13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce romanii care s-au realizati sint luati la misto?

Discussion in 'SEZATOARE' started by wedgwood, Sep 26, 2007.

1. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi Forum-sisti

Totul a inceput cu un raspuns la un topic " care a fost primul tau job in UK" si unde am avut ne-inspiratia sa raspund. Am spus ca, desi in UK de 12 ani, am avut la inceput slujbe mai nasoale, cleaner, waitress, etc, si ca acum 3 ani, am gasit insfarsit, un servici mai bun de care sint mindra. Numai ca, decind am raspuns, am primit numai raspunsuri " offensive" unde se presupunea ca " inventez", ca " sint nebuna" si ca " smoke grass". Aceste afirmatii au fost foarte offensive, si nu numai eu le-am gasit, ci si cei din jurul meu.
    Multi din cei care au postat raspuns, au omis faptul ca am ppt britanic de 6 ani si ca nu am restrictii pe piata muncii. E foarte ciudat ca aici nu se concepe ca cineva care vine din Ro se poate realiza, si poate ajunge undeva, sau cineva.
    N-a auzit nimeni de actori romani pe piata UK? Dar de " brokers la bancile din city" ? Eu da, am si calatorit in avion cu o persoana care avea acest post. Dar despre Doctori Rom pe piata muncii, s-a auzit? GP-ul meu e Roman si a emigrat aici acum 10 ani! Am avut placerea sa intilnesc si un Ofiter de Politie care era la Met police. Reactia mea la vederea acestor oameni nu a fost deloc una de ostilitate, ci din contra, de respect si mindrie, ca nu toti romanii sint builders, cleaners, si baby sitters (no offence, at all meant, promise!).

Dar ei presupun ca nu au ne-inspirartia sa raspunda pe acest forum.

In princpiu, cred ca ar fi bine sa acceptati ca nu toata lumea care a venit din Ro se chinuie aici, si ca unii, eu inclus, avem de-acum case in UK, servicii bune, masini si permise de conducere all british, si nu stim altceva. Ne-am conformat si a trebuit sa o facem.

Imi pare rau daca realitatea doare si e greu de acceptat. Asta e. Va rog celor care vreti sa continuati sa fiti offensive cu raspunsurile, abtineti-va. Abuzul poate fi luat personal si nu e placut.

Intre timp, celor care inca se mai chinuie sa-si gaseasca o slujba aici un UK, Good luck!

2. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Re: de ce romanii care s-au realizati sint luati la misto?

Draga wedgwood,

Sper sa iti amintesti ca atunci cand ai postat tu in topicul ala Primul job in UK, cei care au dat reply te-au luat la mishto asa cum ziceai si tu. Si sper sa iti amintesti ca eu le-am sarit in cap pentru ca mi s-a parut ca pe unii ii roade invidia.

Apoi ai mai postat un mesaj intr-un alt topic in care ai spus o chestie pe care eu am considerat-o in dezacord cu primul tau post, si am facut observatia resp.

Dupa care ... m-am trezit cu insulte de tot felul venind de la tine ( si nu e loc de interpretare )

Concluzia este ca acum tu pari sa fii hotzul care striga hotzul, exceptand acel post din Primul Job in UK.

O seara faina,

Razvan

3. blackpool

blackpool New Member

Trophy Points:
    0

De ce romanii care s-au realizat sunt luati la misto?

Pai nu toti romanii care s-au realizat sunt luati la misto... Eu nu ma simt. Poate fiindca nu ma intereseaza sa zic la toti ce am realizat. Poate pt mine a fii realizat insemna altceva decat pt tine.

Hmmm.... Poate te-am inteles noi gresit, dar stii tu cum e cu lauda de sine....
    Ar fii culmea sa ma apuc si eu sa zic ce am facut si cate am realizat, si poate ca sunt si eu printre cei care nu se lupta pt un job decent sau acte si poate ca am o slujba hai sa zicem mai high skilled, asa. Dar noi nu suntem aici sa ne laudam, suntem aici sa ne ajutam unul pe celalalt cu ce putem, chiar si daca e numai o vorba buna sau o incurajare.
    Si faza cu insultele si injuriile, aia sa stii ca nu te-a ajutat sa iti castigi respectul pt ce ai realizat, din contra...

