13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa facem?

Discussion in 'NINO' started by st3fan, Dec 21, 2011.

1. Bergiu

Bergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa

Vorbeste cu contabilul , poate e mai bine sa iti faci un Ltd , poate ca si Ltd iti vor da nino , e un pic mai scump dar ai actele necesare.

2. vladd7

vladd7 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult ptr raspuns, asta e singura si ultima solutie, LTD-ul. M-am gandit demult la varianta aceasta, dar am crezut ca totusi voi obtine Nino ca si sole trader, insa chiar am obosit, bag de seama ca ei nu imi vor banii mei sa le platesc taxele. Uite asa incurajeaza munca la negru, vad pe pielea mea de un an incoace de cand ma chinui sa le demonstrez ca vreau sa intru in legalitate. Incerc LTd-ul, sper sa nu mai am alte impedimente si aici.
    Va doresc un weekend placut.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Update 2

Dupa cum ma asteptam , fratiorul a primit refuz.....
    Asta nu face decat sa-mi intareasca parerea ca atitudinea de la interviu inseamna mult.
    Sa stii ce drepturi ai , sa ai actele OK si sa-ti sustii povestea.

4. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M

Dragii mosului

NINo il poti lua si dupa 1 saptamana nu trebuie sa astepti o vesnicie pentru asta, insa asta este valabil doar pentru cei care stiu ce vor de la viata, nu pentru amatorii de beneficii si smecherii, asa ca puneti mana si munciti..... Cititi cu atentie in stanga si-n dreapta si puneti- va putintel cap'sorul la contributie iar restul vine de la sine.
    Sunt dispus sa acord sprijin cu mare placere insa fac asta doar pentru cei care ma vor convinge ca au intentii bune......amatorii de combinatii sa se abtina
    Contact pe PM

5. tamarind

tamarind New Member

Trophy Points:
    0

Pt. Anubis-D.A.T
    Ce sti mai mult de NINo ,eu am YC student si continui sa fiu,am aplicat pt.sotul meu BC din luna dec.prin posta nici un raspuns pana acum ,se mai poate prelungi asteptarea pana nu stiu cand....Atunci sotul meu a aplicat pt. NINo ,a primit refuz :nu ai suficirnte dovezi ca a fi calificat pt. Nino{dosar complet cu toate actele MELE+ale lui in copie nu-i deranjaza,originalele fiind la UK border} Am sunat la Glasgow ,l-au programat din nou pt Nino ca: You have trearty right to work
    si i-au spus sa-i mentioneze asta ofiterului cand se duce randul viitor .Cum iti explici tu asta?Ar fi sanse de reusita sau doar ne plimba nu de alta dar a trecut cam multisor de cand am aplicat si trebiue sa existe si o alta cale .In lege SPUNE CA NU-I TREBUIE neaparat BC dar e interpretabil te lasa sa intri numai cu un picior parca ai putea merge schiop nu spune clar in cazul unui dependent de YC/BC nu mai sta dupa noi sa ti-l emitem iti poti lua NINO in baza legii...

6. andromeda12

andromeda12 New Member

Trophy Points:
    0

@anubis- daca este o categorie de romani antipatica la culme, este cea a romanului atotstiutor despre strainatate, stand frumos si conortabil in fotoliul lui din apartamentul din tara! anubis, in urma cu vreo 10 zile cereai sfaturi despre cum ar fi sa vina unul ca si tine, de vreo 45 de ani in anglia, iar acum,vad ca ai acumulat experienta si stii mai multe despre nino decat unul care lucreaza aici de 1-2 ani! vino, cauta de munca, loveste-te de refuzuri si greu si apoi opinia ta va fi validata. pana atunci, sfatul meu, abtine-te!!!!

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

pleosc .....

8. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

@tamarind

Sotul tau poate merge la NINO cu legea la el. Pentru ca intr-adevar asa este cum spui tu: Nu e necesar BC pentru dependentul de YC sot/sotie.
    Dar asta in teorie.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408

In practica, nu stiu cum merge treaba! Bafta!

9. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D

Ba oameni buni - oriunde, in orice institutie de stat, obisnuiti-va in momentul in care sunteti neindreptatiti, catusi de putin, fie si o prea lunga asteptare, sa FACETI RECLAMATIE SCRISA - in termen de maxim 14 zile veti primi un raspuns scris la reclamatia respectiva in care va fi stipulat cum puteti duce reclamatia la urmatorul nivel - de obicei sunt 2 - 3 stagii de reclamatie interna, dupa care primiti o decizie finala la reclamatia dumneavoastra cu informatii despre cum puteti duce reclamatia si mai departe, in afara agentiei respective eg. la Ombudsman - la stagiul asta nu ar trebui sa fie prea dificil sa gasiti un avocat sa va ajute.

