17.5 C
London
Saturday, September 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce unii abandoneaza Romani-online si multi nu se inscriu????

Discussion in 'SEZATOARE' started by lorenzo, Jan 2, 2012.

1. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Sa sti ca si cei noi veniti pe forum sau ce din Ro pot ajuta. Ideea e sa citeasca si anumite topicuri care nu sunt de interes pt ei,poate au cunostinta despre anumite lucruri,.
    Eu ,chiar daca nu credeti si o sa radeti, nu prea stiu sa caut ceva anume, dar oriunde reusesc sa deschid gasesc ceva imp de retinut. Problema e ca o cantitate mare de informatie si o retii mai greu. Mereu esti tentat sa renunti la cautari,ca nou venit. Nu cred ca treb generalizat, ca esti uitat dupa ce faci bine, ca dovata acest forum. sunt putini cei care raspund la intrebari,dar sunt multi cei care citesc. La intrebari e normal sa raspunda primii cei care au experienta mai mare. Asta nu treebuie descurajati nou venitii, sau sa asteptam mereu aceiasi veterani in raspunsuri,cu tot respectul pt ei, ca s-ar putea sa se plictiseasca ... Eu sper sa nu se plictiseasca de intrebari,pt ca mai am multe de aflat. Nu stiu cand si daca voi fi eu in stare sa raspund unei intrebari puse de cineva care are cateva sute de postari.
    Ma repet,cu riscul de a deranja:
    << aveti rabdare unii cu altii>>
    -thumbsup-

2. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    ELLAWS , ai dreptate ! Chiar daca ma fac de ras, recunosc ca sunt unu din cei care se descurca fff greu cu pc. De multe ori cer ajutorul copiilor mei. E greu pt cineva de 41 ani care la scoala a facut limba rusa, iar pc mi-am luat si am apasat pe prima tasta la 34 ani! Puteti rade,dar asta e realitatea unora, si nu trebuie acuzati ca au prins alte vremuri. Asta nu ma opreste sa pun intrebari( in Romania e rusinos sa intrebi),daca primesc raspunsuri sunt fericit,daca nu astept poate intreaba cineva ceva asemanator si el primeste raspuns.
    Multumesc pt intelegere

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    o mica precizare maestre... apropo de functia search / vs o noua postare... daca ma gandesc eu bine, oricine poate sa citeasca / face un search - dar pt a pune o intrebare trebuie inregistrat si autentificat -sssst- -sssst- -sssst-
    deci nu stiu cat de simplu e sa te inregistrezi / creezi un nou topic / postezi un reply fata de o simpla citire / cautare -ras4-

iar englezul mai are o expresie pt situatiile astea -da-da- -da-da- ... RFM / RTFM -bravo- -bravo- , mai putin cu welcome -iamcool- -iamcool- -iamcool-

4. Anonymous

Anonymous Guest

Acum aproape un an , cand am gasit acest forum , mi se parea greu sa gasesc informatia necesara.
    M-am apucat sa fac o "cerere de reorganizare" .Am primit un raspuns "dur" de la cineva care mi-a devenit prieten intre timp , cum ca , fiecare nou venit vrea sa organizeze ceva. Da, e greu sa extragi informatia dorita din prima, dar pana la urma , cu un efort minim , reusesti.Cei noi ,printre care ma numar si eu, cer de la cei "batrani" intelegere si toleranta. Dar, s-a pus cineva in locul lor? Sa gasesti aceeasi intrebare , intr-un nou topic, dupa ce tu tocmai ai terminat de raspuns la ea a nu stiu cata oara? Ce spun este ca ,pana sa ceri cuiva sa se puna in locul tau , ca nou venit , incearca sa te pui in locul lui , ca si patefon hodorogid de a canta aceeasi piesa.

5. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    John_ Nutt, sunt de-acord cu tine, noi ar trebui sa ne punem in locul celor "batrani". La cele mai

multe intrebari pe care le pun persoanele inscrise de curand, cei noi, mai ales cei care au peste 6

luni aici, pot raspunde ptr ca au trecut prin acele situatii. Asa ca banalitatile pot fi lasate pe

umerii lor, iar batranii pot fi consultati si sa intervina ptr chestii mai grele. Asa putem avea un

numar si mai mare de forumisti activi. Cum vi se pare?

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Unul din modivele pentru care un user nou inregistrat... nu mai are curajul ra revina... pe link-ul de mai jos...

http://www.romani-online.co.uk/forum/bu ... -in-anglia

Un exemplu pozitiv l-a oferit zilele trecute, un user nou "Costoboc" daca am retinut corect numele, o minune de fata, generozitatea intruchipata... pret de 2-3 saptamani n-a facut altceva decat sa intampine nou-venitii cu "welcome si informatii" facand imediat trimitere la link-uri / topicuri... relevante intrebarilor puse de nou veniti!!

Bravo ei, cred ca se cuvine sa-i multumim -multumesc- sper din tot sufletul sa n-o fi ofensat cineva / ceva pe aici... si ra revina pe forum, mai mare dragul s-o urmaresti. -bravo-

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu știu cum se vede de la tine, dar din punctul meu de vedere mi se pare că e lipsit de respect față de cei de la care ceri ajutor să scrii dezlînat, incorect gramatical, cu litere sau semne de punctuație lipsă.

Dacă vrei să fii ajutat/ă, depune un minim de efort și exprimă-te cît de cît corect în limba maternă.

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Mufa,

Esti inca tinerel si esti inca in RO... (say no more - No offense!!) asa gandeam si eu cand am venit aici... poate inca 1-2 ani dupa aceea... ca deh mentalitatea nu ti-o poti schimba peste noapte, pana te integrezi intr-o lume complet diferita, un sistem democratic-capitalist (spre deosebire de al nostru (cu grave reminiscente comuniste si inca centralizat!!), unde mai pui si diferenta de cultura si civilizatie... unde OAMENI COMPLET STRAINI / NECUNOSCUTI iti zambesc si te intreaba daca te simti bine... sau intra in vorba cu tine despre vreme... despre orice... vorbim engleza ca vai de mama noastra (nu doar noi, ci si alte nationalitati) DAR nimeni si niciodata nu incearca sa te corecteze sau sa-ti rada in fata, ba mai mult te incurajeaza si-ti spun your english is pretty good!! Cand azi asa, maine asa... ti se arata toleranta, intelegere, fortat de imprejurari ajungi sa te comporti ca atare... Ti se zambeste - zambesti inapoi... ti se multumeste... multumesti si tu... Cam asa se vede de-aici... dupa un numar de vreo 7 anisori... vezi lucrurile prin alta prisma TRUST ME -asa-asa-

Femeia din exemplul de mai sus, n-a venit pe forum sa se bata cu pumnul in piept ca e mare si tare,
    s-a prezentat simplu... "sunt mama a trei copii, pe care ii cresc singura, sunt menajera... cu experienta de 8 ani in Italia... Va rog sa ma ajutati...si va multumesc anticipat!" Nu se poate sa nu cititi printre randuri, modestia femeii, disperarea... (stim cu totii ca in Italia nu mai merg treburile deloc, mai ales pentru noi romanii... Deci, dupa opt ani de Italia, timp in care a vorbit prea putin in romana, iar munca de zi cu zi nu implica scris...si nici cine ce studii inalte... SI-APOI... cine esti TU sa o judeci?...

Cam asa se vad lucrurile... de aici din Anglia... "de la mine" cum zici tu... nu te condamn nici o clipa (te inteleg!) stiu cum se vad lucrurile din RO... de-acolo vin, nu cred c-as putea sa uit vreodata de unde am plecat -nuuu- chiar daca as vrea -ras4-

In final si in concluzie... tonul face muzica!... -da-da-

9. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ellaws,
    permite-mi sa te contrazic putin la faza asta.

