12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa facem?

Discussion in 'NINO' started by st3fan, Dec 21, 2011.

1. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    Re: din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa

Mare greseala a facut omul......A mintit sistemul -plans2- ...Care sistem dragilor????Sant mii de zugravi,decoratori,etc.,care incearca sa obtina NINO pe bune,cu acte doveditoare si primesc refuz.E o mare loterie pe care nici cei care lucreaza acolo nu o inteleg.Vi se pare ca ei sant corecti si noi santem cei rai?Sant cu miile care lucreaza la negru,la englezi,indieni si alte natii,daca nu ar fi cerere,nu ar exista nici oferta.Vedeti alte tari unde asa ceva nu se poate,ex Norvegia,ai gasit patronul,mergi dimineata la Politie,declari ca vrei sa munceasca la tine si restul merge de la sine.Eu lucrez efectiv SE,de cand am inceput,am lucrat numai pt englezi,'CORECTI',au zis ca nu ma pot plati decat prin banca,30%taxe pana obtin NINO,la 1000 de lire primeam in banca doar 700,si ce sa vezi.....nici una din aceste firme nu a binevoit sa imi trimita acasa CIS,cum sant obligati de lege.Pentru NINO eu personal cred ca trebuie sa ai noroc,nicidecum sa ai hartii adevarate.Putea omul sa declare ce ii trecea prin cap,ca e cersetor SE,ca e artist pe strada sau in metrou,dansator de salsa,daca avea noroc primea NINO.E parerea mea din proprie experienta,am aplicat de 3 ori,de fiecare data cu facturi reale,referinte de la fime englezesti,van propriu,asigurare reala de 5 milioane,site,plati numai prin banca,si ce sa vezi.....respins,meseria dvs nu se califica.....Ultima oara,am fost programat de un englez cu care lucram cot la cot(ii aratasem hartia ca am fost respins),in Camden,am ajuns la interviu doar cu buletinul de Ro,si cardul de la banca,am crezut ca dosarul meu e la ei,nu mai aveam noutati(clienti noi,referinte noi),si uite asa,in baza buletinului am primit NINO.Am mintit sistemul?,sau sistemul nu are nici in clin nici in maneca cu ce hartii le duci?Au doar un numar de aplicatii de aprobat,restul la cosul de gunoi,cine are noroc,primeste,cine nu are,mai incearca.Asta e adevarata fata a sistemului,ce a facut omul este exact ce cer ei,nici fals,nici minciuna,e doar modul in care poti munci legal si platesti taxe.Punct.

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

1. Dacă firma respectivă avea nevoie de serviciile tale de SE, de ce n-ai aplicat ca SE în domeniul respectiv? Din ce știu chestia asta e destul de bine reglementată, trebuie îndeplinite anumite condiții și nu orice meserie/job se poate încadra la SE. Bănuiesc că tu nu te încadrai și de aia ai ales să fentezi sistemul. Cînd faci ceva ilegal/incorect, ai măcar bunul să nu te lauzi cu asta.

2. Bravo ție, dar tot ai făcut o măgărie.

3. Cîntă la alta masă placa cu "da' uite alții ce fac" că nu despre asta e vorba aici.

4. Poate că am mușcat, dar nu facem din asta un motiv de fală.

3. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0

@mufa:In ce sistem traiesti tu?,nu te supara ca intreb....Condamni pe cineva ca vrea sa plateasca taxele legal in tara asta?Conteaza ce a scris acolo sau conteaza ca munceste legal si plateste taxe?Daca esti asa revoltat pe cei care pacalesc sistemul,te rog sa citesti doar cateva din anunturile de pe acest forum..Pot sa iti sugerez cateva;-'instalez antene,digi,etc','caut de munca,mentionez ca nu am acte',dau camera in pret','facilitez obtinere NINO,permise de tot felul','vand tigari,haine de firma,motorina'....Multe din ele sant la limita legalului,daca nu au trecut limita,scopul este de a obtine bani nu tocmai platind taxe la stat,pe cand omul a facut ce a facut doar pentru a fi in regula si a plati aceste taxe,ca un cetatean onest...Din punctul meu de vedere e o solutie pentru a lucra legal,nu pentru a fenta sistemul,fentezi sistemul cand nu platesti taxe,muncesti sau castigi bani si nu esti inregistrat in sistem pentru a fi tras la raspundere,subinchiriezi fara contract,fara a declara venitul,montezi antene satelit fara sa ai avizul celor de la digi,dolce sau mai stiu eu care,si putem continua asa......As vrea sa vad indignarea asta unde intradevar rezultatul este fentarea sistemului,nu unde rezultatul e intrarea in legalitate,nu esti de acord?Imi cer scuze daca pare un atac la persoana,e doar parerea mea apropos de punctul tau de vedere,nicidecum un atac la pesoana.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  5. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0

@sapanta:multam ca ai citit si opinia mea,chiar daca ti-a scapat pasajul;'...Multe din ele sant la limita legalului,daca nu au trecut limita'....nu am pus pe toti la zid,multi sant cei care inchiriaza case cu 3,4 camere de la agentie sau direct de la proprietar,declara ca stau 6 si ei sant 10,platesc 1400 pe toata casa si inchiriaza cu camera iar in acest fel ei stau gratis,sau mai rau,iau si beneficii..Putini sant cei care iti ofera o camera si te trec pe contract,declara la agentie,etc,cum ar fi legal si corect.Daca ai pus acel link cu dedicatie,afla despre mine ca sant bine sanatos,vin din alt sistem unde atunci cand inchiriezi o casa declari negru pe alb si esti verificat la numar de paturi si conditii de trai decent,declari inclusiv cand vin rude in vizita si cat timp stau la tine,de cand am venit la Londra stau cu familia de 4 persoane intr-o casa cu 3 camere,nu am nici o pretentie de a educa pe nimeni,nu ma deranjeaza cand cineva se integreaza in sistem cu o declaratie neconforma cu realitatea,in schimb ma deranjeaza sa fie pus la zid cel care intra in sistem,iar cei care nu fac parte din sistem sant tolerati,sau mai rau,pubilcati.....Sa fim sinceri,cred ca marea majoritate,nu toti,repet,marea majoritate au venit aici cu o minciuna'In Vizita,turisti'.Ca mai apoi au obtinut un loc de munca si au acte,e foarte bine,dar de aici pana a condamna pe cel care a facut la fel mie personal mi se pare ipocrizie.......

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36

Șmecherilor care sunteți voi șmecheri și fentați sistemul, ce-ar fi să nu vă mai plîngeți că sunteți discriminați, că nu primiți NINO cînd aveți acest drept, că englezii vă tratează urît, că hîr, vă mîr? Că fix asta meritați.

Sistemul de SE n-a fost făcut pentru a munci omânii fără acest drept în UK. Mi se pare absolut normal tratamentul de care au mulți parte avînd în vedere cît s-a abuzat de sistem. Sincer, mă mir doar că rata refuzurilor nu e mai mare.

Și mai terminați cu ce face X sau Y, aici e vorba de voi. Parcă ați fi copii de 5 ani: "Tovarășa, dar și Gigel a făcut nu știu ce".

7. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0

Ups,scuze ca am incercat sa explic ceva de neinteles....Asa e tati,ai mare dreptate,'că hîr, vă mîr? '......Am violat sistemul in asa hal ca nici nu mai inteleg cum mai incape in el 20%de la fiecare fentator care il penetreaza cu tupeu......

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

E ca in bancul cu gaina fugarita ... sa stau? ... mai bine ma impiedic, sa nu zica ca sunt curva -ras2-

Share This Page