4.8 C
London
Tuesday, February 28, 2017
£1 = 5.29RON / €1.17 / $1.24

Despre (putinele) firme de recrutare din Romania.

Discussion in 'EMIGRARE' started by foarfa, Feb 26, 2012.

1. foarfa

foarfa New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    computer wiz
    Ciao!

Am intrat pe acest site, pe forum, sa ma documentez. Am aflat EXTREM de multe lucruri crezand ca m-am inarmat suficient de bine incat sa rad o mica tara de pe suprafata Pamantului.
    Dar acum, am dat de o problema. Cand vine vorba sa gasesc o firma de recrutare serioasa care sa ma ajute sa ajung acolo (vreau neaparat Blue Card), hopa... Pauza. Mereu citesc: TZEAPA, TZEAPA, TZEAPA.
    Ma doare capul de la cuvantul asta.

Ma gandeam ca imi citeste si mie post-ul asta vre-un proaspat sosit sau cineva multumit de anumite firme de aici sa scrie experienta lor. Chiar si nemultumitii pt ca si asta ajuta. Detalii - Detalii.
    Eu unul vreau sa stiu de cine sa ma feresc si pe cine sa iau in considerare.

Merci frumos.

2. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Din cate stiu in Romania nu prea sunt firme de recrutare serioase. care sa nu te tzepuiasca intr-un fel sau altul. Am cautat si eu luni intregi. Pana la urma am venit in UK ca Au Pair printr-o firma de aici. Bafta, sper sa gasesti ceea ce cauti.

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    @foarfa
    Tu vrei detalii! Detalii!
    Dar tu ce stii sa faci? Trebuie sa ghicim noi? Nu ne spui nimic, dar vrei detalii si iar detalii.
    Fii amabil(a) in fa-ti o introducere. Daca ai scris una-alta despre tine in alte topice, nu e de ajuns. Crede-ma, si timpul nostru este pretios.

4. AlexDoe

AlexDoe New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Numele meu este Alexandra si atat eu cat si prietenul meu dorim sa plecam in Anglia. De inceput am vrea sa avem un loc de munca stabil, urmand ca apoi sa ne ocupam si de studii, dar partea financiara fiind prioritara, am decis sa gasim ceva sigur de lucru acolo. Eu am lucrat foarte mult timp intr-un Centru de adulti cu Sindrom Down si dizabilitati si am experienta in acest domeniu, iar prietenul meu are experienta in vanzari, el lucrand de cativa ani in acest domeniu- in prezent angajat la o companie de telefonie din tara ca si consultant business( call center/vanzari). Eu am mai fost plecata in Anglia acum doi ani unde am lucrat la negru pe postul de barman-ospatar. Totusi, acum am dori sa plecam in conditii mult mai sigure, insa nu am gasit nicio agentie in tara suficient de sigura. Avand in vedere ca joburile in domeniile in care am lucrat noi in tara sunt destul de greu accesibile in uk, ne gandeam sa incepem si cu joburi in domeniul hotelier- eu avand experienta pe postul de ospatar, barman, receptionist iar prietenul meu urmand sa faca un curs de bucatar.
    Asadar, ma intrebam daca ne-ati putea indruma spre cateva agentii mai sigure fie din tara fie din uk(am prefera sa auzim variantele din tara pentru inceput) din oricare din cele 3 domenii de mai sus: hotelier, vanzari sau ingrijire persoane cu dizabilitati ?!
    Va multumesc!

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Din cate stiu eu, firmele din Ro trimit numai personal sezonier in agricultura, sau careri. In nici un caz, nu pot asigura blue card, yellow, etc.

In domeniul hospitality se someaza la greu oricum. Slabe sanse sa se caute personal prin Romania.

6. AlexDoe

AlexDoe New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles. Pai hai sa punem problema diferit. Ma poti ajuta cu cateva agentii din Uk? Am observat ca multi intreaba si de putine ori se raspunde cu exactitate. De obicei se dau raspunsuri vagi, care nu te ajuta prea mult si care doar iti transmit cum ca ceea ce citesti, nu e defapt ceea ce te interesa sa afli.

7. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Nu vei gasi loc de munca asa, hodoronc-tronc, aplicand din Romania, cu exceptia in care faci parte din cei inlt specializati si cu experienta intr-o meserie mult cautata pe aici (medic, asistent social, it ...). Altfel trebuiesc aplicate artificii si se incepe cu incercarea de obtinere a dreptului de munca. Asta inseamna ca ori devi student si iti iei yelow cardul cu drept de munca 20 de ore pe saptamana timp de un an, dupa care treci la blue, ori ca au pair sau in agricultura si la fel, un an sau chiar doi pierzi vremea degeaba in speranta ca la final iti vei lua permisul de munca ... si de abia atunci o sa inceapa greul ...!!! Agentii care sa iti gaseasca de lucru cand nu ai permis de munca sau experienta intr-un domeniu din cele mentionate nici eu nu am gasit, ca mult altii de altfel. Daca o sa citesti pe forum mai multe o sa intelegi mai bine. -da-da-

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Agentii in UK?? E plin netul de ele. Problema este dreptul de munca. Ti se pare destul de exact raspunsul?

9. AlexDoe

AlexDoe New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, multumesc pentru timpul acordat -ras4-
    @ Albea: Normal ca e plin netul de ele, cum e plin si de agentii din tara. Risti tu sa apelezi la ajutorul lor, in conditiile in care nu ai nicio dovada a corectitudinii lor si nu cunosti pe nimeni altcineva care sa fi apelat la ele?!
    Asadar, sa iti raspund la intrebare: nu, nu e deloc exact :)

10. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

Va pot ajuta cu acest link,in ceea ce priveste pentru un job ca receptioner hotel,cursul costa aproximativ 600 de lire,iar dupa trminarea cursului

te ajuta in casirea unui job.Unii angajatori se ocupa si de WP,vezi daca te ajuta cu ceva,stiu persoana care lucreaza ca si receptioner

dupa ce a absolvit cursul,nu este necesara experienta.

Mult succes!

http://www.receptionacademy.com/

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu tot incerc sa pun o intrebare pe care tu nu o prinzi. Aceasta este: Tu si prietenul tau aveti drept de munca in UK, ca sa va cautati loc de munca? Daca ai citi putin pe forum, ai constata ca ordinea firesca a lucrurilor este exact invers decat ti-o imaginezi tu. Intai te inscrii la un curs, la un colegiu, si abia dupa asta aplici pentru un card galben de student care iti confera drept de munca part time. Abia dupa un an de studentie poti aplica pentru drept de munca full time.

Nu agentiile sunt problema voastra, in UK nici macar nu percep comision, este ilegal.

12. AlexDoe

AlexDoe New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim mult, Mirela!
    @Alba: Imi irosesti timpul, facandu-ma sa citesc commenturi inutile si deloc folositoare

13. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    Mare ti-e gradina Doamne (continuarea sper ca o stii AlexDoe -nas- )!
    @AlexDoe - dimpotriva ...tu irosesti timpul lui Albea.

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @AlexDoe, cursurile acelea de receptionist sau oricare altele poti sa le privesti ca o afacere (a altora) de a castiga bani. Si bani tai sunt buni pentru ei (indubitabil!), dar daca ii dai te ajuta la ceva? In stadiul in care esti tu acum, raspunsul e simplu NU.

Mai bine ia-o cu inceputul (citat @albea) si nu ai nevoie de nici o agentie.

@Mirela00 cum exact te ajuta ei sa-ti gasesti un job? Te invata cum sa accesezi internetul si cum sa folosesti functia search? Sau poate te ajuta sa-ti faci CV-ul, asta ar cam fi cireasa de pe tort.
    Daca stii angajatori care aplica pentru AWC in acest domeniu, spune direct, ai ajuta pe multi, altfel nu mai induce in eroare (unii te-ar putea crede!)

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Alexandra, draga, daca tu crezi ca dupa un curs de 4 saptamani te va angaja cineva in vreun hotel din UK, te inseli amarnic. Daca o face, o face "la negru".

Acest forum promoveaza ajutorul reciproc intre membrii sai pentru rezovarea problemelor legate de emigratie NUMAI IN CADRUL LEGAL.

Deci, nu te supara! Am incercat numai sa ajut.

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Succes in a-ti pierde timpul de pomana, cautand pe "fata Morgana" ori visand la "cai verzi pe pereti".

