2.4 C
London
Tuesday, January 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Despre aducerea familiei in Uk

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Alex35, Feb 3, 2015.

1. Alex35

Alex35 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara ,

Sunt venit in Uk de 8 luni de zile. Sunt angajat cu contract de 6 luni de zile, platesc taxe in fiecare luna. Vreau sa imi aduc si familia aici (sotia + copil).... dar cu venitul meu nu cred ca ne descurcam toti trei .Copilul abia va implinii 1 an de zile acum in februarie deci sotia nu cred ca va putea lucra inca ceva timp.

Intrea mea este :

Exista vre-un ajutor in acest scop din partea statului de care am putea beneficia?.... stiu de acea alocatie de 80 de lire pe luna.....dar intreb daca exista altceva inafara de acel ajutor.

Multumesc
    Cu stima...astept un raspuns.

2. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Cat castigi pe luna, net? In ce zona locuiesti?

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Depinde cat castigi lunar ,

Ex : 16.000£ pe an
    Daca sotia si copilul sunt aici poti aplica pentru Working tax credit si Child tax credit , o sa primesti 560£ pe luna plus 81£ la fiecare 4 saptamani alocatia copilului .

Mai puteti aplica pentru Housing benefit , suma primita depinde de cat platiti chirie .

Ca sa vezi exact sumele intra aici :

http://www.entitledto.co.uk/

4. Alex35

Alex35 New Member

Trophy Points:
    0
    ok multumesc pentru raspunsuri....nu stiam de calculatorul ala de taxe

castig 9 lire la ora inainte de taxe...deci raman cu vreo 7 lire la ora

5. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Ar fi frumos intai sa contribui si apoi sa iei beneficii.....m-am saturat de alde dinastia. Au dreptate englezii , nici n-ai aterizat bine dar vrei sa mulgi sistemu ....Stii de ce zic asta? M-am saturat eu sa platesc pentru cei ca tine ...dapai localnicii care platesc de o viata??? Ii inteleg perfect.

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e venit de cateva luni omul, nu-ti mai bate capul cu asta.
    tocmai asta e ideea sistemului, sa-i ajute pe cat mai multi sa ajunga in situatia in care nu mai au nevoie de sprijin.
    si se pare ca functioneaza, am auzit de cateva persoane recent care nu mai primeau nimic pe motiv de crestere a veniturilor.
    iar reintregirea familiei ajuta foarte mult

7. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Pai si daca e venit de cateva luni , crezi ca a platit taxe indeajuns, cateva sute de lire te indreptatesc sa cauti sa mulgi sistemul? Daca vrei ca sa stai acasa cu copilul 2 ani atunci Ponta si Romania este alegerea corecta.

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    citeste legea si apoi o sa intelegi.

nu are legatura cate taxe platesti si cat primesti. asta se aplica doar la pensia privata

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu crede-am ca mai sunt romani asa de inversunati impotriva celor care au nevoie de ajutor , omul plateste taxe ca si tine TMihai , nu este un tigan ,,self employed,, care nu lucreaza deloc si face facturi false .

Din cauza ca are salariul mic omul nu are voie sa fie impreuna cu familia lui ? Statul britanic il ajuta sa poata traii impreuna cu familia lui , ce treaba ai tu cu asta ? Este ilegal ?

Iti recomand sa te mai informezi sa vezi cati romani apeleaza la beneficii si cati asiatici si africani fac asta . Sau aia nu te deranjeaza ? ca tot din taxele alea mari platite de tine au ei parte de o viata mai buna .

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Daca as fi in situatia ta m-as gandi sa aduc si o bunica pe post de bona si asa ar putea si sotia sa mearga la munca. Asta temporar pana cand poti sa duci copilul la gradinita.

Sent from my iPad using Tapatalk

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mi s-a atras atentia ca am facut cateva greseli gramaticale , banuiesc ca ma cunoaste lumea ce cal breaz sunt cand vine vorba de gramatica si sper din suflet ca nu am distrus nimanui feng shuiul atat de greu dobandit .

Sepuku va avea loc la rasaritul soarelui .

12. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Vezi ca anul asta s-a trimis un desfasurator tuturor unde se arata la ce se folosesc taxele platite....Cea mai mare bucata din graficul ala este WELFARE . Pensia este separata....te cam inseli

13. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    N-am zis niciodata ca este ilegal sa il ajute dar cand omul a plecat din Romania si-a luat o responsabilitate....nu..lasa domle ca ma duc la fraierii aia ca imi dau bani degeaba .Ma deranjeaza toti care stau pe beneficii si sunt APTI DE MUNCA, nu am nimic impotriva cazurilor genuine dar tocmai pentru ca aia care sunt apti de munca mulg sistemul mai tare decat ceilalti o sa se ajunga sa nu mai fie bani pentru nimeni. Sau tu crezi ca are cineva o imprimanta in pod si tipareste bani pentru omu care a venit din Romania acum???
    Si ca ultima chestie hai sa iti dau de gandit , daca tu ai avea sa zicem 35.000 pe an la care platesti aproape 10.000 combinat taxe si NI iar nevasta ta pe minim pe economie...nevasta pierde jobul , tu ramai angajat . Stii ce primesti ca ajutor? Nimic prietene ...ah primeste ea jobseeker allowance si atat. Calculand mai departe stii ce se intampla? Ca ajungi sa traiesti mai naspa decat el care castiga 9 lire si ea sta acasa , asta dupa ce ai contribuit 10.000/an . Wise up

Si ca incheiere ...zici ca eu sunt inversunat impotriva romanilor? Eu te intreb : ai ceva cu tiganii? esti rasist?? Asa rezulta din postul tau

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    citeste cu atentie ce am scris, anume pensia privata
    e alta mancare de peste

15. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Draga domnule eu m-am referit ca banii care ii platesti tu ca taxe , se duc indirect si catre cei care iau beneficii? Daca omul nostru plateste 100 taxe pe luna si ia 500 rezulta ca trebuie cineva sa mai puna restu....Nu inteleg ce legatura are pensia privata aici. Ah daca omul punea 3 ani cate 100 si avea nevoie de beneficii e alta mancare de peste, dar din moment ce el pune 3 , 4 luni nu cred ca e corect .

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai aici trebuie sa sapi un pic sa intelegi cum stau lucrurile (si legile), ca nu e chiar ca la o pensie privata - unde cat depui atat iei (cu costurile si variatiile de rigoare).

de exemplu NHSul functioneaza din 1948, pe 3 principii
    that it meet the needs of everyone
    that it be free at the point of delivery
    that it be based on clinical need, not ability to pay

17. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Pai simplu vad ca ocolesti intrebarea....De unde ia omul nostru 500 daca el cotizeaza 100?????????Daca el plateste 1500 sa zicem pe an si ia 6.000 de unde este restul? Tipareste Bank of England niste lire calde pentru el?Lumineaza-ma si pe mine ..ca eu nu inteleg. Daca nu sunt din banii platitorilor de taxe care nu iau beneficii ...atunci de ce dracu nu stam toti acasa si luam bani??
    Totusi nu uita de unde am plecat: omul are cateva luni aici , vrea sa aduca sotia care nu poate sa munceasca pentru ca sa stea acasa cu copilul( deci nu e disabled ) .
    Ah si inca o minge la fileul : NHS`ul nu e free omule , este platit tot de tine , mine , X sau y care lucreaza si platesc taxe....deci sotia stand acasa are NHS`ul free pentru ca a fost platit de cei dinainte.
    Eu am ridicat doar o intrebare... E corect sa iei beneficii mai mari decat taxele cu care contribui doar de cateva luni , avand in vedere ca nu e nieni disabled sau etc?? Da sau nu..

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu ocolesc intrebarea, trebuie doar sa intelegi ca sistemele de asigurari sociale nu functioneaza ca un magazin - platesti 5 dude, cumperi 5 dude.

in acelasi mod cum un om sanatos plateste contributii la sanatate si nu se duce la spital samd
    NHSul este free pentru pacienti, la asta se refera

ceea ce intrebi tu tine mai degraba daca e moral, pt ca daca este conform legii este corect
    din pct asta de vedere sunt de acord ca legea nu este perfecta, dar asta e

19. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Consider ca stiu destul de bine cum functioneaza sistemele ...si da nu ma astept sa contribui suma x ca sa iei suma x inapoi . Dar dupa cum ai intuit, nu e nimic ilegal si nu am spus asa ceva , e moral ? Daca ar veni in fiecare luna 1000 de emigranti care ar face asta unde s-ar ajunge? Ne place sa ne plangem ca domle localnicii sunt incorecti , imorali cu noi ...dar noi ce facem??Ne gandim cum sa pacalim sistemul ...pentru ca asa am fost invatati ca natie

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu tot nu inteleg , cum pacalesti sistemul daca zici ca este totul legal ?

Share This Page