19.3 C
London
Tuesday, June 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent de Self-employed - cateva sfaturi va rog

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by mottanica, Apr 17, 2009.

1. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti si la pers fizice, dupa cum ti-am spus la vecinu sau vecina, nu este obligatoriu sa fi platit prin banca, dar ca sugestie ia macar o fila cec nu cash, asta iti va ajuta la sustinerea invoicului, deoarece maine ii faci la vecinu invoice fara sa stie si te duci la HO -nu-ma-uit-
    In plus acea persoana sa fie inclusa in lista cu clientii si sa ai si date de contact.
    Daca ai astea nu au motiv sa te respinga.
    Multa bafta.

2. IonelaM

IonelaM New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Sotul meu vrea sa aplice pentru yc ca self employed si eu ca dependent pentru bc. El lucreaza de aprox 3 luni ca si labourer in constructii(a gasit jobul pe net..a aplicat..l-au acceptat ca si self employed..Guild ii trimite invoiceuri in fiecare sapt, ei ii platesc si taxele, mai putin nino), fiind denumit in contract ~subcontractor~.
    Ce nelamuriri am? In completarea BR1 la 3.2 ni se cer niste acte:
    Proof of National Insurance registration - asta e cardul de insurance
    Evidence from HMRC of National Insurance special reference number - ? asta de unde il iau
    Evidence from HMRC of National Insurance contributions - factura care a venit sa platim nino class 2
    Evidence from HMRC of registration for tax - iar nu stiu (este cumva unique tax number? asta am)
    Evidence of tax payment under the Construction Industry Scheme - nu stiu - in invoiceuri apar taxele ca si amount deducted, deci ar trebui sa fie ok invoiceurile?
    Pe langa acestea avem celelalte documente. Poate ma puteti lamuri cu documentele de mai sus..stiu ca nu trebuiesc toate ci cat mai multe..insa nu as vrea sa le dau motiv de refuz. Multumesc

3. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Acel numar se numeste MBU reference number, il ai sigur intr-o scrisoare de la HMRC si este compus din cifre si litere mici nu de tipar, la asta se refera o sa il gasesti pe scrisoare in coltul din dreapta sus scris cu negru ingrosat sub forma MBU ref nr .............
    Scrisoarea cu UTR si cea in care spun ei ca va vor trimite self assesment de completat, in rest ai scris totul corect.
    Multa bafta

4. IonelaM

IonelaM New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos!

5. tanassy

tanassy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

am citit intregul topic, dar si alte discutii similare si totusi am foarte multe neclaritati. As aprecia enorm daca as primi ceva raspunsuri la intrebarile mele.

Situatia noastra este in felul urmator.

Sotul munceste ca si SE (forklift driver) la o companie mare din iulie 20111. In contractul cu aceasta companie este indicat clar ca statutul lui este SE. Are NINO si este inregistrat cu HMRC ca sole trader, Construction Industry Scheme din noiembrie trecut.

Dorim sa depunem actele el pentru YC, iar eu pentr BC ca dependent de SE.

Am dubii in privinta unor aspecte cum ar fi:

1. Cat de probabil este ca cei de la HO sa il considere ca fiind de fapt employed, avind in vedere ca majoritatea activitatii sale (de fapt, toata activitatea sa)o desfasoara la aceasta companie mare? (Avem payslipurile saptaminale fara intrerupere de cand a inceput sa lucreze cu ei.) Mentionez ca a muncit si pentru alta companie doua zile ca si electrician mate, are payslipuri si de la ei, insa nu are un contract cu ei.

2. In pct. 3.2 al formularului BR1 se cere prezentarea "Evidence of tax payment under the Construction Industry Scheme". Care este dovada platii acestei taxe? Poate oare servi drpet dovada mentiunile despre deducerea taxelor din payslipuri? (imi cer scuze daca intrebarea suna stupid, dar sunt foarte confuza la acest capitol.

3. Este necesar ca eu, applicand ca si dependentul unui SE, sa am un cont bancar separat? (Mi-a spus cineva ca trebuie sa imi fac cont bancar separat chiar daca aplic ca dependent, fapt care mi se pare alogic, dar poate nu inteleg eu ceva bine).

Multumesc anticipat pentru ajutor!

6. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    1. Ca self-employed, sotul tau trebuie sa emita facturi acelei companii ceea ce nu cred ca a facut vreodata din ceea ce spui tu ci a primit payslip-uri lucru total gresit.
    Payslip-uri primesc numai cei angajati sub statutul de "employed" iar romanii nu au acest drept iar primind astfel de payslip-uri, este ilegal.
    Prin acele payslipuri, compania plateste taxe la stat pt sotul tau(acel NIC + altele). La un control firma poate fi amendata calumea pt ca a angajat un roman iar sotul tau posibil sa-si ia vreo interdictie pe aici, nu stiu exact.
    Sotul tau poate lucra doar ca Self-employed , emitand facturi si de pe urma carora va trebui sa plateasca singur taxe la sfarsitul anului financiar.
    Anul financiar 2011-2012 se inchide in Aprilie 2012. De la data respectiva are timp sa plateasca taxele pe anul din urma(adica anul respectiv, apr2011-apr2012) pana la 31 ianuarie 2013.
    Nu va avea probleme cu HMRC datorita faptului ca lucreaza doar cu o singura companie. Nu-i problema.
    Probleme cu HMRC va avea sigur, in caz ca sunt prinsi(sotul si compania) atunci cand vor gasi payslipurile. Posibil sa fie inregistrat in vreo baza de date ca platind taxe prin acele payslipuri(el /compania) ceea ce e ilegal.

2. Mentionarea deducerii taxelor din acele payslipuri nu vor cauza decat probleme. Nu stiu cum se pot recupera sau daca se pot recupera acei bani fara a apela la / implica autoritatile. Iar odata implicate, sigur vor descoperi toata aceasta neregula care nu se poate lasa decat cu probleme zic eu, mari.

Astept sa vina si altii cu pareri, cineva care site mult mai multe detalii si eventual care are experienta cu asa ceva. Eu stiu doar in teorie, daca nu ma insel.
    Si nu va bazati pe ce spun cei de la firma, aia sunt mai paraleli cu ce se mananca legea, in general.
    Am intalnit foarte multe firme care m-ar fi angajat cu statut de employed oricand pt ca nu cunosteau legislatia, habar n-aveau ca romanii au drept de munca limitat. Am evitat astfel de situatii, altfel nu faceam decat sa creez probleme si companiei respective si mai ales mie.
    Bafta si mare grija.

7. Oly

Oly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Luna viitoare as vrea sa aplic impreuna cu sotul de YC-el ca si SE, iar de BC ca dependendenta de el....
    Am vazut ca se vorbeste despre niste acte de la contabila... imi puteti spune despre ce acte e vorba?

Va multumesc!

8. jipaionutcatalin

jipaionutcatalin New Member

Trophy Points:
    0
    Sal,
    Marti pe 31.01.2012 am programare la Croydon.Sotia aplica pt YC eu ca dependent pt BC.
    Ea are urmatoare acte:
    -NINO
    -UTR
    -invoice-uri
    -referinte
    -extrase bancare.
    -dovada ca face publicitate la afacere
    -lista clienti
    Nu are urmatoarele:
    -Evidence from HMRC of National Insurance contributions(s-a inregistrat cu firma in octombrie 2011)
    -Evidence from HMRC of National Insurance special reference number(de la HRMC am primit doar o scrisoare cu UTR-ul,dar m-am inregistrat online).
    Intrebari:
    -cum pot sa aflu 'Evidence from HMRC of National Insurance special reference number' ?;daca nu am acest numar ne poate refuza?
    Multumesc.

9. cornel1982

cornel1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma lamuriti intr-o mica problema ( am citi cam tot de pe aici si nu m-am regasit in nici o situatie)

Am urmat un curs de 1 an full time iar in ultima luna m-am casatorit si am obtinut pentru sotia mea blue card eu avand yellow card .
    Acum intrebarea e daca putem aplica amandoi pentru blue card .Mentionez ca eu nu am mai fost student timp de un an in care sotia a lucrat full time.

Va multumesc

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dupa ce sotia implineste un an de lucru full time si puteti dovedi asta cu pay slip-uri, sotia va aplica pentru blue cardul definitiv iar tu ca dependent pentru primul blue card. Pe formularul BR1, o singura aplicatie pentru amandoi.

