9.8 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Digi Tv, Max...etc

Discussion in 'TEHNICA' started by muahdib, Nov 17, 2006.

1. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Stiti careva daca exista vreo posibilitate de a achizitiona in Anglia reciver pentru Digi TV,Focus Sat sau alceva din Romania -strike-

2. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor,ma duc si eu acasa si vreau sa iau printre altele si Digi Tv .Am intrat azi la ei pe site si am vazut ca trebuie sa faci comanda prin telefon,vin ei in 2 saptamani sa ti-l monteze,etc...
    Spuneti-mi si mie cum se face .... banuiesc ca in Bucuresti au un sediu ceva...ma duc acolo la ei cu banutzii si le spun ca vreau receiver si cartela(sper sa nu aberez) si ca nu vreau sa mi le instaleze nimeni ? Oare daca le spun ca-l iau in UK e vreo problema ?
    Nu stiu cum si ce sa fac,daca se gaseste vreun binevoitor astept cu nerabdare raspunsuri
    Mersi mult

3. andrey 2006

andrey 2006 New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT MAI BINE NU LE SPUI DOAR SA-TI PLATESTI UN CONTRACT CIT MAI LUNG..1 AN CEL PUTIN

4. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    salut!nu trebuie sa le dai explicatii cand cumperi numai receiverul si cartela.eu am cumparat luna trecuta din tara aparatul si cartela.oala de 1m si lnb de 0,2 de pe ebay si le-am instalat singur.asa cum zice cipi2001(mersi ca m-a ajutat sa economisesc vreo 100) satelitul se gaseste la 1 grad vest adica putin mai la dreapta fata de o antena sky.cel mai important e unghiul de elevatie al antenei.toate informatiile le gasesti aici http://satlex.ro/ro/azel_calc.html.bafta !

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt raspuns...am sa le cumpar si atat,o sa platesc un an de abonament ca sa fiu sigura ca totul e ok si pe urma cand ajung cu ele in UK cel mai probabil am sa caut pe cineva sa ma ajute cu oala pt ca noi nu prea avem habar....poate pana in noiembrie cand vin inapoi mai invatam cate ceva si rezolvam problema singuri,daca nu...apelam si noi la cineva....macar sa ma vad cu digi in UK ca abia astept sa mai vad si eu ceva stiri in romana.

6. alex_love

alex_love New Member

Trophy Points:
    0
    buna dimineata
    va rog daca stiti o companie care instaleaza satelit tv romanian ?
    daca puteti sa mi dati o adresa sau nr de tel .
    va multumesc anticipat
    alex_love

7. nabser

nabser New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu niciuna poate ca sunt in londra dar nus sigur.

ce stiu ca se poate e sa itzi faci abonament in tzara la digitv (care vine prin satelit) sa iei boxul, sa-l aduci aici, sa itzi iei de-aici o farfurie care o montezi si apoi o pozitionezi spre satelitu corespunzator firmei digitv si gata. stiu f f multzi care au facut asta inclusiv eu doar ca inca nu miam instalat farfuria. merge si e 100% legal. vbeste cu cei de la digitv din orasul tau din romania si vezi ce o sa te sfatuiasca.

spor
    serban

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Raul - 07791743690 sau 07886050472

9. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate Serban ,
    Eu am in Romania o antena luata de la maxTv, ei au receptia pe Sirius , hotbird si pe intelsat,mi-am montat-o singur si am semnal f bun.
    ce am obsevat ca mai toate programele lor in lb romana le pot receptiona si de pe un alt sateilt NILE 7W(din uk probabil 20-25 grade E) GRATIS (fara cartela).puteti incerca si voi!

10. denisss

denisss New Member

Trophy Points:
    0
    pei cei care aveti antene satelit si receptionati televiziunile romanesti aici gasiti un site (cel mai bun zic eu)ptr programe tv . http://www.port.ro/pls/tv/tv.prog

11. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Mrci mult....chiar de ceva vreme ma tot gandeam eu cum sa dau de un site pt programele tv...
    Numai bine!!

12. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Vine craciunul si nu avem antena montata!! -shout- hout- Ne-am chinuit ieri toata ziua sa gasim satelitul cu un satellite finder ieftin de 15 lire dar nici o sansa! Stie cineva vreo persoana care instaleaza si in zona Manchester? Mai exact pe langa Chester! Am sunat la anunturi dar multi nu vin pana acolo ca e prea departe de Londra iar unul mi-a cerut vreo 300 lire! Cu banii astia pot sa imi iau un satellite finder super performant si ma apuc de afaceri! -badteeths- adteeths- Astept un ajutor!! Mersi mult!!

13. cristians

cristians New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se poate sa nu gasesti un instalator local pana la urma, dar just in case ...

Banuiesc ca vrei sa fixezi antena pe Thor 1W pentru Digi TV ;-)

Presupunand ca e o antena fixa (nu motorizata) in cazul asta e mai bine sa incerci sa localizezi un satelit puternic pentru inceput (Astra 2 - 28E, Astra 1 - 19E sau Hotbird - 13E) ... odata ce ai gasit un satelit (oricare) inseamna ca ai identificat elevatia corecta si esti fixat corect pe arcul de sateliti ... scaneaza satelitul si vezi ce canale gasesti ... asta iti va spune pe ce satelit esti.

Acum poti sa fixezi elevatia antenei (strangi suruburile adica) si rotind antena catre stanga sau dreapta (catre Est presupunand ca ai gasit unul dintre cei trei sateliti de mai sus) ii gasesti si pe restul ... ajuta daca ai in fata ta o lista cu satelitii exitenti pe orbita intre 1W si 30E ca sa stii ordinea satelitilor si pozitiile lor, si preferabil o lista cu canalele existente pe fiecare dintre acesti sateliti ca sa-ti dai seama ce satelit ai gasit odata ce ai prins un semnal pe unul dintre ei.

Arunca o privire la linkul urmator si la programul de acolo care te va ajuta sa gasesti multe dintre datele mentionate mai sus:

http://www.al-soft.com/saa/satinfo.shtml

Latitudinea pt Chester e 53 grade si 12 min Nord iar longitudinea e 2 grade 54 min si 36 sec West.

Cu rabdare o sa gasesti ceea ce cauti ... succes si spor la munca! -handsrubb- andsrubb-

14. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    MERSI mult Cristian!!!
    Am luat o lista din pagini aurii cu instalatori si maine stau pe telefoane!! Mersi mult pentru toate informatiile , o sa incercam din nou daca nu gasim pe cineva! Trebuie sa gasesc satelitul ala nenorocit!!!! -angrymad- ngrymad-
    La frigul care e aici ,sigggur o sa inghet pe scara -cold- old- .

15. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult Cristians! Am rezolvat cu nenorocita aia de antena inainte de craciun, avenit un nene, i-am dat 35 lire si l-a gasit in 5 minute. Dar oricum am notat tot ce ai scris poate o sa mai am nevoie pe viitor! -staycool- taycool-

16. tanase.cristinel

tanase.cristinel New Member

Trophy Points:
    0
    ceao stie cineva ce trebuie sa fac sa pot sa montez digi tv . ma aflu in italia dar problema este ca ma aflu intre munti. ce antena imi trebuie si care ar fi toate coordonatele

17. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    alternativa la Digi, e slingbox.
    sunt la pcworld sau direct de la
    http://www.slingmedia.com/ -> Watch home TV progammes anywhere
    Watch TV anywhere in the world via web
    On screen virtual remote control
    Watch your satellite/cable or digital TV

Hope this helps

18. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Caut sa cumpar o antena de 80 cm, daca are cineva de vanzare contact me

19. marian.negru

marian.negru New Member

Trophy Points:
    0
    Te rog sa imi dai si mie Nr de tel al lui nenea ala cu semnalu ca ma tot chinui de vreo 2 zile si nu am nici pic de semnal
    Tel 07968646925
    marian.negru@yahoo.co.uk

20. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    adaug www.i-tv.ro ...va trebuie un downstream sanatos si se vede excelent. E si un demo acolo cu Realitatea TV + inca vreo 2 programe.

Share This Page