14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa facem?

Discussion in 'NINO' started by st3fan, Dec 21, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Direct debit?? Eu sunt self de aproape 4 ani si nu am avut niciodata DD pentru NIC. De fiecare data la tax return (on line) imi vine income tax 0 si NIC o suta si ceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. virgil33

virgil33 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma pregatesc temeinic......imi trag un site la foc automat in cateva ore si il urc pe un server provizoriu ca sa il prezint alora de la interviul Nin0....Apoi ma duc la un magazin de unelte si scule si incerc sa fac cu ei un aranjament cum ca voi cumpara numai de la ei produse si trebuie sa imi dea ceva la mana ! Ma gandesc ca arata bine asta la interviu.

pareri va rog ...

-thumbsup-

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Interesant/interesant,

apoi , musai sa reusesti,

mai dai apoi o bere la baieti, cand e treaba rezolvata!!!

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    virgil, asta e 'apa de ploaie'.
    Ca sa obtii NINO ca si self, trebuie sa demonstrezi ca ai inceput deja munca, ca ai muncit la cateva persoane, ca le-ai prestat deja servicii (le-ai reparat ceva, le-ai curatat gradina, le-ai vopsit casa, le-ai reparat calculatorul) depinde de domeniul in care vrei sa activezi tu!

5. imthatguy

imthatguy New Member

Trophy Points:
    0
    Da, se plateste prin direct debit, insa nu saptamanal ci lunar sau semestrial

Paying Class 2 National Insurance contributions

Once registered, you can choose to make your payments either monthly or 6 monthly by Direct Debit. From April 2011 your Class 2 National Insurance contributions payments will become due on the 31 January and 31 July, the same dates as Self Assessment tax bill. Follow the link below to find out more about payment dates.

During periods when you are unable to work and where you have registered your work status with the Department for Work and Pensions, HMRC will be notified. They'll adjust the amount of Class 2 contributions due for those periods.

Sursa: http://www.hmrc.gov.uk/working/intro/class2.htm

6. virgil33

virgil33 New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur ca dau dragi prieteni ! Numai sa ne vedem ! Apropos.......cum ar fi daca ne-am intalni undeva asa incat sa ne adunam cat mai multi dintre cei care folosesc acest site iar cei carora li sa alocat Nin0 de curand sa faca cinste ?

7. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    ..salutare prieteni...eu personal nu am avut nici o problema in obtinerea NINO ..am prezentat toate actele si in 3 zile mi a venit NINO acasa...mult succes tuturor

8. Sorana Maria

Sorana Maria New Member

Trophy Points:
    0
    St3fan, ce ai reusit sa faci cu Nino? I-ai intrebar pe cei de la Calibre daca esti SE sau ce anume esti?

9. ionna

ionna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Stiti, dragii mei, care este parerea mea despre obtinerea nino? Depinde, si de acte, dar si de norocul fiecaruia... sincer, dupa cate a patimit sotul meu cu aplicatiile la job centre....asta e concluzia finala.
    Si acum am sa va argumentez ceea ce noi numim ,,experienta neplacuta'' dar cred ca e mult mai mult decat atat. Noi, vb de toata fmilia,inclusiv 2 copii scolari am venit in uk in nov 2010, deci acum un an si 2 luni. Sotul meu a inceput munca la o companie de distributie ca sofer in luna dec, Tot in dec si-a deschis cont bancar. In ian sotul meu a vrut sa se inregistreze la hmrc ptr self, insa cei de acolo au trimis o scrosoare ca fara nino, nu este posibil. Buun, zis si facut, am pregatit dosarelul cu invoice-uri facute tipla in numar de vreu 24, cred ca erau ptr ca le emiteam saptamanal, asa, apoi contractul de prestari servicii semnat de ambele parti, exreas de cont in care se specifica banii intrati saptamanal pe baza invoice-ului, si bineinteles corespundea cu acesta, scrisoare de recomandare, contract de inchiriere de casa, pasaport valabil,,si.. sincer nu mai stiu exact, oricum eram siguri de reusita. Am facut appointmentul parca prin martie a fost. S-a prezentat sotul meu la interviu, a fost intrebat destule,raspunsurile date pe masura, eram 100% ca i-l vom primi. Insa dupa 10 zile..surpriza..refuz ca nu sunt toate documentele.
    Sa scurtez totusi, ca numai cand imi amintesc ma iau nervii,au urmat ulterior 7 appointment-uri, dragii mei, si toate au fost cu refuz!!! Din martie si pana in oct s-a aplicat si reaplicat lunar, iar de la 24 de invoice-uri s-a ajuns la sute si la dosar am depus cate si mai cate, ca era beton, a ajuns sotul meu ultima data sa se duca cu 4 dosare de hartoage, si toate corecte, si in zadar...
    Am uitat sa specific ca a 5 oara doamna care i-a luat interviul a spus sa nu mai reaplice sa merga la home office sa aplice acolo ptr self employd, sau permit work, iar sotul meu, bineinteles ca a reaplicat la job centre in continuare,iar inaintea urmatorului interviu cu vreo ora, sotul meu a fost sunat de acceasi doamna de job centre si i-a spus de ce a reaplicat ptr nino, si de ce nu s-a dus la home office cum a spus ea?
    Bineintele in sept ne-am inscris la scoala am aplicat acum ptr yellow, asteptam sapt asta care va urma raspunsul, speram sa fie cel bun..., ca sa putem apoi sa mergem sa scoatem nino, iar apoi...cine mai stie, ca sunt deja epuizata si dezamagita total...de cele intamplate..

