22.1 C
London
Saturday, August 13, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre chirii si share-uri

Discussion in 'LONDON' started by leonard_e36, Oct 8, 2010.

1. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    salut ,
    am si eu cateva intrebari ...
    am vazut ca majoritatea caselor in uk se inchiriaza in regim share .... cum e sistemul asta?... este deranjant sa mai stai cu cineva in aceeasi casa?
    camerele au chei separate?.. sau poate intra oricine cand vrea la mine in camera?
    ce inseamna double room? ( o singura camera cu 2 paturi sau cu un pat dublu? )
    presupun ca majoritatea caselor au 2 bai ....isn't?
    bucataria se foloseste la mica intelegere in functie de cine are nevoie sa gateasca?

cum sunt chiriile in londra? de exemplu am sanse sa gasesc o camera dubla undeva la 300 lire?
    daca vreti puteti da detalii despre unde locuiti voi , cat platiti si cum e sa stai cu altii in casa.

poate par prostesti intrebarile dar daca nu stau acolo n-am de unde sa stiu , si in plus in Ro sistemul e altfel , aici cand inchiriezi un apartament sau o casa e toata numai a ta.

multumesc!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da, ai dreptate: sunt intrebari plictistitoare, dar legitime pentru un nou venit. IMPORTANT: sa stai in casa cu romani, nu cu alte natii. Gasesti o gramada de anunturi pe net sau in ziarul romanesc. Trebuie sa te obisnuiesti cu traitul la comun, sa-i respecti pe cei cu care vei locui ca sa te respecte si ei. Mai departe depinde numai de tine. Succes!

3. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    .IMPORTANT: sa stai in casa cu romani, nu cu alte natii....

De ce ? Cele m-ai urate experiente au fost cu romani si la munca si la stat-trist- in special cu atitudinea caracteristica noua..."lasa ma ca merge si asa"

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu stiu ce experiente ai avut tu, Seby. Eu vorbesc de experienta mea si a celor pe care ii cunosc. Romanii de unde muncesc, precum si Romanii cu care stau sunt perfect OK. Voi, poate, ati avut probleme cu cealalta parte s post-ului meu, cu respectul reciproc. Imi pare, sincer, rau.

5. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de raspunsuri !

cum e cu restul intrebarilor?

6. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, hai ca iti raspund eu din ce stiu (experienta proprie sau a colegilor de serviciu - nu romani, diverse natii, italieni, francezi, englezi, sud-africani si altii)

am vazut ca majoritatea caselor in uk se inchiriaza in regim share

Nu stiu daca majoritatea, se inchiriaza foarte multe si in regim non-share :) insa e mai scump.

cum e sistemul asta?... este deranjant sa mai stai cu cineva in aceeasi casa?

Depinde foarte mult de noroc. Eu am stat in regim share la un moment dat insa cu o prietena si a fost super. O colega de-a mea de la serviciu a stat cu necunoscuti si a avut diverse experiente neplacute: lasau mizerie in bucatarie si in baie, unul a disparut fara sa isi plateasca partea lui de factura la lumina, altii au zis ca ei refuza sa plateasca council tax pentru ca ei sunt studenti si prin urmare sunt scutiti (adevarat, insa lucrurile astea trebuiau stabilite de la inceput, de cand s-au mutat - ei au informat-o de intentia lor de a nu plati numai cand a venit factura).

camerele au chei separate?.. sau poate intra oricine cand vrea la mine in camera?

Cred ca asta trebuie sa aranjezi cu landlord-ul. Ii zici ca vrei cheie la camera si se rezolva, sau asa ar trebui sa se intample.

ce inseamna double room? ( o singura camera cu 2 paturi sau cu un pat dublu? )

definitia e destul de laxa; in experienta mea, inseamna o camera cam cat o sufragerie de apartament de bloc in Romania - adica mai mare decat un bedroom normal intr-o casa normala in Londra intr-o zona mai saracuta. in privinta paturilor si a altor chestii necesare intr-o camera, trebuie stabilit de la inceput foarte clar ce inseamna furnished room. Eu am avut surpriza sa inchiriez a furnished studio care nu avea decat ... un pat. Agentia mi-a zis ca daca are mocheta si pat, atunci se califica drept furnished. Desi agentul imi spusese, cand vizionasem garsoniera, ca toata mobila (masa, scaune, dulap de haine, un fotoliu) va ramane acolo. Tzeapa! :)

presupun ca majoritatea caselor au 2 bai ....isn't?