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Acum ceva vreme venise cineva pe forum si ne povestea despre cum se plimba cu yachtul prin lume si cum face kitesurfing sau nu stiu de care alt surfing si cum cheltuie nu stiu cate zeci sau sute de lire pe cosmetice.
    Cum am zis atunci o zic si acum. Cei care simt nevoia sa vb asa despre ei, sa spuna cat de bine o duc, au doua posibilitati: ori chiar asa e si sunt ei laudarosi, caz in care le-as recomanda putina discretie caci nu suntem aici sa facem lista cu realizari materiale, ori e taman invers si indivizii isi creaza un spatiu virtual conform viselor, idealurilor lor care altfel nu pot prinde contur, caz in care iar nu e bine caci trezirea la realitate poate fi dura daca se intarzie.

Eu una mai degraba admir oamenii care s-au plimbat prin lume decat pe cei care au ultimul racnet in materie de masini, haine, bijuterii samd. Mai degraba ii admir pe cei care ajuta oamenii cu mai putine posibilitati decat ei (nu neaparat material) decat pe cei care arunca banii la dedicatii maneliste la terase sau vorbesc despre cati bani au si ce importanti sunt.

Nu putem fi toti la fel insa. Sanatosi sa fim si asta e.
    Pace! -ww-

5. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

:)CORECT

6. fivos

fivos New Member

Trophy Points:
    0

-fingernose- ingernose-

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Atentie la reguli!!

8. fivos

fivos New Member

Trophy Points:
    0

Romani sunt invidiosi,dar si laudarosi,asa suntem noi,nici macar nu suntem uniti ca alte tari.

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

tin sa reamintesc ca expresia "sa moara si capra vecinului",este suta la suta romaneasca

10. ionu

ionu New Member

Trophy Points:
    0

"ca nu toti romanii sint builders, cleaners, si baby sitters (no offence, at all meant, promise!)."

deja ai facut diferenta si ai pus un set de joburi jos si un alt set sus.

Cei ce privesc oamenii in functie de joburile care le au....scuze dar open your mind.

Vreau sa spun ca am intalnit oameni in "joburile de jos" cu o verticalitate pe care foarte putini din "joburile de sus" nu o au si nu o vor avea (usor observabil de altfel.)

11. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

wedgewood,
    Raspunsul la intrebarea ta este foarte simplu:
    din invidie combinata cu prostie!
    Dar de ce esti surprinsa? Invidia este una dintre cele mai urite caracteristici umane, dar din pacate este extrem de des intilnita si din pacate nu numai la Romani. Ceea ce este interesant la Romani este ca noi ne mincam intre noi si in afara tarii. Alte nationalitati, odata ce se afla in diaspora se unesc instinctiv daca vrei, pentru a face front comun in fata greutatilor - vezi comunitatea poloneza, pakistaneza, indiana, iranianaetc. Din pacate noi Romanii nu prea facem asa.
    Evreii, chinezii, italienii si grecii sint probabil cele mai tari exemple de urmat. Pe unde am fost in lume ei au comunitati unite si influenta.
    De exemplu cind un evreu ajunge intr-o pozitie buna isi trage dupa el prieteni, familie etc. Aceia apoi il imping mai sus, el ii trage iarasi dupa el si tot asa. De cite ori ai auzit de cazul asta la Romani in strainatate?
    Chinezii de exemplu fac afaceri aproape exclusiv cu ai lor; cumpara masini de la chinezi, case de la chinezi, materiale de constructii, mincare etc. Romanii cind aud de un afacerist roman, il evita si cumpara de la altii. De ce? Aici ichid cercul: INVIDIE!
    Asa ca ignora rautatile pe care le spun unii. Nu vei avea tangente cu ei oricum daca atita-i duce capul.
    Cea mai mare gresala (in relatiile sociale ma refer) pe care un om o poate face este sa incerce sa convinga un prost ca e prost. Pai in momentul cind un prost realizeaza propria prostie, in momentul ala inceteaza sa fie prost, asa ca e ceva imposibil.
    Si nu uita ca de multe ori adevarul doare mai mult decit orice minciuna!

