12.7 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre divort

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by i_alinuta, Oct 25, 2013.

1. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor care se uita, citesc si poate vin cu un sfat si o idee legata de problema mea.
    M-am casatorit in 2007 in romania, apoi imreuna am venit in Anglia. Incet incet ne-am construit drumul, am reusit sa avem un job destul de bine platit, live in accomodation (scuze ca mai bag si putina engleza). In anul 2011 ne-am hotarat sa incercam pentru un copil...zis si facut, nu a durat mult si am ramas insarcinata, astfel acum avem un minunat baietel in varsta de 14 luni. Acum incepe partea mai nasoala....chiar dinainte de casatorie noi nu am fost nici pe departe un cuplu apt pt casatorie...multe certuri cu tipete de vecinii credeau ca ma bate. Probleme cu bautura din partea lui, gelozie, acuzatii nefondate sau penibile. Dar cu toate astea eu am sperat ca totul va fi bine. M-am inselat, nu s-a schimbat nimic, ba chiar din mai rau in mai rau. Acum am ajuns la decizia divortului si acum vine intrebarea mea...pot divorta in Anglia? Daca da, va rog indrumati-ma de unde sa incep...iar daca nu...cat ar dura prin notar (in ideea ca ne intelegem la tot ce avem de impartit, inclusiv cusotia copilului).
    Va rog din suflet, nu am nevoie de comentarii aiurea (pentru cne se hotaraste sa ma condamne)...nu traiti viata pe care o traiesc eu si nu aveti de unde sa stiti cum e.
    Va multumesc din suflet celor care ati avut rabdare sa cititi ce am avut de "spus", si mai alees celor ce vor raspunde!

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitari pentru decizie . Nimeni nu trebuie sa stea langa cineva daca simte ca nu mai merge relatia .

3. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, dar nu sunt mandra :)

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu trebuie sa fi mandra sau nu , trebuie doar sa ai puterea sa decizi ce este mai bine pentru tine .

Multa lume din pacate stau impreuna , de gura lumii , de dragul copilului ...

Am trimis la pansat destui distrusi care isi aratau forta pe pielea nevestelor si asta doar din cauza ca nu suport marlanii care se cred periculosi in fata femeilor . Nu mi-am lovit niciodata partenera si stau cu ea de 14 ani , nu cred ca exista ceva mai jos pentru un barbat decat sa isi bata propria nevasta indiferent daca au ,,motive,, sau nu .

5. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    :) multumesc...

6. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alinuta

In primul rand Imi pare rau de situatia in care esti. Si numai tu stii situatia in care esti si numai tu poti lua decizia care crezi ca va fi bine pt tine si mai ales pt copil.

Raspunsul la intrebarea ta este DA poti sa divortezi in Anglia. Ar trebui sa consulti un avocat ca sa vezi daca poti sa fi ajutata cu costurile pt divort (legal aid) un pic mai greu acuma dupa legile noi date in aprilie in legatura cu legal aid. De obicei ai jumate de ora free la fiecare avocat. Daca nu trebuie sa fii pregatita chiar daca divortul e amical la o suma destul de mare (depinde de avocat)- al meu £2300 -in 2011a costat al meu. E o suma mare mai ales daca nu muncesti. Ai putea sa mergi si la CAB pt sfaturi e gratis si ajuta. Dupe cum ai relatat tu divortul ar fi pe baza de "unreasonable behavoir"

E si varianta sa faci o procura pt avocat in romania si el sa se ocupe de divort in lipsa ta. Nu cred ca va fi asa costisitor. Daca divortezi in romania, Iti recomand daca ai putea sa faci un acord in scris aici cu sotul in legatura cu cat Child maintenence iti plateste pe luna.

Bafta in tot ceea ce vei face

7. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet!

8. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    Nellysss, multumesc frumos...da e destul de scump un avocat aici...dar asta a fost toata cheltuiala? sau au mai fost si altele catre avocat sau alte "surprize?...daca trebuie sa merg acasa pierd tot ce am reusit sa contruiesc, si ma refer mai intai la ce ii pot oferi micului meu copilas si apoi job, etc...of...decizii, decizii...si e atat de greu sa iei deciziile bune in astfel de situatii cand sincer, in cazul meu, simt ca nu mai gandesc cum trebuie...

9. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Da asta a fost toata cheltuiala cu avocatul meu. Bine ar mai trebui sa pun si mototina si timpul pierdut. Eu nu am vazut avocatul de cat de 2 ori. Restul sa facut intre avocat si fostul sot. El neavand avocat. Dureaza mai mult daca el intarzie cu hartiile sau nu semneaza undeva si costul creste deasemenea. Un avocat in medie e £170-£200 pe ora puls TVA.

