15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Deschidere cont bancar

Discussion in 'FINANTE' started by adina84, Sep 21, 2007.

1. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Barckleys;Loydds;sau Abbey ? Nu stiu daca le-am scris corect numele.Am nevoie sa fac o alegere;Ce ma sfatuiesti ? Am citit aproape tot despre deschiderea de cont dar vad ca data mesajelor e din 2007 si mai din urma chiar.Avand in vedere ca au avut loc niste schimbari ,totusi, de la 01.01.2008 , poate atitudinea bancilor s-a mai schimbat si au devenit mai accesibile.

2. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu tot la HSBC am cont. Nu sunt super incantata, dar nici n-am nervii necesari sa schimb banca deocamdata. La momentul respectiv am deschis un cont personal, cu CI, pasaport si-o factura de la telefon.

Nu stiu sa-ti zic despre celelalte.

Cat despre conditii, cred ca depinde de fiecare banca. Faceam haz zilele trecute de o cunostinta, englez, care voia sa-si deschida cont separat, tot pt activitatea de self-employed si care are cont personal la banca respectiva de peste 20 de ani. Si i-au cerut o gramada de acte in plus pt contul de business: dovada ca are Professional Insurance, ca isi plateste cotizatia la corpul profesional din care face parte, declaratie cu privire la alte datorii la banci. Omul era siderat (si eu as fi fost daca nu aveam experiente din Ro :)). In final si-a deschis cont de business la alta banca, in cinci minute, fara nici un fel de acte suplimentare.

Asta e experienta mea. Cu siguranta sunt utilizatori pe site care au conturi la bancile mentionate de tine si care iti pot spune mai multe despre ele.

Oricum, ce e de retinut apropo de contul de business:

- sa nu faci tranzactii personale din contul de business si invers
    - sa pastrezi toate bank statements de la contul de business (si tu si contabilul o sa fiti fericiti)
    - daca retragi bani din contul de business pt cheltuieli personale, noteaza intotdeauna sumele retrase (eventual fa o nota pe marginea bank statement in dreptul sumei respective)
    - verifica in mod regulat ca stii de unde provin sau unde ai platit sumele din bank statements

3. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ella !
    Temerile bancilor ,cu privire la deschiderea celui de-al doilea cont curent sunt oarecum indreptatite. In sensul ca unele persoane isi deschid alt cont curat iar pe cel vechi il folosesc in scopuri neortodoxe , necrestine , si pe neplacul mai tuturor zeilor recunoscuti si capabili de a-si fi tras o religie dupa ei.Pot ,astfel sa cumpere ceva scump si sa plateasca cu un cec fara acoperire-intre timp firma dispare(pe varianta intrarii cecului la 30 sau 60 zile).Acesta este aspectul ultraverificarilor.De multe ori functionarul bancar urmareste reactia clientului-feelingul te da de gol iar daca esti mai emotiv,din fire,iti bagi bile negre singur.De aceea escrocii isi trag niste credite frumoase ier bancile bat din buze uneori.Escrocii emana o siguranta(ei stiu sigur pe care plaja vor pleca)!!
    Eu sunt electrician.
    "City and Guilds" iti spune ceva ? (mi-am dat seama ca e un nivel al studiilor dar nu stiu care e )

4. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Stii ca e o idee buna sa deschizi cont separat la banci separate !
    Cand intri in banca esti un client nou ,vor sa te agate, te va refuza mai greu(doar nu le ceri imprumut din prima zi ). Un client nou e are mai multa valoare decat un client de 6 luni care are o situatie bancara slaba,subtire.Clientul nou , in ochii lor e un potential bun client.

E interzis pe site sa spun ca imi face placere ca esti foarte promta in raspunsuri ?
    Daca e interzis ,nu o fac !
    Daca nu e interzis , declar cu emfaza ca imi face placere ca esti foarte promta in raspunsuri !

5. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e interzis, ca seamana a umor englezesc, intrucat am raspuns cam cu intarziere :)

E si asta o idee, cu deschiderea la banci diferite. Acum incearca sa vezi si ce conditii iti ofera fiecare banca, atat pt contul de business, cat si pt contul personal. Si daca ofera facilitati in cazul in care le ai pe amandoua la aceeasi banca.

Da, City and Guilds imi spune calificare profesionala NVQ1/2/3. La asta te refereai?

6. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa plec acum.Daca imi poti da un raspuns lasa-l aici si o sa-l citesc maine !
    Multumesc !

7. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu nici NVQ1/2/3 ce e dar voi cauta . Poate gasesc !Acum trebuie sa plec !
    Multumesc pt tot !

8. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Probleme la deschiderea unui cont.

Buna seara tuturor ! Ieri am fost la Barcleys sa-mi deschid cont si nu le-a dat voie programul sa-mi aloce un cont.Functionarul mi-a zis ca ar putea fi orice dar nu stia exact.Mi-a dat o adresa la care sa scriu si sa-i intreb pe aia de ce nu se poate. Stie cineva , cazuri asemanatoare ? Eu nu stiu sa fi gresit cu ceva ! -sad3- ad3-

9. alex maior

alex maior New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Probleme la deschiderea unui cont.

E prima data cand aud de asa ceva la Barclays. -shucks- hucks- Icearca sa afli care e problema defapt sau incearca la o alta banca. Succes ! -takecare- akecare-

10. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Probleme la deschiderea unui cont.

