22.2 C
London
Sunday, July 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din Lumea Noua in UK

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by PF4UK, Nov 16, 2013.

1. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    mdea, tu probabil ca-ti inchipui ca un datacenter e un fel de depozit unde pui ce ai de pus si lasi un paznic la poarta
    Cam sumara vederea sau vedenia ta dar cam asta este, probabil ca lucrezi ceva la nivel de aplicatie si-ai calcat intr-un datacenter de cateva ori cand totul era pregatit si tu trebuia doar sa-ti configurezi sau instalezi softul. 12000 view as spune. Sunt multi inconstienti in IT care cred ca IT-ul se reduce doar la ce sunt ei in stare sa perceapa. Sunt absolut convis ca un firmware upgrade e ceva ce-l fac paznicii si se intampla intre doua tigari. Faptul ca infrastructura pe care lucrezi e mostly virtualizata sau redundanta te face sa ai o perceptie foarte sumara a ceea ce inseamna acesta infrastructura de fapt. Habar nu ai cata munca necesita. E insa foarte posibil ca tu sa fi calcat intr-un datacenter la ceas de seara/noapte si-atunci da. poate numai tu si paznicii erati pe acolo. N-am sa mai spun ca de multe ori astfel de structuri sunt compartimentate si tu vezi doar unde-ti tii serverele si-ti inchipui probabil ca aia e tot. Dar ce fac eu aici, incep sa intru in amanunte cu tine si abea acum fac ce zici tu..imi pierd vremea.

PS: a nu se confunda ceea ce multe companii micute numesc server room cu data center

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    vad ca ti-a placut mult cuvantul asta "pueril" ca nu mai scapi de el, il tot repeti...
    mai avem si alte cuvinte d'astea cu lipici la meseriashi, aveam si niste topicuri cu chestii de gramatica, literarura, pline de intelepciune.
    da' nu mai stau sa caut ca tre' sa prind maine dim un tren devreme spre londra! asa ca spor la cautat ce vrei tu

3. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    mitocania la romani a ajuns atat de comuna incat a devenit o a doua natura. Din ce imi dau seama unii dintre voi nici nu realizeaza cand le ies porumbei pe gura desi poate intentia lor initiala a fost una buna dar exprimata lamentabil. Da, si-ar mai fi cealalta meteahna romaneasca: toata lumea se pricepe la "fotbal" (adica la orice)
    m-am cam dezobisnuit de chestiile astea (my bad) dar nu-i nimic, unii dintre voi au grija sa-ma aduca la zi.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Miauuuu miauuuuu miauuuuuuu

Daneeeee s-au încăierat motanii ...

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @PF4UK, n-aș vrea să fiu rău, dar mi s-a părut mai interesantă munca celor de la HVAC. Serios, să pui un server în rack și să înlocuiești cîte o componentâ stricată nu e mare filosofie. Pentru restul operațiilor există remote access:DRAC, iLO etc.

6. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Nu esti rau, esti doar prost informat in ce priveste structura unui data center :) si pe asta nu pot sa ma supar.

However you are barking at the wrong tree. Termenul de datacenter a fost mentionat doar in ideea ca multe companii prefera sa aiba cel putin unul dintre ele near by. In general se aleg in zone geografice diferite (ex: unul in sudul orasului unul in vest). Companiile mai bogate aleg ce-l de-al doilea DC intr-un alt(a) oras, "judetz", tara, continent. -obosit-

@mufa: inteleg ca lucrezi sau stii ceva Unix. Hai sa te ajut putin. Ai doua masini Unix, unul e serverul intr-un datacenter, unul e un client in office la tine. Presupune ca ai o aplicate three tier. Esti capabil sa descrii prin ce device-uri fizice trece un pachet de la client la server si inapoi? Daca incerci parcurgi mental drumul ala s-ar putea sa-ti dai seama ca exista si altceva pe lume decat HVAC si paznici de noapte. Tu Incepe cu ce stii stii sunt convin ca-ti vor iesi piese lipsa dupa primele trei hops. Poti sa incepi din capete (cand pleaca pachetul de la aplicatie inapoi, si cand pleaca request-ul de la client spre server, intre astea doua ai chestii de care sunt sigur ca nici n-ai auzit). Daca reusesti sa descrii cu acuratete primele trei hops de la fiecare capat atunci voi fi de acord ca le fumezi pe astea si ca e normal sa ti se fi parut munca celor de la HVAC mai interesanta. Pana atunci insa ... apuca-te de lucru.

