0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre vise

Discussion in 'SEZATOARE' started by cristina samara, Feb 4, 2006.

1. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0
    Visele nu se risipesc...visele nu pot zbura, daca nu le dai aripi..
    Intr-o dimineata m-am trezit cu convingerea ca nu mai pot trai..Aflasem cu o seara inainte ca viata mea nu fusese decat un lung sir de "mici nefericiri"..Oare fusesem vreodata cu adevarat fericita?Nu-mi pot da seama foarte bine cum s-a produs deodata aceasta revelatie in mine: si anume aceea ca pana la acea data nu TRAISEM realmente.
    Nu-mi amintesc sa fi facut ceva interzis sau sa fi iesit din normele zilnice.Ceea ce ma ucidea de fapt era banalul in care traisem.Si faptul ca fusesem atat de nefericita.Nu-mi gaseam locul printre oameni.Intre ceilalti ma simteam mereu urata, proasta, nedemna de nimic, desi poate nimic din toate astea nu era adevarat(in sinea mea stiam ca pot fi mai buna, ca sunt deasupra tuturor)..Totusi..in dimineata aceea ma trezisem cu convingerea ca nu mai pot trai astfel.Viata mea trebuia sa ia un alt curs...Pe strazi, aceeasi rutina matinala..Oameni trecand cu ochii incercanati de somn, de griji, de viata.Gandurile ma insoteau mereu din ce in ce mai confuze, amestecandu-se cu verdele teribil de tipator al mugurilor.Imi amintesc ca m-am oprit atunci inmarmurit de emotie..Ceva neobisnuit se petrecea in mine..nu puteam sa-mi dau seama exact de unde ma navaleau atatea amintiri..Aerul avea o aroma dulce, aproape nepatrunsa..As fi putut jura ca mirosul acela era de culoare alba..Stiu ca e absurd ce spun, dar acea amintire olfactiva se lega de ceva alb care ma impresionase si ma purta in momentul acela in trecut, rascolindu-mi toate fibrele corpului, ametindu-mi creierul, strivindu-mi narile sub greutatea parfumului...Era batranul copac din curtea bunicii..Mi-l amintesc primavara atarnand greu, cu crengile incarcate de muguri..Muguri care crapau cu tipete lungi de placere, ca si cum intregul copac ar fi atins paroxismul voluptatii imbratisand primavara intr-o fierbinte sarutare, lasand ca rod al dragostei lor...un buchetel de flori mici,albe si parfumate...Si-apoi acelasi miros ma purta cativa ani mai tarziu intr-un spital unde privirile ratacite ale oamenilor te urmareau cu ura.Mi-aduc aminte ca in momentul acela l-am urat teribil de tare...Poate de-aceea m-a subjugat mereu, pt ca stiam ca nu trebuie sa urasc si totusi aveam momente in care simteam crescand aceasta ura bolnavicioasa in mine...Si-apoi...parfumul m-a purtat intr-un liceu cu banci vechi si scrise de strengarii din toate generatiile..
    Acolo,florile albe imi aminteau de parfumul parului negru al unui baiat cu buze pline, surazatoare..care-mi spunea mereu "te iubesc", dar pe care eu mereu nu il auzeam..caci ma credeam mult prea nefericita si de aceea superiora pt toata lumea.Nu-mi dadeam seama cate nevoie aveam de cineva care sa ma scoata din nesiguranta, din izolarea in care traiamAcum era oare mult prea tarziu?Prea tarziu sa mai fiu fericita?...M-am hotarat sa aflu ce se intamplase cu acel baiat ...oare se schimbase, ma uitase cu adevarat?Greu nu a fost sa il gasesc .Acesta a fost de fapt motivul care m-a facut sa-mi amintesc "tot filmul vietii mele lipsite de amintiri"baiatul devenise un barbat frumoas, capatase o anumita melancolie in priviri, un fel de oboseala, sau de tristete tainica..In schimb zambetul ii ramasese la fel de proaspat, buzele la fel de atragatoare parca te-ar fi invitat intr-un chip aproape obraznic sa la strivesti cu sarutari.
    Nu se casatorise, pt ca spunea el, nu isi gasise adevarata iubire..L-am parasit gandidu-ma la cuvintele lui..Nu-si gasise adevarata iubire..Intr-adevar ce insemna pt el iubire?
    trebuia sa fie mai mult decat banalul pe care il intalneam peste tot..nu degeaba avusesem Marea Revelatie cu o seara in urma...
    Se facuse seara...Mergeam pe o strada necunoscuta, la o ora tarzie..si totusi nu-mi era frica de nimeni si de nimic..parca o data cu primavara asta si sufletul meu capatase o noua haina...m-am oprit sa privesc frunzele unui copac..Ciudat,nu?Deodata voiam sa privesc cu atentie chiar si cele mai neinsemnate detalii...Imi auzeam bataile inimii clar..distingeam fiecare pulsatie a inimii mele si o asteptam pe urmatoarea cu sufletul la gura..Auzeam..Simteam ca traiesc.
    in momentul acela am ingenunchiat si pentru prima oara in viata mea am inceput sa ma rog fierbinte..am plans pana cand mi-am simtit sufletul nou...scaldat in lacrimi..binecuvantat de cerurile care in sfarsit se deschideau in fata mea...de fapt gresesc..cerurile intotdeauna ne sunt deschise, doar noi nu le vedem, nu stim sa gasim calea de a zbura..de a ne elibera...Visele nu se risipesc..visele nu pot zbura daca nu le dai aripi..trebuie sa fi suferit ca sa stii sa-ti doresti fericirea..Intr-atat de tare sufletul meu era chinuit de nefericire incat s-a eliberat in fata lui Dumnezeu...si Dumnezeu m-a iertat si mi-a dat o noua sansa in infinita lui bunatate...M-a invatat sa iubesc nu doar pe cei apropiati mie..ci sa iubesc intreaga lume..si pe cei rai, si pe cei buni...dupa Marea Revelatie am inceput sa TRAIESC cu adevarat...
    Crezi ca o zi din viata ta nu conteaza?Muribundul negociaza cu moartea pentru inca o zi de viata...
    Crezi ca nu trebuie sa razi acum pt ca esti prea ocupat si vei avea timp destul maine sau poimaine sau saptamana viitoare sau la anul?Cand vei gasi ca ai timpul sa razi,atunci nu vei mai putea..
    Asa ca traieste fiecare zi din viata ta ca si cum ar fi ultima, iubeste ca si cum nu ti-ar pasa de privirile celorlalti

2. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Re: visele

eu am visat ca m-am tuns! Stiam ca nu este de bine...necaz,moarte?stiti?

3. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

No...nu e moarte casper :D
    vorbe.ai facut o discutie care iti dadea bataie de cap.ai scapat de niste vorbe.
    ACVARIA are pe site un disctionar de vise bine pus la punct.

4. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

La mine majoritatea viselor sunt cam aiurea.
    Mai mereu visez ori morti ori ca ma fugareste cineva....de fiecare data scap...Dar totusi e cam obositor...

Sau mai visez animale des(special urs) si ca mi se misca dintii..???????macabru

5. Anonymous

Anonymous Guest

...si eu visez ca nu visez nimik... :D

...stati linistiti cu visele astea ca nu repr. nika...aveam si eu o carte din asta cu ce repr. visele...si de cate ori era ceva de bine...ziceam Doamne da sa fie adevarat...si de unde..?!?...iar cand era ceva rau...mai tot timpul se intampla... :D...dar oricum se intampla si daca nu am fi visat...

...eu zic ca doar cand iti va aparea ceva Sfant in vis si iti va zice ceva...atunci sa sti ca ii adevarat...pana atunci...

Numa Bine

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Cozo, in vise nu crezi, in zodii nu, in semnificatia numelui nu...lasa-ne si pe noi sa ne facem de cap, nu mai fi asa serios ;D

Deci...daca visezi constant o persoana, constant insemnand la doua-trei zile, visele fiind diferite, persoana insa aceeasi...asta inseamna ca ma gandesc la ea sau ea la mine?