Nu e deloc acelasi lucru sa iti batjocoresti limba materna si sa o rupi intr-o limba straina. Cei care sunt in UK de multi ani se straduiesc sa scrie corect in romana. Cei care sunt in Romania de ce nu fac nici un efort? Nu vezi ironia?

Faptul ca cineva corecteaza pe altcineva nu inseamna nici pe departe ca il JUDECA. Asta de unde ti-a venit? :)))

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Dane,

Cei care fac greseli gramaticale, nici macar nu realizeaza lucrul asta, nici nu inteleg ce le tot zici tu acolo... daca nu le si explici babeste... (am incercat eu asta cu multi in trecut) -ras2- -ras2-
    pe moment dadeau din cap ca da... au inteles TOT nevoie-mare, pana la urmatoarea ocazie... iar le-am atras atentia... pana m-am lasat la mana mea... -nuuu-

Si mai trebuie sa stii un lucru "calul batran... nu-l mai inveti la ham!!" -nu-nu-

Esti administrator de site / forum... si p-acilea tocmai s-a deschis un topic... de ce nu vine sau de ce pleaca lumea... si tocmai s-a intamplat sub ochii nostri un caz... de ce oare n-a mai postat / revenit femeia aia...care atat de frumos / civilizat s-a prezentat si-a cerut informatii... de ce-o fi dat oare bir cu fugitii?... -nu-stiu-

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu am inteles ce spui tu acolo, dar vad o intrebare: unde a disparut cineva (nu stiu sincer despre cine vorbesti).
    Raspuns: O fi la serviciu, sau poate are musafiri, poate i-a cazut netul sau poate e pe drum spre/dinspre Romania. Se mai poate intampla sa fi patit ceva cu calculatorul, dar la fel de bine poate nu mai vrea sa scrie, vrea doar sa citeasca.

12. defusion

defusion New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la intrebarea din topic, motivul pt. care mie nu-mi prea place sa vizitez forumul este ca e dezorganizat. Desi e clar ca administratorii depun un efort substantial pt. a-l organiza, tot mai apar f. des intrebari off-topic in discutiile cele mai populare. Desi intrebarile sunt interesante si la fel sunt si raspunsurile, lucrul asta face f. dificila extractia de informatii utile.

Solutia, evident, nu cred ca e sa incerci sa opresti vizitatorii sa faca asta, ci sa modifici forumul. Un exemplu relevant de comunitate pe care o prefer e reddit.com. Pe de alta parte inteleg ca o schimbare asa radicala ar deranja pe multi care sunt obisnuiti cu phpbb (forumul curent). Drept urmare nu prea vizitez forumul, si cand il vizitez simt ca este un efort, nu o placere. Totusi e un efort care merita, pt. ca schimbul de informatie si experienta e util.

Referitor la asprime, cred ca intotdeauna e f. dificil sa transmiti mesajul pe care vrei sa-l transmiti prin text din cauza absentei partii non-verbale a comunicarii. E usor sa interpretezi un text ca find mai aspru decat autorul a vrut. Ar trebui ca toti sa fie constienti de asta pt. a face forumul mai prietenos presupun.

13. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Cand se tine cont mai mult de greseli de gramatica, ortografie etc. decat de mesajul care vine transmis prin cuvintele scrise, mi se pare ca se pierde din vedere scopul acestui forum care este de a ajuta pe cei care au nevoie, indiferent de provenienta lor si nu a de a da lectii asupra limbei romane. Pot exista mii de motive pt. care o persoana face greseli de gramatica si pe noi nu ar trebui sa ne intereseze.
    Limba este un strument care ar trebui sa apropie oamenii intre ei, nu sa ii desparta cum des se intampla. De exemplu: am auzit de o persoana de pe acest forum care ar fi avut nevoie de o informatie dar nu a postat de frica de a fi criticat.

Multi oameni in Romania si in alte tari se straduiesc sa supravetuiasca de pe o zi pe alta si daca ar sti sa scrie perfect in limba romana nu le-ar schimba de o virgula viata. Este o vorba in limba romana: "Tara piere si baba se piaptana".

