20.6 C
London
Wednesday, June 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre masini, preturi si acte in UK

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by bistranvalentin, Sep 20, 2007.

1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Heh, atunci tot pe ideea masinii si calitatii germane mergem? ..intrebare retorica.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Adi PC wrote:
    Heh, atunci tot pe ideea masinii si calitatii germane mergem? ..intrebare retorica.
    Te gandesti la un Opel (Vauxhall)?

3. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandesc eu la multe, dar ma opresc in jurul ideii Volkswagen Bora, Touran, sau Ford Fusion. Eventual Un Volvo S40 sau S60....toate bineinteles second-hand..eh, dar mai intai ar trebui sa ajung odata acolo la voi.

4. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare si un Craciun fericit la toti romanii.Am si eu o rugaminte la voi,care poate sa ma sfatuiasca cum sta treaba.Am venit cu masina din romania si este inscrisa pe numele sotiei si bineinteles si asigurare este tot pe numele ei,acum as vrea sa stiu daca eu pot circula cu masina si daca pot avea probleme.Stiu ca in romania daca circuli cu masina altcuiva si faci accident asigurarea plateste,nu te obliga sa ai si tu asiguare ca sofer.Aici e diferit si nu gasesc nicaieri pe internet ceva care sa ma lamureasca.Poate stie cineva concret si sigur.

Va multumesc!

5. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Un telefon la firma care te-a asigurat din RO, sau, la o firma de asigurare de acolo, care sa vezi daca va poate asigura dupa expirarea celei din RO, sua tre sa faci oare tot in RO?
    Aici, asta nu este un prea mare sfat, ci mai degraba o idee logica.
    Tine-ne la curent cand stii ceva.

6. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Asigurarea e valabila pana in noiembrie 2011,dar nu asta e problema.Eu oricum vreau sa o inmatriculez aici,dar pana o sa o inmatriculez vreau sa fiu sigur ca nu imi trantesc astia amenda si puncte de penalizare ca nu am voie sa circul cu masina care nu are asigurare pe numele meu.Tot citesc pe internet si nu gasesc nimic.La cum interpreteaza englezii legile ma astept la orice!

7. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Si mai am o problema peste care am dat.Am cautat la asigurari auto,sa vad cat ar putea sa ma coste o asigurare aici un uk la masina mea si mi sa dat cel mai mi pret de 3000 de lire.Masina are motor de 2500 cm,diesel an 2000.Cum e posibil sa platesc o asemenea asigurare.Am 35 de ani si permis de aproape 6 ani fara incidente.Poate imi zice careva cum sa caut mai bine,un pret mai bun!

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    eduard34 wrote:
    Si mai am o problema peste care am dat.Am cautat la asigurari auto,sa vad cat ar putea sa ma coste o asigurare aici un uk la masina mea si mi sa dat cel mai mi pret de 3000 de lire.Masina are motor de 2500 cm,diesel an 2000.Cum e posibil sa platesc o asemenea asigurare.Am 35 de ani si permis de aproape 6 ani fara incidente.Poate imi zice careva cum sa caut mai bine,un pret mai bun!
    La orice asigurator vei cauta, vei primi o cotatie similara. Masina ta are un motor prea mare si tu esti nou venit, nu beneficiezi de no claim bonus. O idee inteleapta ar fi fost sa vinzi masina in Romania si sa-ti cumperi aici alta, de mic litraj. Cat despre inmatriculat masina cu volan pe staga in UK, te sfatuiesc sa te mai gandesti.

9. mihaihln

mihaihln New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt destul de nou in UK cam din octombrie 2010,iar pe 31 dec mi-am adus si masina (Logan MCV).
    Zilele trecute am avut un mic accident in trafic,iar englezu care mi-a lovit oglinda nu a vrut sa opreasca pentru schimb de informatii referitoare la asigurare.Am procedat ca in Romania,adica depasit,blocat si coborit la el.Colegul meu il intreaba (in engleza) care e problema de nu vrea sa opreasca si el zice ca e avocat si in ce limba vorbim...,a virat singa s-a suit pe trotuar si a fugit.Am sunat la 112,am vorbit cu politia si le-am dat numarul de inmatriculare,iar a doua zi am depus si plingere scrisa la sectia de politie.Acum asteptam raspunsul din partea lor.
    Astept raspuns daca ati patit si voi asa ceva si cum ati procedat

10. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Ooops.Ai grija cum trasnversezi strada cand te duci la posta.

11. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta relativ la complectat din capul listei.

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce s-a intamplat acolo, dar cine stie ce-o fi fost in mintea lui dupa "procedeul romanesc"? Daca a facut si el plangere la politie? In cazul in care erau camere prin zona oare ce fapta o parea mai grava? Parca si vad un titlu in dailymail...

13. Tol

Tol New Member

Trophy Points:
    0
    Daca si-a facut cineva asigurare auto mai ieftina decat preturile afisate online cum ar fi pe gocompare sau moneysupermarket sau poate recomanda pe cineva serios care se ocupa cu aceasta il rog sa ma anunte pe mail la roscaanatol@yahoo.com sau la tel. 07999046334 Multumesc.

Share This Page