Cei de la JC+ unde se tin interviurile nu fac nimic decat sa fotocopieze documente si sa scrie dupa dictare, nu au nici un fel de bearing asupra deciziilor- O reclamatie frumos scrisa in care citati legislatia exacta conform careia sotul are drept la NINO as he has a right to work, asigurati-va ca ajunge la glasgow, e cea mai buna varianta... Orice de obicei se rezolva la ultimul stagiu de reclamatie intern, la Ombudsman sau in momentul in care avocatul intenteaza un judicial review sau orice apel in tribunal, daca un consiliu sau DWP a gresit, in cateva saptamani se va schimba totul in folosul D-vstra ca sa evite tribunalul.. E doar vorba de perserverenta si never give up when you're right...

10. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Are dreptate Julia... SLC'ul cateoodata isi face datoria si trimite instiintarea la DWP cum ca ati aplicat la ei pt un imprumut si ii rog sa iti ofere un interviu EOI (Evidence of Identity Interview) ca sa obti NINo. Problema e ca cei de la DWP le cam iau si le arunca la gunoi cateodata :) Teoretic ar trebui sa iti vina acasa o scrisoare cu programarea la interviu.. in practica asta nu se intampla totdeauna si e obligatoriu daca aplici la NINo pe criteriul asta, sa ai referral de la SLC... Daca nu se misca nimeni fa o reclamatie la SLC (sa nu crezi ca e ceva personal daca nu te baga in seama, stau f. rau cu procedurile de complaint)

11. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

@John si eu am patit sa nu fiu lasat sa asist la un interviu pe criteriu health & Safety - managerul acelui JC+ nu a fost interesata deloc de reclamatia mea - am reclamat-o la un district manager care mi-a oferit un fel de scuze si o asigurare ca le-a fost trimis un memo legat de dreptul cuiva sa fie insotit la interviu ...

esti acolo pt suport moral, daca nu te accepta ca translator treaba lor, sa foloseasca translator oficial - nu au dreptul sa foloseasca un translator din sala neautorizat - nu au dreptul sa iti interzica sa fi acolo pt suport moral, in calitate de prieten.

Pana cand si formularul are o rubrica unde sunt trecute si datele celuia care a asistat la interviu... Sunt niste rasisti care trebuiesc identificati si reclamati - reclamatiile trebuiesc sa mentioneze clar ca ii acuzati de rasism/ discriminare etc. Acele persoane care primesc un numar de reclamatii pe aceste criterii vor fi cu siguranta mult mai atente sau la un moment dat sanctionate/mutate in afara vazului lumii...

12. aditoto

aditoto New Member

Trophy Points:
    0

salutare !!
    Am o intrebare si m ar bucura foarte mult daca as sti raspunsul repede : daca sora mea are BC eu pot sa dobandesc drept de munca in uk pe baza dreptului ei? Sau ea poate garanta in vreun fel pentru mine?
    Multumesc anticipat ! O seara placuta ba doresc

13. tamarind

tamarind New Member

Trophy Points:
    0

Si ce ar trebui facut in situatia de mai sus .raspunsul lor la aplicatie :
    Your application has been refused because you have faild to provide sufficient evidence of your identity to allow an nino to be allocated".sa fac o reclamatie ca ofiterul respectiv nu a vrut sa ii faca copie si dupa pasapory sinici nu a vrut sa se uite ls paragraful de lege sotul meu avand toate actele cu el ,ofiterul dpinsndu i ca ei cunosc lege mai bine si efectiv i a facut copii numai dupa
    Ci si carnet soferi
    intrebarea mea este pt.noul interviu cum se procedeazale prezinta din nou dosarul cu sau fara reclamatie scrisa ?eu nu stiu ce atributi au ofiterii care iau interviuri dar nici nu poti da il fortezi sa opresca ce documente crezi tu de cuviinta.sunt convisa ca o buna parte dintre voi a avut o experienta similara.

14. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:

Atributiile vietii, sunt niste rasisti :) Trebuie sa iti ia orice e relevant in a-ti dovedi statutul.
    Dosarul + reclamatie scrisa - daca nu vrea sa iti ia orice dovada ceri pe loc sa iti cheme managerul din JC'ul respectiv. Ii explici situatia .. ai fost discriminata deja a doua oara etc - vrei sa faci o reclamatie oficiala si sa dai interviul cu alt ofiter..

15. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

Hai sa va spun ce ne-a cerut noua la NINO:
    Pasaport sot/sotie
    Certificat casatorie
    YC si BC
    Scrisoarea de la colegiu

Desi la telefon mi se spusese sa aduc proof of id si proof of address, am luat toate actele la noi ca sa stim o treaba -ras2- si asa s-a intamplat sa avem scrisoarea de la colegiu.

Acum, eu nu inteleg de ce se cer acte diferite la birouri diferite. Am mai auzit de carnet de conducere, contract de inchiriere, extras bancar, dovezi ca iti cauti de munca (aveam si din alea) etc.