11. cornel1982

cornel1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns

Dar ar fi prea simlplu si frumos.....problema e ca eu nu am mai fost student in ultimul an in care sotia mea a lucrat si acum nu stiu daca mai putem aplica .

12. stas_gurov

stas_gurov New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara tuturor! am aplicat pt yellow card si respectiv pt blue card pt sotia mea acu o luna,am inteles ca pot sa vad ce dosare se examineaza in acest moment de HO online,daca asa e,as dori link-ul va rog.ms mult

13. stas_gurov

stas_gurov New Member

Trophy Points:
    0
    salut,eu si sotia am aplicat pentru yellow si blue card respectiv,am inteles ca putem sa vedem in ce stadiu se afla dosarul nostru online,are cineva link-ul?caut de vreo jumatate de ora pe situl home office si nu gasesc nimic,va multumesc anticipat

14. VinceDoug

VinceDoug New Member

Trophy Points:
    0
    Uite aici linkul
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... tingtimes/
    DAAR linkul este egal cu zero pt ca din decembrie tot analizeaza luna octombrie, dar in realitatea sunt pe la inceputul lui noiembrie pt ca deja cei din luna noiembrie au primit raspuns.
    Rabdare ... multa,extrem de multa rabdare

15. stas_gurov

stas_gurov New Member

Trophy Points:
    0
    ms mult!!!succes

16. MYRELA MYRELA

MYRELA MYRELA New Member

Trophy Points:
    0
    cum ar trebui sa fie un contract de prestari servicii (self employed)iar la lista clienti ar trebui sa scriu doar numele celor cu care am lucrat??/

17. DanielD

DanielD New Member

Trophy Points:
    0
    Ii salut pe toti cei care posteaza pe acest forum si, de asemenea, va apreciez pentru disponibilitatea de a-i ajuta si pe cei care au nevoie de ajutor pentru a face aici pasii pe care voi i-ati parcurs deja. Mie insumi si sotiei mele ne-au fost de mare sprijin sfaturile si informatiile pe care le-am gasit aici (chiar daca sunt la prima postare, am inceput sa rasfoiesc forumul pe toate partile cu mai bine de jumate de an inainte chiar de a ma hotari sa fac marele pas de a veni in UK). Cu ajutorul vostru am reusit sa trec relativ usor de etape pentru care vad ca altii se chinuiesc din greu (cum ar fi obtinerea NINO din chiar prima aplicatie, la inceputul acestei luni; si asta, paradoxal, dupa ce mai bine de doua luni m-am chinuit sa obtin un cont in banca, umblind blindat de acte - de exemplu, scrisori de la landlord plus faptul ca sotia mea avea deja deschis un asemenea cont si locuim la aceeasi adresa - pe la mai toate bancile). Acum insa ne aflam in fata unei noi situatii a parcursului nostru in UK, asupra careia chiar nu am reusit sa ne lamurim pe deplin citind forumul, in ciuda faptului ca dintr-o postare de acum aproape doi ani am citit ca aceasta situatie a fost prezentata de sute de ori (in acest context, rog sa nu fiu taxat prea tare daca fie nu postez acum unde trebuie, fie nu am fost eu in stare sa gasesc ce ma intereseaza, desi am "inrosit" inclusiv butonul "Search"). Va cer doar sa ma sfatuiti daca ati trecut prin asta sau stapiniti subiectul ori sa-mi dati linkul cu comentariile de care am venoie).
    Ca sa nu o lungesc, mai intii prezint situatia noastra actuala si apoi pun intrebarile.
    Sotia: venita in UK de un an (intimplator, chiar azi face anul), are NINO (obtinut in ianuarie 2012) si UTR, deci este self-employed, fara insa sa fi aplicat pentru YC. Lucreaza childminder la aceeasi familie inca din prima zi in care a sosit aici.
    Eu: venit in UK in martie 2012, am obtinut NINO la inceputul acestei luni, tot pe o aplicatie de self-employed si, deci, dupa inregistrarea la HMRC si alocarea de UTR voi fi si eu self-employed cu acte in regula. Eu am mai facut una, alta pe aici, dar nu in mod constant si tot pentru privati.
    Din start precizez ca nu am aplicat pentru BC ca dependent de ea pentru ca, pe de o parte, ne-am gindit ca ea are mai mari sanse decit mine sa prinda un contract ca employee, iar apoi am zis ca cine va prinde primul o asemenea oportunitate, ala sa acceseze dreptul la munca acordat de lege ca dependent de self-employed. De fapt, si aici am ajuns la subiectul in sine, asa aveau sa se si petreaca lucrurile: sotia mea are acum oportunitatea de a fi angajata imediat la un restaurant. Patronii - care cunosc cum sta treaba cu romanii si bulgarii, pentru ca mai au un angajat roman (detinator de BC), plus citeva ajutoare tot romani - nu i-au cerut sotiei mele sa aiba BC, acceptind probabil si postura de self-employed, dar am zis ca daca tot s-a ivit ocazia, n-ar fi rau sa nu o ratam in contextul in care ea chiar este foarte multumita de ce i se ofera la noul loc de munca si in perspectiva ca peste un an sa obtinem si eu, si ea drept de munca nerestrictionat in UK.
    Intrebarile: se poate angaja pe loc, cu contract, ca dependent de self-employed (adica de mine) si fara sa mai trecem prin calvarul Croydon ori chinuitoarea asteptare a cardurilor (fireste, ea - BC, eu - YC) implicata de o aplicatie prin posta (din ce am vazut eu pe forum si pe siteul UKBA, nu este obligatorie solicitarea cardurilor in sine)? Faptul ca ea este deja self-employed o incurca in a se angaja ca dependent de mine, tot self-employed, sau este obligatoriu ca mai intii sa anunte HMRC ca renunta la statutul ei actual? Mai pe scurt: se poate angaja chiar de miine (de fapt, ea ieri a mers deja la prima zi de munca, iar azi si miine le va parcurge pe urmatoarele doua) sau mai fie necesara vreo actiune din partea noastra?
    Sper sa nu fi intins coarda prea tare cu aceasta postare, dar chiar avem nevoie imediata de sfaturile voastre (oricum, ca sa avem o confirmare oficiala asupra acestei situatii, in eventualitatea in care am avea nevoie de ea in viitor, ne vom adresa si UKBA printr-un email, dar cine stie cind ne vor raspunde ei).
    Va multumim anticipat pentru ajutor si daca are cineva nevoie sa afle ceva din experienta noastra, nu vom ezita sa intindem o mina de ajutor daca vom putea.

18. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    R: Dependent de Self-employed - cateva sfaturi va rog

Nici unul din voi nu are BC,deci nu te poti angaja cu contract !
    Numai cu contract de prestari servicii ca si Self .

Scuzati-ma ,dar cand ajungi sa citesti tot forumul din scoarta in scoarta chiar devii iritat la intrebarile unor useri cu raspunsul postat de multe ori in acelasi topic...
    Acum inteleg iritarea unor veterani ....

19. vera vasile

vera vasile New Member

Trophy Points:
    0
    In calitatea de dependent de self-employed are dreptul legal de a munci ca angajat , atat timp cat self-ul de care este dependenta isi mentine statutul si poate demonstra asta.Nu are nevoie de BC.Daca angajatorul o accepta, este in regula, legal.Eu sunt exact in aceasta situatie, dependenta si am gasit job.Ca sa fiu crezuta , am trimis e-mail la UKBA si am intrebat.Am primit raspuns dupa o saptamana si acel raspuns l-am aratat angajatorului.Este pus pe forum intr-un topic "Dependent de self-employed -drept de munca".
    Faptul ca este si ea self, nu stiu daca o impiedica sa se angajeze.Cred ca poate renunta la acest statut.Aici pot sa-ti dea sfaturi cei mai vechi care cunosc mai bine acest aspect.
    Bafta!

20. ruxacris24

ruxacris24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Ruxandra ma numesc si as vrea si eu o lamurire cine ma poate ajuta va rog. am tot citit de pe acest forum si am observat ca legile se cam bat cap in cap. eu nu sunt de mult timp in uk. lucrez din decembrie 2011 ca self employed si logodnicul meu ar vrea sa mi se alature. acum, sunt confuza sincer. nici nu stiu ce sa ii spun ca ar trebui sa facem mai intai. S-ar putea angaja dependent de mine daca nu suntem casatoriti? Ii trebuie blue cardul pana la urma?cum as putea dovedi ca suntem parteneri civili? Vreau sfaturi pleaseeeeee!!! Va multumesc!

Share This Page