9.9 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre aparate foto si tehnici de fotografiere

Discussion in 'Fotografie' started by leonard_e36, Feb 17, 2011.

1. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut , am deschis acest topic pentru ca toti cei interesati de fotografie care vor sa invete mai multe sa poata pune intrebari , in general , despre orice are legatura cu acest domeniu ( date tehnice , sfaturi , de unde cumparam mai ieftin , ce echipamente sunt mai bune etc)

Pun eu o prima intrebare , stie cineva vreun site care comercializeaza aparatura photo si accesorii la preturi bune in UK ? sau vreun magazin in Londra cu preturi ok?
    pe mine in primul rand ma intereseaza sa-mi cumpar un Nikon D5000 Kit ( inca nu mam decis daca 18-55 + 55-200 sau doar un simplu 18-105mm urmand ca mai apoi sa-mi iau un tele de 70-300mm pentru motorsport ) si deci caut un pret cat mai bun si o garantie cat mai mare :)

2. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Eu mi-am luat aparatul foto de la onestop-digital.com
    la ei am gasit cel mai ieftin dar livreaza din Homg Kong. Trimit prin DHL si coletul il poti urmari pe DHL.com.
    Sunt seriosi si livreaza rapid. Singura problema ar fi ca daca ai probleme cu aparatul trebuie sa-l trimiti la ei.
    Eu am avut probleme cu o lentila. Am trimis-o la ei si mi-au curatat-o si mi-au trimis-o inapoi curata. Data viitoare tot de la ei iau.

3. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Nu-ti lua lentile scumpe in prima faza. Experimenteaza intai cu kit-ul sau lentile kit second(dar in stare buna) si dupa aceea baga bani in lentile.

4. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    m-am uitat putin pe site , preturile nu-s mari , cel putin la kit e ok . asta e cam nasol cu garantia ca as vrea totusi sa am in uk garantia la aparat ; la accesorii daca gasesc ieftine ma arunc si la Hong-Kong :) , am vazut mai multi retaileri pe ebay (din china ) care vand accesorii la preturi bune .
    normal ca mai intai o sa-mi iau lentila de kit , ma gandesc serios la 18-105 , cred ca e mai potrivita pentru mine. si ti-am zis , dupaia vreau un 70-300 VR pentru zoom .

PS: mai am o intrebare , asta pentru viitorul mai indepartat , exista ceva baterii reincarcabile pentru lumini , blituri de studio gen : http://cgi.ebay.co.uk/750W-fotografia-S ... 2c544fbd84 atunci cand vrei sa pozezi afara , unde nu ai prize , cred ca ar trebuii sa existe un fel de baterii de masina , care sa poata sustine vreo 2 blituri si o lumina continua pe durata unei sedinte...

am tot cautat o sursa de curent de genul asta dar nu am gasit nimic. poate stiti voi ceva , m-ar ajuta un link.

5. Geo74

Geo74 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Leonard, te-ai gandit bine la 18-105. Recomand. Eu am Nikon D90 cu 18-105VR si ma bucur de avantajul acestui obiectiv. Go4it!

Numai bine,
    Geo

6. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    am zis ca decat sa car 2 obiective (18-55 si 55-200) mai bine imi iau direct 18-105 si cand mai strang niste bani un 70-300 ( asta ca sa pot sa pozez calumea de la distanta).
    iar al 3-lea sigur va fi un 10-20mm de la sigma :)

7. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    da cred ca merge cu aparatul respectiv foarte bine,
    Trebuie sa iei in calcul ca 18-105 pe crop da 27-158 este o plaja focala destul de larga ce include si wide si tele intr-un singur obiectiv nici foarte wide nici foarte tele.

8. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    crop de 27-158 ( nu cunosc ce inseamna asta ... e vb tot de mm? un punct de referinta sau ce?)

asa in mare am inteles ce ai zis , ca e un obiectiv destul de wide dar si tele :) insa niciuna la extrem , (dauneaza asta cu ceva?) . eu asta vreau fiindca am mai spus mai sus , o sa-mi iau si un tele pana la 300 mm si un wide 10 mm :) deci o sa am in final 3 obiective de la 10 la 300 si eu zic ca e de ajuns pentru cam orice.

9. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Axista doua tipuri de aparate foto DSLR
    FF = Full Frame 35 mm
    Crop Senzor = 1.5 la Nikon si 1.6 la Canon
    Crop senzor insemna ca senzorul este mai mic cu 1.5 respectiv 1.6
    Orice lentila pe care o cumperi pentru crop trebuie sa inmultesti sistanta focala cu indicele de crop.
    Caracteristici FF:
    - Senzor mai mare performante low light ridicate pana la 3200 6400
    - Senzor mai mare bani mai multi, mai scump ... mult
    - Efectul de "blur" mai pronuntat mai placut
    - Cat e pe lentila atat iese si in poza.
    Caracteristici Crop:
    - Senzor mai mic sensibilitate la lumina mai scazuta (iso 1250 - 1600)
    - Atingi distante focale mai lungi cu aceleasi lentile datorita factorului de multiplicare 1.5 - 1.6
    si mai sunt si alte caracteristici pe care le puteti gasi pe net
    Mai babeste spus, senzorul fiind mai mic doar imaginea de pe mijlocul lentilei este proiectata pe senzor.

10. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    da , am citit ceva de genul asta , oricum deocamdata nu-mi permit un Full frame .
    d5000 este DX (senzor mic) deci pot folosi lentile si DX si FX (pentru senzor mare) , nu afecteaza . si asta mai mult ca o informatie pentru altii ; nu e recomandat sa folositi lentile DX pe aparate cu senzor mare (FX)

11. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea e ca daca nu te gandesti pe viitor sa investesti in FF mai bine iti iei lentile DX pt ca nu te costa atat. Daca vrei sa iti iei ff pe viitor atunci mai bine iti iei lentile mai scumpe FX sau EF la canon. In cazul asta iti iei ceva care sa acopere de la wide la tele moderat 28 pana pe la 85 sau 105. Nu stiu exact cum sunt lentilele la Nikon.
    Eu am canon si vreau sa-mi iau 16-35 L II care pe crop da aprox 26-55 + 50 1.4 care pe crop da 85 1.4 numai bun pentru portrete.

12. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    stiti cumva unde si daca se gasesc generatoare de curent portabile (pentru afara unde nu ai acces la priza) , ceva de genul asta http://www.adorama.com/SZ21240.html ; dar in uk .

13. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
  14. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    astea au redirectionare catre ebay.com adica USA , o sa caut si pe .co.uk sa vad ce gasesc , mersi !

15. copilalintat

copilalintat New Member

Trophy Points:
    0
    buna! a facut cineva pana acum hdr?

16. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    da, suprapui trei imagini cu expuneri diferite
    una supraexpusa una subexpusa si una cu expunere normala.
    iti trebuie trepied de cele mai multe ori, depinde de situatie
    pentru a le monta iti trebuie un soft
    daca esti pe windows cel mai cunoscut e photomatrix
    dar se poate si in alte programe ca photoshop sau altele, nu mai stiu ca am pierdut legatura cu windowsu'

17. copilalintat

copilalintat New Member

Trophy Points:
    0
    exact cum ai zis..3 poze, sub, supra si normala..sau mai auzisem variante de doar 2 sub si supraexpuse.. am facut si raw..dar totusi..n`a iesit ceva wow.. :(

18. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    E ok si hdr-ul obisnuiam sa-l folosesc pentru a compensa cerul ars sau in alte situatii de supra sau subexpunere insa multa lume il foloseste pentru a accentua, a dramatiza o fotografie.
    Mie imi plac fotografiile sa apara cat mai natural.

19. copilalintat

copilalintat New Member

Trophy Points:
    0
    e adevarat ca pozele naturale sunt cele mai bune si cu prelucrare mai putina :) dar am zis s`o fac si pe asta. optezi pt raw sau jpeg?

20. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    ca si preferinta personala eu trag la dublu deoarece anumite cadre au nevoie de ajustari.
    de preferat ar fi sa trag numai jpeg si camera sa stie exact ce vreau astfel incat sa nu mai pierd cateva zeci de minute la fiecare cadru sa ajustez.
    Pentru hdr nu stiu daca iti trebuie raw. Depinde ce fel de raw este si cat headroom ai pt ca probabil nici nu-ti mai trebuie hrd daca poti sa o ajustezi in camera raw.
    Si nici nu stiu daca hdr-ul este facut in raw. Din cate-mi aduc aminte daca vrei sa faci hdr din raw, softul ti le transforma in jpeg prima data si dupa aia proceseaza hdr-ul.
    Incearca si vzei ce iese. ;)

Share This Page