18 C
London
Thursday, June 30, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Discutii, intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by kitilici, Dec 17, 2007.

1. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- de vreo 2 zile caut de nebuna informatii pe net si nu gasesc nimic clar,ma trimit de la un site la altul,am accesat mii de linkuri de ma doare capul...asadar,vin aici cu speranta ca cineva care lucreaza ca au pair ma poate ajuta cu informatii...
    asadar,situatia sta in felul urmator...la sfarsitul lui ianuarie-inceputul lui februarie ar trebui sa ajung in londra,am gasit deja familie etc,totul in regula din punctul asta de vedere.
    1.pot sa intru in uk cu buletinul sau am nevoie de pasaport-stiu ca in alte tari din ue se merge fara pasaport,de asta intreb.
    2.am nevoie de work permit?si daca da,unde trebuie sa merg pt a-l obtine si cand-inainte de a pleca,dupa...merg la ambasada in bucuresti sau acolo?sunt pe dinafara din punctul asta de vedere...
    3.daca nu e nevoie de work permit,acolo trebuie sa ma inregistrez undeva?
    deci...va rog eu mult sa ma ajutati ca-s disperata -badteeths- adteeths-

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
  3. kitilici

kitilici New Member

Trophy Points:
    0
    nu vreau sa par nesimtita[multumesc pt ajutor] dar kestia aia am citit-o de enspe mii de ori pe nu stiu cate site-uri...poate-s eu proasta dar nu inteleg CLAR ce am de facut,de aceea vroiam ca cineva care lucreaza ca au pair si e in tema sa imi spuna ce a facut ea,cum a procedat...in fine,poate m-am si grabit sa postez mesajul si nu am asteptat sa citesc intai pe aici sa vad daca gasesc clarificari...my bad :)

4. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
  5. Anonymous

Anonymous Guest

marius au pair londra :)))

1:poti veni numai cu buletinul.asa am venit eu si nu a fost nici o problema.

2: nuti trebuie nimic drept de munca. cand ajungi la familie aplici pt au pair accesion card,(asta ca dupa un an sa poti arata ca ai lucrat legal ca sa poti lua blue card...munca fara restrictii)

3: totusi,sa ai la tine o scrisoare de invitatie din partea familieio poti face si tu ;) (adresa familie,nume,tel plus cum ca te invita la ei ca au pair etc etc)

mai ai intrebari? prutmar25@yahoo.com

byebye

6. Anonymous

Anonymous Guest

ma bate gandul sa renunt la fam actuala si sa aplic pt un alt au pair card,dar ma face sa dau din colt in colt durata mare care exista pt eliberarea cardului 2.

intrebare: 12 luni se fac adunand perioadele de valabilitate a cardurilor. primul card expira la ce data? la data la care a fost eliberata cel de al doilea card? si astfel luna respectiva ce "home office" face parte din primul card?

ca am mai citit cazuri de pers care au facut 12 luni adunand chiar si 4-5 carduri!

ms pt raspuns!

7. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Primul card expira in momentul in care ai iesit pe usa familiei si nu mai esti au-pair-ul lor.Nu are termen de valabilitate de la HO,dar este valabil doar atata timp cat lucrezi pt familia al carui nume este scris pe card-ul tau.

In momentul plecarii tale,pe langa card-ul respectiv trebuie sa ai o scrisoare de la familie in care sa scrie negru pe alb in ce perioada ai lucrat pentru ei.Parerea mea este sa iti cauti alta familie si sa aplici pt card cat inca mai esti la cei la care stai acum si cand primesti al doilea card esti liber sa incepi munca dincolo.
    Daca pleci inainte de a aplica pt noul card,risti sa dureze mai mult de o luna pana ti se elibereaza si atunci pierzi lunile lucrate anterior.

HO cumuleaza vechimile (verificate prin card-uri si scrisori de la familii) asa : daca tu ai 1 an de munca legala (chiar daca ai lucrat pt 5 familii de exemplu in acel an ) si daca nu ai mai mult de 30 de zile intrerupere de la o familie la alta(adica saptamani neplatite,si aici tine cont ca nu conteaza daca tu iti gasesti o familie de saptamana viitoare si incepi munca la ei,muncesti ilegal pana cand ti se elibereaza card-ul,in mod normal ordinea este : cunosti familia,aplici pt card,primesti card-ul si incepi munca la ei) atunci poti sa aplici pt blue card.

E un pic riscant pt ca nu stii niciodata cand iti va veni acel card ,poate dura 3 saptamani,poate dura 2 luniCel mai bine e sa aplici din timp si cand il ai in mana sa-ti iei la revedere de la prima familie.

-takecare- akecare-

8. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    sal, am aflat de curand de la un prieten ca ptr blue card pot aplica si personal la Home Office-ul din Londra,Croydon si il iei in acelasi zi. Mai stie cineva de aceasta minune?Oare chiar atat de simplu sa fie?

9. krissnis

krissnis New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Ma numesc Alina si asta e situatia mea:
    Suntem in UK de 7 luni, sotul meu este self employed si de curand a gasit un job si respectiva companie ii face blue card.
    Eu doar m-am inregistrat ca self dar nu am trimis actele la home office pt yellow card.
    Noi vrem sa tragem o fuga acasa in iunie dar ne intrebam daca nu vor fi probleme la intoarcere pentru mine? (sotul meu are yellow card).
    Orice informatie este bine venita.
    Va multumesc

10. Anonymous

Anonymous Guest

ms pt informatii. nu imi trecuse deloc prin gand faza cu aplicatul pt card 2 atata timp cat esti la fam 1 si apoi"valea".!