7. Anonymous

Anonymous Guest

Pierzi "notiunea" de Forum...zic si eu cu parerea...nu am dat cu bolovanul...crede tata crede...

...sa sti ca daca ma visezi pe mine ala se numeste cosmar...si 10 ani de la vis nu o sa.... :D ;D :D....

....= ce vrea fiecare... ;D

8. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0

Cele mai tari vise sunt cele lucide - cand itzi dai seama ca visezi shi nu te trezeshti, shi incepi sa faci ce ai chef, lumea shi totul din jur modelandu'se dupa voia ta - am patzit de vreo 10 ori poate in viatza mea shi's experientze superbe : ultima data am zburat pana m'am plictisit, m'am plimbat un pic prin spatziu, mi'am batut sheful (de atunci) cu o bata de baseball & am facut cateva kestii extrem de antisociale ;D
    Partea proasta e aceste vise's extrem de fragile, deshi de obicei cand visez totul face sens cate'o data ceva pur shi simplu nu'shi are locul - moment in care imi pun problema ca poate e un vis shi'n 95% din cazuri ma trezesc la cateva secunde dupa :(
    A mai patzit careva ?

9. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0

Toti avem sau am avut cosmaruri. Din unele ne trezim lac de sudoare si ramanem afectati pe viata. . Care e sau care a fost cosmarul vostru cel mai cumplit si cum vi-l explicati?

10. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

:-* Merci! Chiar cautam o carte de vise online de ceva vreme :-*
    :eek: Chiar asta s-a intamplat,am avut ceva probleme asemanatoare, dar s-au rezolvat.Hmm..interesant! Merci!

11. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Eu patesc exact ca tine xlogic !! Eu nu prea as vrea sa pov vise ca sunt destul de incurcate dar am sa va pov unul la care n-am avut cum sa-i dau de cap.

Dimineatza aveam examen la algebra dar si in vis aveam examen la algebra. Eram semi-treaz stiam ca visez dar asa de conectat eram la vis ca mi se parea la fel de important examenul din vis si nu stiam la care sa ma duc, nu puteam sa ma trezesc dar nici sa continui sa visez si ma cuprindea disperarea ca nu am sa ajung la examenul din vis si nici la cel din realitate ...

12. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Nu as putea spune ca am cosmaruri, dar de multe ori ma trezesc cu ochii plin de lacrimi pentru ca l-am visat pe cel mai bun prieten al meu, decedat acum doi ani, miercuri sunt doi ani, intr-o avalansa.

De asemenea visez o prostie cum ca maine am teza si nu am invatat nimic. ;D

13. aeonflux

aeonflux New Member

Trophy Points:
    0
    Re: visele.Am avut un vis tare ciudat.Oare ma poate ajuta cineva sa il inteleg?

Sal all. Aseara am avut un vis ciudat.Poate se gaseste cineva sa ma ajute sa il inteleg. Se facea ca eram in Spania la prietenul meu.El era la servici si trebuia sa ma intalnesc cu el dupa terminarea programului.Pe drum am intalnit 2 tipi care erau inarmati.In clipa in care i-am vazut am simtit ceva umed pe par.Am pus mana si era sange.Aveam capul spart si pierdeam mult sange.Apoi din senin a aparut politia care imi spunea sa ma duc la aeroport si sa plec acasa ca aia 2 vor sa ne omoare (pe mine si pe prietenul meu).Alergam si nu stiam ce sa fac.Vroiam sa plec in Romania dar nu puteam pentru ca nu imi gaseam prietenul si imi curgea prea mult sange din cap.Eram disperata in aeroport.Alergam si tineam un tifon ca sa opresc sangerarea.Apoi m-am trezit. Daca ma poate ajuta cineva sa inteleg visul asta ii sunt recunoscatoare.Multam all. :*

14. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am putut sa nu ma abtin cu o intrebare: Chiar nu viseaza nimeni si VISE (VISA) pt. Anglia ? :eek:

15. aeonflux

aeonflux New Member

Trophy Points:
    0
    marianmiv poate ca visam si visa (pt. Anglia)dar nu indraznim sa le spunem.Anglia este un vis prea maretz. ;)

16. Anonymous

Anonymous Guest

Nu am visat niciodata viza pt Anglia, in schimb am visat extraterestri care ma urmareau cu o lumina puternica ce ma ardea pe spate; ma si ce ma urmareau, m-am trezit foarte speriata si asa am fost pt un timp; radeti voi, si eu rad acum, dar atunci nu mi-a picat prea bine.
    Ce scrie prin cartile alea despre visele cu estraterestrii? (si nu a fost singurul!)

17. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    ti-am cautat io intr-un dictionar de vise.ia sa vezi daca se potriveste :
    "EXTRATERESTRU: (întâlnind sau vazând) dorinta de schimbare, de a trai evenimente iesite din comun, fuga de obisnuit si de banal, extravaganta, imaginatie; sentiment de inadaptabilitate într-un mediu deja sufocant; sentimentul ca nu esti înteles sau acceptat de ceilalti; (rapit de extraterestri) teama de necunoscut, teama de a pierde ceva de pret."

18. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci Gobryella
    S-a potrivit; visul a fost cu ceva timp in urma cand era tot o negura in capul meu dar am avut grija sa dispara, si se pare ca i-am speriat rau de tot pe verzisorii aia mici.

19. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Interesant subiect. Visele, in alb - negru sau in culori, visele, legatura noastra cu necunoscutul, cu problemele de zi cu zi, cu viitorul. Multi nu cred in ele, multi nu si le amintesc decat partial sau deloc...
    Intotdeauna am cautat un raspuns cheie pentru franturile de vise pe care mi le aminteam, am realizat ca majoritatea vin sub forma de atentionare, ce pacat ca nu avem puterea sa le patrundem esenta.
    Prinsi in aceasta lume materiala, doar cand suntem scuturati de un eveniment deosebit, ne amintim de misterioasa relatie a subconstientului cu noi insine.
    Am remarcat visul userului aeonflux, este veche postarea, ma intreb daca s-a intamplat ceva dupa acel vis, se pare ca nu a mai intrat sa povesteasca, dar ma duce gandul la acele atentate din Spania, nu stiu daca a coincis tragicul eveniment cu perioada visului.
    Va amintiti vise care v-au atentionat, sau care v-au ghidat in luarea unei decizii in viata?

20. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu mai visez de ceva vreme.... de fapt visez dar nu imi mai aduc aminte nimic atunci cand ma trezezc. Cristina, ia primul post si pune-l intr-o carte, continua si ai sa ai succes, atata filosofie despre viata si alte chestii numai la Camil Petrescu le intalnesti. -da-da-
    Asta cu interpretatul viselor e pierdere de vreme, daca se nimereste ceva e pura coincidenta, sau inseamna ca si in subconstientul tau te comporti intr-un anumit fel cand te afli intr-o anumita situatie. Atunci cand aveti un cosmar, se da un delete la experientele neplacute pe care le-ati avut iar subconstientul le-a adaptat la imaginatia voastra. Treaba cu cel/cea care a mers prin spatiu ,a zburat de s-a plictisit si si-a mai batut si seful, probabil ca ar trebui sa stii ca totul s-a intamplat in cel mult 3 secunde -ras2- ,cam atat dureaza un vis, indiferent de cat de lung ni se pare. Eu mai stiu ca atunci cand visezi si a doua zi iti amintesti, nu ai avut un somn prea bun, sau erai foarte obosit inainte de a te culca, mie cel putin asa mi se intampla, eu prefer somnul fara de vise, e cel mai bun -asa-asa- .
    Numele si interpretarea lui si asta e o chestie, sunt insa curios daca va potriviti fiecare cu numele voastre, eu unul nu (cica ar trebui sa fiu un fel de trimis al lui D-zeu, cu chip angelic s.a, numai prostii). E bine insa sa mai ai si unele credinte, ca sa iti mai pierzi timpul. Cand nu ai ce face te uiti pe zodiac, desi ar trebui sa stiti ca Biserica in mod normal nu e de acord cu zodiile, interpretarea viselor, sau descantece de deochi -ras2-
    Vise placute!!!

Share This Page