13.3 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

DEZBATERE PUBLICA - Consulatul Romaniei la Londra

Discussion in 'EVENIMENTE' started by admin, Jul 22, 2011.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    noi vorbim aici despre eliberarea unor acte in afara tarii. nu am auzit de niciun britanic sau alta natie care sa mearga in alta tara si sa ceara sa-i fie eiberat vreun act de catre consulATul tarii lor prin posta.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ba ne pasa, vreti sa scriu cenzurat sau necenzurat???????

Am fost si noi ieri cu copii dupa noi la consulat sa le facem pasapoarte, dar nu pentru ca era graba, ci pentru ca am vrut sa le facem din timp. Ne-am facut programare, am primt si confirmare ca pot veni pe data de 26 fara nici un fel de probleme, o sa atasez mesajul mai tarziu.
    Am ajuns acolo , la consulat la ora 11 fara cateva minutele, ne-am asezat al coada, pentru ca deja era fffff plin. Si am stat, am stat iar am stat, timp in care in fata mea erau numai analfabeti de TIGANI care vorbeau pe limba lor, puteau a de toate, nu stiau sa scrie, si nici nu stiau ce documente le sunt necesare!!!!! Ocazie cu care 'Doamna Consul' le dadea sfaturi sa nu care cumva sa parcheze pe linia rosie, sa nu se sprijine pe garduri, TIMP PIERDUT AIUREA!!!!!!!

Exact in fata mea, DOAMNA CONSUL (asta ma aflat mai tarziu, ca dansa e consul) a plecat pur si simplu de la ghiseu, lasandu-ne cu ochii in soare, si am stat , si iar am stat, dupa 20 de minute am cerut explicatii : de ce stam degeaba, de ce nu vine altcineva sa-i tina locul. Nici o FUFA de acolo nu vorbea (parca erau in silentio stampa).
    Fiind nemultumita , normal ca am inceput sa vorbesc, adevaruri care le deranjau, asa ca a venit o FUFA si a inchis microfonul (sa nu ma mai auda)dar tot se auzea putin.

Apoi am inceput sa sun (la butonul acela micut de la tejghea. Tot insistand, FUFA de la ghiseul alaturat zice : daca mai apasati pe butonul ala INCHIDEM SECTIA CONSULARA!!!!!!! (de parca era buticu' lu' masa)
    Atunci lumea cand a auzit-o, a zis : inchideti doamna sa vedem ce se intampla!
    Apoi liniste din partea lor, eu eram singura care ceream explicatii.
    Dupa ce statusem 50 de minute fara functionar la ghiseu!!!!

Restul ROMANILOR stateau CAPRA, ca asa suntem obisnuiti, sa stam cu capul plecat, la mana unor FUFE puse acolo pe cine stie ce criterii!!!!!

Am cerut formular de plangere si m-au zis ca sunt prea ocupate sa-mi dea!!!
    Am cerut numarul doamneiConsul , si mi-au zis ca-l gasesc pe site!!!

Dupa 50 de minute, s-a ridicat o FUFA de pe scaunul din spate si a venit la ghiseu, incepand sa ia din nou aplicatii, mi-a laut aplicatia, banii, care apropo se prind cu agrafa de birou de documentele depuse! In ce sistem, in ce alta tara ati vazut doamnelor ca se face asa???!!!! de plata on line ati auzit?????
    Si dupa ce mi-a terminat aplicatia am cerut formular pentru plangere, mi-a zis ca nu au asa ceva si a dat prin ghiseu un teanc de coli albe, cica sa facem plangeri!!! BATAIE DE JOC
    In sfarsit , acum trebuia sa astept la alta coada , sa fim strigati sa le faca copiilor poze, sa ne mai ia documentele o data, alte cehstionare, alte semnaturi!!!

