11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dicutie pentru pasionatii in IT...

Discussion in 'TEHNICA' started by radudb, Nov 11, 2007.

1. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Computerele sunt hobby-ul meu si in curand voi incepe sa lucrez in domeniu . Dar pana atunci sunt curios daca lumea pe aici pe forum stie de USB 3.0,
    Desktop processor 4x de la AMD, DDR3 S.a.m.d.

2. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0
    salut radu. din cate shtiu usb3 o sa inlocuiasca cuprul din cablu cu fibra optica shi va avea ceva de genu' 500mb/sec. incerc sa gasesc shi vreo folosintza pentru un device de genul asta, cu mare dificultate tho. poate ca sa conectezi un external raid0 casing, cum sunt cele de la lacie..deshi nici macar throughput raid0 n'ar ajunge macar la jumate din 500mb/sec..momentan shi pt viitor cei 80mb/sec de la firewire fac fatza cu succes la majoritatea solutziilor de stocare externa. ai ceva idei ? singurele'ar fi poate dvcams & camerele care fac raws, o sa fie dragutz cand o sa copiezi in secunde un cf de 4gb, sure, dar pt asta itzi trebuie shi'un hard care sa scrie atat de rapid, poate un hyperdrive 4 ? ( http://www.tomshardware.co.uk/hyperdriv ... 29738.html )

cat despre amd, pfu, vin din urma cu pashi greoi shi incertzi, dea. pe 17 septembrie abia au facut public logo'ul de la phenom, care o sa fie intr'adevar x4, dar intel vinde deja core 2 quad de ceva timp..pe langa asta, intel au anuntzat deja Penryn - proc cu 45 nanomicroni per core - care'ajunge la 4ghz. pai daca eu cu un quad core de 2.4 stau linishtit cu racire pe aer la 3.6Ghz, unde ajung cu un penryn de 4ghz ? la 6 ?
    sorry amd -nono- ono-

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    USB 3.0 = 4.8Gbit/s -handlaugh- andlaugh-
    USB 2.0 = 480MBit/s

http://www.pcworld.com/article/id,137551/article.html

4. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Cand zic USB 3 ma gandesc la BlueRay, HD camcorders si Hyperdrive extern . -santa- anta- De-ar fi Mos Craciun asa bogat...
    Cat vine vorba de Peryn am ramas placut surprins cand au anuntat o alternativa la siliciu. Nici un rasp de la AMD, inca, dar poate ne fac un cadou cand va veni vorba de preturi, sa le-o dea peste nas la Intel din nou.
    Si ceva super tare e placa de la ASUS pe chipset x35(cred) care are Linuxul instalat pe ea si se incarca super repede. Ar tb sa fie interesant...
    Trebuie sa ma laud ce am gasit pe net.
    www.fring.net Skype pe smartphone-uri. Si nu prostia de la THREE. Si pt cei pasionati de zapp global free are compabilitate si pt SIP.

5. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0
    Parteneru, 4.8Gbit/s inseamna 480Mb/s, deci cum am zis, in jur de 500Mb/sec

10 megabits (Mbit/s sau Mbps) = 1 megabyte (Mb)

in genere pe aceasta diferentza / confuzie se bazeaza providerii de internet care fac reclama la conexiuni de 20Mbit. Omu de rand zice "wow, 20 de mega". ce nu realizeaza e ca aia 20Mbit inseamna de fapt 2Mb (megabytes) / secunda, sau 2000kb/sec - asha cum arata windoze la download.

radu, n'am auzit nimic de placa ceea..despre ce e vb ? arunca un link, ceva. ce'am auzit referitor la optimizari catre boot time super rapid ar fi hyperspace BIOS, de la batranii phoenix, care lucreaza la un bios din care vei putea sa'tzi verifici mailul sau sa ascultzi muzica, fara sa fie nevoie sa mai intri in windows :D check this out : http://www.rlslog.net/hyperspace-bios-b ... 4-seconds/

microsoft's not a happy puppy :D

6. Anonymous

Anonymous Guest

....neeeeaaa... -nono- ono- nu prea ii clar ce ai spus aici...

Sti tu ceva dar nu prea bine...

10 megabit, Mb ( nu se prea foloseste termenul megabits) = 1, 25 MB (megabyte) / all per second

...si cand scri despre megabit si megabyte sa fi foarte atent si la Mb si MB ptr. ca Mb NU ii = cu MB...

din ce ai scris : "10 megabits (Mbit/s sau Mbps) = 1 megabyte (Mb)" : reiese ("in traducere" )ca :

10 megabit = 1 megabyte (megabit) ...ceea ce nu ii corect nici dpdv al scrierii si nici al transformarii...etc....

...daca ii sa o luam tehnic defapt asta NU reprezinta viteza (ceea ce tot spun providerii de internet)...ci reprezinta Volumul!!!...ptr. ca Viteza ii aproximativ aceeasi...dar sa nu aprofundam atat ca nu mai intelege lumea nimic ...:)

...ok...deci pana la urma sa clarificam viteza aia la USB 3.0 care ii de :

4.8 Gbit/s (600 MB/s)

...(prin 2008 o sa stim mai bine..& 2009 - 2010 o sa fie si prin magazine...dupa predictii)

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar, USB 3.0 = 4.8Gbit/s = 600 MB/s.

8 Mb = 1MB - asta ar fi adevarul in cifre exacte.

E adevarat ca multi furnizori de internet profita de "confuzia" pe care multe persoane o fac din cauza ca nu se pricep la bits and bytes.

Majoritatea populatiei nu stie care e diferenta intre 1 KB si 1 Kb sau 1 MB si un Mb, dar asta nu e o mare problema. -tamtam- amtam-

8. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    Caut sa cumpar kit ul pt AutoCad versiunea de la 2006 in sus si 3dStudioMax versiunea de la 6 in sus...mentionez ca nu ma intereseaza licenta sa treburi din astea doar programul cu key sau alte coduri si sa mearga pe Windows Vista...cine ma poate ajuta astept mail pe private...thx

9. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page