13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Dependent de cetatean francez

Discussion in 'EMIGRARE' started by anabebelus, Aug 31, 2007.

1. anabebelus

anabebelus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea!
    Ma numesc Anamaria si locuiesc la Londra de 3 luni. Sotul meu e francez si lucreaza aici cu contract de munca, asa am ajuns aici. Vreau sa gasesc ceva de munca si nu stiu ce trebuie sa fac. Am trimis cv-ul meu la diferite agentii si nimic. Totusi am fost chemata la un interviu dar cum nu am 'national insurance' am fost respinsa. Am lucrat in Bucuresti ca secretara si asistent manager, dar aici caut orice job, am studii medii. Intrebarea mea este ce trebuie sa fac, trebuie sa ma inregistrez undeva, sa completez un formular,imi trebuie permis de munca?
    Multumesc foarte mult!
    Apropo site-ul e cool !!! -dance-

2. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Re: HELP PLEASE !

Poti cauta la rubrica self employed si acolo ai toate detaliile despre ce, unde, si cum sa faci ca sa iti obtii N.I. number, self employed-ul si restul actelor necesare. -wave-

3. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Anabebelus,

din moment ce sotul tau este de nationalitate franceza, descarca tu Bulgarian and Romanian Guidance (non work permits) de pe acest site: http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... #A2,
    si vezi daca nu cumva te incadrezi la alineatul 7, ultimul punct (adica esti exceptata de la a cere autorizatie de munca deoarece esti sotia unui cetatean EEA care isi exercita un drept in UK). Poate mai confirma cineva acesta teorie - sau infirma, daca gresesc!!
    Daca teoria e buna, descarca si completeaza formularul BR1 cu datele tale, ale sotului, atasaza toate actele care sunt necesare si ar trebui sa te pricopsesti cu un certificat albastru care spune ca nu ai nici un fel de restrictii in munca in UK!!!
    Cand ai acel certificat, suna tu la 08456000643 si fa programare ptr National Insurance Number!!! Tu le spui ca vrei sa incepi lucrul in Uk si ei or sa-ti spuna ce acte trebuie sa le aduci!!!

Eu cred ca merita mai degraba sa te informezi despre varianta asta (daca vrei sa te angajezi) decat sa devii self-employed!!

Numai bine!!

-wave-

4. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0

Hi,
    Sint sigura ca te califici ptr EEA family permit - cu toate drepturile lui ( incluzind access to public services). Nu-ti trebuie sa devii self employed. Eu asa stiu. Good luck.

5. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0

As avea nevoie de putin ajutor, va rog. Cunoaste cineva o agentie de plasare a fortei de munca, de incredere, care sa stie sa faca acte? Imi trebuie permis de munca si ma zbat intr-un cerc vicios! As vrea sa lucrez in domeniul hotelier, am mai lucrat si in 2004 ca supervisor de restaurant. Locuri de munca ar fi destule, doar ca toti imi intorc spatele cand aud de acte! Iar putinii care ar vrea sa-mi faca, nu stiu cum! Multumesc.

Share This Page