depinde de numarul de camere.

bucataria se foloseste la mica intelegere in functie de cine are nevoie sa gateasca?

in general da, de aia e foarte important sa cunosti oamenii cu care vei sta si sa ajungeti la o intelegere.

cum sunt chiriile in londra? de exemplu am sanse sa gasesc o camera dubla undeva la 300 lire?

cred ca ai. insa stabileste bine conditiile de la inceput, mai ales plata utilitatilor si a council tax, ca sa nu apara surprize.

daca vreti puteti da detalii despre unde locuiti voi , cat platiti si cum e sa stai cu altii in casa.

eu am preferat sa platesc mai mult dar sa nu depind de altii. Exista un site findaproperty.com unde gasesti informatii despre nivelul chiriilor pe zone etc.

7. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    merci mult glissando

eu planuiesc sa vin cu prietena mea si sa inchiriem o camera dubla ... o sa cautam ceva mobilat (pat dublu , dulap , masa , scaune , poate si tv etc) ... chestiile astea cred ca trebuie sa le specific la real estate . sper sa gasim ceva decent la 300-350 lire/luna , poate si cu bill-uri platite daca suntem norocosi :))
    poti recomanda niste zone mai ieftine in londra te rog?

m-am uitat acum pe findaproperty si vad ca mai jos de 500 600 lire nu te atingi de o garsoniera sa stai singur in ea.

council tax ma astept sa fie undeva sub 100 lire pe luna...

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Avantaje si dezavantaje de a locui cu romani:

Avantaj:

-vorbesti limba comuna si imparti de multe ori aceleasi conceptii si traditii (daca ai noroc)

Dezavantaje:

-intoleranta, ura, invidie, discutii pe la spate, rau psihic prin faptul ca-ti stiu secretele si le folosesc impotriva ta.

-le esti mereu dator si ti se aminteste asta constant, indiferent cate faci tu la randul tau ca sa-i ajuti, tu 'te-ai ajuns' pe spinarea lor.

-prietenia se va baza pe interes si pe 'fa asta pt. mine, ca doar suntem prieteni'

-evolutia limbii engleze este 0, limba romana fiind uzitata in mod curent.

Concluziile le trageti domniile voastre. Vorbesc din perpectiva cuiva care sta de 3 ani la aceeasi adresa cu natii diferite, culmea si paradoxal pt. unii dintre voi, africani!

Prietenul meu englez ii/le apreciaza la fel de mult.

9. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
  10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    rebecca_uk wrote:
    Avantaje si dezavantaje de a locui cu romani:

Avantaj:

-vorbesti limba comuna si imparti de multe ori aceleasi conceptii si traditii (daca ai noroc)

Dezavantaje:

-intoleranta, ura, invidie, discutii pe la spate, rau psihic prin faptul ca-ti stiu secretele si le folosesc impotriva ta.

-le esti mereu dator si ti se aminteste asta constant, indiferent cate faci tu la randul tau ca sa-i ajuti, tu 'te-ai ajuns' pe spinarea lor.

-prietenia se va baza pe interes si pe 'fa asta pt. mine, ca doar suntem prieteni'

-evolutia limbii engleze este 0, limba romana fiind uzitata in mod curent.

Concluziile le trageti domniile voastre. Vorbesc din perpectiva cuiva care sta de 3 ani la aceeasi adresa cu natii diferite, culmea si paradoxal pt. unii dintre voi, africani!