Hai noroc si La Multi Ani!

12. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

ukok ,poti fi invidios pe prostie? -lol- ol-
    Nu fac afaceri cu romani pt. ca toti (absolut)fura si te ia de fraier pe fata...daca dai degetul ,ia toata mina dupa ce o mai si musca!
    -kiss- iss-

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

mersi de chestia asta,de vreo ceva timp am ceva probleme la serviciu,create,culmea,de o alta romanca,dar ce ai scris imi edifica multe,chit ca le banuiam si eu,macar vad ca ,din pacate,chiar asa e,suntem o natie de invidiosi.oricum,asta e,la multi ani la toata lumea!!!!

14. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

UKOK,mi-a placut super mult ce ai scris!!!
    Citeam si eu ce s-a scris mai sus si nu pot sa inteleg de ce daca cineva scrie ca are probleme ,ca n-are job ,etc atunci este ok,daca insa cineva scrie ca are un job bun,ca are bani sa se plimbe,ca are o masina mai scumpa sau mai stiu eu ce atunci gata neneeee,ia uite ce laudaros ,fii mai modest/a,nu mai scrie ca nu ne intereseaza ,etc...
    Pai si de ce sa nu scrie ca nu prea inteleg ???Cum adik mai multa discretie si de ce anume? De ce sa nu facem o lista cu realizari materiale ? Poate nu la acest topic,dar de ce nu se deschide unul pt cei care vor sa "se laude" ?
    S-a gandit cineva ca o poveste de genul asta poate da o speranta altora care acum duc greul si pot spera ca "poate asa voi fi si eu peste cativa ani" ? Sau poate e o poveste care sa ne faca sa ne creasca inima ca sunt si romani pe care i-a dus capul sa faca mai mult decat sa se multumeasca cu un anumit salariu cat de cat "confortabil" fata de cel din RO?
    Iar chestia cu builders,au-pair,cleaners,etc .... eu n-o consider o divizare a job-urilor din UK,pana la urma de ce sa nu fim realisti si sa recunoastem ca unele sunt nu neaparat mai "de jos" dar mai "de inceput" cu siguranta.Poate sunt si printre noi persoane care la inceput au fost cleaners in timp ce studiau la universitate si acum sunt doctori sau mai stiu eu ce altceva....Sau au-pair ca sa aibe unde sa stea si niste bani de buzunar in timp ce isi termina studiile,sunt fel si fel de exemple....
    Dar dupa cum a spus si UKOK,invidia este foarteeee mare mai ales intre romani,"daca eu am ajuns aici o sa ma asigur ca nimeni nu mai e ca mine si nici nu mai apuca vreunul sa ajunga la acelasi rang,chit ca-i pun eu bete in roate sau il fac sa creada ca n-are nici o sansa",cam asta e gandirea romanului ce sa o mai cotim,ne ascundem dupa deget si incercam sa gasim diferite motive plauzibile pt a nu ne bucura de binele altuia !!!!

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

dud,
    Poate ar trebuii sa schimbi cercurile de Romani printre care te invirti tu si atunci ai realiza ca nu TOTI romanii fura, absolut. Ce esti tu, Pitagora sa dai axiome? Ai cunoscut tu pe toti cei 22-23 milioane de romani si ai facut tu afaceri cu toti ca sa-ti permiti asemenea afirmatie? M-ai cunoscut tu pe mine sa ma faci hot? Deci si tu, mama ta si tatal tau sint niste hoti notorii, nu, caci si voi tot romani sint. Ce zici? Eu nu cred asta si ca atare nu accept asemenea declaratii.
    In viata nu exista 100%!
    Si sa mai stii ceva; stii cui ii e cel mai frica sa nu fie furat/inselat?
    HOTULUI ii e cel mai frica sa nu fie furat/inselat. De ce? Pentru ca stie prea bine ca el asta face zi de zi. Asa cum asasinului ii e frica sa nu fie omorit etc.
    Sau ai impresia ca printre chinezi sau italieni sau greci nu sint hoti, sau afaceristi care te duc de nas, sau care te inseala? Daca asta este ce crezi.inseamna ca ai foarte putina experienta de viata si ai avut foarte putin de a face cu alte natii.
    Nu sint nici mai buni nici mai rai decit romanii, diferenta insa este ca indiferent cit s-ar fenta intre ei, cind vine vorba de altii din-afara, se unesc. Cu alte cuvinte se maninca si ei intre ei, dar cind vine vorba de straini sint uniti ca fratii.

16. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0

,,Ai cunoscut tu pe toti cei 22-23 milioane de romani si ai facut tu afaceri cu toti ca sa-ti permiti asemenea afirmatie?'

Si ne mai suparam cand italienii sau alte natii ne compara pe toti romanii la fel! Daca noi intre noi ne facem hoti si banditi, cu toate ca nu suntem toti la fel , cum zicea si ukok. Scuze moderatorilor, poate sunt un pic off topic! La multi ani

17. cristians

cristians New Member

Trophy Points:
    0

Eu cred ca din nefericire problema noastra e "ceva mai complicata" decat invidia ...

Nu zic ca invidia nu are o parte din vina, dar nu cred ca-i putem pune in carca intreaga situatie ... partial da, dar cred ca e mai mult de atat ...
    Poate ca Romanii sunt mai invidiosi decat alte natii (asta ramane sa fie demonstrat stiintific), dar dupa parerea mea chiar daca este adevarat, doar invidia singura nu e suficienta pentru a oferi o explicatie credibila fenomenului ...

Dupa pererea mea, in ceea ce a spus Dud este si acolo un sambure de adevar (cat de mare asta as fi curios si eu sa stiu) ... se pare ca multi dintre conationalii nostri odata ajunsi in afara hotarelor tarii prefera sa traiasca in afara comunitatii in izolare. Eu cred ca exista un motiv pentru asta, si ceea ce a spus Dud poate fi "it" (sau macar o parte consistenta a motivelor din spatele acestei izolari).

Fireste ca nu putem generaliza, dar cred ca din pacate un numar suficient de mare de conationali (sau macar dintre aceia care au plecat peste hotare) au standarde morale indoielnice si se preteaza la anumite lucruri de care toti cei ce am venit aici am incercat sa scapam, printre care se numara si modul de comportament, si hotia si inselaciunea ...

Nu cred ca astea sunt trasaturi specifice Romanilor sau ca neaparat Romanii ar avea traditional o proportie mai mare a acestor trasaturi comparativ cu alte natii, dar cread ca acest tip de conational este sau a fost suficient de mare ca sa creeze cel putin un sentiment ca asta ar fi cazul (chestie de imagine). Sunt sigur insa ca au existat (si exista) motive obiective in spatele acestui comportament izolationist, si ca suficient de multi dintre conationalii nostrii s-au ars de mana (sau au patit-o din cauza) unor alti conationali in care au crezut, sau pe care au incercat sa-i ajute, sau carora nu le-au facut nici cel mai mic rau ...

Daca statistic vorbind, se va dovedi ca este adevarat ca proportia acestor elemente negative ale societatii e (mult) mai mare decat in alte natii, probabil ca asta este (cel putin partial) rezultatul a 50 de ani de comunism si a fost si este raspunsul unora la constrangerile sistemului comunist sau modul unora de a se adapta si/sau supravietuii acestui sistem, si a tranzitiei ce a urmat, chiar daca asta a insemnat sa o faca in dauna altora.

Odata ce sufucient de multi au avut de a face cu aceste elemente si si-au povestit pataniile altora, probabil ca aceasta idee sa propagat in subconstientul societatii, si daca acesta este cazul atunci aceasta izolare a comunitatii Romane se poate explica foarte plauzibil ca fiind un mecanism de aparare impotriva acestor elemente ale comunitatii (existente sau "mitice" ... cel mai probabil existente din pacate).

