16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Debate in Parliament

Discussion in 'ARHIVA' started by admin, Apr 19, 2007.

1. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    On Wednesday 25 April, Greg Hands MP (Conservative, Hammersmith and Fulham), will lead a short debate in the UK Parliament to highlight the unfair nature of the restrictions placed on Romanian and Bulgarians seeking to work in the UK.

The purpose of his debate will be to demonstrate that the worker restrictions introduced for Romanian and Bulgarians are ineffective (there are many legal ways around them), costly (having this system in place costs the UK government many millions), unfairly discriminatory (Romanians and Bulgarians are being treated as second class citizens), and counter-productive (they can force people to work illegally, or force them into the hands of criminals or people traffickers). For these reasons we consider it would be better to abandon the restrictions and allow Bulgarians and Romanians free access to the UK labour market.

To help Greg make the case for this change we urgently need information from Romanians in the UK.

We want to know:

What are your experiences of getting information from the British government about your entitlement to work in the UK. Is information easily accessible in Romanian? Do you have to phone helplines but wait for a long time before your call is answered? Is the advice you are given understandable and consistent? (do different government departments, or even people from the same department, give you contradictory information). Are you being charged for advice or what costs do you incur getting this advice.

What is your experience of working as self-employed? Do you have difficulty demonstrating your self-employed status? Have you been fined because you are not clear what evidence you need to produce to demonstrate your self employed status.

If you are already legally entitled to work in the UK, do you find some employers are reluctant to employ you because you are Romanian?

Are you a student and have difficulty convincing employers you are entitled to work legally in the UK?

Are there other areas - not directly related to work - in which you feel Romanians are not yet treated as full EU members.

Even if you are working illegally - but want to work legally and are prevented from doing this by the law - we want to hear from you. Have you been asked to pay an employment agency or company in order to get a illegal job?

All information provided is entirely confidential, and no names will be used at any time.

Please respond in English only to romanianevents [at] googlemail.com, no later than Monday 23 April. Also note, we cannot intervene in individual cases, but through the information you provide we do hope to challenge the entire system of worker restrictions.

2. administrator

Trophy Points:
    38
  3. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Dezbatere in Parlament

Bine de stiut ca pe 22 mai se vor publica statisticile in le gatura cu migratia. Ramane de vazut ce va urma dupa aceea. Orcum discrimintat ma simt de fiecare data cand le zic posibililor angajatori de faptul ca ar trebui sa fiu self employed si incep sa strambe din nas, un motiv intemeiat in legatura cu acest lucru inca incerc sa-l gasesc. Anyway nu stiu ce sa zic. ...
    within 12 months ... 11 luni si 29 de zile, cine o stii. eu personal astept ziua de 22 may sa vad proportiile "invaziei". :-?? -strike-

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Cu toate ca nu am mai fost asa de des "signed in" pe forum, asta nu inseamna ca nu ma preocupa in continuare problemele romanilor in UK.
    Asa ca nu puteam sa ramin indiferent la initiativa domnului Greg Hands si i-am trimis ceva material din care ma bucur sa observ ca a folosit cite ceva chiar in primele exemple de corespondenta. Redau aici intreaga corespondenta si sper ca presiunea pe HO sa creasca si ca pina la sfirsitul anului sa scapam de aceste reguli total ilogice, scandaloase si contraproductive atit pentru britanici cit si pentru noi, dar care servesc unui mic grup de interese din Guvern in speranta ca-si vor pastra scaunele caldute.

Sper ca toti romanii de pe acest forum vor participa activ la incercarile de mobilizare ale comunitatii noastre pe care Romanian Events team le va intreprinde. Cititi va rog documentul de pe prima pagina pe care domnul Greg Hands l-a adus la atentia Ministrului de Interne si a Parlamentului UK in numele nostru, foarte laudabil. Domnul Frank Vaz se demonstreaza a fi un alt prieten constant al comunitatii noastre, lucru ce nu trebuie uitat.

5. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari UKOK pentru ca ti-ai facut auzita vocea in Parlamentul Britanic spre folosul romanilor. Sa speram ca analizele vor iesi bine si de la anul ne lasa in pace. Nu stiu daca seria blueurilor reprezinta un indiciu asupra numarului lor dar daca da ... atunci s-au eliberat cam 3,600 pana prin 5 aprilie cand s-a eliberat al meu. Pana prin mai nu cred sa depaseasca 5,000. Banuiesc ca s-au eliberat mai multe yellow carduri si inca pe-atatea purple ... sper ca totalul sa nu depaseasca estimarile lor.

