3.7 C
London
Tuesday, November 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent SE - drept de munca

Discussion in 'ARHIVA' started by ona, Mar 22, 2008.

1. ona

ona New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit de cateva zile sute de topicuri referitoare la dreptul de munca al dependentilor de SE. N-am prea inteles totusi mare lucru -sad4- ad4-
    Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
    Sotul meu a venit in UK acum o luna. S-a inregistrat SE, de trei saptamani, insa nu a primit nici un raspuns inca. Se presupune ca ar fi trebuit sa primeasca o scrisoare de confirmare nu-i asa? Eu am venit acum o saptamana. Am aplicat la niste slujbe, stiind ca sunt dependent si am drept de munca -sad4- ad4- . Interviuri... Joi mi-au trimis oferta iar miercuri urmeaza sa incep munca si sa semnez contractul. Mi-au cerut doar pasaportul, NINO temporal si diploma de studii (+referintele). Acte pe care le voi prezenta miercuri, cand semnez contractul. Asa ar fi trebuit sa decurga totul? Va rog frumos sa ma ajutati! -sad3- ad3-
    Nu stiu daca totul decurge cum ar trebui si nu vreau sa pierd sluj -sad2- ad2-

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana Ona,

Da... tu ai inteles bine in linii mari. Dependentul oricarei persoane care exercita un treaty right in UK, are drept de munca.

Acum eu nu prea stiu ce sa zic despre situatia ta, deoarece sotul tau inca nu are inca dovada statutul de self; din cate am inteles de la tine, el s-a inregistrat ca si self, dar nu a primit nimic ... scrisoare sau ceva de genul . Adica inca nu a primit confirmarea sa ii zic asa. Daca aveai ceva la mana care sa demenstreze ca el este self employed, luai acel act cu tine la interviu + certificat de casatorie ca sa demonstrezi ca este dependenta lui (sotie) + lege printata care zice clar ca dependentii de persoanele care exercita un treaty right in UK au acces pe piata muncii, atata timp cat persoana de care esti dependent isi pastreaza statutul, adica sa fie self cum este situatia de fata. Nu stiu daca esti musai sa ai NIN, deoarece si angajatorul poate aplica pentru NIN, deci nu cred ca asta poate fi un impediment. Le explici ca asta e primul job in UK, si ei pot aplica pentru tine. Numai ca repet ... cred ca trebuie totusi sa ai ceva la mana ca sa demonstrezi ca sotul este Self. Cei unde trebuie sa mergi la interviu nu au pomenit de asa ceva, deoarece ei nu stiu cum este treaba cu romanii si bulgarii. A fost aici pe forum o situatie cand nici aia de la HO nu stiau exact, si vorba aia, ei sunt cei care se ocupa de emigranti, si persoana respectiva a avut noroc ca avea la dansul legea printata unde scria negru pe alb.
    Acum, tu poti merge asa, fara sa ai dovada ca sotul este self, si o sa vezi ce o sa se intample. Daca o sa poti lucra o perioada pe NIN temporar ... este super bine...numai bine o sa ii vina actele de self sotului, si tu aplici pentru NIN cum ti-am zis mai sus (ca si dependent de self...legea printata....dovada casatorie... dovada lui de self) ... cam atat cred ca este de spus -kiss- iss-

Mult succes !

3. m_ionela

m_ionela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Oana,si eu am fost in situatia ta,dar pana sotul a primit yellow cardul eu am fost la munca fara probleme cu toate ca nu prea ai voiesotul meu a primit cardul in 6 sapt.Cand primeste cardul,poti sa sa faci programare la home office in croydon,il vei primi in aceeasi zi.Trebuie sa aplici cu BR4,sa ai oferta de munca de la angajator in care sa ai termenii si conditiile contractului sau numai o scrisoare prin care ei sa spuna ca iti ofera un post la firma,pasaportul tau si al sotului si yellow cardul lui.Sper ca am fost de ajutor,aceelasi lucru am facut si eu si am primit cardul in aceeasi zi.MULTA BAFTA!

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana ionela si bun venit pe forum :D primul tau post dupa cum observ :)

Da ... asa este ... asa poate sa procedeze cum ai spus tu !

Succes !

5. m_ionela

m_ionela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna PoliceOfficer Si eu tot de pe forum am invatat.asa ca mult succes la toti care se gandesc sa aplice si sa stie ca pot merge la homme office pt a depune actele si primesc cardurile in aceeasi zi,dar asta este valabil numai pt cei care aplica pentru prima oara.BAFTA

6. tyhon

tyhon New Member

Trophy Points:
    0
    -staycool- taycool-

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Tyhon, nu ne jucam cu smiles. CIteste regulamentul pentru detalii.