PS: presupune un dataceter modern incare virtualizarea s-a efectuat vertical si complet, cu alte cuvinte la toate nivelurile. Presupune redundata si load balancing, security etc. Stii tu, o arhitectura moderna.

7. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Profit de acest topic sa va intreb daca folositi x86 density-optimized servers (e.g. IBM iDataPlex, HP ProLiant SL, Dell Poweredge C, Fujitsu Primergy CX) in 'data centre'-le voastre si daca da, de ce? Alegeti doua motive principale din lista de mai jos:

Lower hardware cost per node compared to rack/blades
    Energy efficiency
    Special cooling options
    Higher computing density compared to rack/blades
    Better manageability
    Better automation
    Better workload management
    Other, please specify ___

@PF4UK: vezi ca in UK se zice centre, nu center :)

8. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu dar nu sunt inca in UK :)
    Raspuns la intrebarea ta: habar nu am, ask the server guys

9. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16

Mi-ai dat informatii foarte utile. Habar n-aveam ca trebuie sa fii inregistrat pe roll. Acuma (din lipsa de experienta in domeniu) am cateva intrebari puerile (ca tot e la moda cuvantul pe aici) legata de inregistrarea pe roll. E bine sa fii "included on the edited register" sau nu? E o optiune atunci cand incerci sa te inregistrezi pe roll. Si banuiesc ca daca vreau sa obtin mortgage-ul impreuna cu sotia e bine ca si ea sa fie inregistrata pe roll, nu? Conteaza daca si sotia are credit history sau este suficient al meu?
    In legatura cu noddle.co.uk, mi se pare ca iti cer cam multe informatii. Trebuie sa le dai pana si security number-ul de pe spatele cardului dandu-le practic acces la toata securitatea cardului tau. Tu ai avut incredere sa le dai toate aceste informatii?
    Ideea este ca eu intentionez sa achizitionez o locuinta (flat sau casa) cu 2 camere pana in 160 k (deh, nu am banii lui Prea Fericitul PF). As putea sa pun depozit de 40 k iar restul de bani sa ii iau de la banca, acuma nu stiu cat de posibil o fi ca banca sa imi dea restul de bani. Doar ce am inceput research-ul pe tema asta.

10. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Asa sa-i ramana numele! -ras2-

Cam la ce distanta de tzentru te-astepti sa iei flatul ala si cu ce suprafata?
    Nu insist sa bag 460K intr-o casa.
    Intrebarea initiala a fost pusa in ideea de a compara mere cu mere cand o fi sa iau decizia.

PS: Ai locuit cumva in Sibiu? Edit: nope, m-am uitat un pic pe ce-ai mai scris pe aici, esti prea tanar sa fii tu ala.

11. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Nu are importanta daca esti pe 'edited register' sau nu, pentru credit rating. Eu nu am ales optiunea respectiva, esti bombardat de marketing junk dupa aia, acel edited register se vinde in scopuri de marketing.

Da amandoi trebuie sa fiti pe roll si e important ca amandoi sa aveti istorie de credit in tara asta/'credit rating' bun, daca faceti joint mortgage application - ceea ce e recomandat daca sunteti casatoriti, de altfel.

noddle.co.uk este siteul celor de la Callcredit (agentie mare de credit rating), nu ai de ce sa nu ai incredere. Eu am cont de multa vreme si da, evident le-am dat info de pe card, dar nu am platit nimic. Uita-te pe site-ul de mai jos, care e set up de guvern, sunt mentionati acolo: https://www.moneyadviceservice.org.uk/e ... dit-report

Bancile acorda ipoteca de 3-5 ori mai mare decat venitul brut al aplicantilor, asta asa ca idee generala. In cazul vostru ca sa luati 120K imprumut, trebuie sa aveti cel putin 24K brut venit combinat, ideal 40K combinat :) Sunteti intr-o pozitie foarte buna cu 25% depozit ca first time buyer, multi ar vrea sa fie in situatia voastra.

12. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @Prea Fericitul: Nu am mentionat ca eu nu vreau sa achizitionez locuinta in Londra. Locuiesc in Southampton si n-am nici cea mai mica intentie de a ma muta in Londra. Urasc viata in capitale in general din varii motive cum ar fi criminalitatea mult mai crescuta, chirii/preturi la locuinte mai mari, trafic infernal etc. Pe mine ma oboseste Londra. Asta e avantajul sa stau intr-un oras mai mic in sensul ca oriunde mi-as achizitiona locuinta tot sunt aproape de centru, chiar daca e si in afara orasului. Singurele avantaje pt mine in ceea ce priveste Londra n-ar fi decat faptul ca am aeroportul mai aproape, dar pot sa ma sacrific de 2-3 ori pe an de cate ori calatoresc cu avionul si ca e ambasada Romaniei acolo, dar inca o data nu am treaba cu ambasada in fiecare zi. In rest nu vad ce-ar putea sa ma faca vreodata sa vreau sa locuiesc in Londra. Plus ca zona unde stau mi se pare mult mai frumoasa si viata mai linistita. Am Bournemouth-ul si Pool-ul aproape, Winchester-ul la fel si practic tot ce e mai frumos de vazut si vizitat in Anglia se afla in partea sudica.
    Nu stiu ce sa iti spun de suprafata, dar clar pe la 130 -140 k pot sa imi iau un flat cu 2 camere + lounge destul de spatios si in bloc nou, in centru si cu parcare subterana alocata.
    P.S.: Intr-adevar nu am locuit in Sibiu.

@lix mersi inca o data pt informatii, imi sunt extraordinar de utile. Datorita tie uite ca si eu si sotia suntem pe roll acum. Nici prin gand nu imi trecea sa facem chestia asta. Da vrem sa facem joint mortgage application pt ca eu cred ca avem sanse mai mari sa obtinem imprumutul impreuna decat separat. Am vazut ca e important si daca ai copii in intretinere si banuiesc ca asta o sa mai scada din suma pe care o putem imprumuta avand in vedere ca avem cheltuieli suplimentare cu copilul. Mai sunt doar 2 obstacole si anume faptul ca suntem doar de 2 ani in UK (multe banci cerand minim 3) si ca sotia nu are credit history. Dar daca ea isi face acum un card de credit cam cat timp trebuie sa acumuleze pe acel card ca sa poata sa fie si ea luata in calcul cu credit history?

13. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    @IC3: faptul ca aveti 25% depozit va ajuta foarte mult, nu veti intampina probleme ca sunteti aici doar de 2 ani. Eu am obtinut ipoteca la mai putin de un an dupa ce m-am mutat in UK, de exemplu. Sunt si lenders mai flexibili cu perioada asta de asteptare, unul este Halifax. Faptul ca aveti copil micsoreaza un pic suma la care va calificati, dar nu asa mult. Si daca aveti datorii pe credit card sau imprumut pt masina etc, si asta conteaza.

Sotia - daca nu are deloc istorie de credit si nu e pe electoral roll - poate ar fi bine sa ceara mai intai facilitate de overdraft de la banca, presupunand ca are cont bancar basic acum si ca are job, si sa faca si un contract lunar (nu pay as you go) de telefon de mobil in numele ei, si asta apare pe istoria de credit. Credit card e posibil sa nu ii aprobe intr-o prima faza, nu stiu.

Cereti amandoi 'statutory credit reports' de la toate cele 3 agentii de credit, sa vedeti ce e pe ele. Experian, Equifax, Callcredit (Noddle). La Experian si Equifax costa 2 lire per report.

Daca imi permiti un sfat, in locul vostru nu as cumpara apartament inafara Londrei, as incerca sa cumpar casa, pentru ca este freehold si in general preturile la case cresc mai mult decat la apartamente pe termen lung (si daca preturile cad, cad mai putin decat la apartamente).

Si alt sfat este sa stabilesti o intalnire cu un mortgage broker acum -- te asiguri ca este 'independent financial advisor (IFA), and fee-free, and whole of the market' -- si il intrebi tot ce vrei sa stii. Exista o firma din asta 'London & Country Mortgages' care acorda consultatii complet gratuite la telefon si nici nu percep un fee ulterior pentru ca iti aranjeaza mortgage. Ei primesc comision de la banca, nu de la tine. In nici un caz sa nu mergi prin brokerii agentiilor imobiliare cand aranjezi o ipoteca... aproape intotdeauna percep comision.

Sau, daca nu vrei sa mergi prin broker deloc, mergi sa discuti direct cu cei care ofera imprumuturi gen Halifax, Barclays Direct, HSBC, Post Office, etc. Uita-te la banca la care ai cont ce rate au, comparativ cu altii, si fa o programare cu un advisor al bancii.

