24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Din care categorie faci parte?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by parteneru, Feb 21, 2007.

1. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sunt din Galati,de vreo 3 ani pe meleagurile UK-ului si self-employed in asteptarea cardului...care numai vine .

2. gabitzul

gabitzul New Member

Trophy Points:
    0
    Gabi, punctez la aupairi. Stau (deocamdata) in Pangbourne, care e pe langa Reading. Am inceput examenele Microsoft pt IT engineer. Fac un an in august si sper sa gasesc ceva in IT support de prin septembrie.

3. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0
    La care categorie m-as incadra daca as fi detinator de blue card dupa de 3 ani de work permit holder?

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    theodi1998 te incadrezi in categoria "Blue Card Holder". Aceasta categorie a fost adaugata inca de la inceputul sondajului, dar se pare ca a fost eliminata din cauza unei erori. Asadar, detinatorii de blue card sunt rugati sa voteze din nou.

Sorin, cred ca nu am uitat de HSMP. Detinatorii de viza HSMP se incadreaza la Blue Card Holder dupa data de 1 ian. 2007, motiv pentru care am considerat inutila adaugarea acestei categorii!

Va multumim pentru intelegere!

5. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor si bine v-am gasit!
    Eu 'Sunt inca in Romania' :(, dar de luna viitoare sper sa votez la 'Self-employed' -party- arty-
    Intre timp va citesc cu interes informatiile si va multumesc pentru intelegerea si eforturile pe care le faceti sa-i ajutati pe 'boboci'.

Numai bine!

~o| -study- -pc-

6. andy @ w.o.s - uk

andy @ w.o.s - uk New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari la toti Romanii din UK! (Si de acasa, bineinteles...)

Sunt Andy, in UK din 2000 cu familia. Daca doriti sa stiti mai mult despre mine si serviciile pe care le ofera firma mea, contactati-ma.

Va doresc la toti o zi buna si plina de bucurii! -wave-

7. olimpiam

olimpiam New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sa fac parte din categoria "dependants" dar inca nu stiu care este statutul meu aici. Prietenul meu este cetatean britanic, dar faptul ca locuim impreuna nu reprezinta nimic pentru statul britanic si habar nu am din ce categorie fac parte.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Buna dragilor,

Eu fac parte din categoria celor putini manageri (sau cel putin asa cred) trimisi cu sau fara voia lor sa lucreze aici. Am venit oarecum cu teama de a nu gasi un nivel de profesionalism prea ridicat :)) si surpriza surpriza ...este tocmai invers.

Cam asta este despre statul meu

Succese tututor

9. oshoyama

oshoyama New Member

Trophy Points:
    0
    DE CE AI UITAT DE ACEASTA CATEGORIE -umbrela- -time- -car- -pc-eu fac parte din categoria celor prinsi si trimisi acasa si intorsi aici cu intrarea in uk nu sunt asa de norocos ca voi -ww-

10. Anonymous

Anonymous Guest

hello ! Sunt Aldra si am ajuns si eu prin sudul angliei aum 2 luni (Portsmouth). Lucrez ca au-pair si din toamna o sa merg si la facultate . I deea e ca ma plictiesec de moarte ! i need some friends 3s

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Welcome everyone!! -party- arty- -gift-
    -ww-

12. netty

netty New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor! Eu sunt Anca, din pacate inca in Romania, dar am ajuns la limita! Asa ca am intrat pe net si v-am gasit pe voi, iar cu fiecare mesaj pe care- l citesc sunt din ce in ce mai sigura ca zilele mele aici se apropie de sfarsit... (adik de plecare).

Sunt economist in prezent si sper sa reusesc sa continui sa profesez si in UK.

Cred doar ca am nevoie de un impuls ca sa ma hotarasc definitiv. Nu cunosc pe nimeni acolo sau macar pe cineva care sa fi avut aceasta experienta a plecarii si poate de aceea imi este putin teama. Ok, ajung la aeroport... si de acolo.???????

Bineinteles ca nu cred ca ma asteapta caini cu covrigi in coada, dar poate ma ajutati voi cu ceva sfaturi. Va raman recunoscatoare.

Email-ul meu este netty3310@yahoo.com .

O zi buna tuturor!