Sunt persoane care si-au facut cunoscut numele lor in lume pt calitatea mesajelor scrise, indiferent de greselile gramaticale. Nu este ceea ce ne defineste ca oameni. Si cred ca inca trebuie sa invatam acest lucru. E usor sa judeci cand nu te gasesti intr-o situatie grea, mai greu este sa fii umil si sa incerci sa ajuti pe cine are nevoie cu ceea ce are nevoie. -trist-

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Ros - de cele mai multe ori, este inteleasa gresit ideea asta cu gramatica. Nimeni nu te judeca daca gresesti. Este normal, toti gresim si toti am putea fi corectati cu rautate.

Hai sa iti spun ceva ce nu stiai si poate nu a observat multa lume. A fost acum vreo doua saptamani un baiat care a postat un mesaj aici. Nu stia ce e aia punctuatie. In loc de virgula punea puncte puncte. In loc de spatiu punea puncte puncte. In loc de enter, la fel, punea puncte puncte. Am stat si am descifrat ce a vrut sa zica si i-am editat complet mesajul, in speranta ca va invata ceva bun din asta. Nu m-am laudat pana acum, dar ma laud cu ocazia asta.

Hai sa te mai contrazic cu ceva. Spui ca daca cineva ar sti sa scrie perfect in limba romana nu l-ar ajuta cu nimic. Uite, eu am ajutat pe cineva (un baiat de 17 ani) care scrie cat de cat corect (e departe de a fi perfect) sa castige, in Romania, 300 de euro pe luna (mai mult decat taica-su) numai din scris. Nu e un caz unic, mai stiu cel putin 4 persoane care se intretin din scris corect in limba romana, fara sa aiba vreun talent special.

Fara sa exagerez, am sute de exemple de oameni care au reusit in viata doar pentru ca au stiut sa se exprime clar si frumos. Crezi ca este un efort prea mare sa te straduiesti sa formatezi un text? Sa treci cu privirea peste el cand stii ca de asa ar putea depinde viitorul tau?

Gandeste-te ca pe net, pe forum, persoana ta este "niste cuvinte". Aici nu ai parte de infatisare, de limbajul non-verbal, asa ca totul depinde de ce spui si de cum o spui.

Si acum sa repet: nu vorbim despre greseli ocazionale, apasat gresit pe tastatura, ci de lucruri serioase.

Cel mai grav mi se pare ca cei care sunt corectati (indiferent de tonul celui care ii corecteaza) sar in sus si dau aceeasi replica: "important e ce spun, nu cum o spun". Din pacate e o tampenie totala asta. E mai important de 100 de ori CUM o spui. Ati vazut filantropica? Conteaza cine cere? NU! Conteaza CUM o cere.

Si in incheiere, iti mai spun ceva: nimeni nu trebuie sa fie umil. Nu suntem in Romania si nici in biserica. Pe ROMANi ONLiNE nu "trebuie" sa fii in vreun fel anume. Regula este sa nu ii deranjezi prea tare pe ceilalti, in rest, poti face cam ce vrei :)

15. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Ceea ce am vrut sa zic este ca e bine sa ne corectam unii pe altii, pentru ca doar corectandu-ne si ajuntandu-ne intre noi invatam lucruri noi...dar nu cred ca este acest forum locul potrivit.

Daca o persoana ni se prezinta cu o intrebare care pune in discutie viata ei si a copiilor ei si i se raspunde cu o corectie de gramatica cu siguranta va ramane dezamagita si nu va mai apela a doua oara la acest forum, chiar daca intentia persoanei care a raspuns nu a fost aceea de a judeca.

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sunt perfect de acord cu tine in aceasta privinta.

17. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    Ma alatur si eu celor spuse si spuse bine de catre Ellaws si Ros.

Si eu cunosc oameni care de teama de a fi comentati si judecati nu au postat niciodata,doar au citit.Trebuie sa fiti si voi putin mai ingaduitori, mai ales ca cei ce pun intrebari asteapta cu sufletul la gura sfaturile si indrumarile voastre, fara a mai tine cont de greselile de ortografie.Pe de alta parte si ei trebuie sa fie mai atenti si sunt convinsa ca gresesc fara sa vrea,poate din graba.