Prietenul meu englez ii/le apreciaza la fel de mult.
    Rebe, tu esti tanara, frumoasa si desteapta (si, probabil, modesta) dar lipsita de experienta vietii. Acum ai avut si tu parte de un dus mai rece, din care, sunt convis, ai tras niste concluzii. Una din concluziile pe care am tras-o eu mai de mult a fost aceea ca nu trebuie sa judec oamenii din jurul meu si, in general, pe nimeni.
    Viata in sine este o succesiune de dusuri reci cu cateva intreruperi rare, dar foarte importante pentru a ne mentine echilibrul. Acum depinde de abilitatea fiecarui individ de a prelungi cat mai mult aceste perioade de intrerupere. Unii oameni, ca urmare a diferitelor frustrari la care au fost supusi, devin mai rai si simt nevoia sa raneasca in jurul lor, cateodata fara nici un fel de discernamant. Ei vor lovi intodeauna orbeste in orice loc li se pare lor mai dureros. Pentru aceste motive trebuie sa inveti sa fii mai vigilenta, cum spun doctorii: e mai usor sa previi decat sa vindeci o boala. Cred ca ar fi un moment foarte bun pentru tine sa inveti sa nu te mai lasi descoperita, sa nu mai lasi garda jos, pentru ca cineva din jurul tau va fi acolo si va specula oprtunitatea. Important acum este sa-ti dovededesti tie insati ca esti un om puternic, si ca atare, ai puterea sa depasesti momentul.
    De restul se ocupa mama natura, ea le da la fiecare dupa aptitudini ca na!, buni sau rai trebuie sa traim cu totii. Noi doar sa avem grija sa nu judecam pe altii, ca sa nu atragem la randul nostru judecata altora.

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumesc, prea multe complimente si-o sa dau in diabet:

Put it this way:

-prima experienta:-romani-manele-petreceri- finul isi trece prin geam nasul

-a2-a: cunoscuti-verisoara la my best friend- ajutor la nevoie reciproc, dar intrigi si invidie din partea altor 2 cupluri- si-un cont facut cu datele mele personale, banuiesc de cine, dar nu am inca dovezi

-a 3-a-romani, colegi de facultate, m-au ajutat enorm la ananghie, inclusiv cu bani,(si eu ii ajutasem in tara si mai apoi cumnata mea), insa din cauza unui 'amic' care locuia cu noi si pt. ca eram destul de credula si credeam in bunatatea omeneasca, in mom. in care respectivul si-a batutjoc de bunatatea colegei mele,nedorind sa mai imparta cheltuielile casei, am fost tratata ca in aceeasi oala, a nou-venitului nerecunoscator.A durut f. tare, dar am invatat sa-mi creeez propriul cerc de prieteni. Le voi fi enorm recunoscatoare, insa, dar ceva foarte important s-a rupt iremediabil.

Concluzia: -am prieteni romani in Uk, ne bazam unii pe altii, dar cred ca a locui cu ei in aceeasi casa va strica prietenia.De aceea-prefer strainii ca prima si ultima optiune.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    rebecca_uk wrote:
    Multumesc, prea multe complimente si-o sa dau in diabet:

Put it this way:

-prima experienta:-romani-manele-petreceri- finul isi trece prin geam nasul

-a2-a: cunoscuti-verisoara la my best friend- ajutor la nevoie reciproc, dar intrigi si invidie din partea altor 2 cupluri- si-un cont facut cu datele mele personale, banuiesc de cine, dar nu am inca dovezi

-a 3-a-romani, colegi de facultate, m-au ajutat enorm la ananghie, inclusiv cu bani,(si eu ii ajutasem in tara si mai apoi cumnata mea), insa din cauza unui 'amic' care locuia cu noi si pt. ca eram destul de credula si credeam in bunatatea omeneasca, in mom. in care respectivul si-a batut joc de bunatatea colegei mele,nedorind sa mai imparta cheltuielile casei, am fost tratata ca in aceeasi oala, a nou-venitului nerecunoscator.A durut f. tare, dar am invatat sa-mi creez propriul cerc de prieteni. Le voi fi enorm recunoscatoare, insa, dar ceva foarte important s-a rupt iremediabil.

