19.7 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

din ce in ce mai greu cu obtinerea nino!!! ce trebuie sa facem?

Discussion in 'NINO' started by st3fan, Dec 21, 2011.

1. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
    e din ce in ce mai greu din cate am auzit.sunt de 3 luni in londra si am fost refuzat prima oara..am avut o scrisoare de la o agentie de recrutare pt catering ca lucrez si payslip de la ei, dovada de adresa, extras de la banca(nu aveam intrari si iesiri) si m-au respins. acum am mai multe payslip-uri si am si bani intrati si iesiti pe cont..... ce acte mi-ar m-ai trebui????ms

2. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai primit payslip iti mai trebuie pentru NINO un carton: Yellow Card de student sau Blue Card pe care scrie ca ai drept de munca in UK.

Ce trebuie sa facem ??? Pai trebuie sa stim ce conditii trebuie sa indeplinim si ce hirtii sa ducem la interviul NINO.

3. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
    daca citeai tot vedeai ca am 3 luni de cand sunt in lodra. nu am YC sau BC. Lucrez ca self-employed.daca aveam unul din ele nu mai era problema...

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poti sa ai si 521633854 de luni de cand esti in Londra. Daca lucrai cu adevarat ca self employed ti se acorda fara probleme NINo. Mie mi se pare ca lucrezi la negru.

Ia mai gandeste-te o data, chiar esti SE sau iti place sa pretinzi ca esti? Invoice-uri ai? Corespund cu intrarile de pe extrasul de cont bancar? Scisoare de referinte de la clienti ai?

5. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
    frate eu am cerut ajutor nu critici.......v-am spus ca lucrez pt o agentie de recrutare (care ma trimite pe la hoteluri si restaurante unde au nevoie) v-am spus ca am scrisoare de la ei si ca nu aveam intrari si iesiri pe cont pt ca era primul Bank statement...si v-am m-ai spus ca am fost la number si mi-au dat refuz.... deci daca aveti vreo idee de ajutor atat pt mine cat si pt multi altii care sunt in aceeasi situatie postati...problema e cum il obtinem pt ca avem nevoie de el....

6. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Self employed si Payslip nu merg impreuna. Doar angajatii primesc payslip. Daca tu nu ai Blue Card nu poti fi angajat.

Esti inregistrat la HMRC ca si Sole Trader?

PS: Trebuie sa fi sigur ca nu incalci legea pentru ca daca o faci si te bagi si in gura lupului (adica te duci dupa NINO cu payslip-uri cand de fapt tu nu ai drept de lucru), s-ar putea sa iesi sifonat de acolo.

7. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Ce motiv ti-au dat cind ti-au refuzat NINO?
    Agentia aia este "umbrella company"?

8. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
    nu sunt inregistrat niciunde...m-am dus la agentia asta care se numeste calibre international...ma trimit la hoteluri si restaurante unde au nevoie de chelneri sau barmani.sunt platit la ora si primesc banii pe card pe fiecare saptamana si primesc pe mail payslip pe saptamana respectiva....deci?? nu e payslip??? sunt multi inregistrati la agentia aia ...in special romani si bulgari

9. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
    mi-au dat acelasi raspuns pe care il primesc majoritatea..ca nu am suficiente acte
    agentia se numeste calibre international

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Deci cu alte cuvinte lucrezi la negru.

Citeste topicele in care scrie despre cum sa te inregistrezi ca si Self Employed pentru a intra in legalitate, etc.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai ce ajutor vrei??? Tu lucrezi la negru si vrei sa te ajutam noi? In momentul in care vorbesti de pay slip ai iesit din legalitate, prietene. Incearca sa vorbesti la agentie, sa le spui ca tu trebuie sa faci invoice, nu sa primesti pay slip. Numai ei te pot ajuta.

12. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Si trebuie sa te si inregistrezi la HMRC. Cauta pe forum ca e plin de informatii utile.

13. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa siteul firmei pare sa fie "umbrella company". Din cite stiu cind lucrezi cu astfel de firme tu ai statut de self employed nu de employee. Asta inseamna ca muncesti legal. Firma te ajuta cu contabilitatea (de asta primesti payslipuri), iti gaseste clienti, totul contra unui comision. Este singurul caz cind un self employed primeste payslip. Am incercat sa inteleg si eu cum e mecanismul dar de pe sitetul HMRC n-am inteles nimc -nas- .
    O explicatie mai simpla e pe ... wikipedia unde la References sint niste linkuri, da eu am ramas in ceata cu ce scrie acolo...

http://en.wikipedia.org/wiki/Umbrella_company

Cel mai bine ar fi sa-ti/ne explice un contabil cum functioneaza umbrelele.

