0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Discriminare in The Co-operative Food

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by AlleMatei, Nov 29, 2014.

1. AlleMatei

AlleMatei New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua -hipno-
    Povestea mea este urmatoarea: ieri , 28 noi. am intrat impreuna cu prietenul meu in The Co-operative Food ,un supermarket care deschide foarte devreme la mine in oras (de aceea am si intrat in el, pentru ca ne intorceam de la minca ) un loc unde nu imi fac destul de des cumparaturile . Ne-am plimbat printre rafturi , am facut cumparaturile , printre care am cumparat si alcool . Stiind ca nu am ID la mine , prietenul meu a prezentat , la cerinta caseritei un permis de conducere de UK . Toate bune si frumoase pana aici , pana cand doamna caserita imi cere si mie ID pe motiva ca suntem impreuna si trebuie sa arat si eu un act de identitate . Motivand ca nu e pentru mine alcoolul si desi vazandu-ma ca nu eu tineam sticla in mana , tot nu a vrut sa ne dea si respectiva doza de bere . Pana aici am inteles , nimic absurd . Din pura curiozitate , mi-am luat buletinul din masina si ne-am intors sa luam berea . Din nou la casa de marcat , din nou aceeasi vanzatoare , multumita de data aceasta ca ii arat si eu buletinul . Dar aici vine cea mai interesanta parte , prezint eu buletinul de Romania si vanzatoarea se scuza si imi spune ca nu e un act de identitate britanic asa ca nu ma poate servi . -nu-stiu- serios ? Vazand reticenta vanzatoarei am solicitat sa vorbesc cu managerul magazinului care era deja pe sala deci a ajuns foarte repede . Doream sa o filmez dar din cauza aceasta nu am mai apucat . Imi explica doamna mare Manager ca la ei in magazin daca nu ai britash id nu esti servit ... Ca sa am o confirmare am intrebat-o daca as fii venit singura sa imi cumpar alcool sau tutun ,pentru care se solicita id , as fii fost servita ? Sau mi se cerea ID-ul si fiind ca nu era british nu puteam cumpara ? Doamna a raspuns ca da , daca buletinul meu sau orice alt act de identitate as fii prezentat ,ar fii fost british nu aveam aceasta problema . Dupa parerea mea , aceasta este discriminare rasiala , etnica cum vreti voi sa o numiti .
    Am citit pe Citizens Advice urmatorul lucru :
    Race discrimination when providing goods, facilities and services

It is illegal for anyone providing goods, facilities or services in the UK to discriminate because of race.
    Examples of goods, facilities and services include, shops, banking, entertainment, transport and libraries.
    Someone providing goods, facilities or services must not:
    • refuse to provide you with goods, facilities or services because of your race
    • provide any of these things on less favourable terms or conditions because of your race.
    It is illegal to discriminate regardless of how the goods and services are provided or whether you have to pay for them or not.
    For example, it’s illegal for someone to discriminate against you when you’re buying something in a shop or over the internet, when you’re making a telephone enquiry or when someone gives you written information.

Am nevoie de cateva pareri si sfaturi ce as putea face in aceasta situatie , pentru ca nu m-am simtit tocmai confortabil zicandu-mi-se ca daca nu sunt britanic nu pot cumpara alcool sau tutun dar totusi pot cheltuii 100 de lire pe alte produse .

Multumesc mult -asa-asa-

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu e nici o discriminare , e prostie pura , data viitoare cere numarul de telefon de la head office si suna-i , explica-le ce ai patit si iti garantez ca o sa accepte absolut orice id din acel moment .

3. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    ce am descoperit eu in ultima vreme,e ca daca nu inregistrezi,filmezi,pozezi,notezi situatiile/faptele britanicilor,la o adica confruntare ,ei nu mai recunosc nimic si o dau la intors,cum ca a fost o neintelegere.
    oricum e,ei o succesc sa iasa bine iar in schimb, te baga pe tine ca n-ai inteles/nu te-ai facut inteles...mai clar,esti prost, ca doar esti imigrant.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    corect.

vanzatorii sunt f speriati ca firmele/autoritatile fac control daca respecta regulile, existand riscul de a le ridica licenta.
    iar situatiile ajung in zona asta a prostiei si absurdului.

eram prin vara la boutique-ul din colt sa iau niste bere si suc. am rugat copilul sa tina o cutie de bere (ca imi cadea ceva din alta sacosa) pana platesc si ma trezesc cu meseriashul de la casa intr-o engleza f aproximativa cu influente asiatice ca imi zice ca n-au voie copiii si ceva legat alcohol.
    m-am enervat putin (eu credeam ca sare sa ma ajute nu ca ma ia la maciuci) si i-am explicat f clar si apasat ca problema lui e doar cu vandutul alcoolului la copii, pt alte probleme eu raspund nin privinta copilului.
    l-am intrebat daca vrea sa-i sun pe loc pe cei de la primarie sa vina sa ne lamureasca, dar s-a fofilat si a plecat in spate (pisicutz cu vine vorba prin romania)...

asa ca relax oameni buni, enjoy o bere buna sau un pahar de vin bun. -da-da-

5. AlleMatei

AlleMatei New Member

Trophy Points:
    0
    Daca mi-ar si da-o :)))

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    matei ce ai patit tu e clar discriminare, eu arat mereu carnetul de conducere, romanesc, si e ok.
    Insa sapanta stiu situatii cand cica nu iti vand alcool dk esti cu copii dupa tine .... -ras2- (am auzit si eu asta).
    Nici sotul meu nu a putut cumpara mai demult bere, nu avea ID dar avea doi copii dupa el (cica nu arata de 25 -ras2- -nu-ma-uit- )

7. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,
    Si sotia mea a patit ceva similar,ma refer ca nu le-a placut buletinul de Ro, si eu mai aveam un pic si il bateam pe un manager de Aldi,ca acolo s-a intamplat,iar motivul a fost ca de ce nu are buletinul holograma pe el,ca asa e in regulamentul lor sa vada un ID cu holograma.
    Ulterior am verificat asta la un alt Aldi si asa e cica, dar tine de angajat sa nu fie de domeniul absurdului,tot regulamentul lor zice.
    Sunt multe cazuri si printre englezi, patiti la fel. Oricum se merita sa faci o plangere scrisa la Relatii Publice la centru ,ca au obligatia sa iti explice ce si cum.

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    la asda se cheama "over cautious" -nu-ma-uit-
    http://www.theguardian.com/money/2013/d ... upermarket

adica poti sa te faci pulbere prin puburi si alte localuri, dar vai cum sa iei o bere cand esti cu copiii!?

si uite asa pierd clientii marile supermarketuri... -da-da- -da-da-

9. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am avut probleme ca pe buletin nu scrie date of birth. Fă-ți carnet de conducere provizoriu și ai scăpat de probleme.

Sent from my A0001 using Tapatalk

10. AlleMatei

AlleMatei New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri . Am sunat la head office-ul Co-operativei si mi-au spus ca se vor ocupa de situatie dar mai mult nu am mai aflat ... Oricum nu am degand sa imi schimb actele sau sa imi fac actele noi pentru niste imbecili care isi iau rolul mult prea in serios . Link-ul din TheGuardian zice ca vor sa nu mai vanda alcool cand paritii vin sa il cumpere si isi iau si copii dupa ei .. Eu nu aveam nici copii si apoi am mai prezentat si actul de identitate . Dupa parerea mea o nerozie ... Dar asta e ! Va multumesc inca o data . -hipno-

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Dacă locuiești într-o tara străină nu mai bine îți faci un act de care toată lumea știe? Dacă ti-ar arata cineva buletin de China cu ceva numere acolo care ar putea reprezenta data de naștere? Și în Olanda am fost oprit și se uitau aia cu gura căscata la buletin.

12. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Preety strange guys! Ma uit si la cartea de identitate si la permis si vad asa: pe cartea de identitate scrie si in engleza, dar nu scrie nicaieri de data nasterii (nu ma astept sa deduca cineva data nasterii din CNP), iar pe permis scrie si in engleza iar la rubrica 4 este data nasterii.
    Judecand la rece, parerea mea e ca nu a fost discriminare, buletinul romanesc nu are scrisa data de nastere, chiar daca scrie si in franceza si in engleza pe el.

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    corect, in general pasaportul este documentul pt calatorii peste hotare

14. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

Am incercat sa gasesc o formulare de inceput referitor la intamplare, dar nu pot decat sa spun ca ceea ce ti s-a intamplat numai discriminare nu a fost.

In Sainsbury's ca exemplu de reguli:

Se accepta orice pasaport, si ca id numai cele din Uk cu asa zisa holograma, si numai permisul definitiv este acceptat nu si cel temporar.
    Se cere id numai persoanei care face plata. Exceptie cand este un grup de tineri ce tinde mai mult spre varsta 18, sub 18.
    Ca training este un video care exemplifica exact cazurile respective, spre exemplu: clientul insotit de copii nu face cazul refuzului vanzarii doar pentru ca este insotit de copii.

Poate sa fie trecuta la prostie pura intamplarea, daca in magazinul lor nu au regula de verifice varsta la toti ci doar la cel ce face plata.
    Alte motive apar in functie de cat ii/le duce mintea pe casieri/te. Mi s-a intamplat de multe ori sa vad aberatii la colegi cand era clar ca persoana respectiva era mult peste 20 incat sa poti sa spui ca nu arata a mai putin de 25.

Atata timp cat refuzul a fost inainte de a-ti cunoaste nationalitatea, unde e discriminarea?

15. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Si un update, dupa cateva zile: pe permisul de conducere romanesc MODEL NOU nu mai scrie nimic in alta limba decat romana (probabil se considera limba oficiala in UE), lucru care m-a mirat tare! Dar deh, macar steagul EU il are :)) Cine naiba sa stie cati ani ai tu daca se uita pe aia?

16. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Discriminare totala, pe fata si cu o nonsalanta boema si debordanta… Daca vrei sa le acorzi o scuza, poti marca evenimentul drept ‘incompetenta crasa’…

Ai prezentat un act de identitate national RO, ti s-a permis pe baza asta intrarea in UK, acest card de identitate RO e valabil oriunde in zona EEA… de ce CO-OP refuza sa-ti recunoasca cardul de identitate RO? Asta era intrebarea care trebuia sa o pui celor de la CO-OP…

In cazuri de genul asta trebuie sa notezi urmataorele aspecte a) locatia cu pricina, b) ora, c) numele persoanei/persoanelor cu care discuti si d) un rezumat al conversatiei/conversatiilor. In plus, e foarte important daca poti aduce dovezi suplimentare (audio, video sau un martor din public)… poti ruga o persoana din public sa-ti fie martor…

Sugerez sa repeti scenariul la acelasi CO-OP, poate de data asta poti sa-i prinzi in flagrant…

NB – Ai mare grija… s-ar putea sa-ti sara in cap (pe forum) 1500 de pareristi care sustin ca daca nu te Katchi englezeste, nu ai drepturi in UK… bizonismul nu moare nici in deplasare...

17. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    O da, hai sa le arătăm noi ca romanii nu se lasă umiliți. Du-te cu pașaportul și vezi ce zice, îs tare curios.

18. IncaUnRoman

IncaUnRoman Member

Trophy Points:
    18
    Se pare ca nu eram foarte bine informat. Si ce sa vezi, id romanesc drept exemplu. Totusi desi plansa arata o informatie generala, la instruire informatia e mai redusa, si plansa respectiva o vezi din greseala daca o observi.

Share This Page