4.2 C
London
Monday, January 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

depozit fortat

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by catalinbaneasa, Dec 8, 2012.

1. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Pe seara patronul meu ma chemat la el in birou ca sa ma anunte ca o sa-mi opreasca un depozit pe o luna avans .in caz ca vreau sa plec fara sa-l anunt cu o luna inainte acei bani raman ai lui.
    Ma mir pentru ca pana acum a fost baiat bun .Nu stiu care sunt motivele lui dar nu vreau sa-mi opreasca acel depozit. Vin sarbatorile,ma duc acasa etc. I-am povestit si lui ca nu pot sa ma duc acasa fara bani....dar el o tine una si buna ca trebuie sa-mi opreasca un depozit reprezentand salariul meu pe o luna.
    Maine vreau sa-l anunt ca numai stau...ma simt aiurea rau.Ma gandesc ca daca o lasa asa si raman in continuare va spala cu mine pe jos in viitor.
    In trecut nu am discutat cu el despre oprirea acestui depozit.
    Unde pot reclama astfel de abuzuri?
    Mentionez ca nu am acte si sunt programat la NINO in ianuarie.

Multumesc.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    E absurd asa ceva, de cat timp esti acolo?
    Chiar fara acte si, tot nu pot intelege, cred ca urmarea oricum sa "se desparta" de tine.
    Nu se exista sa opresti cuiva tot salariul lunar asa, ca-ti tuna tie!

Dar, fara acte, nu stiu, vezi ce obtii daca-i spui eventual ca si el este in culpa angajadu-te pe tine fara acte.

Mai omule....ma doare capul cand citesc asa ceva...suntem rupti de maini fara legalitate!

3. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    sunt de 3 luni si culmea este ca lucrez si pentru o scoala privata ca sofer de bus.El imi tot zice ca imi face acte....el ma programat la Nino.
    Mi-a bagat niste bani pe card in care apare numele companiei pentru care lucrez,sa zic o data sau de 2 ori.Problema este ca al cam stiu toti de frica,adica toti indienii...nu stiu daca ma intelegeti dar ai cam pupa toti mainile....Asa ca nu stiu cate pot sa fac daca ma duc la autoritati.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cataline, faptul ca iti zice dansul de acte e una, dar, i-ai dat de inteles prin ceva ca ai vrea sa pleci in viitorul apropiat?
    Practic el vrea sa te "sara " o luna cu banii,

5. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    nu,nu i-am dat de inteles dar poate faptul ca un alt roman a plecat de la noi si sa dus la alta companie care este "prietena " cu noi?....nu stiu.
    E ca vremea omul asta...dimineata am servit micul dejun impreuna...mi-a zis ca a vorbit cu persoana care se ocupa de "bagarea" banilor sa-mi bage banii.Toata saptamana l-am intrebat de bani si imi spunea mereu...vineri,vineri....si pe seara mi-a zis ca vrea sa-mi opreasca acel depozit.
    Chiar daca as gasi in alta parte nu as pleca ca un badaran,as lasa loc de buna-ziua.

6. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    sfaturi ,ceva?

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut imi pare rau sa aud asa ceva, este clar un abuz. Nu cunosc situatia in amanunt insa din ce spui aici, eu as face asa: l-as chema la o discutie in care i-as explica faptul ca este ilegal sa faca asa ceva, ca deja angajeaza oameni ilegal si ca poti sa te duci sa il reclami. Ii spui da, si eu voi suferi din cauza asta pentru ca am lucrat fara acte insa si tu vei suferi pentru ca angajezi oameni ilegal. Eu zic sa tinem cont amandoi de lucrul acesta si sa ajungem la o intelegere amicala in sensul ca tu nu imi retii depozit iar eu iti promit ca daca plec iti dau o luna preaviz. Cred ca omul pur si simplu are nevoie de niste bani de sarbatori si incearca si el sa vada pana unde poate sa impinga situatia.
    Nu dai detalii despre ce acte ti-a promis ca iti face deci nu stiu care este situatia, dar vezi sa nu te duca cu presul... N-are cum sa aplice el pentru tine pentru NINO si nu vad ce ajutor poate sa iti ofere sa il obtii in afara unui contract de munca. Insa daca ai contract de munca si nu ai card colorat, nu primesti NINO in principiu. Bafta multa si nu te lasa!

8. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult,
    Sa rezolvat ,am primit banii in cont.
    Multumesc mult pentru ajutor.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cum ? Cu forţa ? ...

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ori, i-a facut o oferta ce nu putea fi refuzata... -ras4-
    Well done Cataline, acu', incearca sa te legalizezi sau, daca tot vrea ala depozitul, sa-ti ia lunar o suma modica eventual!

Share This Page