11 C
City of London
Monday, February 24, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce nu puteti posta uneori

Discussion in 'WEBSITE' started by Dan, Sep 27, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am intalnit pana acum 4 cazuti in care, din motive tehnice, oamenii nu au putut posta anumite mesaje si ma gandesc ca e nevoie de niste lamuriri.
    Cei care au intampinat problema aveau si o alta modalitate de a ma contacta, asa ca s-a rezolvat, dar poate altii nu au la indemana emailul meu sau adresa de skype.

ROMANi ONLiNE ruleaza pe un server prorpiu, nu are gazduire de la o alta firma. Serverul este intr-un datacenter, dar administrarea este facuta in totalitate de Adrian.

Pe acest server mai sunt gazduite cateva site-uri si neavand timpul necesar sa ne luptam SI cu toti hackerii, este instalat un script de securitate foarte "agresiv". In ce sens - el protejeaza practic toate site-urile de atacurile hackerilor si spammerilor.

Independent de site-ul ROMANi ONLiNE si de forum, el actioneaza la fiecare incarcare de pagina, la fiecare mesaj postat.

Scriptul isi face update si se adapteaza in permanenta, in functie de atacuri.

Uneori, asa cum spuneam, anumite mesaje sunt confundate de acest script cu mesaje spam. In momentul in care cineva posteaza de exemplu 10 linkuri intr-un mesaj, IP-ul sau este blocat pentru o perioada de timp (cred ca 15 minute, poate 30) si nu poate accesa nici un site de pe server in aceasta perioada.

In urma a ce am discutat cu cei care am patit-o, am identificat urmatoarele cazuri in care utilizatorul este blocat:

1. Mutu a incercat sa puna 8 link-uri intr-un singur mesaj si a fost blocat. L-am sfatuit sa puna in doua mesaje diferite informatia, astfel ca scriptul s anu identifice decat 4 pe mesaj.

2. Dromaderu si TheMan au insirat intr-un mesaj mai multe nume de medicamente. Rezolvarea pentru theman a fost ca nu a mai scris decat unul, iar pentru dromaderu - le-a pus cu virgule si fara spatii (presupun, aici nu sunt sigur), astfel ca scriptul a interpretat toata insiruirea ca un singur cuvant.

3. Mufa a patit-o pentru ca a incercat sa explice ceva legat de tranzactii financiare. Si mesajul lui a fost interpretat ca SPAM, pentru ca a folosit termeni ca - imprumuturi, tranzactii, financiar, codurile monedelor etc.

4. Eu sunt banat constant de catre acest script pentru ca lucrez pe mai multe site-uri de pe acest server in paralel cu multe taburi deschise si probabil interpreteaza ca il atac :)

Ca recomandari:

- daca dupa postarea unui mesaj site-ul devine inaccesibil (nu apare decat un mesaj de eroare), inseamna ca mesajul a fost interpretat ca spam. Rezolvarea imediata este schimbarea IP-ului si postarea mesajului in alta forma, cu mai putine linkuri etc. Nu v-a banat nimeni, contul este OK, e vorba doar de o masura de securitate independenta de site, complet automata.

- nu puneti mai mult de 3 linkuri intr-un singur mesaj. Din cate imi dau seama, este vorba de un punctaj pe care nu trebuie sa-l depaseasca mesajul din punct de vedere al potentialului de spam. Daca un mesaj contine si o multime de linkuri dar si cuvinte "interzise", acesta va fi blocat.

- evitati folosirea, in clar, a cuvintelor pe care le vedeti in emailurile SPAM, stiti la care ma refer, cele cu cresterea barbatieii, cum sa faci bani repede si usor etc.

Daca intampina cineva probleme de genul, imi poate scrie la seo @ romani-online. co.uk (fara spatii) si rezolvam.

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim pentru lamuriri. Acum cel putin intelegem ce se intampla.

Share This Page