Trebuie sa te gandesti foarte bine ai suport din partea multor organizatii aici. Cum am spus numai tu vei putea lua decizia care trebuie. Si eu am plecat dintr-o relatie cu domestic violence si nu e usor mai ales cand ai un copil de crescut. Stiu prin treci si nu doresc la nimeni asa ceva.

Eu iti urez multa bafta in tot ceea ce vei hotari sa faci.

10. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc nellysss, mi-ai dat o idee de uunde sa incep ceea ce e mare lucru intr-o astfel de situatie.

11. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    http://divortuk.co.uk/

Domnul Dragut, care iti va raspunde aici, are si asta in portofoliu. Fireste, poti alege ce avocat vrei, dar este un punct de plecare.

Si mie imi pare rau de situatie. Cum spune si theman - violenta, chiar si verbala, nu este o solutie pentru rezolvarea problemelor in cuplu. Daca nu va intelegeti... fiecare pe drumul lui.

12. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Dan, orice sfat este un punct de plecare si deja sunt pe site...multumesc

13. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alina,

Si mie imi pare sincer rau de situatia in care te afli, iti pun aici siteul official unde ai instructiunile pas cu pas , poti gasi cel mai apropiat tribunal de zona in care locuiesti, daca sunteti de accord cu tot ceea ce e de inpartit inclusive custodia copilului nu ai nevoie de avocat, dowloadezi formularul , il completezi si il depui la tribunal inpreuna cu taxa care este £410 , totul se petrece prin posta si nici nu va fi foarte necesar sa mergeti la tribunal, probabil fiind custodia copilului va trebui totusi sa va vada judecatorul , dar in rest e formalitate
    Multa bafta
    https://www.gov.uk/divorce/file-for-divorce

14. i_alinuta

i_alinuta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pop1982, suna promitator

15. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Din pacate, am fost plecat o perioada si nu am putut sa va raspund mai devreme.

In principiu, gasiti toate informatiile necesare la link-ul care va fost pus la dispozitie mai sus.

Daca sotul este de acord cu motivele de divort invocate de catre dumneavoastra si va intelegeti cu privire la toate aspectele financiare si cele legate de copil, divortul poate dura in jur de 3-4 luni.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com
    http://www.divortuk.co.uk
    http://www.procuriuk.co.uk

16. Crcarmen

Crcarmen New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Alina,

Ti-am citit povestea si m-au dat lacrimile!!!

Poate te intrebi cum cineva strain de situatia ta poate sa fie sensibilizat... Te inteleg perfect si imi dau seama poate mai bine ca si oricine cât iti este de greu sa faci acest pas si mai ales sa il faci singura. Nu e ușor sa iti privesti copilasul in ochi si sa te copleseasca valuri de durere, disperare, tristete, ... De unde știu oare toate astea..??? trec si eu printr-o situatie aproximativ similara!
    Baietelul meu are acum un an si patru luni si am stat in calvarul in care m-a aflu de 10 ani...nu m-a abuzeaza fizic sau cel puțin acum nu mai mai abuzeaza fizic, l-am amenințat ca sun la poliție, el psihic ma distruge...e un împătimit al jocurilor de noroc si de câte ori are ocazia își face plinul ... A inceput cu sume mici dar a ajuns sa cheltuie mii de lire si chiar sa își facă singur împrumut in banca, care spune el, nu i-a cheltuit la aparate insa din ce £5000 nu am vazut eu nici un leu ci doar direct debitul pe statementul bancar... Vreau si eu sa scap!!! Vreau sa evadez din cosmarul asta!!! Vreau sa spun STOP stresului, injuraturilor,jignirilor, minciunii, înșelăciunii...vieții asteia de rahat!
    Esti o puternica si o luptătoare, nu am avut curajul tau de la început insa acum sunt si eu hotarata, vreau o viata mai buna pentru baietelul meu, sufletelul care îmi da putere si forța de a lupta.
    Te rog sa îmi spui dacă ai început procedurile de divort, nu știu nici eu de unde sa ma apuc si încotro sa o iau...am citit toate postările anterioare si mi-au fost de ajutor insa pare destul de complicat si ma aflu in ceata...
    Dacă vrei sa vb la tel asta e nr.meu 07526654735, poti sa m-a suni oricând in timpul zilei pana la 5.30 cand apare nevinovatul de la munca...
    Curaj si hai sa luptam împreuna pentu NOI, pentru copilașii noștri si pentru o viata mai buna!

Share This Page