Le-am spus ca ne grabim, ca am pierdut atata timp pretios degeaba, si ca pierdem trenul.
    Am urcat si sus, prin niste coridoare, fiind 'CALAUZITI' de un domn 'cica VOLUNTAR', urcam sus, ne scaneaza documentele din nou, ii fac poza primului copil, dupa care.....PICA SISTEMUL (cica) Apoi urmeza alta perioada de stat degeaba, timp in care doamnele de acolo se dadeau de ceasul mortii ca le-a picat sistemul , ca nu e prima data ca mereu patesc la fel. Ne-au mai dat niste documente de completat de semnat (cica iau datele off-line si apoi le baga on line) DAR cateodata nu merge asa ca aplicantul trebuie sa revina!!!!!!

NOI terminasem cu un copil, pentru al doilea era posibil sa revenim!
    BUN! Suparati, obositi, am coborat sa facem reclamatie, si sa vorbim cu doamna consul. I s-a spus ca o asteptam, si aici iar am stat, si am stat, si iar am mai stat. TOT stand asa am auzit ca ne strigau pe acolo prin consulat sa venim iar sus ca a venit sistemul, ne-am dus din nou sus, i-au facut poza si celuilalt copil, si ne-au zis : gata ati terminat!

Cu toata pierderea asta de timp, cu toate ca aveam programare, am pierdut trenul!!!!
    Asa ca la intoarcere a trebuit sa cumparam alte bilete, inca £100

o sa revin cu alte amanunte, acu plange ciutanul meu!

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo Georgiv!

Apa trece, pietrele raman...

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e raspunsul celor de la ambasada, la e-mail-ul trimis de mine, pe care l-am pus tot aici, sa se vada!

Stimata doamna,

Conform discutiei telefonice, va asteptam marti, 26 iulie 2011, la sediul Sectiei consulare impreuna cu stul si minorul.
    Cu stima,

the Consular Department
    Embassy of Romania to the UK

M.E.I.C. House, 344 Kensington High Street
    London W14 8NS, T: 020 76029897 F: 020 76024229

From: vio si georgi [mailto:]
    Sent: 22 June 2011 13:04
    To: consulatul romaniei
    Subject: Programare pentru pasaport

Buna ziua,
    As dori o programare pentru pasaport.
    Data : daca este posibil as dori sa fie pe 26 iulie 2011, marti, dupa ora 11:00 ( venim din Norwich), sau in urmatoarea zi de marti.
    Nume : Georgiana Velea
    Telefon: 0754.......
    E-mail: georgi_........
    1. Programarea va fi pentru copii mei, unul de 5 ani si altul de 5 luni
    2. Daca minorul de 5 ani a calatorit pana acum trecut in pasaportul mamei, in momentul in care i se va elibera propriul pasaport, mama trebuie sa predea pasaportul si sa i se elibereze si ei alt pasaport?
    Multumesc,
    Cu respect,
    Georgiana Velea

5. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Haideti sa pastram un ton relaxat si matur, topicul este citit de catre ambasador si cei de la consulat. Daca o tinem in injurii vom fi considerati neseriosi si nu vom putea schimba mare lucru!

Georgiana, dupa ce te mai calmezi putin, rescrie te rog, adaugand si ce sugestii si solutii vezi, cat mai multe propuneri care sa rezolve aparitia unor astfel de situatii pe viitor.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e Lancelot, NAIBA mai pune picorul in jegul ala de-l numesc astia CONSULAT, dar parca vreau si au apa de calitate!

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    vreau si eu sa-mi spuneti, unde sa fac reclamatie/ plangere oficiala. Pentru ca asta nu ramane asa.

Nici acum nu-mi revin, parca nu-mi vine sa cred, ce-am indurat!!!
    Multumesc

8. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, nu s-a schimbat nimic ...acum un an jumatate era aceeasi situatie !

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    -obosit- eu sunt satul de ei si din USA si din Canada. nici nu ma gandesc samerg aici in UK la ei cu vreo problema daca pot s-o rezolv altfel, inclusiv sa merg pana in ro.