8. ermina

ermina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!Am cateva nelamuriri poate este cineva care imi poate da niste raspunsuri.Anul trecut in vara am cautat de munca cam vreo 3 luni impreuna cu prietena mea care este de origine poloneza si cu partenerul meu care este tot polonez,de fapt el a cautat cu noi pt ca el avea de munca legal.Mergeam aproape zi de zi la Job Center apoi sunam la diferite agentii dar nimic.Nici eu nu stiam exact daca romanii si bulgarii au dreptul de munca sau nu dar intreband la Job center mi_au spus ca da.Mi_au spus numai ca imi trebuie insurance number cu o scrisoare de la un patron astept 2-3 saptamani dupa care patronul imi trimite actele pt.Home Office.Am sunat impreuna cu prietena mea ne-am facut programare dupa care in 3 saptamani prietena mea a primit dar eu nu.Ea si-a gasit de munca eu dupa ceva timp mi-am gasit intr-o fabrica.Cand m-am dus la programarea facuta in acel birou am mentionat ca nu sunt sigura daca pot lucra legal sau imi trebuie permis de munca,dar au verificat si mi-au spus ca au vesti bune si ca pot sa lucrez fara probleme si abia pe parcurs imi vor rezolva insurance number si home office.Dupa cateva zile mi-au facut din nou programare la insurance number acum urma sa astept 2-3 saptamani,eu lucram in acest timp.Dupa ceva timp mi-au dat niste exemplare pt.home office.Dupa inca cateva zile am fost chemata la birou sa-mi spuna ca de fapt mai pot lucra pt.ca in momentul de fata lucrez nelegal asa le-au spus cei de la home office.Am plecat nemultumita acasa si nelamurita.Fiind insarcinata nu-imi aduc aminte exact cate luni ma trezesc acasa cu cei de la emigrari 8-10 persoane imbracati in uniforme trezindu-ma din somn nu am auzit cand au batut la usa ei au crezut ca nu vreau sa le dau drumu s-au impartit si s-au dus si la usa din spate.Deschizand usa au intrat s-au legitimat mi-au controlat toata casa au vazut ca totul e in regula au ramas doar 4 dintre ei.Va dati seama cat m-am speriat pana nu mi-au spus despre ce este vorba?Apoi au inceput sa-mi spuna ca am lucrat ilegal si ca trebuie sa platesc o suma de 1000 de lire sau pot face apelatie.Bineinteles am facut apelatie pt.ca din punctul meu de vedere am fost rau informata daca ei nu stiu legile eu sa le stiu?Si ce-i mai interesant este ca am sunat si la ambasada Romaniei si mi-au spus la fel ca pot lucra fara nici o problema.Astept raspuns de la tribunal dar nu mi-a venit absolut nimic nu stiu ce sa mai cred.Sunt curioasa acum daca primesc insurance number pt.ca a trebuit sa depun a3 oara actele din cauza ca am nascut in Anglia si sunt curioasa daca mai am dreptul acum sa lucrez dupa toate prin ce am trecut.Va multumesc

9. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti ,am si eu o situatie de explicat sunt inregistrat ca self din august 2007 acum imi vine sotia si ma gindeam sa o trec pe ea ca self em. si sa incetez eu self si sa devin dependent sa pot lucra unde vreau si cind vreau..si intrebarea este daca ea ramina sa zicem fara munca ..oricum va lucra putine ora{part time}ca avem un bebe..se poate sa vb cu niste persoane fizice sa le dau bani si sa faca niste plati fictive din banii mei?ca ea sa fie in continuare self ca sa pot eu sa lucrez timp de 1 an si apoi sa schimbe si ea statutul .Multumesc

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate,desigur,dar nu cred ca iti va da nime -takecare- akecare- ni detalii despre micile "ilegalitati" in public,pe forum !!!

11. kio

kio New Member

Trophy Points:
    0
    sunt nou venit p aces forum si nu stiu unde dar am si eu o intrebare de adresat sunt venit de 6 luni in anglia iar de 4 luni lucrez la mc donalds si am fost angajat ca employer adik mi s-a facut contract de munk.recent ceva mi s-a spus d catre manager ca e cv in neregula cu actele mele dar nici el nu stie exact ce si urmeaxa ca altcineva sa se intereseze la home office c as dorii sa stiu este daca exista posibilitatea sa fiu amendat de home office pt ca lucrez ca employer sau ar trebuii sa stau linistit.exista romani in anglia care lucreaza pt vreo companie?se poate ca eu roman sa lucrez ca employer legal? multumesc anticipat si nu stiu cand sau unde voi primii raspuns la intrebarile mele dar am sa tot verific acest forum sau daca cnv are raspunsuri la intrebarile mele imi poate trimite e mail.

