1.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa facem?

Discussion in 'NINO' started by st3fan, Dec 21, 2011.

1. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Re: din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa

Intr-adevar fara un card colorat,nu cred ca se da Nino.
    Eu am lucrat ca au pair avand purple card peste 1 an ,deci in mai am trimis actele pentru blue card.In septembrie am fost la interviu ptr Nino, si am primit refuz dupa 2 saptamani pentru ca nu am avut suficiente documente sa dovedesc dreptul meu de munca.Greseala mea mare a fost ca nu am facut o copie dupa puple card inainte sa il trimit la Home Office.La interviul pentru Nino am avut scrisoare de la angajator la care am lucrat ca au pair,si scrisoarea de la Home Office care am primit-o odata cu purple cardul,in care zicea clar aici ai purple cardul . . . Am fost si a doua oara la interviu ptr Nino sperand totusi ca o sa il primesc.De data aceasta am fost cu mai multe e-mailuri (printate) de la Home Office in care ei zic clar ca nu am nevoie de blue card sa incep munca, daca am muncit legal 12 luni.Am primit o scrisoare de la job centre in care imi cer purple cardul sau blue cardul care ,zic ei ar fi trebuit sa il primesc dupa ce am lucrat ca au pair.Am sunat la job centre azi si 'm-am certat' cu doamna de la capatul firului ca o tinea pe a ei ,ca mie de fapt nu imi trebuie NINO sa incep munca ci imi tb permis de munca,adica blue cardul. Si a ramas socata ca i-am zis ca am oferta de munca, si angajatorul nu imi cere blue card ,tocmai ca e acelasi angajator ptr care am lucrat ca au pair si stie ca am muncit legal cu purple card.Culmea ,doamna de la job centre mi-a zis ca de fapt angajatorul greseste aici ,ca ar trebui sa imi ceara blue cardul. -nervos- -nervos-
    Deci ii sfatuiesc pe au pairi sa incerce sa mearga la interviu pentru Nino cand au purple cardul si sa faca o copie la purple card inainte de a-l trimite la Home Office ptr blue card (asta ca sa nu pateasca ca mine).

2. crys2012

crys2012 Member

Trophy Points:
    6

A fost cineva la interviu pentru NINO in Walking Surrey?
    Am programare acolo si nu stiu adresa. Am cautat pe net dar nu am gasit.
    Ma poate ajuta cineva?
    Multumesc mult!
    Cristina

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Nu exista Walking in Surrey. Poate Woking.

4. crys2012

crys2012 Member

Trophy Points:
    6

Scuze, ai dreptate, asa se scrie.

5. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0

eu am primit NIN luna trecuta, , la 9 saptamani dupa ce am ajuns prima oara in UK. Am Accession worker card si nici macar nu am dus o scrisoare de la angajator, dar am avut primul meu fluturas de salariu! (ca am avut bafta sa fi lucrat in ultima saptamana din septembrie iar la inceputul lui octombrie am primit primul meu salariu.)

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

iti spun eu tot ce vrei despre woking.

7. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0

cine cunoaste foarte bine aplicatia pentru nino,am niste intrebari daca ma poate ajuta cineva astept pm sau mesaj aici ms

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Si ce ar fi de cunoscut?

9. crys2012

crys2012 Member

Trophy Points:
    6

Poti sa-mi spui pe forum sau vrei sa te contactez pe PM ?
    Mi-ar fi de un real folos orice amanunt.
    Sunt mai stricti sau mai lejeri ca altii?
    Eu zic ca e la noroc, iei sau nu NINO. Daca vor ei sa-ti gaseasca ceva,cred ca o pot face.
    Mai mult decat sa le duc actele cerute nu am ce face. Doamne ajuta!
    Multumesc anticipat pentru orice informatie.
    Cristina

Am gasit intre timp si adresa.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Cred ca la altceva se referea colegul nostru. Ce trebuie sa stii, insa, este ca nu la Woking se ia decizia daca primesti sau nu NINo. Acolo doar sustii interviul.

11. crys2012

crys2012 Member

Trophy Points:
    6

Orice informatie este binevenita.
    Multumesc.