Acum , trageti voi concluzii...

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    ionna, voi i-ati intrebat negru pe alb, ce anume va lipsea de la dosar???
    Poate mai trebuia un contabil, care sa-i tina evidenta. (nu e neaparata nevoie de el, dar cica conteaza!)
    El la agentia aia cum figura? Daca figura in grila cu angajati, iar nu e bine!
    Acum depinde... -nu-stiu-

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Georgiana, nu te mai obosi, mama, cu explicatii. Este mai mult decat evident, daca esti cu adevarat SE primesti NINo. Daca esti salariat si incerci sa ii fentezi, nu merge. Ti-o iei. Nu auzi ce zice: "lucreaza". Daca asa le zice si la interviu ...

12. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0
    SI TI LA DAT PANA LA URMA?? ASTA IS CURIOS :d

13. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai Albea, daca scrie pe forum ca lucreaza asta nu inseamna neaparat ca asa spune si la interviu:) Am fost in vizita la un amic care e self dar lucreaza pentru o singura firma cu care bineinteles are contract. Firma e tot a unor Romani.El imi zice mie ca lucreaza dar poate cand se duce la autoritati nu se exprima asa...

Apropo,el si-a luat fara probleme tot ce ii trebuia ca self. S-a descurcat.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Problema este mult mai simpla decat crezi. Daca ESTI SE primesti NINo oricum, nu trebuie sa "te descurci". Este chiar foarte simplu. Daca te-a respins inseamna ca ai o problema. In principiu, ei nu vor sa te respinga pentru ca vor sa-ti ia banii de taxe. Eu am participat la zeci de interviuri ca si interpret voluntar. Daca activitatea (munca) ta nu se preteaza la SE te inscrii la cel mai ieftin curs si iei YC de student, cu care obtii NINo imediat.

15. ionna

ionna New Member

Trophy Points:
    0
    Revin, la subiect: da, am avut contabil adeverinta de la acesta a insotit dosarul meu...
    Albea, daca in prima luna am fost total neinformata , gandeste-te ca acum dupa un an cunosc suficiente...si probabil imi dau seama ce inseamna sa lucrezi ca angajat si ce inseamna sa lucrezi ca self.. Compania la care presteaza sotul meu servicii nu are decat 2 angajati sau 3, iar restul presteaza self cu contract de prestari servicii.. deci polonezi, englezi , sloveni si chiar 2 romani.
    Deci nu spune te rog ca am incercat SA FENTEZ.., CI DIN CONTRA CHIAR A FOST BETON DOSARUL MEU, PUR SI SIMPLU NU L-AU DAT. Noi locuim in casa cu patronul, avem inchiriat de la el o anexa a casei cu toate utilitatile, si sefa l-a insotit pe sotul meu de 2 ori la interviu, fiind englezoaica, patroana, si stiti ce i-a spus ei? De ce si-a ales romani in activitatea ei, ptr ca e f greu cu documentele, trebuia polonezi, care deja au drept de munca... E adevarat ca si sotul meu s-a enervat si a ripostat tot timpul, spunand ca are drept de self si ca va veni cu avocatul la urmatorul interviu. Nu s-a mai intamplat asta ptr ca am aplicat ptr yellow card asteptam raspunsul next week.
    Parerea mea, am fost victime ale discriminarii, e vizibil, insa ne-am calmat, luand in considerare si oportunitatea cu scoala; ne gandeam la o lupta crancena cu ei , insa...in tara lor e ca si cum te-ai lupta cu morile de vant, asta e concluzia...

