18.4 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

de la self employed la employee

Discussion in 'ARHIVA' started by just_me, Mar 6, 2008.

1. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    am cautat informatii referitoare la acest subiect dar nu am gasit nimic relevant
    pt cine stie si cunoaste -ahaa- haa- trecerea de la self employed la employee [ respectiv employee cu blue card ] trebuie inregistrata ? la home office / inland revenue ? pot sa pastrez si statutul de self employed ? pot lucra pe nin-ul obtinut la inceputurile aplicarii ca si self employed ?
    va multumesc -kiss- iss-

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Just_me

Nu trebuie sa informezi pe nimeni ca de acum incolo vei munci ca employed daca vrei sa iti pastrezi si statutul de self employed (un al doilea job part time de ex, de weekend). Poti munci si employed (full time) si self employed (part time). Home office nu are nici o legatura cu acest lucru.

Daca nu vrei sa muncesti si ca self employed, atunci suna la Inland revenue si iti vor cere data exacta cand ai incetat sa lucrezi ca self employed. Daca nu suni ei vor considera ca inca esti self employed si iti vor trimite in continuare scrisorele cu plata contributiilor.

Da, folosesti acelasi NINO.

-staycool- taycool-

3. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de raspunsuri ... eu vreau sa lucrez ca si employee [ cu taxele platite de angajator etc ] dar in acelasi timp [ deocamdata cel putin ] as vrea sa nu " dizolv ' afacerea de self employed daca le spun ca de la data de sunt employee , ei [ inlad-ul ] imi anuleaza afacerea de self ? merci inca o data

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Nu iti anuleaza nimeni statutul de self employed decat daca ceri tu. Este dreptul tau legal sa muncesti si ca employed si ca self employed daca vrei. Suni la Inland Rev numai cand (daca) vrei sa renunti la self employment, atat.

Gasesti aceste info pe site-ul lor, stiu sigur. A mai intrebat un membru acum vreo 2 saptamani si m-am uitat special. (am pus undeva pe forum aceasta informatie -scratch- cratch- ).

5. zahradj

zahradj New Member

Trophy Points:
    0
    salutare.
    am si eu o intrebare ,dar e putin pe dos.ce se intampla in cazul in care am card galben pe baza de self-sufficient si la un moment dat imi doresc sa lucrez.va trebui sa renunt la acest card sau vor merge in paralel?
    problema este ca trebuie sa stau pe baza aceleiasi "vize" timp de 5 ani pt a avea rezidenta permanenta.
    mersi.

6. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Salutare! Am si eu o intrebare pt Negrutxa pt ca am vazut ca ai dat ceva sfaturi in domeniu.
    Vreau sa ma inregistrez ca si self- employed, dar vreau sa fiu si angajata in acelasi timp, se poate? Sigur suna stupid, dar am fost pe la interviuri si mi s-a spus pana nu am NIN nu ma pot angaja. Ar fi asta o cale sa pot lucra? Sa spunem ca sunt self-employed ca si cleaner, pot sa fiu angajata part-time ca sales assistant la o alta firma folosind acelasi NIN?
    Multumesc mult!

7. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    ma bag si io ca musca-n...
    monika: NIN e un fel de CNP din Ro. Adica cu NIN-ul te identifica astia aici, e unic pe persoana, si are o calitate fiscala. Daca nu ai NIN, legal nu te poti angaja, pt ca in baza acelui numar, tu platesti taxe, si esti platita.
    Daca nu ai unul, ia-ti. Si da, daca esti self-employed, poti sa lucrezi si ca employee.

8. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Bmonica

Pe ce baza ai dreptul sa lucrezi ca employed? Ai certificat albastru? Ai rezidenta permanenta? Esti dependenta de cineva? Conditia este sa ai dreptul sa muncesti angajat si self employment este a doua optiune personala (dar la fel de bine, ai putea avea al doilea job part time tot ca employed daca doresti). Important este sa ai dreptul sa muncesti employed. Regula nu functioneaza si invers. Daca te inregistrezi self employed, asta inseamna ca poti munci si employed. -nono- -nono- -nono-

Sursa: http://www.hmrc.gov.uk/pdfs/ir56.htm#4

-weehee- eehee-

9. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    suhoi te contrazic ma ierti daca esti self employed NU poti lucra ca si employee [ doar daca ai certificatul albastru ] .... daca fata aplica pt self employed pai doar asta poa sa faca

10. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc pt raspunsuri. Ca sa fiu mai clara, eu nu am nici un fel de certificat, card, etc. Vreau sa ma inregistrez ca si self-employed, domeniu cleaner. As vrea totusi sa am si un alt job ca si angajat permanent la o firma. Am fost la Island Revenue si functionarul de acolo mi-a spus ca as putea sa fiu si angajat dc folosesc acelasi NIN ca ei nu stiu de unde vin banii, ceva de genul asta. Mie mi se pare suspect pt ca esti dublu impozitat in acest caz si nu stiu cat este de legal. De asta v-am intrebat. Am mai multe oferte sa fiu angajat si nu stiu ce sa fac.ca pt work permit nu are nici un rost sa aplic. Nici o sansa sa il primesti!

11. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Inland Revenue -sorry- orry-

12. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    monica nu ai cum sa lucrezi employee cu actele de self employed [ nin etc ] .... -scared-

13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Bmonica, atunci nu ai dreptul sa muncesti ca employed si daca tu accepti (ei nestiind prevederile legale pentru romani si bulgari) vei munci ilegal.
    Ai grija ca multe agentii nu sunt la curent cu restrictiile pentru romani comparativ cu celelalte tari din EU.

Vrei tu neaparat sa fii cleaner? Ai putea avea un job de office ca self employed destul de usor. Sunt multe companii de la job centre ce accepta self employed (fiind firme relativ mici).

-staycool- taycool-

14. bmonica

bmonica Member

Trophy Points:
    6
    Eu am terminat administratie publica deci ceva cunostinte am si as avea pe cineva sa-mi dea referinte.Problema e cum ar trebui sa scriu la domeniu cand completezi formularul. Asta nu stiu. -thankyou- hankyou-

15. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    just_me: am vorbit doar din perspectiva NINului. Restul detaliilor, gen tranzitie SEEmployee, Negrutxa le-a punctat mai bine. Nu te iert...;)

16. papiluk

papiluk Member

Trophy Points:
    6
    Acum sa va intreb si eu ceva,sunt sot de self employed deci am drept de munca ca si angajatdaca angajatorul imi cere sa am NINO eu de unde il scot,ca si eu m-am gandit la varianta sa ma inregistrez ca self employed sa obtin NIN-ul dupa care sa il arat angajatorului,ca drept de munca am....ce ziceti de dilema mea?

17. yoo_floriana

yoo_floriana New Member

Trophy Points:
    0
    Pai foarte simplu.Daca deja lucrezi si ai contract cu angajatorul te duci sau suni la job center ca sa iti faci programare si o sa te anunte ei de ce documente ai nevoie si data cand sa te duci sa le depui pt NINO.Cam asta e. -takecare- akecare-

18. oana34

oana34 New Member

Trophy Points:
    0
    "Acum sa va intreb si eu ceva,sunt sot de self employed deci am drept de munca ca si angajat"
    o intrebare: partenerul e self employed inainte de 2007,nu?
    pentru ca eu stiu ca unul dintre lucrurile ce le am pierdut dupa integrare in ceea ce priveste self employed este ca sotul/sotia nu are drept de munca automat.
    multumesc

19. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar pierdusem dreptul acesta dupa integrare, dar l-am recastigat dupa 19 Nov 2007 -handsrubb- andsrubb-

20. papiluk

papiluk Member

Trophy Points:
    6
    Sotia este self employed din octombrie 2007.
    Deci sa inteleg ca pot fi angajat dupa care ma programez pt interviu NINO,si am mai inteles ca pot sa ma inscriu si ca self empleyed ,pt ca am de gand sa mai muncesc si part time pe ici pe colo

Share This Page