate? de ex cleaning si livrare pizza? si daca nu merge una sa ma ocup de cealalta?
    6)Am inteles ca regula este ca te poti inscrie ca self employed dupa cel putin O ZI LUCRATA in meseria pt care aplici ca self employed. Intrebarea este: te primeste cineva sa lucrezi la el in momentul in care tu ai numai pasaport si ii spui ca o sa aplici tu maine pt self -employed?
    7)Care este ordinea obtinerii documentelor pt cineva care doreste sa lucreze ca self-employed? ( adresa,cont bancar,NIN, Self-employed,...si care or mai fi ele...)
    Va multumesc anticipat,
    Catadioptru

2. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.romani-online.co.uk/content/ ... 356/ aici gasesti tot ce inseamna self....
    cont bancar :mergi la hsbc bank si iti deschizi cont pentru straini passaport account
    adresa depinde :-unde stai (ma refer daca stai la un prieten/a poti folosii adresa lor asta a fst un exemplu)
    nu te sfatuiesc sa lucrezi in 2 locuri niciodata nu se stie ce se poate intampla ....lucrezi ca self cateva luni pana vezi cum sta treaba si daca gasesti al 2-lea job e ok dar lucrezi ilegal
    pentru nino- tot unde citesti de self...ai tutorial pentru nino
    in sectiunea "nou venit" ai toate informatiile ajutatoare, daca nu gassti ceva acolo sau nu intelegi ceva mai da un search pe forum si gasesti tot
    bafta

3. rammstein

rammstein New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand ai grija cu (dez)informatziile aparute pe acest site>
    Potzi lucra ca SE in mai multe domenii:driver(courier,delivery),acting,translator,marketing researcher and anything that will be paid for the project.Teoretic oricand shi oriunde...insa in realitate nu te ia in regim SE la orice companie
    Personal cunosc driver,translator,actor care isi exercita dreptul de munca ca Se in respectivul domeniu.
    De asemenea cunosc pe cineva care munceste la proiect pt cateva saptamani la call centre,apoi continua cu alt proiect
    De asemenea era o romanca project manager la Westminster council pe baza de SE.
    Potzi avea mai mult de un obiect de activitate shi nu te v-a deranja cu nimic.Taxa o platesti pt nr tau de referintza shi nu pe fiecare profil aparte.S-ar putea sa fie o limita cate profile sa ai.
    Eu am doua shi aplic pt a avea 3.
    Pt. lamurirea ta,intotdeauna du-te shi intreaba intr-un jobcentre shi da telefon inainte.
    Exista unele informatzii aici,insa nu intotdeauna exacte(de multe ori dezinformari).Daca ai rabdare shi faci o cercetare in topicuri shi rumegi informatzia cu calm te potzi descurca
    Bafta!

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Catadioptru

1) Nu exista nici o lege (restrictie) care sa precizeze exact domeniile de activitate in self employment. Odata inregistrat la Inland Revenue, trebuie sa dovedesti ca iti platesti NINO si taxele si ca muncesti ca sub contractor pentru o perioada limitata de timp (bineinteles acel contract se poate prelungit). Uite aici pe siteul guvernului, mai multe informatii despre self employment (beneficii, drepturi, diferente intre employed si self employed, ce faci daca ai probleme si unde poti cauta gasi ajutor) :

http://www.directgov.gov.uk/en/Employme ... G_10027916

Self employmentul il putem imparti in doua mari categorii:
    - independent contractors ( self employed in baza unui contract, incepand de la un gradinar, frizer, plumber, youngsters delivering papers, single parents stuffing envelopes at home etc)
    - business owners (family business owner, ce au cativa angajati, gen restaurante sau magazine etc)

Cateva exemple de domenii unde poti munci ca self employment (ca sa iti faci o idee):

IT
    -IT Consulant
    -Web designer
    -IT Trainer
    -E-commerce manager

The Arts
    - Graphic Designer
    - Printmarker
    - Illustrator

Health and excercise
    - Dentist
    - Sport therapist
    - Osteopath
    - Chiropodist