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand "kio" observ ca engleza nu e punctul tau forte, asadar am sa te ajut eu putin. Employer = angajator. E foarte important sa intelegi ce inseamna fiecare termen de acest gen, altfel daca te vor auzi englezii ca ai muncit ca employer nu stiu ce vor intelege din asta.
    Tu, in momentul de fata lucrezi ca employed = angajat si mai exact esti illegally employed din cate inteleg eu. Daca asta este situatia, raspunsul la intrebarea ta este DA. Poti fi amendat de HO pentru asta. Chiar zilele trecute povestea cineva ca a primit o amenda pentru ca era angajat ilegal.

Mai citeste pe forum si vei intelege mai bine despre ce e vorba. -staycool- taycool-

13. kio

kio New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult pt ajutor daca se poate as mai avea ceva d intrebat se poate face ceva pt ca sa pot ajunge angajat legal?exista vreo posibilitate ca eu roman fiind sa pot lucra legal pt o companie?

14. krissnis

krissnis New Member

Trophy Points:
    0
    ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi va rog

Buna.
    Ma numesc Alina, stau pe langa Manchester si situatia mea este urmatoarea:
    Sotul meu este Self Employed dar de curand a gasit un job si firma respectiva a aplicat pentru el pt work permit, asteptam sa apara sapt viitoare.
    Intrebarea mea este: eu, ca sotie, pot aplica pentru work permit?
    Am vreo sansa sa obtin blue card?

Orice informatie este bine venita.

Va multumesc!

15. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    pt Alina:..paragraful din lege care ti se aplica tie...

Family members of a Bulgarian and Romanian national who is in the United Kingdom and is not exempt from the work authorisation requirement, will also be required to obtain an accession work card in order to take employment in the United Kingdom. They will need to apply using application form BR4 which they can find in the applying section.

Deci daca sotul tau va obtine work accesion card(purple card)..va trebui sa aplici la randul tau pentru un purple card pe un formular BR4.
    Poti verifica mai jos...dupa ce deschizi link-ul fa click pe formularul BR4..vei intelege.

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... /applying/

16. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Re: ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi va rog

Sincer, nu cred ca firma ii poate aplica sotului pentru Blue-card...Firma poate cere autorizatie de la H.O cu WP1 si apoi sotul poate aplica cu BR3 si cred ca va primi un accession card care este Purple,valabil numai pentru firma respectiva. Daca munceste 12 luni fara intrerupere poate aplica apoi pentru Blue Card. Daca va obtine Purple tu poti aplica decat pentru Purple cu BR4 cu oferta de la un angajator.

Dar vroiam sa te intreb: De ce nu aplica el insusi pentru Blue Card?? Are dreptul atat timp cat tu esti self..

17. nimeni

nimeni New Member

Trophy Points:
    0
    sal tuturor! si eu sunt nou pe forum, am citit multe postari si , cu exceptia catorva, nimeni nu stie prea multe. eu am venit in ian/2007 si am avut norocul sa pot lucra la negru! cu banii stransi (cu greu) am preferat sa platesc £ 350 sa intru in legalitate si eu si sotia, in conditiile in care nu stiam NIMIC despre cum merg treburile. am apelat la serviciile unui birou care se ocupa cu asta (si pe care mi la recomandat cineva). nu am riscat nimic deoarece am platit cand am ridicat actele! va recomand cu caldura sa apelati la astfel de servicii! chestia cu formularul BHNM TRF etc. e destul de complicata pentru cei care vin si HABAR NU AU ce se intampla pe aici! sa nu mai zic ce complicat e sa gasesti office-urile astea unde tre' sa depui actele! pare simplu si pentru mine acum insa imi aduc aminte cat de greu mi-a fost sa inteleg! consider ca am ales solutia optima si , credeti-ma, nu regret faptul ca am platit!

succes noilor veniti!

18. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0
    policeofficer a scris:
    Salutare la toti si multumesc mult pt raspunsuri.
    Am si o mica dar importanta pt mine rugaminte.
    Sunt intr-o situatie similara. Am programare la Nino saptamana aceasta. Stiu ca daca sotia este student, se va inscrie saptamana aceasta - deci nu are yelow card, nici eu blue-ul - dar am programat deja interviu la nino - as dori si eu un link la pdf -ul unde scrie negru pe alb - legea ca daca sotia este studenta - eu ca dependent am full rights de munca. As vrea sa o printez si sa iau dovada de la colegiul sotiei si certificatul de casatorie cu mine ca sa mi se aprobe Nino. Imi trebuie cat mai repede sa zic asa macar Nino.
    Multumesc frumos pt ajutor.

Regards, Pianist4Him.

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    cauta la pagina 7-8

Share This Page