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Eu personal nu ti-as recomanda sa ajungi la aeroport si pe urma ... , asta pentru ca mie personal mi-a fost teama sa fac asa ... adica sa ajung la aeroport si pe urma .... sa ma urc inapoi in avion ca n-am gasit job in timpul pe care mi l-am propus. Eu mi-am cautat job aici, fiind in .ro, si am gasit ... apoi am venit fara nici o teama.

Daca sunt altii care stiu cum se face sa minimizezi un astfel de risc la care esti tu dispusa sa te expui ... sa imi zica si mie, ca nu se stie cand o sa am nevoie.

bafta,

razvan

14. ladymagick

ladymagick New Member

Trophy Points:
    0
    hmmm viatza in uk, pt cei ce nu sunt inca aici stati fratilor acasa ca e aiurea, de cateva zile anglia a devenit Smoke Free si nu numai asta guvernul e super naspa, in finne uk are partile ei bune dar nu stiu...in fine
    welcome to uk
    LadyMagick

15. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Asta da motiv ladymagick sa iti revizui decizia de a emigra in UK.

Ai uitat sa mentionezi ca sunt foarte multi emigranti veniti din toate colturile pamantului, ca se scuza ei daca i-ai lovit din greseala, ca au pretentia sa te prezinti la un interviu in cazul unui job si ca nu accepta "atentii", ca exista 23568735665845s posibilitati si locuri de a te relaxa dupa o zi de munca, ca esti respectat, apreciat si acceptat asa cum esti, ca iti permiti sa mergi cel putin de 2 ori pe an intr-un concediu si ca bineinteles tu singur trebuie sa lupti si sa castigi respectul celor din jur (fara familie, prieteni, alte rude...). Uh, UK-ul asta...Si pe deasupra ploua si mai des si se vorbeste si limba engleza.

Deci, nu veniti.

-wave-

16. ari

ari New Member

Trophy Points:
    0
    Perfect de acord cu aceste afirmatii, dar mai am un motiv in plus sa ma bucur de tot ce nu am putut pana acum, pe parcursul celor 5 ani petrecuti aici. Tocmai am primit rezidenta zilele trecute si sunt in sfarsit free sa fac tot ceea nu puteam pana acum din cauza restrictiilor. Si consider ca e un drept ce mi se cuvine....si nu cred ca voi regreta vreodata decizia luata cu ani in urma de a parasi Romania in favoarea unei tari in care esti respectat,te ridici prin forte proprii si nimeni nu te priveste cu invidie. Chiar daca ploua in fiecare zi de 3 luni, sunt fericit ca sunt mai liber intr-o tara straina decat am fost vreodata in Romania. Celor interesati de aplicatia pt. ILR le stau la dispozitie cu toate inf. ce le detin -ww-

17. ema

ema New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Numele meu este Ema si sunt venita de 2 saptamani in Liverpool, pentru un stagiu. Cand am venit aici, am crezut ca voi avea posibilitatea sa intalnesc romani, ca sa mai treaca dorul de casa. Dar nu a fost sa fie asa. La mine la Universitate (Univ din Liverpool) nu este nici un roman sau nu am intalnit eu. Daca este vreo cineva coleg cu mine dati-mi va rog de stire!
    As vrea sa stiu cum stau treburile pe aici. Totul e foarte nou si diferit fata de ce ma asteptam eu sa gasesc aici!

Numai bine la toata lumea

18. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  19. petru68

petru68 New Member

Trophy Points:
    0
    sal la toti!
    numele meu e petru si sunt INCA in ro. De ce ? Nu stiu dar voi lua masuri sa indrept situatia asta cit de curind. Azi m-am logat si eu pe forum in speranta ca voi putea sa-mi fac ceva prieteni (s-au macar cunostinte) si sa schimb citeva vorbe cu cei ce au fost mai harnici decit mine. ID mess 'petrufaraoanu". Va astept la convorbiri in "privat". See you later !

20. cleo0912

cleo0912 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Initial am votat student (pentru ca am o oferta ferma pentru anul II de studiu Accounting&Finance). -dance- ance-
    Momentan sunt in Romania, voi fi in Aberdeen incepind cu luna septembrie a.c.
    Este cineva din Aberdeen pe forum?

Share This Page