Concluzia: -am prieteni romani in Uk, ne bazam unii pe altii, dar cred ca a locui cu ei in aceeasi casa va strica prietenia.De aceea-prefer strainii ca prima si ultima optiune.
    Eh! Hai sa zicem ca am (avut) eu noroc. Insa, te rog sa te gandesti putin cand spui ca romanii sunt rai. Eu spun ca UNII sunt rai, nu toti. Si nu toti aia rai sunt romani. Stii ce cred eu cand sunt la o petrecere cu manele care degenereaza in scandal? Ma consider pe mine vinovat pentru ca ma aflu acolo, nu pe aceia care fac scandalul. Si mai stii de ce prefer romanii? Fiindca stiu cum rationeaza si care le este scara de valori in viata. Stii de ce nu stau cu africani? Pentru ca au inclinatia biologica (traditionala, mostenita si dovedita) catre infractionalitatea violenta. Ai idee cum reactioneaza un domn originar din est-Africa cand se afla sub stres? Eu am incercat sa ma documentez, dar nu am putut pentru ca mi s-a spus ca am nevoie de mai multe informatii (din ce trib provine, daca in acel trib a existat traditia canibalismului, daca rata mortalitatii din cauze naturale in regiunea respectiva este mai mare sau mai mica de 25%, etc.). Pe de alta parte, daca as fi o romanca draguta si as avea un prieten englez as evita compania persoanelor care provin din zona muntoasa vestica a Pakistanului. Si as putea continua cu exemplele. Ideea este ca prefer romanii care stiu ce le poate capul decat straini cu potential negativ mult mai mare. Iti doresc, sincer, ca viitoarele tale experiente sa NU te determine sa spui ca am avut dreptate.

13. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    puteti sa-mi recomandati niste cartiere mai ok din londra unde sa caut?... ma refer cat de cat mai ieftine...

PS off topic: Cea mai adevarata fraza de mai sus : nu face afaceri cu prietenii si pe cat posibil nu le imprumuta bani adaug eu.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  15. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0

16. ofepaula

ofepaula New Member

Trophy Points:
    0
    Avand in vedere ca si eu cu familia mea plecam spre Londra anul acesta(avem deja biletul -dans- ) am facut cateva spaturi prin google si mi-am notat cate ceva referitor la "places to avoid living and places to live in London". Nu sunt puse intr-o ordine si mai degraba cum le-am gasit, dar poate va ajuta:

Places to avoid in London:
    Tottenham, Seven Sisters, Walthamstow and now I live in Custom House (East London)
    Peckham
    Dagenham
    Brixton (never lived there but heard stuff about it)
    Edmonton
    Stoke Newington
    Peckham, Hackney
    walthamstow
    Stratford, Hackney (especially Homerton), Dalston, the whole of Tower Hamlets, Harlesdon, Peckham, West Croydon
    Earl’s Court
    Peckham/Lewisham
    Stratford – Located in North East London has become quite dangerous over the last couple of years. A lot of street gangs have taken over the area which makes me a little bit too nervous to travel in that area.
    Brixton – Located in Zone 2 Brixton is like Irak
    Stoke Newington – This area have seen a lot of stabbings lately between teen gang members which makes me wonder what the kids are up to these days. The area is not all that bad but the teenage gangs are really making the place look bad. London had 17 teenagers killed this year due to teenage gangs going after each other.
    Acton – Various men have told me about this area and said that they would not want to live there. The area has a lot of outside influence with so many nationalities and cultures under one post code. The area seems to come alive during the day during trading hours but at night it is a whole new ball game.
    Sarf London
    Brixton, Peckham, Tottenham, Lewisham, Streatham, Camden Town, Seven kings, Kennington and Kingston.
    Brixton, Peckham, Streatham, Tottenham, Croydon are pretty bad for crime and antisocial behavior.
    Best to avoid Hackney, New Cross, Poplar, around Healthrow airport (noise).
    Avoid Peckham, Elephant and Castle, Woolwich, and especially Thamesmead
    The East End has always been the poorer relation (my husband is from Poplar and Forest Gate) of the London suburbs since it is where immigrants first settle. As they prosper, they move to North London and Essex, and the next influx of poor immigrants fill the East End melting pot.
    The Elephant and Castle and Stockwell in the southwest. Hackney in the north is also awful. If you go farther out to the east avoid Barking, East Ham, Dagenham and Purfleet.
    DON'T go to Edmonton, Tottenham, Ponder's End, Wood Green, Finsbury Park, Peckham, any where in East London, any where in South London.
    The black and Bangladeshi areas like Peckham, Wembley, and East London
    Not sure which is the worst but it would probably be either Peckham, Thamesmead or Canning Town.
    Most of the neighborhoods to avoid are in southeast London, Hackney & Peck ham for example
    Avoid Elephant & Castle, Brixton, Streatham, New Cross.
    Places you don’t want to live in London:
    • The Elephant and Castle
    • Stockwell
    • Hackney
    • Barking
    • East Ham
    • Dagenham
    • Purfleet
    • Poplar
    • Forest Gate
    • Edmonton
    • Tottenham
    • Ponder’s End
    • Wood Green
    • Finsbury Park
    • Peckham
    • Thamesmead
    • Canning Town
    • Woolwich
    • Newham
    • Wembley
    • Stockwell
    • Streatham
    That being said, generally avoid areas with large housing estates and housing blocks. The problem with London, though, is that there will be really nice areas and then all of a sudden you’ll be a dodgy area – this is due to government policies that keep lower income peoples in the inner city so they stay ‘diverse.’ The Brits are also pretty radical in that they think people should be able to live their lives where there born and they shouldn’t have to move if they don’t want to, even for work or other practical reasons.
    Deptford Creek
    New Cross
    Lewisham
    Hackney
    Tottenham
    Kentish Town
    Harlsden
    Willesden
    Neasden
    Stonebridge Park
    Wembley
    Alperton
    Southall
    Hounslow
    east London, Newham
    Harringay Green Lanes, Woodberry Down, AND Finsbury Park.

