10.2 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

derpt de munca ca masterand in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by sparky, Apr 17, 2012.

1. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Vin si eu cu o nelamurire si poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
    Voi incerca sa fiu foarte scurta ca sa nu plictisesc pe nimeni.

Sunt de un an in UK ca si au-pair iar la finalul lunii iunie voi primi blue card-ul mult asteptat. Dupa aceasta ma voi intoarce pentru 2 luni in Romania pentru o vacanta bine meritata zic eu,iar in luna septembrie voi incepe un master la o universitate din Londra.
    Intrebarea mea este daca pe timpul masterului am dreptul sa lucrez full-time avand in vedere ca o sa detin deja blue card deci teoretic nu voi avea nici o restrictie pe piata muncii.

Va multumesc

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    cand ai BC poti face ce-ti doreste sufletul, inveti, muncesti, inveti+muncesti.... sau orice alta varianta iti poti permite
    Felicitari!

3. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspuns si pentru felicitari!

4. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Dar, cu Blue, daca tu vei vrea sa muncesti cu norma intreaga, te sfatuiesc Sa NU spui nici in CV si nici la interviu, ca esti defapt student. Chiar si master fiind, pt ei tot in Student esti. Decat daca esti la un interviu pe specialitatea ta sau a masterului pe care il faci. Nu prea le place astora sa se incurce cu studenti, chiar daca ai Blue. Nu toti cunosc detaliile drepturilor noastre de munca si nici nu-i intreseaza, nu se obosesc aa se documenta cand le spui ca tu asa si pe dincolo ....te pune pe ....we will call you. Stiu ce zic, am fost destul respins. Chiar daca doar part time.student eram si doar 1 zi pe saptamana aveam nevoie pt curs si chiar daca am si UTR sa pot lucra ca Self peste cele 20 ore oferite de Yellow card. Tot student am fost pt ei. Sa vezi cum li se schimba figura si abordarea cand vad ....student...aaaa!...ok...

Sent with Tapatalk, from THE Galaxy S II.

5. stefan.urioc

stefan.urioc New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am si eu o intrebare asemanatoare. In septembrie anul asta termin un master full time. Dupa aceste 12 luni de studii, in care nu am lucrat deloc, pot aplica pentru blue card? Sau trebuie sa si muncesc in timpul asta ca sa pot aplica? Am tot citit pe forum dar nu gasesc un raspuns la intrebarea mea.
    Multumesc mult. Si felicitari pentru Blue Card!

6. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    da evident ca poti

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    download BR2 si ai raspunsul acolo!
    cand termini (cu disertatia sustinuta) completezi formularul la sectiunile reprezentative si daca masterul e facut in UK nu e nevoie sa calculezi nici un puctaj, te califici automat si poti sa aplici la Croydon sau prin posta. Daca masterul e facut in Romania trebuie sa faci 75 de puncte si aplici numai prin posta.

Share This Page