2.7 C
London
Tuesday, January 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre aducerea familiei in Uk

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Alex35, Feb 3, 2015.

1. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Esti apt de munca? Da . Muncesti? Nu pentru ca....gasesti diverse motive si constati ca totusi e mai bine sa iei bani moca , pentru ca sunt alti fraieri care toarna bani ca sa poti tu lua. E asta pacaleala au ba? Ce era asa greu de inteles....
    Vad ca la celalat post te-ai facut ca ploua

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am doua joburi maestre e posibil sa nu am timp sa citesc tot .

Omul nostru lucreaza , deci plateste taxe , tu esti nemultumit ca pacaleste sistemul , cum pacaleste omul nostru sistemul ?

3. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-am explicat de prea multe ori sa ma mai complic , dupa cum vezi omul nostru nu s-a gandit deloc la cuvantul MUNCA pentru sotie , nici macar part time....decat un ajutor , de undeva , cumva sa ciupim niste banuti poate poate.Exista crese , gradinite , child minderi , bone pentru copii ...dar stii care e realitatea? A facut omul un calcul mic si a zis ba parca e mai prost cu banii chiar daca muncim doi..ce ar fi sa ciupesc un pic de la fraierii astia si sa stea sotia acasa.
    Nu stiu daca am dreptate sau nu , dar daca am dreptate e asta pacaleala sau ba?

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Si cum faci cu copilul in varsta de un an ? Tu ai habar cat costa cresa aici ?

Nu ma lua cu bunicii care pot veni din Romania , nu toti au bunici capabili sa vina sa ingrijeasca un copil mic si nu toti locuiesc singuri ca sa isi permita sa acomodeze trei persoane adulte si un copil sugar .

Eu vad doar o rautate gratuita in ceea ce scrii .

5. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nici o rautate gratuita in ceea ce scriu dar in ceea ce scrii tu vad ca ii consideri pe toti care platesc CRESHA , GRADINITA niste prosti, ca nu isi tin nevestele acasa sa ia tax credit .
    Oficial declarat UK-ul prima tara unde toata lumea care are copil sub doi ani- femeile nu lucreaza.As putea spune ca esti Ponta sub acoperire , sau Dragnea -vad ca esti din acelasi judet. Esti bun de intrat in politica o sa ai succes.
    Daca vrei sa ne luam cu luat habar cat costa cresa , poate cand eram eu in UK tu inca il cautai pe harta ce zici de asta?

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    850£ cresa pe luna , adauga doar travel card-ul care e inca 140£ si ajungi la 1000£ pe luna cheltuiala doar cu cresa si transportul , tu ai lucra o luna intreaga pe 150-200£ cu cat ar ramane ? Daca raspunsul este da , du-te inapoi in Romania , tara are nevoie de oameni ca si tine , pentru ca aici englezoaicele care au copii mici nu gandesc atat de patriotic ca si tine .

7. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi ca te-ai dus unde vroiam sa ajung....asta inseamna ca sotia omului nostru nu va lucra niciodata ,decat vreun job de CEO ...pentru ca DEH ce esti prost sa lucrezi sa dai banii pe cresa cand poti sa iei ????
    Ah si englezoaicele cu copii mici , pot sa gandeasca cum vor pana una alta tu esti invitat aici nu invers!

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in general femeile se intorc la munca cam cand copiii incep scoala.
    mai fac un copil, mai stau acasa samd

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Deci englezii au voi dar romanasul nostru a decis ca noi nu avem voie , cica pacalim statul .

10. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca tot ocolesti anumite raspunsuri si anumite afirmatii care le-ai lansat ...nu e nici o problema ti-am zis , scuza-ma ca am vazut tarziu de unde te tragi , de acolo unde se voteaza PSD`ul la greu de zeci de ani ....pentru ca va da si voua cate ceva niste bani , o galeata .
    Gandirea ta nu s-a schimbat nici acum vad...dupa emigrare, noroc ca aici nu candideaza PSD`ul ca probabil il stampilai puternic.
    Poate nici nu sunt "romanash" ...poate sunt tigan ce m-am simtit lezat de afirmatiile tale ..
    Oricum e clar cine munceste sa plateasca gradinita e un prost , tu ai solutia -nemunca si statul acasa pe beneficii .
    Succese nu cred ca mai are rost discutia.

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    o avea o zi mai nasoala

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Fratilor am ajuns psd-ist -ras2- -ras2- -ras2-

Mihai , da , nu mai avem ce discuta , ura ta evidenta pentru romani razbate din fiecare cuvant scris de tine .

Nu suntem perfecti ca sa avem puterea de a judeca alte persoane , eu i-am raspuns la intrebare asa cum am stiut , tu ai inceput sa faci spume si sa ataci romanii ...

13. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    N-am atacat nici un roman domnule draga , doar tu instigi si incerci sa castigi alti forumisti ca si cum eu as fi impotriva romanilor . Am discutat pe argumente si tu tot te-ai codit ca fata mare la maritat sa dai un raspuns inteligibil...ba tot o iei cu romanii , fratilor parca implori ajutorul cuiva.
    ...n-am pomenit nicaieri ca romanii nu ar trebui sa primeasca ajutoare , am discutat pe caz , daca eram chinez vorbeam pe un forum chinez.
    Dezamagitoare atitudine si purtare pentru cineva care are doua joburi in UK deh....iti sugerez sa mai iti iei unul sa platesti beneficiile tuturor .
    O zi buna si macar raspunde-mi la intrebare: Esti rasist? Ai ceva cu tiganii???

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da am o problema cu tiganii ,,self employed,, din UK .

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    baieti, relax. poate asta ajuta

altfel vine domnu Dan cu -iesi-afara-

asta e legea, ne place sau nu.

cui nu-i place - e liber sa mearga in alta parte.

16. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,
    @TMihai
    De la primul tau post discuti de partea morala in a aplica pt beneficii,iar ceilalti care ti-au raspuns discuta de partea legala.
    Legal e cat se poate de corect daca te califici pentru vre-un beneficiu sa aplici si sa te folosesti de el,fie ca e moral sau nu.
    Moral,daca ti se pare sistemul din Uk asa de nedrept de ce stai si il suporti? schimba tara cu alta mai buna dupa parerea ta.

Cativa ani in urma niste cunostiinte din Italia se plangeau de traiul greu de acolo si cate sacrificii trebuie sa faca pentru a fi pe linia de plutire.Raspunsul meu a fost simplu "cine va tine acolo? de ce nu plecati? nu v-ati nascut acolo sa invocati motive de familie si altele"

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @TMihai: incetisor ca faci spume la gura. ia o pauza. relax. mai sunt si altii prin zona care platesc taxe mai mult de dublu fata de tine si nu se agita atat. zi merci ca romanul munceste, adica mai da si ceva inapoi la stat. uita-te pe strada ta sa vezi altii care inseala sistemul. pe primul loc sunt bastinasii si apoi asiaticii. romanii sunt cantitate neglijabila la asta. vezi ca pusese undeva XMan niste poze cu procentele celor care iu beneficii in frunoasa uk.
    PS: ma scuzi XMan-e de interventie, dar aveam o pauza la cautat SUV-uri ca s-a murdarit putin pielea din BMW. :)

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  19. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Gata ati venit in ajutor sarmanului....ce sa zic n-as fi asa sigur ca platesti taxe duble dar da-te rotund....taxe ,bmw....

20. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Bine zis prietene...daca gradinita e scumpa in UK cum zicea prietenul vostru XMan , stai acasa .....de ce stai si suporti??!

Share This Page