16. ionna

ionna New Member

Trophy Points:
    0
    Si apropo Albea, spune tu ,,mama""cum e corect,,sa spui:
    Lucrez ca ,,self employed, muncesc ca self employed, prestez munca ca self employed,"" tradu in engleza, te rog si scrie pe forum sa stim toti cum e corect in romana, cum e corect in engleza?

17. m_micha25

m_micha25 New Member

Trophy Points:
    0
    Helooo,

O sa va spun povestea mea apropo de NIN. Am venit in Anglia pe data de 29 Noiembrie 2011, m-am programat pentru interviul de la NIN pe data de 23 Decembrie 2011 si am avut cu mine urmatoarele acte: Carte de identitate, scrisoare de la contabil, factura de utilitati ca si dovada de adresa, 2 scrisori de recomandare si un contract, facturi, dovada ca imi fac publicitate.

Pe data de 4 Ianuarie 2012 am primit NIN
    Asa ca parerea mea sincera este ca nu e vorba de discriminare, ci doar de dovezi ale muncii de self si de atitudine.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Problema este ca functionarii de la JCP nu sunt de aceeasi parere ca si tine. Ce nenorociti ... Discrimineaza romanii. Ei au vazut ca si mine:
    Cum poate fi un sofer la o companie de distributie self employed? Raspuns: nu poate soferii SE au nevoie de operatori (agentii) care sa ii repartizeze acolo unde sunt solicitari temporare de soferi de diferite categorii. Aceste solicitari pot fi cu ora, cu cursa sau cu ziua. Acestia sunt soferii self employed. Numai prin agentie. Si mai sunt soferii de taxi si curieri pe van care au un alt mod de organizare, tot self employed.

Sotul tau este angajat mascat ca si self employed. Soferii SE sunt mai bine platiti decat cei angajati, dar patronul vostru fenteaza si legea si pe voi. El e cel care va discrimineaza, nu functionarii de la Job Centre Plus. Tu tine-o tot asa si aplica pana in Ianuarie 2014, atunci va primi sotul tau NINo.

Btw: De ce nu reclamati pe acei functionari pentru discriminare??

19. TITANIC

TITANIC New Member

Trophy Points:
    0
    La aceste care leai prezentat m-Micha25 sincer tia venit NINO da sau NU?? daca miar fi spus si mia cineva aceste lucruri cand am incercat sa aplic in mai era super

20. ionna

ionna New Member

Trophy Points:
    0
    Nu are rost sa te contrazic domnule,, Albea'' pentru ca esti atotstiutor in obtinerea nino, indeosebi ptr faptul ca ti-ai insotit si tu cativa prieteni la JCP. Si in special nu ma pot pune cu tine, ptr ca am vazut ca ai mai multe cunostinte in bransa decat un avocat care a verificat dosarul cap coada si a spus ca face obiectul SE.
    Eu nu am postat, daca citesti mai atent, pentru a cere ajutor, ci doar am vrut sa va povestesc despre ce mi s-a intamplat mie, implicit familiei mele; cat despre cum abordezi tu ironic aproape fiecare comentariu(am vazut si pe alte topicuri), ma face sa cred ca esti muuult peste nivelul multora de inteligenta, cunosti cat cerul si pamantul la un loc,fapt ptr care ma dau batuta in fata ta si in acelasi timp incerc sa ma calmez , si sa iti ignor nonsalanta de care dai dovada......

Share This Page