13.5 C
London
Wednesday, June 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din IASI in LONDRA

Discussion in 'LONDON' started by Anonymous, Nov 11, 2007.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bai neterminatule care esti,
    cum dreaq, la 1 metru 90 si ceva poti fi atat de...tolomac?

2. Anonymous

Anonymous Guest

Offf. Dromaderule.
    Lasa ca-ti trimit eu poze di la castelu' rejinei pana ajungi tu pe la Timisoara. Tu intre timp , daca vrei sa vii in Anglia invata sa spik London ca-i groasa daca nu stii.

3. Vlad I.

Vlad I. New Member

Trophy Points:
    0
    Va saluta inca un iesean venit recent in Londra! -ma-iubesc-

4. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    @UAU:

Daca voi nu ma vreti eu va vreau !!!

zisa de un moldovean ....

5. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    de anul asta....

6. Vlad I.

Vlad I. New Member

Trophy Points:
    0
    Iasul e in schimbare. -> noua capitala culturala europeana -da-da-

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da, schimbare mare,
    cu teii taiati de un primar tampit si idiot!
    Un momarlete de la Dorohoi, pe care, intr-un stat normal, orice justitie l-ar intreba cum de invarte milioane de euro dintr-un salariu de functionar public,
    a transformat orasul intr-o...ruina, santiere peste tot (acolo iese banul cel mai bun!)

8. Vlad I.

Vlad I. New Member

Trophy Points:
    0
    aici sunt de acord cu tine, nici mie nu imi place cum se cauta umbra pe Bul. Stefan. Totusi am inteles ca vor sa replanteze teii inapoi, a zis Mazare ca ia arborii japonezi in constanta, doar sa ii suie careva in tren :))

daca privim din alt unghi cum stau treburile, perioada `90 -2010 e o enigma, o gaura neagra. Ca acum se face ceva iar suntem nemultumiti, intradevar se strica mult,cu aceasi bani in alta parte se face mai bine, mai frumos etc. uneori sistemul romanesc are capacitatea de a directiona banii pe cai necunoscute. -sssst-

Apreciez totusi ca ceva se misca.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  10. roxyka2013

roxyka2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Suntem si noi din Iasi si venim in cateva zile la Londra si am gasit cazare in Harrow dar lucram in Watford e distanta mare,poate ne poti ajuta cu info Dromaderu.
    Multumim.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Depinde in ce zona Harrow ati gasit. Exista cateva cartiere in tinutul Harrow: Harrow on The Hill, Harrow Wealdstone, Kenton, Harrow Weald, Edgware...
    Mai depinde si de mijlocul de transport utilizat.
    Daca scrieti info de mai sus, veti primi mai multe informatii.

12. ClaudiuT

ClaudiuT New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt din Iasi si locuiesc in Acton, W3 mai exact. Careva prin zona ? :p

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine-ai venit, Claudiu!

Tot zona 3/4, dar directie diferita.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    via Liviu Antonesei

Domnul Primar tocmai își dă foc la valiză!
    În înțelepciunea sa, care, din păcate pentru orașul acesta și pentru cetățenii săi, tinde să devină proverbială, Dl Primar a decis să încalce și drepturile constituționale ale cetățenilor Iașului, refuzînd să avizeze evenimentele de protest de mîine din Parcul Expoziției, parc căruia i-a pus gînd rău, de vreme ce 500 de arbori au fost marcați pentru tăiere. În această situație, se cuvin niște clarificări – în conformitate cu legea, redactată în spiritul Constițuției, treaba primarilor și a primăriilor nu este să aprobe protestele publice ale cetățenilor, ci să ia act de ele și să asigure condițiile-cadru de desfășurare. Nu mai spun că Dl Primar se află într-un flagrant conflict de interese atunci cînd se pronunță într-o chestiune care-l privește pe D-Sa în primul rînd. Mă mir numai că Prefectura nu a intervenit ca să-l aducă pe primar la ordine, adică la lege. De bună seamă că edilul însuși și-a dat seama cumva de gogomănie, sau a presimțit ceva, de vreme ce motivul neaprobării a constat în invocarea unei alte acțiuni care era programată în același loc și la aceeași oră. Nu trebuia să-mi spună cineva din primărie, dar mi-a spus!, că nu era nimic planificat acolo înaintea solicitării organizațiilor care se ocupă de protest. Comic este că, în jumătatea lor liberă de vineri, salariați ai Primăriei Iași se străduiau să încropească o acțiune ceva, să nu cadă Edilul Șef de mincinos. Parcă noi nu am ști că așa este, după ce nu și-a respectat cuvîntul dat, în 2012!, în ce privește replantarea teilor după terminarea pietruirii bulevardului central. Am dat numai un exemplu, legat de crima pe care încercăm s-o împiedicăm acum, altfel lista de minciuni edilitare are doar un început, nu și un sfîrșit previzibil!