Succes!

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    De ce crezi tu ca numai apart sunt lease hold? Ai la fel si la case, chiar mai rau. La apart de obicei cele noi vin cu lease pe 300 ani. La case lease-ul este in general pe 99 ani.

15. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Exista si case leasehold si apartamente share of freehold dar nu e deloc comun/tipic - de regula apartamentele sunt leasehold si casele freehold, situatiile inverse sunt exceptii de la regula, statistic vorbind.

In fine, nu are importanta, ce sugeram eu este ca inafara Londrei (si de fapt si in Londra daca iti permiti) o casa freehold este o idee mult mai buna decat apartament leasehold. Inafara Londrei ai insa mai multe sanse de a cumpara o casa, la venituri normale, preturile sunt mai prietenoase in general.

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Depinde de zona. Unde stau eu in surrey si in general surrey este mai scump ca multe zone din londra. Nu te aproprii de un 2 bdr apart nou fara 270-300k. O casa acceptabila ca suprafata incepe de la 450k. Un apart aici se plateste singur din chirie la navetistii de londra pe cand o casa mai greu.

17. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Eram sigura ca o sa mentionezi Surrey (desi generalizezi chiar si pt Surrey, exista zone ieftine in Surrey gen some areas in Woking, you live in a bubble -:))

Eu ziceam general vorbind, nu cred ca IC3 cauta prime real estate properties in Guildford - the most expensive part in Surrey. Si Surrey care este una dintre cele mai scumpe zone/county din UK, inafara Londrei.

18. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Mai oameni buni nu ati citit ce am scris eu mai sus? Eu vreau sa cumpăr o locuinţă in Southampton, nicidecum in Londra sau in imprejurimi. Şi in mod clar vreau freehold, nu lease hold sau orice alta combinatie.
    @lix: nu am nicio datorie pe credit card. Cardul meu de credit e legat direct la cel de debit, adică suma pe care o cheltuiesc luna asta de pe cardul de credit se trage automat de pe cardul de debit luna viitoare. Nu am niciun fel de împrumut, contract la mobil ( dacă zici ca până si asta ajută) am de aproape 2 ani.
    Acum in legătură cu soţia, nu are credit history pt ca nu are niciun contract pe numele ei, acum este si ea pe electoral roll pt ca am înscris-o si pe ea. Este angajata full time, are cont la aceeaşi banca ca si mine si 100% i s-ar acorda credit card pt ca si mie mi-au acordat fara probleme fiind in aceeaşi situaţie ca si ea. Singura diferenţa între noi este ca eu am veniturile ceva mai mari decât ea si am un contract de telefonie mobilă pe numele meu. Conteaza suma care i se va aproba pe credit card? Şi cât timp va trebui sa acumuleze pe credit card ca sa poată fi luat in calcul ca si istorie de credit?

19. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    @IC3: Va dura ceva vreme sa apareti pe roll odata ce v-ati inscris; nu stiu cat de des fac update, intrebati la consiliul local.

Nu conteaza suma care i se va aproba. Ref la timp, nu cred ca exista neaparat o perioada minima, cardul va aparea in credit files cam dupa o luna, probabil dupa 6 luni de 'istorie' ar fi ok. Oricum nu e chiar gol raportul ei de credit din moment ce are cont bancar, chiar si fara overdraft tot apare pe raport.

Eu in locul tau chiar as suna un mortgage broker (nu te obliga cu nimic), eu nu sunt in domeniu, cunostintele mele sunt limitate la propria experienta :)

ps. Pe forumul asta sunt brokers care raspund gratuit la intrebari: http://forums.moneysavingexpert.com/ e un forum foarte bun.

20. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Voi aveti probleme din astea acolo:
    http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/Do ... 419796099/
    http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/Do ... 411128807/
    http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/Do ... 411128804/
    http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/Do ... 411128806/
    http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/Do ... 411128805/
    http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/Do ... 410895931/

De la specula la nerespectarea normelor de constructii si urbanism sau nerespectarea contractelor everything is possible in the Toronto Condo industry. Pentru acei dintre voi care sa gandesc sa se intarca aici ..merita sa aruncati o privire

Nota: documentarele CBC s-ar putea sa nu fie disponibile pentru IP-uri din afara Canadei; Folositi un proxy cu extensia .ca (de exemplu asta: http://webproxy.ca/)

Share This Page