22.2 C
London
Sunday, July 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din Lumea Noua in UK

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by PF4UK, Nov 16, 2013.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    am vrut sa raspund la ce a scris tanarul, dar nu merita efortul. ramai acolo in turnulet ca-i cald si bine.

2. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
  3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  4. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Este exact asa cum v-am zis, Germania si Elvetia sunt țari de chiriasi
    poti adauga Canada cu 70% ownership rate (cu mortgage de fapt din care cam 20% au platit complet) si SUA cu 50-60% (citez din memorie penrtu ambele). Deci n-am batut campii si crede-ma ca vis a vis de piata Canadiana de RE iti pot spune enorm de multe.

5. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks
    Prima e chiar misto numai dar cred ca e ca in bancul cu soarecele care s-a casatorit cu girafa: "Drumurile ne omoara" (casa-job-casa-job)

http://mioritice.libertatea.ro/banc/9006/

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Parerea mea e ca ar trebui sa vii in UK si sa decizi la fata locului dupa ce te documentezi laborios... achizitionarea unui imobil (ptr uz personal, nu ca business in sine) reprezinta un capitol important din viata fiestecarui individ si implica mult stres si efort personal, nefiind ceva de impuls... unii exploreaza piata 3 - 4 ani pana decid asupra achizitionarii unei proprietati...

7. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    That's the plan!
    Exact asa am gandit si eu
    Problema majora e ca nu prea ai timp de documentat, preturile la voi au luat-o razna de cand vi l-am dat pe Carney :))
    Individul e un dobitoc fara pereche, cu politica monetara promovata de el au crescut aici preturile si specula a fost in floare
    Acum multi au pantalonii uzi si murdari, ex Quebec si Ottawa sau Victoria sunt piete de RE care s-au umflat si acum sunt in degringolata

8. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    @PF4UK: o treaba de care trebuie sa tii cont cand vii aici este lipsa istoriei de credit care te poate intarzia un pic mai mult decat poate ai vrea la cumpararea unei proprietati, presupunand ca nu esti cash buyer si vrei ipoteca. Istoria din Canada e irelevanta. Teoretic perioada de asteptare este cel putin 2 ani, la unele banci chiar 3 ani. Practic insa nu e dracul asa negru, ca amploaiat poti lua si mai repede, depinde de marimea depozitului pe care il ai, nivelul de salarizare, si plus e importanta prezenta pe electoral roll (asta e diferit de Canada unde nu exista asa ceva) si cel putin 6 luni de 'istorie de credit' (aka overdraft facility, credit cards folosite responsabil, contract mobil etc - asta e similar cu Can).

9. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Daca lucreaza in IT totusi s-ar putea sa nu vrea sa fie "amploaiat" la cat de mici sunt salariile in UK.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

10. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @lix mi-ai captat atentia cu "prezenta pe electoral roll". Chiar nu m-a pasionat treaba cu electoral roll si am ignorat complet chestia asta. Acum tu spui ca este importanta in acordarea unui imprumut. Aaa, nici overdraft nu am facut niciodata si am cerut chiar eu bancii sa nu imi acorde nici un fel de overdraft. Eu sunt pe principiul ca e bine sa ma intind atat cat mi-e plapuma, de-asta am refuzat overdraftul. In rest ce pot sa spun este ca am un singur card de credit de peste un an pe care l-am folosit foarte responsabil, iar intreaga mea istorie bancara are numai 2 ani, crezi ca as putea sa iau un imprumut de la banca in conditiile astea? Mentionez ca sunt si "amploaiat" :).

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Prezenta în electoral roll , este ,,dovada,, că nu te ascunzi .

Orice firmă de credit poate accesa electoral roll .

12. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks, ai anticipat urmatoarea mea intrebare
    Probabil ca va trebui sa astept un an pana iau decizia sa iau o casa
    Marturisesc ca nu am studiat inca subiectul dar profit de ocazie si intreb acum:
    Daca ai un downpayment mare, more than 50% sa zicem mai e importanta istoria de credit? Aici (Ca) vin multi de afara si cumpara, nu mi-e clar in ce conditii dar stiu sigur ca daca banca vede un 50% ii pasa mai putin de credit history pentru simplu fapt ca daca ai ratat doua trei payments vin peste tine si-ti iau casa si-o vand. Isi recupereaza banii din vanzare si ies si in castig deoarece nu e posibil ca o casa sa sedevalorizeze 50% in scurt timp (6luni-1 an etc)

13. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Istoria de credit e importanta oricum (credit rating bun -> dobanzi mici la imprumuturi) - insa intr-adevar daca ai downpayment mai mare ai un pic mai mult leeway cu istoria de credit. Adica e posibil sa treaca cu vederea ca sa zicem ai pete pe credit (one or two missed credit card payments) sau ca ai istorie insuficienta (abia te-ai mutat in UK). Depinde insa de lender, unii sunt mai rigizi cu newcomers.

http://www.moneysavingexpert.com/loans/ ... re#improve

Apoi, in Anglia nu poti obtine ipoteca - din ceea ce stiu eu - decat daca esti rezident aici, de aceea prezenta pe electoral roll e importanta. Banca iti va cere dovezi ca ai drept de sedere nelimitata - ori esti cetatean britanic, ori cetatean EU (pentru romani si bulgari au inca reguli speciale, e nevoie sa arati blue card, dar se va schimba asta), ori ai indefinite leave to remain daca nu esti brit sau EU.

Sfatul meu este sa vorbesti cu un broker independent (IFA) cand ajungi aici, e free advice si ei iti pot spune cum sa te pregatesti in vederea obtinerii unei ipoteci si ce lenders sunt mai prietenosi cu nou venitii. Eu nu am folosit broker dar am facut mult research.

Alta chestie in legatura cu care trebuie sa te informezi mai ales la apartamente este diferenta dintre freehold si leasehold (o chestie anacronica... dar care inca exista aici bine mersi). Si alta diferenta majora fata de Canada este in procesul de cumparare, in Canada erai protejat cand puneai oferta - cu oferta semnata de ambele parti, un mic avans etc - ei, aici nu esti, si poti sa te trezesti foarte usor cu o saptamana inainte de data la care trebuia sa iei cheile ca s-a razgandit selleru' si nu mai vinde, sau vinde altcuiva :) aici ofertele nu sunt legally binding, indiferent ca e in scris sau nu.

ps. un website f bun: https://www.moneyadviceservice.org.uk/e ... first-time

14. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, insa daca esti self-employed nu poti lua ipoteca decat daca arati istoria de venit pe ultimii 2 ani sau la unele banci chiar 3... deci trebuie sa astepte mai mult pt a cumpara, ca self-employed.

15. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu, absenta de pe electoral roll te descalifica de la imprumut ipotecar, e unul din motivele cele mai comune de refuz.

http://ask.barclays.co.uk/help/mortgage ... e_eligible
    https://www.moneyadviceservice.org.uk/e ... a-mortgage

E foarte usor sa te inregistrezi pe roll: https://www.aboutmyvote.co.uk/register_ ... plica.aspx

Overdraftul nu e important daca ai alte credit facilities (credit card sau car loan sau ce o fi). Orice fel de credit agreement ai ajuta la 'istoria/scorul de credit' - gen credit card, overdraft, contract de mobil, contract de utilitati (doar la anumiti utility providers care raporteaza agentiilor), loan, etc.

Iti poti verifica istoria de credit pe noddle.co.uk (care e de fapt Callcredit, una din cele 3 agentii mari de credit scoring) complet gratuit, or sa iti dea si un rating intre 1-5, 4 fiind Good si 5 Excelent. Acolo poti sa vezi si daca esti sau nu pe roll.

16. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Hmm...Asta cred ca e mai mult un mit. Asa am crezut si eu initial dar sunt dealeri care sunt specializati in a lucra cu self-employed si care ofera mortgage la cateva luni de la inceperea activitatii.

http://www.contractoruk.com/money/mortg ... ctors.html

http://www.sjdaccountancy.com/about/res ... guide.html

In UK spre, deosebire de US, CA, AU, salariile in IT sunt foarte mici si s-ar putea sa fie un soc sa treci de la un salariu de 6 cifre in care iti permiti destul de multe la un modest 40-50k aici unde abia iti permiti o chirie. Pe contract insa castigi de 3 ori mai mult decat ca salariat. In Canada diferentele sunt mai mici.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

17. lix

lix New Member

Trophy Points:
    0
    Ma indoiesc ca - daca esti nou venit aici - ca self-employed indiferent de domeniul in care activezi, poti obtine ipoteca mai repede decat ca angajat dar na, e posibil sa vorbesc aiurea. Si nu e vorba de dealers ca nu ei ofera mortgage sau stabilesc conditii, ei sunt doar intermediari si stiu cine e flexibil, if.. -- este vorba despre lenders, majoritatea high street banks nu se ating de tine daca nu ai 2+ ani de istorie dovedita. Poate building societies.

Uite m-am uitat de curiozitate la Halifax, care sunt relativ relaxati fata de HSBC, Barclays, etc. Se pare ca au caz special pentru ITisti care fac mai mult de £500/zi, dar tot e minimum 1 an, la angajati Halifax nu are acest min de 1 an.

Employment contracts

Sub Contractors, Fixed/short term contracts and Agency workers

Applications will be considered from the above employment types if the customer has a current continuous employment of 12 months or more with 6 months of the contract remaining or the customer has 2 years continuous service in the same type of employment.

Evidence of their employment track record may be required.

Customers should be treated as self employed if they pay their own tax or sub contract to more than one company.

IT and other contractors

For IT contractors on any income and other contractors whose income is more than £500 per day or £75,000 per annum: whether employed or self employed, we accept the gross value of the contract as evidence of income. All applicants must have a current continuous employment of 12 months or more with 6 months of the contract remaining or 2 years continuous service in the same type of employment.
    Probation

If your clients are part of an employee probationary period then key ‘probationary' as the contract type and subject to an accept result at DIP / full application we can proceed.

http://www.halifax-intermediaries.co.uk ... fault.aspx

18. PF4UK

PF4UK New Member

Trophy Points:
    0
    Thanks guys, am pus la dosar tot ce s-a scris mai sus.

Hmm nu e prea roz pentru contractori, e greu sa gasesti contract de 12 luni si sa ai inca 6 garantate dupa aia
    Poate sa gasesti contracte back to back dar cu doi employers diferiti.
    In fine, trebuie vazut la fata locului.
    Nu am idee la cat se ridica cheltuielile zilnice dar impresia mea a fost ca salariile sunt cam tot pe acolo.
    Probabil ca la senior level asa sta treaba. Nu mi s-au parut mici dar drept este ca ele trebuie raportate la cheltuieli si inca n-am abordat subiectul asta. Un site unde poti sa iti formeze a 12000 ft picture:
    http://www.numbeo.com/cost-of-living/ci ... ity=London

Gasiti realiste estimarile lor ?

Edit: cu ce pasaport sa-i abordez cand cer drept de munca si rezidenta ? Cel Canadian sau cel Romanesc ?
    La 100K (60GBP) taxele sunt 21% personal sau 20% corporate (small Inc) in Canada respectiv 21% in UK.
    Mie mi s-a parut ca pentru senior level salariile sunt cam egale aici si acolo

19. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    @lix Da, dar se cam stie in lumea contractorilor ca high street banks vor multi ani de activitate, dar exista lenderi specializati in mortgage pt contractori IT gen Contractor Money sau Contractor Mortgagees Made Easy care acorda pe baza daily rate-ului. Softul bancilor nu intelege natura activitatii de IT contractor si il trateaza ca pe un angajat cu un salariu anual de 7k. :) In al doilea rand, nu as pune IT contracting in aceeasi categorie cu alte tipuri de self-employment, e un domeniu mai special de aceea exista si lenderi dedicati acestui domeniu.

De altfel sunt multe discutii despre mortgage pe forumul contractorilor IT http://www.contractoruk.com

20. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer

Share This Page