Places to live in London:
    Canary Wharf
    Barnes
    East Sheen
    Wandsworth
    Putney
    Roehampton
    E16 postcode
    Greenwich
    Dulwich
    Uber posh areas if you have tonnes of ££’s are the following (but limited to!) – Knightsbridge, Chelsea, Kensington (inner west london) with Fulham not far behind. Other very nice areas are Primrose Hill, Greenwich, Blackheath, Barnes, Richmond, Dulwich, Hampstead and Maida Vale, Kew. More nice areas are Battersea, Wandsworth, Clapham, Blackheath, Hackney vilage, Chiswick and docklands… Mid range but still nice areas are Kensal Green, Hammersmith, Brockley, Forest Hill, Mortlake, Sheen, SE1 close to London Bridge/southbank, Balham, Ealing. My knowledge is east London is fairly limited but parts of Bow are lovely as I am sure are many more.
    Cheaper, poorer areas, but usually much more interesting, multicultural, often referred to as unattractive (however I like some of these!) are Shepperds Bush, New Cross, Catford, Lewisham, Brixton, Stratford, Edmonton, Shadwell, Streatham, Tooting, Hackney, Highbury, Walthamstow etc…
    Leytonstone
    Westminster and Hammersmith
    Brixton
    Richmond Borough Council area
    Barnet
    SE?
    Islington
    Dalston
    Camden?
    In west London, North Kensington/Ladbroke Grove are good because they're close to Notting Hill, but with more reasonable prices.
    in North London, Hampstead and Maida Vale are great.
    In South London, the South bank (as close to the river as possible) is great, and the area around Clapham Junction is quite trendy and pleasant with lots of shops, cafes, and restaurants
    Maida Vale
    Blackheath is a cheaper alternative to Hampstead?
    Ealing, Hammersmith, Chiswick, Camden, Beffnull Gween.
    Mayfair, South Ken, St Johns Wood, Hampstead
    Stockwell (where I grew up) is an okay place to live as its got a large portugese community.
    places as good to live in:
    Putney Putney
    Richmond
    Clapham
    Crystal Palace
    Vauxhall
    These places arn't as dangerous and have affordable housing but like I said I would avoid moving there in the first place.
    Tooting
    Bromley
    Battersea
    Chelsea, Kensington, Fulham, and St John's Wood are nice places to live - very cosmopolitan but very very pricey.
    Bethnal Green - it is east central. It is ok - I found it to be pretty safe (I could walk home late at night because it was so busy but I wouldnt really recommend it). It is cheap for london.