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    a) Cand ne indreptam spre doamna consul sa vorbim cu dansa , dupa tot balamucul asta, ne vede 'DOAMNA DE SERVICIU' si ne zice ' aaaa, dar nu puteti intra aici cu caruciorul' -nu-ma-uit- -ras2- , ocazie cu care sotul meu i-a explicat dansei ca se numeste carucior, ca ia ajuns si bebelusului meu 6 ore de stat in brate, in consulat, ca vrea si el sa se relaxeze si ca nu mai suntem in ROMANIA sa-i tinem in brate, lumea civilizata foloseste carucior!'

b) Cand eram sus, la 'pozat', si 'domnul voluntar' incepuse sa tipe la noi, ocazie cu care i-am amintit ca mai sunt si copii in camera, ca le ajunge ca au fost abuzati 6 ore!!!

c) cand ne-am dus sa vorbim cu Doamna Consul, auzind ca am pierdut trenul, se agita sa ne rezolve mai repede, am linistit-o spunandu-i ca am rezolvat, la care urmatoare intrebare a dansei a fost : pai si atunci ce mai vreti?'
    Sa facem plangere, Doamna, asta vroiam !!!!!

Si cate si mai cate ar fi de povestit, povesti de HORROR.
    Mai bine ma duc si nasc din nou cu 2 paracetamoale decat sa mai pun piciorul in CONSULAT.

11. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    In caz ca totusi nu ai mai apucat sa scrii plangerea, fa-o aici, probabil Admin o va printa si o va atasa materialului obtinut in urma acestui topic.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc crimm, asa-i nu am facut plangere, ca nu au forumlare speciale, si deja era 7 seara, trebuia sa plecam acasa.

13. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am tot evitat sa ma duc la consultat pt ca am fost o singura data pt o procura, in 2007 si am stat acolo de mi s-au lungit toate inclusiv ramificatiile nervilor...

Acum o saptamana vorbeau doua doamne la magazinul romanesc de aici despre ce se intampla la consulat si spuneau ca nu numai stafful din consulat e dezinteresat/dezorganizat de ce se intampla dar si lumea se comporta dand dovada de lipsa de civilizatie..Apoi am citit in ziar ..cred ca in 'Diaspora romaneasca' sau in celalalt 'Ziarul romanesc' ca e bai la consulat ...Deci clar ceva nu merge acolo.

Eu as propune :

1.Programarea sa se faca online in functie de serviciul dorit - sa se respecte ora.Ai ajuns prea tarziu sa iti fie de bine -next time.Suntem noi latini, mai aprigi dar unii trebuie sa inteleaga ca la ora X ai programarea si nu dupa.Ai ajuns mai devreme foarte bine.Chiar as spune nu prin telefon pt ca nu am incredere in condica lor..Am vrut sa imi fac programare prin ianuarie si am sunat la consulat, mi-au raspuns dar dupa aceea a tb sa astept vreo 10 minute ca nu se gasea condica...ba ca e sus , ba ca e jos....Asta e bataie de joc.Mai bine printat frumos...Sunt convinsa ca stiu clar cat dureaza fiecare serviciu - verificat acte, timp pt poze etc..De asemenea orice injurii sa nu fie tolerate ba mai degraba pedepsite atata vreme cat stafful isi face datoria si da dovada de good customer service.Sa domneasca linistea in consulat si bunul simt.Sa existe un formular de plangere si evident cineva responsabil cu corespondenta in acest sens.

2.Plata sa se faca online - fie la ghiseu fie direct pe site dar nu cash la ghiseu- ca la tejghea.Totusi se ofera un act reprezentativ..Sa te duci cu banii la desaga nu e nici o placere...si in plus nu mai e nevoie de cineva care sa tina contabiltatea bancnotelor;)...Sa fim si noi in pas cu Uniunea Europeana de vreme ce avem pasapoarte biometrice..De asemenea sa existe si serviciul(livrare) prin posta ca totusi aici Royal Mail e de incredere mai ales daca si platim pt varianta Special Delivery.