Media
    - Make-up artist
    - Journalist
    - Film editor
    - Writer
    - Photographer
    - Freelancers

Performing arts
    - actor
    - Musician

Business & Law
    - solicitor / barrister
    - chartered accountant
    - business ( management/training/financial ) consultant
    - HR consultant
    - Free agents
    - Real estate
    - Insurance agent / sales person
    - typist

Companiile mari prefera angajati si nu self employed datorita birocratiei (depinde unde este head office), insa depinde si in ce domeniu profesezi. Este putin mai dificil sa fii "cumparat" de o companie, dar nu si imposibil. Depinde cum te "vinzi". Self employment-ul nu poate fi motivul real ca o companie sa nu te accepte, ci doar un pretext. Daca esti bun si ei te vor, pot aplica si pentru un work permit.

2) De ce constructii? Pentru ca unii romani sunt comozi, prefera un job unde sunt toti amicii lui , pentru ca unii nu stiu ca exista si alte optiuni sau pentru ca sunt foarte buni in ceea ce fac si au experienta.

3) Da, poti fi cleaner, sunt agentii care recruteaza self employed cleaner (lucrezi privat) . Daca spui ca nu te ajuta fizicul, nu cred ca e un domeniu chiar "relaxant".

4) In general professionals sunt self employed, asta prin definitie. Nu, nu ai nevoie de diplome, dar in functi de domeniul tau te va ajuta sa iti iei un job mai repede si mai bine platit.

5) Da, poti cu siguranta, nu cred ca exista un numar limita de domenii de activitate (nu te "va" deranja cu nimic intradevar).

6) Te poti inregistra ca self employed in maxim 3 luni din momentul in care ai inceput sa muncesti, altfel primesti o ameda de £100. Citeste aici:
    http://www.romani-online.co.uk/content/view/7946/359/
    Nu trebuie sa te pierzi atunci cand esti luat la intrebari despre statutul tau, esti 100% legal si ai urmat procedurile legale, pot sa contacteze Inland Rev pentru confirmare daca doresc. Citeste mai multe informatii in primul link de la inceputul mesajului.

7) Ordinea? Se presupune ca stai undeva, deci ai o adresa si un bill pe numele tau. Apoi inregistrarea la Inland Rev, cont bancar (de business), NINO.

Succes si tine-ne la curent
    -staycool- taycool-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ceva neoficial, dar care se poate practica avand referinte si cazier :
    Self employed tutor with tutoring agencies (varianta meditator de acasa-pregatit copii- adulti pt. examenele de aici)

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Scuze...nu mai gasesc "edit" am uitat sa mentionez translation/interpreting, proofreading...si or mai fi, dar nu am probat altele.

7. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Salutare! Eu am lucrat in sales, seful a aplicat cu WP1 pentru mine dar a fost refuzat. Ar fi mai bine sa aplic eu ca si self employed, sa zicem sales consultant? In acest caz taxele care le plateste pentru mine vor fi mai mari? Pentru ca as prefera varianta asta nu sa platesc eu la sfarsit de an.
    Multumesc mult!

8. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Adaug alte activitati de self-employed gasite in ziare si precizate in mod special ca self-employed: debt colectors, parcels and letters dilivery , taxi drivers, removals by van. -aha- ha-
    Se poate cauta in nomenclatorul de meserii care este mult mai detailat si se gaseste in biblioteci.Este un volum de referinta, deci nu se poate scoate afara din biblioteca il consulti acolo in biblioteca.Fiecare sediu are asa ce din Londra. -takecare- akecare-

9. aliuta

aliuta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Am si eu o intrebare e cineva self employed ca ospatar?
    Azi am trimis aplicatia pt inregistrare si astept sa ma duc la interviu pt NINO. Lucrez la cineva care are 2 restaurante si a zis ca ma poate trece pe acte de la un restaurant la altul ca sa nu apar ca lucrez tot timpul intr-un singur loc credeti ca o sa am probleme la interviul de nino (sau daca vine la restaurant cineva sa verifice) ceva de genul ca ar fi munca de employee ?

Dar ca receptionist lucreaza cineva?