Nu dati cu pietre in mine daca am gresit ceva -nu-stiu-

14. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
    deci pana la urma... lucrez legal...
    dar totusi ce mai vor astia de la number sa le duc???? ce acte mai vor???
    voi cum ati facut???

15. Anonymous

Anonymous Guest

Umbrelele functioneaza ca preotii de la noi , iau si de pe morti si de pe vii.
    Pana la urma ofera niste servicii de intermediere. E normal sa dea acel payslip , pt a avea justificare la bani . Un self e responsabil sa-si plateasca singur NIN.Cred ca problema lui stefan sta in atitudinea de la interviu , nu in documentatia prezentata. Acele "pay slip=uri " lasa-le , nu le mai du , parerea mea, mergi doar cu extrasul bancar, iar la fiecare virament facut de ei , trage si o factura cu 2,3 zile inainte
    Apoi , alege un domeniu in care vrei sa fii self, ca nu poti fi credibil daca esti self in detoate. Da o nota de credibilitate la ce faci , momentan nu arati decat ca muncesti pe unde apuci , ceea ce duce la ce ziceau colegii mai sus , munca ilegala.

Ia si citeste in primul rand ce trebuie dus la interviu de la "nou venit", apoi experientele colegilor de pe forum si analizeaza-le in functie de situatia ta.

Succes

16. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Deci pana la urma... nu lucrezi legal. Faptul ca esti angajat la aia nu inseamna ca esti legal. Nu ai nici Blue Card, nici Yellow Card si nu esti nici actionar la agentia aia.

In primul rand trebuie sa cobori cu picioarele pe Pamant si sa analizezi situatia la rece.

17. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    stefan:
    In primul rind trebuie sa vezi daca tu lucrezi ca employee sau self employed. Adica sa vezi ce scrie pe contractul tau cu firma, daca-l ai, si apoi sa intrebi pe cineva de la hr/contabilitate care e statutul tau in firma (SE sau employee). Ei ar trebui sa stie mai bine ce reglementari mai sint valabile pentru ca in fiecare luna apare cite una. Din cauza asta site-ul HMRC e asa de stufos pentru umbrele ca nu mai inteleg nimic. Daca ei iti confirma ca esti SE si firma e "umbrella" aplici iar pentru NINO si le explici la interviu de ce ai payslipuri si nu facturi. Daca firma iti spune ca esti employee atunci e mai complicat pentru tine dar mai ales pentru ei deoarece muncesti ilegal. De asta ar fi bine sa te gindesti cum pui intrebarile hr/contabilitate.
    Atitudinea de la interviu conteaza foarte putin. Mai important e ce hirtii pui pe masa. E posibil ca cei din Glasgow care se uita pe hirtiile tale scanate sa nu stie cum e cu umbrelele. Ar fi ideal sa poti lua ceva de la firma pe care sa scrie ca lucrezi ca self employed si ei iti dat payslipuri.

Anul trecut mi-a explicat un recruiter cum e cu umbrelele dar nu stiu ce s-a mai schimbat intre timp.

Am mai gasit ceva interesant care s-ar putea aplica in cazul tau:

What is an agency worker?
    As an agency worker you will either have a contract for service or a contract of employment with the agency who finds you work. This work is often called ‘temporary work’, 'temping' or ‘agency work’. The firm who hires you pays a fee to the agency, and the agency pays your wages. The agency has to pay you even if the hiring company has not paid the agency. Agencies cannot charge you for finding work (although there are some exceptions if you are looking for work in the entertainment or modelling industries).

http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Understandingyourworkstatus/Agencyworkersandemploymentagencies/DG_10027514

18. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
    nu e vorba de atitudinea de la interviu pt ca nu cei care iti i-au interviul hotarasc daca iti dau acceptul pt number...dosarele sunt verificate la un alt sediu de altii si acestia hotarasc...

19. st3fan

st3fan New Member

Trophy Points:
    0
  20. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Bine spus,albea,chiar vreau sa mentionez ca am observat ca multi romani nu inteleg ce inseamna cu adevarat statutul de SE in Anglia si se mira ca nu iau NINO .nu conteaza numai ce hartii duci la number ci si sa raspunzi corect la intrebarile care ti se pun,adica sa demonstrezi ca stii ce e SE si ca lucrezi ca SE.cam asta e cu NINO,simplu.
    Informarea face totul,si nu costa nimic.

Share This Page