Da , e o situatie foarte comuna, nu ti se intampa numai tie.
    E ceva la ordinea zilei cxa sa zic asa. Acum, eu nu stiu care e situatia ta, dar pentru a putea sa iti deschida un cont bancar bancile iti fac un credit check in urm acaruia primesti un anumit punctaj. Daca nu indeplinesti punctajul necesar nu ti de deschide cont. Punctajul se calculeaza in functie de: loc de munca, adresa, daca locuiesti in chirie, proprietate personala, sau cu parintii, daca ai avut probleme cu platitul unor datorii sau nu si asa mai departe. Daca nu ai avut nici o problema, nu ai datorat bani unor firme pe care nu i-ai dat inapoi pt a ti se face mentiuni de acest gen in your credit history, daca nu stai l ao adresa de la care poate s-a facut o frauda etc, atunci trebuie sa faci apel la hotararea lor de a nu-ti deschide cont si sa te intalnesti cu managerulo sa discuti situatia...
    Daca ai ceva probleme atunci nu vei putea sa ai cont cu debit sau credit card de la mai toate bancile , cu exceptia the cooperative bank (din ce stiu eu), dar vei putea sa obtii un cont cu cash card -in care poti sa pui checuri de exemplu fara probleme, dar nu poti plati cu cardul- la mai multe banci printre care Halifax si Abbey. Aici spui ca vrei un cont fara credit check.
    Daca ai neaparat nevoie de debit card atunci singura banca pe care o stiu eu ca da debit card (visa electron) cu cashminder account -fara check- e the cooperative bank, vezi pe situl:

http://www.co-operativebank.co.uk/servl ... ntAccounts
    Cu viza electron poti plati aproape ori unde online saula shop, sunt unele exceptii (putine).

Aici poti cauta cea mai aproape sucursala de tine-the nearest branch:
    http://www.cooponline.coop/cgi-bin/exte ... r_bank.cgi

Mai sunt genul de debit card pre-paid care functioneaza ca orice debit card, dar nu mergi la o banca ci la magazine de tip money shop sa iti pui bani pe ea daca vrei sa o folosesti, dar nu stiu cum functioneaza cu cecurile, s-ar putea sa coste ceva ca sa le schimbi...

OK, hope this helps..

11. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Barclays deschid cont bancar pt toti cetatenii din EU care sunt veniti de mai putin de 3 luni in UK cu 2 acte de identitate (buletin, pasaport sau permis de conducere), unul dintre ele dovedind de fapt adresa din tara de bastina (Romania). Nu trebuie decat sa declarati data la care ati ajuns in UK (si care sa fie de pana la 3 luni) si in continuare va vor intreba ei detalii legate de adresa in Uk, unde lucrati (angajati sau sel-employed) etc. La Barclays am fost cu vreo 6 din familie si au deschis cont imediat pt ei. Si i-am mai recomandat si la alti romani care nu puteau sa isi deschida cont la alte banci. Dar este absolut important sa aveti 2 acte de identitate din cele 3 enumerate mai sus. Si au primit si card Visa si carte de cecuri, valabil in orice loc, atat in UK cat si in strainatate.

Numai bafta! -takecare- akecare-

12. nixye20

nixye20 New Member

Trophy Points:
    0
    ba da ajunge adresa de pe buletin,am mai multe conturi de banca,una buna e la 'barclays' sau 'hsbc' -eyebrows2- yebrows2-

13. tinatina

tinatina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Eu am deschis un cont la Halifax cand am venit aici anul trecut. Sa stii ca mi-a venit debit cardul dupa aproape doua luni, iar sotului meu cam in trei saptamani. Deci depinde si aici in mana cui cade aplicatia. Am aplicat pt Easycash account, au un pachet la vedere in fiecare banca. Pur si simplu iei pachetul, are inauntru o foaie pe care trebuie s-o completezi si o trimiti unde iti dau ei adresa, cu o copie dupa pasaport daca imi aduc bine aminte. Nu uita sa treci adresa de email si astfel te inregistreaza si pt online banking service. Si nu te costa nimic. Eu imi platesc facturile pe internet fara nici un comision.
    Numai bine.

14. gabrielnova

gabrielnova New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc celor care mi-au raspuns ! Le-am scris alora de la Barcleys , de la un etaj 9 ,in Canary Whorf.Astept sa-mi trimita un raspuns scris. Daca e cineva care a trecut prin asa ceva si, a rezolvat problema, e bine venit orice raspuns ! Mai multa informatie = o imagine mai clara a situatiei !

15. giannini

giannini New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    e foarte interesant ce scri, dar nu stiu cum de nu functioneaza si in alta parte
    noi suntem in Carmaten si am fost vineri dar pana nu avem IN nu ne face
    ce sa mai inteleg?????????
    sa nu zic de alta banka unde alti din alta zona au facut si aici nu
    incredibilllllllllllllllllllllll

16. brc25

brc25 New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde in ce zona stai.

17. danyc

danyc New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor!!

Sotia mea tocmai a venit in UK si inca nu are un job dar vreau sa aiba un cont bancar.

M-am uitat la hsbc& lloyds si am vazut ca cer adresa de la angajat.

Aveti idee cum pot deschide un cont din moment ce

- nu are un job, un venit lunar
    - stam impreuna dar nu e trecuta pe contractul de chirie
    - nu avem alte facturi pe numele ei

:unsure:

Multam

18. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Sa se duca la Abbey si isi poate face cont doar cu pasaportul, fara nimic altceva. Si cred ca si la Barclays e destul de lejer, depinde si de ce functionar da.

19. danyc

danyc New Member

Trophy Points:
    0
    iubitulondrei a scris:
    Multumesc f mult pentru sfat. Vom incerca saptamana viitoare si vom vedea cum decurg lucrurile.

20. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    danyc a scris:
    Interesant, la HSBC puteam sa-mi deschid cont doar cu contractul de inchiriere, poti merge la proprietar/agentia de inchiriere sa ceri sa fie trecuta in contract.

Am inteles ca si la Halifax merge usor sa deschizi cont doar pe baza pasaportului.

Share This Page