Ce-a dorit oare să dovedească Dl Primar prin acest nou abuz? Că nu-i pasă de lege? Păi, asta a dovedit-o deja de nenumărate ori, inclusiv în chestiunea sacrificării patrimoniului verde al orașului. În condițiile legii, în Iași, nu s-ar fi putut tăia nici măcar un singur copac de ani de zile, nu cu sutele, poate deja cu miile, dacă facem un inventar pe întreg orașul. Neexistînd un registru dendrologic și al celorlalte spații verzi, nu poți tăia legal nimic. Sau cum a fost respectată legea în cazul uriașelor defrișări de la Ciric? Unde sînt miile de arbori plantați în locul celor uciși? Legea prevede raportul 4 la 1, adică la un arbore tăiat, patru plantați. A vrut să dovedească că e un mincinos? Cum arătam mai sus, asta o știam deja și poate nu degeaba oamenii l-au poreclit Giginocchio… Interesant mi se pare însă faptul că Dl Primar are consilieri de toată cacaoa și că D-Sa n-a învățat mai nimic din aproape un sfert de veac de cînd este în politică și administrație. Altfel, ar fi știut că nu provoci populația, care e și electorat – mai întîi, prin marcarea copacilor ce urmează a fi supuși tăierii, apoi prin interzicerea abuzivă a unui protest legitim – într-un an în care ai două rînduri de alegeri, primele fiind în ceva mai mult de o săptămînă! Decît doar dacă vrei să te pui rău cu șefii tăi de la București – și așa aceștia deja mîrîie după scandalul produs de marcaj! –, sau ai decis să te sinucizi politic…

E ciudat iarăși că nici consilierii de cacao, nici Dl Primar n-au fost în stare să prevadă efectul bumerang ale acestei interdicții abuzive. Dacă evenimentele se desfășurau, veneau acolo cîteva sute, poate mii, de oamenii, își spuneau oful, presa dădea sau nu dădea ceva, după caracter, tot după caracter, ceea ce dădea presa era corect, trunchiat sau de-a dreptul incorect. Apoi, totul se liniștea, pînă la următoarea aberație primarială. Însă, Dl Primar a ținut să se joace cu drepturile constituționale ale cetățenilor, or asta e o zonă mult mai sensibilă, iar ecourile interne și internaționale vor fi infinit mai ample și mai puternice decît cele previzibile în cazul desfășurării evenimentelor. Peste toate, D-Sa a interzis – abuziv, cum tot repet – mitingul și marșul, dar nu poate interzice partea cea mai importantă a evenimentului și anume operațiunea de adopție a arborilor marcați de către cetățeni. Pentru asta ar trebui să facă exact ceea ce a făcut Ceaușescu spre finele regimului său, să interzică grupurile mai mari de 3 cetățeni! Are cojones să facă asta? Este o reîncarnare a lui Nea Nicu? Să avem răbdare, aflăm mîiine, laolaltă cu presa din întreaga lume! Mișto ar mai fi. Sigur, ca țară, ca oraș, ne-am face oleacă de rîs, dar D-Sa ar fi terminat politic și măcar am scăpa…

Și dacă tot am amintit de scăpare… Cetățenii responsabili ar trebui să se gîdească serios dacă nu este cazul să creeze un comitet de inițiativă care să adune semnături pentru demiterea Dlui Primar. Motive ar fi – de la mutilarea orașului pe care a jurat să-l protejeze la insultarea publică a mii de cetățeni, și de încălcarea cu repetiție de kalashnokov a legii și pînă la încălcarea drepturilor constituționale. De bună seamă, n-ar fi inutilă nici sesizarea Curții Constituționale, dar și a Curții de Conturi, a DLAF și a DNA în privința chelturii banului public, de la cei irosiți pe inițiative ”de imagine” – cheltuiți degeaba de altfel, dacă ne uităm cît de ușor își autosaboteaza D-Sa respectiva imagine – pînă la cei din investițiile publice. E de cercetat raportul preț/calitate la pietruiri și trotuare, ca să nu mai vorbesc despre pasajul din Piața Eminescu, care este acum lărgit la rașpă pentru că a ieșit cam îngust și nu încap două autobuze unul lîngă altul! A, acolo, sînt bani europeni? Nici o problemă, trebuie sesizat și OLAF, care nu s-a sfiit să pocnească în eurominiștri și alți marțafoi, că bandiți sînt în toată lumea…

În ce mă privește, mi-am ales de la evenimentul de dumincă arborele, m-am pozat lîngă el, iar mîine mă voi înfrăți cu acesta. Nu pot spune că-l înfiez, că e mai bătrîn cu vreun deceniu, poate două decît mine. L-am botezat Rene, Rene Char, după numele marelui poet francez, luptător în Rezistență, dar care a știut să țină separate poezia și luptă, deosebit de alți poeți francezi ai vecului trecut care au amestecat cam nasol planurile. Așa cum nu accept labe murdare pe chipul poetului, nu voi accepta nici drujbe criminale pe trunchiul fratelui meu. Cine încearcă să-i facă rău va avea de-a face cu mine – pînă la sfîrșitul vieții mele. Nu e o amenințare, e o promisiune fermă!

PS Funcțiile interactive ale blogului meu sînt în continuare blocate. Textul va fie însă postat imediat și pe pagina mea de Face Book. Cine dorește să coemnteze o poate face acolo. Îmi pare rău, mulțumiri pentru înțelegere.

15. toyla_alex95

toyla_alex95 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ! Ma numesc Alex 22 - ani . Sunt din Tulcea dar locuiesc in Grecia de 3 ani. Lucrez de la 14 ani in aceasta tara si mi a cam ajuns :) Este vreo posibilitare sa intalnesc pe cineva pe aici care ma poate ajuta cu un loc de munca sau macar informatii de genul ? :) As fi foarte recunosocator ! Multumesc :*

Share This Page