Functionarul ne-a anuntat ca merge sa faca copii actelor, dar plimbandu-ma cu copilul pe acolo am constat ca ocolise prin spate si era la un alt birou unde am vazut ca mergea si cealalta functionara care se ocupa de interviuri pt Nino. Ce faceau acolo, nu stiu, dar nu faceau copii dupa documente.

In fine, a fost ceva mai mult formal si am obtinut NINo. Dar, cert este ca legatura dintre NINO si cartonasele colorate exista, pentru ca ofiterul de acolo ne-a intrebat daca a fost greu sa le obtinem, pentru ca ei au multa bataie de cap cu SE care nu au asa ceva... deci..

Oricum, ca sa te refuze pe motiv de proof of ID mi se pare de-a dreptul stupid~
    Cand merge sotul data viitoare, sa fie mai ferm. Nu coleric, doar ferm! De multe ori asa trebuie sa fii ca sa rezolvi ceva aici!

16. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0

tamarid wrote:
    Ce sti mai mult de NINo ,eu am YC student si continui sa fiu,am aplicat pt.sotul meu BC din luna dec.prin posta nici un raspuns pana acum ,se mai poate prelungi asteptarea pana nu stiu cand....Atunci sotul meu a aplicat pt. NINo ,a primit refuz :nu ai suficirnte dovezi ca a fi calificat pt. Nino{dosar complet cu toate actele MELE+ale lui in copie nu-i deranjaza,originalele fiind la UK border} Am sunat la Glasgow ,l-au programat din nou pt Nino ca: You have trearty right to work
    si i-au spus sa-i mentioneze asta ofiterului cand se duce randul viitor .Cum iti explici tu asta?Ar fi sanse de reusita sau doar ne plimba nu de alta dar a trecut cam multisor de cand am aplicat si trebiue sa existe si o alta cale .In lege SPUNE CA NU-I TREBUIE neaparat BC dar e interpretabil te lasa sa intri numai cu un picior parca ai putea merge schiop nu spune clar in cazul unui dependent de YC/BC nu mai sta dupa noi sa ti-l emitem iti poti lua NINO in baza legii...

Buna, Tamarid!Ai scris ca sotul a aplicat pentru NINO cu copiile documentelor, nu originale, ele fiind la UKBA.Si eu sunt in aceeasi situatie, am trimis actele pentru BC de dependent de sotul meu care este Self.Le-am trimis in februarie, deci mai am de asteptat pana o sa vad BC-ul.Dar am o oferta de angajare si ma gandesc cum obtin NINO , actele originale fiind la UKBA.Nu s-au legat de acest aspect?Pentru mine este un mare semn de intrebare.Tu spui ca a fost refuzat pe motivul ca nu i se recunoaste dreptul de munca.Are drept de munca, asa scrie legea.Eu fiind in aceeasi situatie, am scris email la UKBA in care am explicat ca mi se cere sa am BC ca sa ma angajez, chiar daca legea spune ca nu am nevoie fiind dependent de self, in cazul tau de student. Dupa o saptamana am primit raspuns oficial de la ei ca am drept de munca si cu acesta mi s-a oferit un job.Cu acest email vreau sa ma duc la interviu la NINO si cu o scrisoare de la angajator,dar cu copii ale documentelor care sunt in plic la UKBA.As avea vreo sansa?

17. tamarind

tamarind New Member

Trophy Points:
    0

@vera
    buna , dl. avocat Dragut a raspuns la postul nostru f. promt ii gasesti raspunsul la sectiunea refuz la nino.Eu cred ca nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza copiilor ,motivul pt. care care sotul meu nu a primit nino nu este din cauza ca nu avea originale ci pt. ca le trebuiau si copie pasaport {am sunat la nr. de tel . din scrisoarea de refuz} deci PASI pe care Dl. avocat iti spune ca trebuie sa-i parcurgi este corect.
    Sotul meu are interviul luni ,o sa vin cu noutati atunci.
    Mult curaj si ai incredere in tine .Exista intotdeauna si o alta cale!

18. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspuns.Sper sa fie de bine de aceasta data!
    Sa inteleg ca pe langa copia de la cartea de identitate ,le mai trebuiau si cea de pe pasaport ?

19. Anonymous

Anonymous Guest

@ Crash , cand am fost pentru mine am avut aceeasi senzatie , ca indianca respectiva face tot posibilul pentru a deturna conversatia spre alt sens, insa atunci am avut posibilitatea sa vorbesc pentru ca era cazul meu.
    Cu pustiulica asta nu am fost lasat sa spun nimic . Luni are interviu iar , la acelasi centru , am sa-ti ascult sfatul si am sa depun si o reclamatie la dosarul sau.

20. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Pe 26-07-2012 am programare pt NINo. -ras4-
    Am citit luni de zile, zic sa fiu pregatit cand aplic. Acum, noroc ca am ceva acte puse ''la plic'', am uitat tot ce planuisem sa zic la interviu. -nas-
    A fost cineva de curand programat la cei din Tooting?
    Multumesc pt orice sfat, chiar daca a mai fost dat de cateva sute de ori pe aici.

Share This Page