Other nice area's to live that are affordable (if you look hard enough) & worth a look are:
    Highgate
    Belsize park
    Tufnell Park
    Muswell Hill
    Finchley
    Golders Green
    West Hampstead
    Highbury
    Maida Vale
    St Johns Wood
    Barnsbury

all in North London of course. (-;

BEST vs WORST:
    Best....probably Hampstead
    Worst...vast areas of south London

Best sides: West & Central
    Worst side: East & South

Best Boroughs: City of Westminister, City of London, Kensington and Chelsea etc
    Worst Boroughs: Hackney, Lambeth, Southwark, Brent, Lewisham, Haringey, Newham, Wandsworth & Waltham Forest

Best towns: Fulham, Kensington, Hamstead, Westminister, Chelsea, Hampstead
    Worst towns: Clapton, Brixton, Peckham, Totenham, Edmonton, Harseldon, Woolwhich, Clapham, Dalston, Stoke Newington, Plaistow etc

Most expensive are usually located in the best boroughs listed above while the less expensive of course are listed in the worst boroughs.

I would avoid wood green/ seven sisters and anywhere around there (north). Camden and Kentish Town (north) are nice and safe but expensive.

Best are Marylebone, St Johns Wood, Hampstead, Muswell Hill, Kensington, Barnes, Richmond, Chelsea. Worst is practically anywhere in east London plus Kentish Town, Hackney, Tottenham,
    Stoke Newington, Willesden

Mai departe depinde de buzunarul fiecaruia!!!!

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ ofepaula
    Este un amalgam din care nu prea reiese mare lucru, ca sa nu zic confuz. Locatia mea este trecuta si la rele (Canning Town) si la bune (E16 postcode). In linii mari, toata Londra este trecuta la negativ. Locatiile date ca si dezirabile sunt cele mai scumpe din Londra, insa te asigur ca nu au nimic in plus fata de celelalte.

Cea mai buna zona de locuit din Londra este aceea unde gasesti o locuinta care sa-ti placa, la un pret acceptabil si, daca nu ai masina, sa fie aproape de o statie de metrou sau tren.

18. ofepaula

ofepaula New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am si mentionat nu sunt puse in ordine,e doar o adunatura de informatii pe care le-am gasit,dand un search la "worst and best places to live in London" dar daca stai si citesti mai bine, tocmai analizand numele care apar cel mai des la "places to avoid", eu cel putin am reusit, iti poti da seama ca Tottenham, Seven Sisters, Peckam, Hackney sunt zone foarte prost vazute. Si am vazut ce inseamna Tottenham si Seven Sisters si chiar nu cred ca cineva, in cunostinta de cauza, si-ar dori sa stea acolo.
    Cand stai deja in Londra vorbesti altfel,poate mai usor, dar cand doresti sa pleci pe viitor si iti faci lectiile ca sa fii cat mai bine informat(asa cum e recomandat peste tot in site din cate am observat), iti prinde bine sa stii cam pe unde sunt zonele mai putin pozitivE.

19. camiiy

camiiy New Member

Trophy Points:
    0
    Pana sa ma mut in Oxford eu am stat in Catford,Lewisham si nu mi s-a parut atat de groaznic.Ieseam seara si singura si cu copiii si nu as putea sa spun ca e mai zona mai rea sau mai buna ca in alte cartiere...Toata Londra are si zone bune si zone mai putin bune si fiecare isi alege locuinta dupa criteriile lui. -da-da-

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu am mai spus si alta data: nu poti spune de o anumita zona ca e mai buna sau mai rea decat alta. Casele sunt la fel pete tot, magazinele sunt aceleasi peste tot, infractionalitatea asisderea. Ne e bine sa tai nimic de pe lista, nu se stie niciodata pe unde poti gasi locuinta care sa-ti placa. Culoare si alte alea exista de la km 0 pana la limita periferiei. Pentru cine vrea date mai precise sugerez o privire pe http://www.police.uk/ Conform Met Police, criminalitatea este mai mare in Plaistow decat Peckham. Dar nu despre asta este vorba, ci de faptul ca fiecare are gustul lui si poate aprecia o zona in mod diferit fata de altcineva. Problema se poate pune (daca vrei), Londra sau provincia.

Share This Page