Mie personal mi-a fost de un real folos acest forum.L-am descopirit singura pur si simplu din dorinta de a-mi ajuta copiii.
    Poate si eu am greseli,poate nu stiu sa folosesc pc-ul corect, important este ca am gasit raspunsuri la intrebarile mele si ca mi s-a raspuns atunci cand aveam mai multa nevoie.(sincer nu credeam sa ma bage cineva in seama)

Lasand rautatile la o parte e bine sa-i ajuti pe ceilalti mai ales cand ti-o cer.

18. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    rina, bine punctat !
    Bravo !
    Mie mi-a trebuit mult pana am prins curaj sa scriu ceva, datorita faptului ca nu ma descurc cu PC, datorita varstei care o am si din dorinta de a nu deranja pe nimeni ! Acum s-au schimbat lucrurile, dupa primele postari in care am primit raspunsurile repede si bune, am pris aripi si, credema, as vrea sa scriu mereu.
    Abia astept sa ajung acasa si sa vad ce s-a mai scris pe aici...

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    E curios cum toti cei care sustin "micile greseli" scriu in mare parte corect si formateaza textul frumos, pentru a putea fi citit.

Si e curios DE CE avem aceasta discutie, atata timp cat mesajele de genul celui de mai jos NU au fost criticate pentru gramatica si exprimare. Cred ca cei care au raspuns acolo au facut eforturi pentru a intelege ce scrie:

Cei de care spuneti, ca nu au scris "de frica" - scriu mai rau de atat?

Oricum, va promit ca forumul va fi organizat ceva mai frumos spre sfarsitul lunii si ca voi incerca sa alcatuiesc inca un ghid (special pentru forum) cu locurile de unde pot fi luate informatiile pentru diverse situatii.

Cei care critica greselile ocazionale sunt oameni rai si ar trebui raportati.
    In schimb cei care incurajeaza scrisul anapoda si distrugerea limbii romane (pretexte avem destule) ar trebui sa se gandeasca putin la valorile care le-au ramas - ca romani intr-o tara straina.
    Una din valori este limba. Nu lasati pe nimeni sa isi bata joc de ea, e pacat.

20. Jenny

Jenny New Member

Trophy Points:
    0
    De acord 100%. Si mie imi este frica sa scriu de multe ori. Ma simt ca si cum cineva, in loc sa ajute, m-ar judeca dupa gramatica aici pe forum iar daca ne-am intalni atunci s-ar uita la ce fel de masina conduc, ce haine port etc...

Eu personal am fost membra pe un alt forum de aproape 10 ani dar acum nu mai dau pe acolo decat f rar. De ce? Pt ca era mai multa critica decat dorinta de a ajuta pe cineva. Cum deschidea unul gura sa intrebe ceva, cum venea unul "batran" pe forum si prin UK si-l certa din diferite motive... Mie nu mi-a placut atitudinea asta si sper sa nu se intample si pe forumul acesta acelasi lucru. Hai sa nu uitam ca nu toti am avut acces la internet din prima zi cand am venit aici, poate nici prea mult timp la dispozitie sa citim toate posturile din ultimii 5 ani ca poate avem 3-4 copii de care sa avem grija sau tocmai ce am ajuns acasa dupa 10 ore de munca si 3 de naveta... Hai sa nu uitam ca exista si oameni dislexici care, desi pe timpul "raposatului" nu aveau voie sa existe, sunt printre noi si nu o sa poata niciodata sa dea dovada de o gramatica buna ba mai mult, multi dintre ei, au greutati la citit toata viata. Plus ca unii ca mine plecati din tara de mai bine de 15 ani si care vorbesc romaneste o data pe luna la telefon si care scriu romaneste numai aici pe forum sunt si ei oameni, nu computere, si mai fac greseli...

Ar fi multe de spus aici dar...hai sa fim aici pt a ne ajuta...

Share This Page