@albea
    Te rugam ca pe viitor, sa nu mai irosesti timpul lu' AlexDoe cu trimiteri la "commenturi inutile si deloc folositoare".

17. AlexDoe

AlexDoe New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, au au invatat romanii ce inseamna sarcasm. Good for you!

Draga Albea, nu consider ca un curs de 4 saptamani iti poate garanta un job de munca indiferent daca in UK sau in tara, dar asta nu inseamna ca nu pot multumi pentru raspunsurile care consider eu ca au presupus un minim de efort din partea unei persoane pe care nu o cunosc, dar care si-a rupt putin din timpul ei sa imi raspunda la o intrebare.
    Si bineinteles ca toata lumea vrea cadru legal, mai ales eu care am lucrat la negru in Uk si stiu ce presupune doar ca sunt presata din toate directiile si aveam nevoie de o solutie cat mai rapida.
    Nu m-am suparat, deloc dar nu am rabdare la commenturile care se vor rautacioase si sarcastice, nu de alta dar e un site care se presupune ca ar trebui sa uneasca oamenii care nu se cunosc dar impartasesc aceleasi greutati si din aceasta cauza consider ca rautatile gratuite nu neaparat isi au locul, indiferent cat de mult as aprecia sarcasmul in rest.
    @ costoboc: Bineinteles, nu ma indoiesc de asta si sunt perfect constienta de riscurile pe care le implica. Am cunostinte care au fost mintite si escrocate, tocmai din aceasta cauza am intrebat daca stie cineva agentii sigure care sa plaseze forta de munca din Romania in Anglia.
    Eu cand am plecat data trecuta, am facut-o foarte iresponsabil si fara absolut niciun contract, drept de munca sau garantie ca voi gasi ceva acolo si desi m-am descurcat intr-un final, as prefera sa nu mai trec prin situatii asemanatoare.
    Va multumesc tuturor celor care ati raspuns serios!

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Draga Alexandra,

Este limpede ca nu ai tras nici o concluzie din raspunsurile primite. Mai mult, cred ca nici macar nu ti-ai dat seama care raspunsuri sunt serioase si care nu. Ai adresat multumiri calduroase cuiva care te-a interpelat 100% cu tenta "comerciala". Fara a dori sa te jignesc. parerea mea este ca ai mare nevoie de indrumare in viata, in general, si in materie de emigrare, in special.

O idee buna pentru tine cred ca ar fi sa citesti cu atentie rubricile "Viata in UK", "Munca in UK" si "Acte in UK". Cautarea unei "agentii minune" care sa asigure un loc de munca stabil, intr-o tara in care tu nu ai drept de munca tradeaza un caracter periculos de superficial. Incearca sa-ti imaginezi ca o asemenea agentie ar exista cu adevarat, ce mana cereasca ar fi pentru noi. Cred ca acest forum s-ar desfiinta instantaneu.

Inca o data, precizez ca nu vreau sa te jignesc, insult, tratez cu sarcasm, etc. Toate aceste randuri le-am scris in ideea ca te vor determina sa afli semnificatia corecta a cuvantului "serios" si sa reflectezi cu mult mai multa responsabilitate la viitorul tau (vostru). Succes!

19. AlexDoe

AlexDoe New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, iti multumesc pentru lectiile de viata. Spune-mi te rog, intr-o viata anterioara ai fost psiholog sau doar ai darul de a citi oamenii?!
    P.s. Nu le-am multumit pentru ca m-au indreptat spre piste gresite ci pentru simplul fapt ca au raspuns. Eram politicoasa, dar se pare ca nu da bine pentru romanii de pe meleaguri straine in ciuda faptului ca va bateti cu pumnul in piept ca sunteti manierati

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    @AlexDoe
    Ti-am inteles principiile, dar te rog sa ma crezi, PS-ul nu-si mai avea rostul. In loc sa inveti din greselile tale, continui a fii malitioasa in continuare, iar atitudinea asta n-o sa te faca nici mai frumoasa ori mai desteapta, ci o sa lase sa cauti in continuare luminita de la capatul tunelului.

PS. Comentariile care nu ti-au cazut bine, au avut un scop bine intentionat, dar se pare ca n-ai inteles. Si anume de a mentine topicul activ in speranta ca cineva o sa-ti raspunda pe plac.
    Happy now?

Share This Page