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Chiar nu am inteles nimic din ce vrei. Ce detalii? De unde sa stie cineva cum este nea/tanti de la JCP la un moment. Toti au aceleasi regulamente dupa care se ghideaza in luarea deciziilor. Daca ala/aia s-a trezit cu fata la cearsaf te-ai scos. Intreaba-ma pe privat sau aici, unde vrei tu, ce detalii doresti si incerc sa-ti raspund

13. Aryaan

Aryaan New Member

Trophy Points:
    0

Care e cea mai ieftina asigurare pentru activitatea de SE? eu am gasit Public and Products Liability la groupama la 71 de lire valabila 12 luni.Cei care aveti asigurare de genu asta unde v-ati facut si in ce bani? Multumesc mult

14. crys2012

crys2012 Member

Trophy Points:
    6

Scuze, dar nu inteleg tonul tau acid. Chiar tu te-ai oferit sa-mi dai detalii.
    Oricum, multumesc.
    Cristina

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Tu nu intelegi nimic, nu numai tonul acid. Iriti lumea cu ignoranta ta. Omul s-a oferit sa te ajute sa gasesti unde e JCP in Woking. Ai inteles acum?
    Asta ai intrebat tu:

16. mihart

mihart New Member

Trophy Points:
    0

Salutare tuturor,
    Eu azi am primit NINo dupa 10 zile lucratoare de la depunerea aplicatiei, au facut copii la urmatoarele acte: pasaport, permis de conducere romanesc, carte de identitate, carnet de student, YC. si cam atat, a mai fost aplicatia pe care a completat-o functionara.
    Deci ca student se da repede NINo desi tipa mi-a spus ca poate dura intre 3 si 4 saptamani.
    Succes !

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

Las-o Cataline ca nici ea nu stie ce vrea. Inca nu am primit nicio intrebare de la ea.

18. Aryaan

Aryaan New Member

Trophy Points:
    0

Saptamana aceasta am primit raspuns pozitiv la un interviu sustinut pe 26 nov in camdeen.E a 2a oara cand aplic ca SE ,ca si painter! Am avut noroc de o doamna f draguta de acolo care mi-a sugerat ca pe langa invoice-uri,scrisori de recomandare si alte hartii ar fi trebuit sa am si o asigurare de activitate gen "insurance liability". Tot ea mi-ia scris in acele formulare ca in decursc de 1 saptamana ma angajez sa-mi fac o astfel de asigurare si sa trimit actele prin posta sau prin fax ca sa dovedeasca acest lucru! pe langa acestea,mai aveam la mine diploma de inginer in constructii+ suplimentul in lb romana si engleza.Am intrebat-o daca le poate atasa la dosar si daca se uita cineva la ele!Mi-a zis ca sunt foarte bune,atata timp cat au legatura cu meseria pe care o prestez.In final actele care le-am trimis,au fost urmatoarele :
    -pasaport
    -Permis UK + digitahograf (ca dovada de adresa)
    -card CSCS
    -4 invoice-uri catre clienti (plata cash,nu prin banca)
    -2 scrisori de recomandare
    -5 facturi,din zile diferite cu materiale si scule necesare
    -exemplu de fluturas cu reclama
    -dovada ca mi-am facut "public liability insurance" - pe care i le-am inmanat a2a zi personal,urmand sa le trimita ea impreuna cu dosarul
    -diploma de facultate+suplimentul in limba engleza (care nu stiu cat de mult a contat)
    Cei care ati avut dosare cu mult mai multe hartii si dovezi nu va lasati intimidati de cei care va ia interviul.Eu am avut noroc sa nimeresc cu o englezoaica, fata de prima data cand am stat de vorba cu unu pictat cu rosu pe frunte! Mult succes in continuare si fiti increzatori!
    -

19. mihaici

mihaici New Member

Trophy Points:
    0

va rog un pic de ajutor am yc din 2010 dar ca self sufficent, nu prea am stat pe aici si acum o luna am venit iar si m-am hotarat sa raman . am venit cu sotia care nu are nimik si cu bebelusul are 9 luni
    eu mai am si asig medicala sunt inscris si la doctor am si cont bancar si dovada de adresa ca de ex facturi gaze apa bla bla pe numele meu (stand in casa mamei mele propr pers ea mama fiind cetatean britanic cam de 5-6 ani) credeti ca voi avea vreo problema la nino ca mam programat pe 27 luna asta dec adik
    si dupa ce scap cu nino ma pot fae self employed ca sa castig si eu ceva banuti aici acum fiind self sufficent pe yc

va rog din suflet astept un rasp
    multumesc anticipat

20. ionutstanga

ionutstanga New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua,am o intrebare:daca depun pentru nino ca self imployed in constructii ca hanyman sau laboreur imi trebuie neaparat cscs adica este obligatoriu la dosar? Parerile sunt impartite,unii spun ca trebuie altii ca nu momentanu nu am cscs dar in timp il voi face.Si daca poate cineva care a dat recent sa ma mai indrume cu o lista de documente sa vad daca imi mai lipseste ceva multe multumiri si succes in continuare,apropo daca cineva are cd cu testul cscs platesc.e-mail ionutstanga82@yahoo.com

Share This Page