14.1 C
London
Thursday, June 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din IASI in LONDRA

Discussion in 'LONDON' started by Anonymous, Nov 11, 2007.

1. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    va mai amintiti vestitul complex Siraj?

asa arata acum, dupa ce un incendiu l-a mistuit mai bine de 30 de ore

2. AnaC

AnaC New Member

Trophy Points:
    0
    la anul o sa va trimit imagini cu blocurile ce o sa rasara din cenusa. -da-da-

3. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    m-am plictist foarte repede de acest forum unde toti tampitii sunt lasati sa vorbeasca. Unde unii uita de unde au plecat si-si ponegresc tzara! Cine a venit din lanul de porumb in Anglia in mod natural face comparatii stupide.... mi-e scarba pana peste cap de persoane ignorante care nu au termen de comparatie decat lanul de porumb.

alex
    "din IASI in Londra " este o schimbare prea mare pentru unii

Bafta tuturor!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Da cin' te-a suparat asa tare?
    E drept,nu toti aici are doua facultati,si altii,chiar aia unica,e facuta la seral.

Sau o fi gelul?... -ras2-

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Frati Romani, din Iasi si pretutindeni va rog sa ma puneti si pe mine in legatura cu subiectul....

E adevarat ca Pastele vine cu dezlegare la toate cele (ca dupa post) si poate 'daia nu pot sa fac nici o conectie .... dar am ras de m-am prapadit si apoi mi-am dat seama ca nu stiu ce e asa haios....

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai habar nu am cine , de la Iasi, l-a suparat pe deceneu...
    Deceneu din Tecuci?

7. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    nu , nu din Tecuci , desi-mi place cum canta acel Deceneu... ..mai tzi minte radio romania actualitati??? "aici bucuresti , ora exacta"

-sssst-

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras2-

Daaaa,tin minte,cum sa nu....
    However,
    eu mai tin minte si Parazitii...

9. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
  10. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    si eu sunt din IASI, si vreau sa va intreb, voi ce faceti ca sa nu va fie dor de tara si de prieteni si familie? cum va descurcati....cateodata simt ca as vrea sa plec acasa... macar acolo imi permit sa am viata sociala si sa stau cu prietenii de o viata.... aici in schimb niet viata sociala, dar se strange banutu dar cateodata imi vine sa tzip de draci ....its not fair mate :(

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Initial eu tratam cu o sticla de vin si ceva amintiri muzicale, well, inca nu ninge dar, daca e vinul bun... -ras4-

http://www.youtube.com/watch?v=LrnsEy4DWLw

12. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ alyyn2045

Eu nu sunt din Iasi (asa ca scuze pentru hijacking the topic) dar am acelasi sentiment cateodata. In plus problema e ca distantele in Londra sunt asa de mari incat chiar daca vrei sa te vezi cu cate unul-altul, se termina cu "hai lasa ca ne vedem noi altadata, ca uite acum tre' sa fug acasa." Intr-adevar si mie mi-e dor de viata sociala pe care o aveam odata - pe de alta parte si aia se cam ducea, ca oamenii si in Romania au fel de fel de probleme, griji, lipsa de timp -trist-
    Ce sa fac ca sa suplinesc chestia asta, nu stiu, mai vad un film, mai citesc o carte, mai un muzeu, mai o plimbare cu bicicleta, chestii din astea. Dar intr-adevar la capitolul viata sociala, cam subtirel pe aici... am vrut si eu sa vin la reuniunile de pe forum insa parca e un facut, de fiecare data cand pica ori lucrez ori nu sunt in UK.

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    pai ori esti din Iasi, ori nu bre??? -ras2-

Anyway, doesn't really matter,

ai ridicat o problema de care s-a lovit mai tot romanul ajuns aici,
    si peste care multi nu reusesc sa treaca usor!

Stiu ca inclusiv eventual;ii prieteni facuti aici, nu se compara cu ce a fost "acasa".
    Dar, trebuie sa-ti intelegi prioritatile si, sa incerci sa te adaptezi.