10. crisss

crisss New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare pls...unde gasiti voi contractori pt self ca eu de 2 luni tot caut si nimik...nimeni nu vrea sa auda de self toti vor sa le arat un work permit inainte.. -thankyou- hankyou-

11. aliuta

aliuta New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt agentii care te accepta cu self employed dar numai pt temporary work care poate dura pana 9 luni de zile (daca inlocuiesti pe cineva care intra in maternity cover)
    In ce domeniu esti self employed?

12. jojo_top

jojo_top New Member

Trophy Points:
    0
    -cry- ry- help me pls!

dragi romani,vreau si eu un sfat de la voi...lucrez ca au pair de cateva luni pt o familie de englezi care au 4 copii si mai au si o gradinita privata acasa...munca multa ,sclavie la greu,bani putini.vreau sa-mi gasesc altceva de munca pt ca o sa cedez pshic daca o sa mai stau mult la ei,daar nu am nici un act nimic!ce acte ar trebuie sa-mi fac eu in situatia asta?cu ce ar trebui sa incep?

13. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    Va Salut !

Am si eu cateva nelamuriri.. cu privintza la self employd.. :)

Am lucrat la o ferma cu work permit, cu actele de acolo Wp, Cont bancar..samd am fost la interviu ptr. NINO pe care il astept zilele astea..Am plecat de la ferma si acuma sunt in Londra unde m-am inregistrat ca self employd in constructii cu NINO Temporar ca cel permanent nu il am deocamdata.

Cum o sa-mi platesc taxele.. pe nino temporar sau pe cel permanent cand o sa-mi vina?? sau schimbarea din temporar in permanent a NINO-ului se face automat.. ???

M-am inregistrat ca self employd in constructii.. si daca imi gasesc altceva de lucru.. de ex. cleaner pot sa am doua domenii de activitate?? o sa platesc mai multe taxe?? sau trebuie sa-mi modific statutul din constructii in cleaner?
    Am vreun avantaj daca ma programez ptr yellow card?

Multumesc ptr. rasp primite !
    Toate cele bune!

14. andrheya21

andrheya21 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca am un SAWS permit pot sa lucrez k self employed fara acel certificat?

15. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, nicuata.

Privitor la alte domenii de activitate, in afara de constructii:

- poti sa ai cate domenii de activitate vrei
    - trebuie sa anunti HMRC ca doresti sa mai activezi ca self employed si in alt domeniu de activitate
    - e necesar sa tii evidenta contabila separata pentru fiecare domeniu de activitate

Privitor la NINO:

- presupun ca atunci cand spui ca te-ai inregistrat ca self employed cu NINO temporar, te referi ca asa te-ai inregistrat pentru CSCS si ca n-ai facut nici o plata pentru NIC deocamdata

- daca e vorba de situatia de mai sus, cu folosirea de NINO temporar pentru examenul CSCS, atunci deocamdata nu ai nici un NINO oficial si, daca nu ti se acorda de Jobcentre ca angajat, aplici din nou ca self employed.

Numai bine.

16. lexi_lee

lexi_lee New Member

Trophy Points:
    0
    Off topic: Rammstein, termenul 'dezinformare' inseamna lipsa informatiei, nu informatii eronate. Am rasfoit foarte bine forumul R-Osi nu am gasit niciodata informatii eronate, sau info gresite care sa nu fie corectate de cei mai documentati in acel domeniu.

On topic: ma bucur ca exista in sfarsit o lista cu activitati de SE, nu prea am gasit pe unde am cautat.

17. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!!.. Stiu ca va pun o intrebare cam vechiuta, dar....chiar nu prea stiu ce solutie as avea si ma gandeam sa intreb mai multe capete, mai luminate ca al meu -nosejob- osejob- ..
    So, sa va expun problemuta mea!...nu am idee ce fel de SE sa imi fac io, pt a avea drept de munca pe perioada vacantei de vara, atat pt mine cat si pt sotul meu!
    Din sept 2008 voi fi studenta la master, asa ca vom aplica in aceasta calitate pt yellow s blue..Deocamdata, pana atunci, vrem sa muncim pe vara, legal..nu prea stiu ce fel de SE sa imi fac, ce domeniu as putea alege...Tinand cont ca am diploma de inginer in horticultura, dar nu am prea multa experienta in practic( stiti doar, practica ne omoara... -shamed- hamed- )
    Ma gandeam sa imi fac in cleaning, pare ok, nu cere o investitie masiva....! Chiar nu exista ceva mai mult, si care sa permita gasirea usoara de clienti??