11. slym

slym New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! -hello- ello-

Ma pregatesc sa vin in Anglia pentru a-mi gasi un job si vreau sa stiu de ce acte am nevoie traduse si legalizate, cum ma pot angaja si cum e cu programul au pair. Am tot cautat informatii pe UK borger Agency dar nu m-am lamurit foarte bine.
    Daca ma poate ajuta cineva, raman recunoscator! -thankyou- hankyou-

12. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
  13. anamaria80

anamaria80 New Member

Trophy Points:
    0
    Self employed as a nanny!
    Buna,
    Lucreaza cineva ca Self employed as a nanny? Poate puteti impartasi din experienta voastra.... trebuie sa ramai ptr aceeasi familie sau poti lucra ptr mai multe familii? trebuie intocmita factura? are sunt aspectele negative sau pozitive...
    Multumesc anticipat si astept impresiile voastre!

14. nicoleta_antonie

nicoleta_antonie New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

Ma numesc Nicol , sunt au pair in Londra si am cateva nelemuriri poate ma ajuta cineva.
    Tocmai mi-am trims actele la HO pt yellow card si as vrea sa stiu daca pana la blue card mai trebuie si alt fel de card , pt ca am citi ceva pe acest forum despre un pink card, despre ce este vorba?
    Mentionez ca intentionez sa raman un an la familia la care sunt.
    Sper ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns

15. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    pt Kitlici...sa stai linistita in primul rand ,ca totul va fi bine...poti intra in uk doar cu buletinul,dar pt orice eventualitate sa ai si pasaportul la tine..nu iti tb drept de munca cand vii aici..iti tb o scrisoare -invitatie de la familie,pasaportul si incredere in tine....cand ajungi in Anglia,dupa o perioada de 2-sapt -1 luna depinde de tine ,tb sa aplici la HOME OFFICE pt purple card care apoi e transformat la 12 luni de au-pair in blue card....asta este tot cu aplicatia pt blue card si bineinteles tb sa ai rabdare de fier...si sa fii [pregatita pt job-ul ales...

16. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    -hehe- ehe-

alina
    Nu vor fi probleme ptr tine la intrarea in UK (cred ca la asta te referi) ptr ca nu este o conditie sa lucrezi aici, sa fii stabilit, etc. Conditia este sa ai pasaport / buletin/ valabil si atit!

17. aleksu

aleksu New Member

Trophy Points:
    0
    buna...sunt student in Romania...la sfarsitul lunii iunie termin sesiunea si vreau sa merg in uk. Am diploma de barman...permis de conducere si cam atat...vreau sa lucrez doar 2 lunii in uk...iulie si august...sa imi pot platii facultatea anu viitor...ce trebuie sa fac ? nu stiu nimic si nici site-urile nu ma ajuta prea mult...ash avea nevoie de un indrumator...daca vrea cineva sa ma ajute cu informatii va rog da-ti un add aleksu_07@yahoo.com ! ca nu stiu ce trebuie sa legalizaz..si ash lucra si la negru...chiar si in constructii..numai ca nu am pe nimeni acolo sunt sunt cam in ceata. In Ro nu pot si nu vreau sa stau vara asta ! va multumesc !

18. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    era o oferta la anunturi aici pe site cu munci in pub-uri, rest etc ... incerca sa vezi daca vor pe cineva pt o perioada asa scurta.... iti recomand sa alegi o munca unde iti este asigurata si cazarea pt ca daca vii sa lucrezi in constructii de exemplu si o sa trbuieasca sa platesti chirie, mare sansa cu strinsul banilor nu ai .... succes! -takecare- akecare-

19. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Aleksu, un sfat de la o batranik, dak vrei sa tii seama de el, in 2 luni aici , muncind ilegal sau ca aupair nu faci beni cit sa/ti acoperi un an de scoala in Ro.Ca aupair live in poti castiga intre 80 pina la 120 pe sapt, dar trebuie sa ai recomandari si alea alea, ilegal in constructii, castigi cam 50 pe zi, dak ai bafta sa lucrezi zi de zi si zi lumina si asta presupune alte 3 costuri importante, travel cam 4 pds/zi, chirie, minim 65/sapt.-plus deposit plus alea alea. council tax, apa lumina si mancarea care costa si aia,dak pui in calcul si costul voiajului tau pina aici si dak mai esti si fumator -handlaugh2- andlaugh2- .UK e OK dar pentru long term nu pt vacanta in ideea sa ai un cistig.Tu mai incearca -takecare- akecare-

20. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Bine punctat grand mother ...viata e scumpa si nu se merita...Alex eu in locul tau mergeam 2-3 luni in vara la munca in Grecia...stiu o firma trimite cu contract sezionier frumos iti ia comision 300 de lei noi , au joburi super in Creta , Rhodos toate insulitele...joburi de ospatar , barman , bucatar , sofer , house keeper etc etc salariul incepe de la 600-700 euro pe luna plus ceva tips depinde de tine ...e ok pt un student ...

Share This Page