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

multumesc!
    auzita in intregime doar de un MP deocamdata si partial de cei prezenti la intilnire, dar e un inceput.
    Speram ca vocea romanilor sa se faca auzita puternic, la toate nivelele si pe toate caile de catre Guvernului Romaniei, dar nu prea cred ca avem sansa de asa ceva in viitorul apropiat. Guvernantii tarii noastre sint prea ocupati sa se manince intre ei pe ciolanul cu carne, ca ciinii!
    Am spus-o si inainte si repet: nu se poate sa faci o revolutie si sa nu faci apoi "vinatoare de vrajitoare" asa cum ne-a indemnat "vajnicul" Iliescu in 1989. Vinatorea de vrajitoare, curatirea tarii de napirci, taierea capetelor balaurului, cum vreti sa-i spuneti, este o conditie a reusitei revolutiei, asa cum au facut-o Francezii cu monarhia.
    Daca nu se face asa rezultatul este cel pe care-l vedeti astazi in Romania si in alte ari fost comuniste unde "blindetea" populatiei a dat timp acestor javre sa-si refaca puterile. Macar de-am invata ceva, dar ma indoiesc.

7. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0

Multumim mult UKOK esti un bun ambasador si sper sa continuii tot asa in continuare. Oricum sper sa-mi gasesc un contract inainte sa reinceapa discutia despre restrictii si multele articole din tabloide ce vor aparea. Oricum replica ministrului Bryne mi sa parut superficiala, din care am observat ca subiectul despre restrictiile romanilor nu prea-l preocupa; ceva de genul: restul Europei a facut asa...noi de ce sa nu facem ca ei. A spus despre Spania ca inca are restrictii pt noi ceea ce imi demonstreaza ideea. As fi vrut sa avem si noi avocati hotarati ce sa dea in judecata statul Englez pana ar stopa restrictiile, lucru ce s-a intamplat la Madrid :):). Suntem in continuare in ochii lor cetateni europeni CAT 2 si asa gandesc cand e vorba de o angajare.

8. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

bravo Dane, esti varful de lance al nostru. tin sa te anunt ca am terminat si eu cu actele.
    bafta multa!

9. george139

george139 New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari Dane!
    Sunt mandru fiinca suntem de acceai nationalitate!
    Intr-un ong, partid sau orice organizatie legala ... tu ai meritatul scaun !
    Niciodata nu m-am gandit sa ma dau batut, dar nu sunt inteligent de ajuns sa pot comunica acum cu domnii care au funiile in maini! Am de invatat de la voi!
    Oamneii ca tine sau nascut cu un scop! Fii tare sa ti-l pastrezi! Dar daca nu o vei face nu te condamn cu nimic... ce putem noi sa-ti oferim?!
    Respect George!

10. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0

NOI,CEI VENITI MAI DE CURAND AICI,CE PUTEM FACE?SA FIM MANDRII DE VOI SI NE SIMTIM ONORATI CA AM FOST PRIMITI SI AJUTATI CU ATATA CALDURA SUFLETEASCA! MERGEM IMPREUNA INAINTE!SA NE TRAITI SI SA TRAIM!... -salut-

11. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

ma bucur ca am atins o coarda sensibila si ca multi dintre noi gindim la fel.
    Cit despre "CE PUTEM NOI FACE" cred ca in primul rind romanii trebuie sa-si schimbe atitudinea si mentalitatea de "sluga" de "soricel speriat" umil si cu capul in pamint si cu "sa traiesti sefu". M-a surprins intotdeauna cum orice roman stie sa fuga la doctor IMEDIAT ce-l doare o unghie, ceva, dar cind politicienii sau sefii isi bat joc de ei....tac si nu se pling nimanui. De ce?
    Inteleg ca intr-o tara ca Romania a te plinge undeva poate fi mai dificil, dar aici, in UK, ca si in majoritatea tarilor Vestice, exista pirghii si organizatii special create pentru a raspunde la plingeri, pentru a fi un "arbitru" al cetateanului de rind.
    Asa ca as dori ca fiecare roman care se simte jignit, discriminat, asuprit, nedreptatit, dejavantajat, sa puna mina pe telefon, sa ceara un appointment la MP-ul lui din zona unde locuieste si sa urmeze acel telefon cu un email si o scrisoare prin posta, simplu nu?
    Fiecare PERSOANA, indiferent de statutul ei in aceasta tara, care locuieste in aceasta tara, are dreptul sa se plinga la MP unde locuieste. Nu conteaza ca e aici legal sau ilegal, MP-ul nu are rolul de "securitate" sa-l dea pe mina HO.
    Asa ca incepeti, spuneti-le ce va doare, altfel cei ca Liam Byrne si John Reid vor continua sa-si faca mendrele cum vor, pentru ca nu exista presiune si pentru ca pot debita orice ineptie, deoarece nu exista contra argumente care sa le dea peste nas. Politicienii raspund la presiune, uitati-va cum ne-au impus restrictiile...nu are nimic de-a face cu logica, dar presiunea pusa pe ei de anumite ziare i-a facut sa reactionezeedificator, nu?
    Nu va costa nimic si nu riscati nimic, de ce sa nu comunicati cu MP-ul vostru. El are tot interesul sa va asculte pentru ca spera sa va cistige votul (tie si comunitatii tale) cind va venii timpul. Si pentru ca are ceva de discutat in Parlament sau gaseste un argument cu care sa atace vreun rival in Parlament, etc....Ca sa nu mai vorbim ca unii dintre ei sint chiar bine intentionati.
    Asa ca....toti cei care v-ati expus problemele pe aici pe forum, contactati si MP-ul! Veti fi surprinsi placut.

12. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0

Ar trebui sa incepem o campanie agresiva, cu multe emailuri, din partea celor ce utilizeaza acest site din Uk si nu numai. Sa le aratam politicienilor ca avem un numar ce poate fi luat in considerare la alegerile, cel putin locale. Ar fi frumos daca am putea stii cate emailuri au fost trimise. Administratorilor acestui site: DACA VRETI SA VA GANDITI CUM AM PUTEA TRIMITE EMAIL-URI de pe acest site si in acelasi timp sa fie contorizate, in acest fel lumea ar prinde curaj de fiecare data cand numarul aplicatiilor mai creste cu o cifra. Sunt sigur ca, in acest fel vom putea atrage antentia media din uk si de acasa. Strength in numbers!!! -ww- -ww- -ww- -ww- -ww- -ww-

13. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

Multumim UKUK in numele familiei IANCU (MANCHESTER) pentru tot efortul tau de a schimba statutul nostru in adevaratul sens al cuvantului EU care pentru moment suntem doar pe hartie in fata unora ,speram ca cineva care este in masura sa tina cont de scrisoarea ta si sa vada lucrurile asa cum trebuiesc vazute
    Mult noroc in continuare -salut-

14. ontzy

ontzy New Member

Trophy Points:
    0

Salut acest demers...trebuie sa ne implicam...pacat de cei care ne trag in jos prin atitudine si comportament.

15. administrator

Trophy Points:
    38

Dupa discutia de aseara cu Dr David Webster, inteleg ca acest demers al celor 2 MP nu va fi singular, vor urma si alte evenimente. Vom incerca sa sprijinim cum putem orice astfel de reactie! Nu ezitati sa va faceti cunoscute problemele sau opiniile! Siteul este vizitat de oameni care au puterea sau influenta sa repare anumite nedreptati.

Multumesc,
    Admin
    -action-

16. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Thanks UKOK si Admin pt. ca acest site devine interesant si ar trebuii ca acel inscris (UKOK one) sa-l trimiteti si la consulatele din Morpeth si Southampton pt. ca nu se ocupa de nimic , doar de pierdut vremea...folosesc titlul pt. interese personale...

17. Anonymous

Anonymous Guest

Buna tuturor,am vazut zilele acestea pe site-ul Pro.tv.,o stire care m-a lasat cu gura cascata. Se spune ca UE a inceput o serie de negocieri cu Rusia si alte state din fostul bloc sovietic,pentru ce credeti???Pentru eliminarea vizelor si mai mult...pentru acordarea dreptului de munca!!!Ce credeti despre asta?Daca intr-adevar asa ceva se va realiza,adica cetatenii unor state care nu sint membre UE,vor avea drept de munca neconditionat in statele membre,iar noi care santem deja membri "cu drepturi depline",nu putem lucra ca ceilalti cetateni europeni,atunci se vede ca e discriminare (deja se vede)si trebuie sa ne unim fortele pentru a face ceva.Laudabil ceea ce a facut si face UKOK pentru comunitatea noastra,dar trebuie sa ne unim fortele.(unde-s doi,puterea creste).Nu ne putem lasa calcati in picioare si trebuie da demonstram ca santem puternici,chiar daca venim dintr-o tara dispretuita de multa lume"buna" -strike-

18. george139

george139 New Member

Trophy Points:
    0

pare greu de crezut dar daca le dau alora drept de munca eu unu ma imbrac frumos pun o plancarda de gat si vin in londra sa ma vada toti cu ea, ma cazez in intersectie la bucingam tota duminica!:) (fiinca muncesc in rest)
    E-mailuri si alte chestii sunt greu de auzit mai bine sa facem o mica greva pe la bucingam sa ne vada lumea la tele, trebuie sa luam autorizatie dar trebuie neaparat sa fie in weekend sa se stranga lumea!! atentie la sifonari.. facem poezii in romana si eng dinainte!! eu pun bani si vin sigur la bucingam!

19. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0

Eu cred ca daca ne-am organiza sa facem un miting intr-o duminica,sa obtinem si autorizatie,s-ar aduna o multime de persoane .Multi dintre noi suntem duminica acasa.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Intr-adevar george139,pare greu de crezut!Si mie mi-a luat mai mult de 5 minute sa realizez ceea ce citesc.Nu puteam sa cred cand citeam "Negocierile cu Federatia rusa,urmaresc nu numai eliminarea vizelor pentru cetatenii acestor tari,ci si acordarea dreptului de munca in UE". :)| .Atunci cu noi cum ramane?Ce drepturi ne da noua UE... O:O .Ideea cu un miting mi se pare buna,dar in fata parlamentului. -strike- Haideti sa organizam asa ceva.

Share This Page