Daca esti singur si fara obligatii, poti eventual zbura mai repede spre tara.
    Fati de ex planul, fixeaza o data ia biletele, si, astepti, tot gandindu-te la ce vei face odata ajuns.

Este o vorba care zice ca,
    "cea mai frumoasa parte a unei vacante este asteptarea ei!"

Cu trascaul am glumit, nu recomand, dai usor/usor intr-o melancolie semidepresiva!

14. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt din Iasi, de-aia imi ceream scuze, sa nu sariti la mine ca ma bag pe un topic unde nu-mi fierbe oala -ras4- Dar m-a frapat ca si eu chiar ma gandeam zilele astea exact la chestia asta, ca e cam urat cu viata sociala pe aici. Alte aspecte sunt misto, dar asta chiar e un minus.

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Englezii nu-s sociabili? -nuuu-

16. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Englezii sunt foarte sociabili, ai dat peste ei din greseala in disco si vezi cum se indreapta sticla spre capul tau :)):)), ( uni isi cer scuze)

Da asa este, cateodata o sticla de vin salveaza momentul melancolic, o carte , un film, un joc, 4 ore la spa, sau plimbare cu bicla...dar...

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e neaparat vorba de asta, e vorba de faptul ca probabil ca sunt sociabili in alt fel. Strainii au dezavantajul ca nu au o retea de cunostinte aici - prieteni din scoala/facultate de exemplu - si cei care ajung aici la o varsa adulta isi fac mai greu prieteni printre localnici. Cel putin asta e senzatia mea. Mai sunt si diferentele culturale - de exemplu pentru mine mersul in pub si bautul pana cad sub masa nu e genul de distractie cu care sa imi umplu fiecare weekend. Odata, de 2 ori la trei luni e distractiv, insa n-as face chestia asta prea des ca e plicticos pana la urma. Plus ca e o diferenta clara de atitudine fata de straini comparativ cu Romania, cel putin in experienta mea. In Romania, cand intalneam (eu sau colegii mei) straini ii invitam in oras, vorbeam cu ei cu orele, eram curiosi privind locul din care vin, cum vad ei lucrurile, orice chestie de la ce fel de mancare le place la ce locuri pe pamantul asta au vizitat sau cum e situatia politica in tara lor, ce obiceiuri au, ce superstitii, etc. Aici se intampla foarte rar sa dai de englezi curiosi sa cunoasca si alte puncte de vedere, oameni din alte tari (in afara celor din fostele colonii, cred ca australienilor si neo-zeelandezilor si celor din commonwealth le este mai usor sa isi faca prieteni printre locanici). Cel putin mie mi s-a intamplat destul de rar sa cunosc englezi care sa fie curiosi (dincolo de o intrebare-doua de politete) privind situatia din Romania, Europa de Est, Balcani, locuri din astea. Evident ca exista astfel de oameni, insa unde ii intalnesti? La School of Slavonic Studies? -ras4-
    Bun, pe de alta parte evident ca nu e nimeni obligat sa fie interesat de niste tari considerate mici si neimportante si de oamenii care vin de acolo si atunci cade in sarcina strainului sa sparga gheata si sa vorbeasca de subiecte de care englezii sunt interesati. Insa chiar si asa, dincolo de 2-3 replici de politete, discutia nu se leaga.
    Personal m-am resemnat sa am viata sociala doar cand ma duc in Ro in concediu si nici atunci prea-prea pentru ca si vechii mei prieteni au alte prioritati acum. In fine, nu e o problema foarte mare asta, dar zic si eu, mi-ar fi placut sa imi fac mai mult de 1-2 prieteni printre englezi in cei 5 ani + de cand sunt aici -ras2-

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toata lumea... -hipno-

Si io mi-s di pi chetrili Iasilor... numa' ca nu mi-s di la Londra... -sssst-

Oi fi gresit topicul?... -ras4- -nu-stiu- -limba-

19. tim

tim New Member

Trophy Points:
    0
    Sund din Iasi si am sa vin in Londra la sfarsitul lui septembrie. Pentru moment caut cazare .....

20. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    nu e greu de gasit moldoveni in londra. ii recunosti usor... dupa vorba...

Share This Page