Ce spuneti de dilema mea? -sad3- ad3-
    Multumesc fff mult pt ajutor si va pup!!

18. ioanac

ioanac New Member

Trophy Points:
    0
    Sa-nteleg ca esti obligat sa activezi in domeniul pe care il alegi pentru self-employment? Daca eu aleg writer dar mai vreau sa prestez si alte activitati, trebuie sa le declar pe toate?

19. aquila

aquila New Member

Trophy Points:
    0

Puisor ,sa-ti fie rusine ca nu cunosti sensul unui cuvant comun si f uzat in Romania.Nici macar nu ai cautat o comfirmare pe net a a afirmatiei(contrei) tale
    dezinformare= a informa gresit(cu sau fara intentie)
    uite un past/copy de pe un sie pt a te convinge:

Caut? în tot textul defini?iilor (explica?ie)
    DEX online
    Dic?ionare ale limbii române
    Peste 360.000 de defini?ii DEX online logo
    Flexiuni | Abrevieri
    5 defini?ii pentru dezinforma
    dezinforma verb tranzitiv infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
    (a) dezinform'a dezinform'are dezinform'at dezinform'ând singular plural
    dezinforme'az? dezinform'a?i
    num?rul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
    singular I (eu) dezinform'ez (s?) dezinform'ez dezinform'am dezinform'ai dezinform'asem
    a II-a (tu) dezinform'ezi (s?) dezinform'ezi dezinform'ai dezinform'a?i dezinform'ase?i
    a III-a (el, ea) dezinforme'az? (s?) dezinform'eze dezinform'a dezinform'? dezinform'ase
    plural I (noi) dezinform'?m (s?) dezinform'?m dezinform'am dezinform'ar?m dezinform'aser?m, dezinform'asem
    a II-a (voi) dezinform'a?i (s?) dezinform'a?i dezinform'a?i dezinform'ar??i dezinform'aser??i, dezinform'ase?i
    a III-a (ei, ele) dezinforme'az? (s?) dezinform'eze dezinform'au dezinform'ar? dezinform'aser?

DEZINFORMÁ, dezinforméz, vb. I. Tranz. A informa (în mod inten?ionat) gre?it. – Dez- + informa.
    Sursa: DEX '98 | Trimis? de LauraGellner, 15 Jul 2004 | Gre?eal? de tipar

dezinformá vb. (sil. mf. dez-), ind. prez. 1 sg. dezinforméz, 3 sg. ?i pl. dezinformeáz?
    Sursa: Dic?ionar ortografic | Trimis? de siveco, 10 Aug 2004 | Gre?eal? de tipar

A DEZINFORM//Á ~éz tranz. (persoane) A induce în eroare cu o informa?ie fals?. /dez- + a informa
    Sursa: NODEX | Trimis? de siveco, 21 Aug 2004 | Gre?eal? de tipar

DEZINFORMÁ vb. I. tr. A informa gre?it, tenden?ios (prin pres?, prin radio etc.). [Cf. fr. désinformer].
    Sursa: DN | Trimis? de LauraGellner, 7 Feb 2005 | Gre?eal? de tipar

DEZINFORMÁ vb. tr. a informa gre?it, în mod inten?ionat, tenden?ios; a induce în eroare. (< fr. désinformer)
    Sursa: MDN | Trimis?

20. aquila

aquila New Member

Trophy Points:
    0
    Rammstein a informat bine si subscriu opiniei lui.
    Poti avea mai multe si diverse domenii de activitate SE.
    As dori si eu sa stiu cum se numeste cartulia cu domenii de activitate din librarie!

Share This Page