3.Multe banci , institutii au eliminat ghiseele, ferestrele (cum zic americanii) ..E si pt spatiu dar si pt a crea o atmosfera mult mai relaxanta.Geamul acela creaza discomfort,il simti ca pe un zid 'de aparare' din partea lor...iar tu nu ai venit sa asaltezi ci ai venit sa iti ceri un drept..

Cam atata am de spus!

Hope that helps,

Andreiuta12345

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu se poate face acest lucru intr-un consulat sau ambasada. ia gandeste-te ce ar fi daca lumea numultumita nu ar fi oprita de geAMUL ala sa sara de gatul angajatului? acolo este teritoriul romaniei dupa sticla aia. nu poti compara misiunea unei tari cu o institutie privata. la care banca nu ai ghiseu si faci tranzactii ca la cantina? o solutie mult mai buna este ca tovarasii de la consulat sa faca geamurile mari sa poti sta pe scaun pt cei care au de sustinut interviuri sau la care dureaza mai mult eliberarea sau predarea sau verificarea actelor. sa mearga cineva de la ei in vizita la ambasada Canadei la bucuresti sa vada cum trebuie facut.

15. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Ba se poate.Caz concret - ambasada SUA la Bucuresti din cate imi amintesc.Au eliminat geamurile imense de la ghisee. Si de asemenea Paza ce pazeste...CCTV ce face..nu e pus in functiune??

16. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Luati de exemplu metoda de lucru si aranjarea spatiului de la Home Office Croydon. Orice altceva e mai bun si civilizat decat ceea ce este la Consulatul Romaniei din Londra.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Admin am sunat acum si la biroul de presa cu doamna Bianca Mina, si m-a redirectionat catre site.
    I-am trimis si dansei o varianta cenzurata, insa vreau sa stiu unde pot face plangere oficiala! Pot sa-ti trimit si tie varianta!
    Astept sugestii, multumesc.

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    tu de cand nu ai mai fost la US Embassy in bucuresti? :)
    NU SE VOR SCOATE NICIODATA GEAMURILE DE LA AMBASADA SAU CONSULAT. nu esti la piata acolo. dar se poate face altceva. poate cand majoritatea noastra, a celor care vin la consulat, isi va schimba atitudinea si nu vor lasa pe ultima suta de metri niste probleme pe care le puteau rezolva din timp atunci se va putea face ceva cu cei din consulate. altfel vor da vina pe noi ca suntem asa si pe dincolo si din cauza noastra se intarzie si se lucreaza asa haotic. Ar trebui facut un sistem de programari online si cei cu reale probleme urgente sau cu infanti sa fie programati separat.

19. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Georgiana, fa plangerea oficiala aici sau da-mi pe email la admin@romani-online.co.uk

Iti promit ca o voi inmana personal domnului Ambasador Ion Jinga si doamnei Oana Gheorghiu imediat dupa concediu, la mijlocul lunii septembrie cum am promis. De asemenea, amandoi urmaresc acest topic!

20. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Am fost in 2005 exact cand au renovat.Au fost doua interviuri la diferenta de cateva luni.Am prins si cum aratau inainte si dupa.Cred ca poti sa gasesti pe google aceasta dezbatere referitoare la ghiseele din ambasada sua si motivul pt care le-au schimbat pt k se crea discomfort.
    Acum nu stiu poate , cu romanasii nostri iar au revenit la metodele vechi...desi nu prea cred ca misca unul cand are programare acolo pt ca tb sa fii civilizat..'interesu' isi poarta fesul'..Dar la noi , e mare taraboi...ca deh, nu e ia nimeni nici un drept..si atunci multi cred ca au putere...inclusiv stafful , care te scoate din minti cu skillsurile de customer service...Deci e combinatia ideala...
    Sper sa se rezolve ceva...
    Doamne ajuta!

-ingeras-

Andreiuta12345

Share This Page