Chiar si explicatia asta stufoasa cred ca e doar o simplificare ... sunt sigur ca adevaratele motive sunt mult mai complicate decat ce sa spus pana acum ... dar poate ca pana la urma o sa-i venim de hac si lucrurile se vor schimba in bine ... how about that for a new year resolution? -hehe- ehe-

Pana una alta LA MULTI ANI ! tuturor si un an nou fericit si plin de bucurii! -party- arty-

18. wedgwood

wedgwood New Member

Trophy Points:
    0

[/quote]mersi de chestia asta,de vreo ceva timp am ceva probleme la serviciu,create,culmea,de o alta romanca,dar ce ai scris imi edifica multe,chit ca le banuiam si eu,macar vad ca ,din pacate,chiar asa e,suntem o natie de invidiosi.oricum,asta e,la multi ani la toata lumea!!!!
    [/quote]

Imi pare rau de problemele pe care le ai cu o persoana de aceeasi nationalitate ca a noastra. Este jenant.
    Din fericire eu nu lucrez cu nici un roman- I am blessed!! Dar in previous jobs am lucrat cu Romani si-mi aduc aminte de " problemele" care existau. This is my 5th " romanian- free " year! ! Good luck in continuare!

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

De acord cu tine, Cristian. Asa este, nu e vorba doar de invidie. In ecuatia rautatii intra mai multe elemente. Ce ziceti de lipsa recunostintei, de prostie sau de parsivenie?

Cei mai multi te asculta ca niste catelusi cand au nevoie de tine. Stau cuminti si intreaba, fac pe generosii, fac orice pentru a-ti castiga increderea. Dupa ce aduna toate informatiile si nu mai au nevoie de tine, usor usor, incep sa-si arate adevarata fata. Si cand deschid gura si incep sa-ti dea lectii despre una si alta, te uiti la ei si te “minunezi”.

Dintr-o data ei devin atat de inteligenti, incat ajung sa creada ca tu de fapt ii invidiezi sau le vrei raul sau mai stiu eu ce alte idei de genul asta le trec prin cap.

Fenomenul izolationist este un lucru normal in aceste conditii. Ce rost are sa acorzi sanse celor care nu cunosc sensul cuvantului “respect”?! -explain- xplain-

20. mihar

mihar New Member

Trophy Points:
    0

Ce pot sa spun...Am ajuns in Londra acum o luna jumate, la indemnul unei prietene romance care mi-a promis ajutor. Nu pot da in totalitate vina pe ea, ma intorsesem din Sua si ma gandeam ce pot face in cele 6 luni pe care le aveam de stat in tara ( urma sa ma intorc in SUA). Ajunsa aici, fara casa, nimic, nici o siguranta, nu a mai fost de gasit. M-a sunat acum 2 sapt sa spuna k a avut probl. Multumesc lui Dumnezeu am ajuns la o fam extraordinara. In urma a 2 joburi la care nu am fost platita si am lucrat pe branci, am gasit in sfarsit un job la o companie mare din Anglia, pt o pers publica, f cunoscuta. A fost un simplu noroc. Daca pana acum 3 zile prietena mea suna zilnic sa imi " aline suferinta", cand a aflat unde voi lucra din ian a intrerupt orice legatura cu mine. Nu mai stiu ce sa cred, oare ii placea numai sa ma auda plangand si cu moralul la pamant...In schimb, prietenul meu a fost ajutat de un roman pe care l-am cunoscut aici. Cred k maturitatea, bunul simt, respectul sun elemente care isi spun cuvantul in astfel de situatii. Nu vreau si nu voi generaliza niciodata insa un caz particular...Sper doar sa nu mai am parte de astfel de incidente si nu doresc la nimeni.
    Apropo, printre primii care m-au ajutat ati fost voi, cei de pe forum. Mersi mult si vreau sa spun la toti k tot timpul exista o speranta, chiar si cu putin noroc...
    La multi ani.

Share This Page