25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

De ce iubim Romania?

Discussion in 'SEZATOARE' started by andreiutzu, Sep 7, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Guys, mai usor! Se incing spiritele si ca sa le calmam va trebui sa inchidem subiectul. Sper insa ca nu doriti asta si ca puteti continua fara sa va luati (prea tare) de par.

Multumesc pt intelegere.
    Moderator -cat-

2. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Ovidiu ,
    eram doar curios care sunt mecanismele gandirii cuiva care pune ura inaintea iubirii, eu nu inteleg...
    ...si nici sa transformi " de ce iubim Romania" in " de ce uram ungurii sau tiganii"
    -dance- ance- -dance- ance- -dance- ance-

3. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Dud, se pare ca nici tu nu vei avea prea mare viitor pe acest forum cu exprimarile tale "acide"...

4. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Lapusnene,formal ai dreptate, dar stim amandoi ca doar formal...

5. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote]Dud, se pare ca nici tu nu vei avea prea mare viitor pe acest forum cu exprimarile tale "acide"...
    [/quote]
    ...nu caut un viitor mare pe forum...esti avocat?
    Daca exprimarile sint "acide" ,poate este un motiv?

6. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    LAPUSNEANU> uite locuri care pot sa te ajute: http://ro.altermedia.info/ http://uk.altermedia.info/ http://www.nouadreapta.org/ http://www.ziarultricolorul.ro/ G O P L A Y

viva Legiunea, Codreanu traeste si celelalte.

Altfel, nu inteleg de ce tre sa iubim Romania pentru aceeasi gargara propagandistica nationalisto-populista care ni se serveste de la '48 pana in comunism si ne ajunge in si-n prezent la istoria scolareasca si literatura romana din gimnaziu.

hai sa nu. hai sa fim subiectivi si sa nu regurgitam decat atractii/iubiri personale. contrar convingerilor unora, nimeni nu-l iubeste pe Dumnezeu pentru ca asa ar fi invatat la scoala, ci daca il iubeste, il iubeste pentru ca nu poate altfel. cred ca la fel sta treaba si cu iubirea de patrie, unde exista ea cu adevarat. se bazeaza pe o legatura personala, nu pe "principii" memorate mecanic si "umplute" steril cu asa-zise sensuri(care, fie vorba intre noi, nu stau in picioare decat din motive de majuscule - Patrie, Neam, De La Rim Ne Tragem, Eminescu, Stefan cel Mare si Milostiv, etc).
    in rest, nu facem decat sa ne cream iluzia unei mari familii si a unui camin si sa ne aparam de altii. ceea ce n-ar fi o problema, daca am putea sa renuntam la ostilitatea tonului.

Mai in ton de anecdota, ma amuza faptul ca l-ai mentionat pe Cioran pe lista de onoare. Omul e notoriu pentru ca odata ajuns in Franta s-a simtit eliberat intru totul de jugul romanesc sub care traise si si-a jurat sa nu mai rosteasca cuvant romanesc toata viata. Destui ani mai tarziu, pe patul de moarte, ajunsese sa delireze de boala si exact inainte sa-si dea duhul, i-a venit sa injure, dar singurele cuvinte pe care si le-a putut aminti au fost "p ma-sii" pe romaneste :p

P.S. - nu vreau sa se inteleaga din post ca nu l-as aprecia pe Eminescu. Sunt fosta olimpica, i-am studiat poezia de mi-a iesit pe nas si n-as fi facut asta daca nu mi-ar fi placut, dar una e artistul si alta e "Stalpul natiunii" cum il vor unii. si, da, il prefer pe Caragiale, ca row-model. :p

7. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Labusnene , incepi sa fii offtopic , baga "Imparat si proletar " ceva acolo sa mai ne destindem si noi...

8. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Dragii mei,

Sper ca va doriti si voi la fel ca mine, ca acest topic sa nu fie inchis. Subiectul lui se doreste a fi unul cat se poate de pozitiv: De ce iubim Romania?

Din pacate daca vom continua cu critici personale, atunci soarta lui va fi una singura:
    Este evidet ca avem pareri diferite. Pe de o parte nu toti putem spune ca iubim Romania (poate unii avem alte sentimente, iar altii nu avem nici un sentiment); iar pe de alta parte, cei care spun ca iubesc Romania, o iubesc din motive foarte diferite si in feluri foarte diferite.

Probabil deci ca va trebui sa ne obisnuim cu aceste diferete si sa evitam disputele personale. Acceptand diferentele asa cum sunt, nu cred ca mai e nevoie de explicatii si acuze/ atacuri personale - si astfel topicul e salvat... :) Si putem in continuare sa postam aici motivele personale pentru care fiecare (dintre cei care iubesc Romania) pot spune de ce o fac.

Daca imi permiti o observatie FOARTE SUBIECTIVA, si mie mi se pare ca posturile tale, Lapusneanu, sunt un pic mai mult decat se dorea acest topic. Evident, nu are nici o valoare parerea mea subiectiva. Adica e doar o parere.

Tehnic vorbind cred ca ai dreptate: De ce iubim Romania? Pai din cauza istoriei si a culturii romanesti. Asa ca hai sa detaliem povestile astea doua... :) "Fara numar!!!" :) Ce inseamna cultura si istoria romanilor... Apoi asta e parere ta, iar cine nu e de acord, poate sa expuna o alta parerea dar fara sa te atace, si cu asta basta...

Mda... tehnic vorbind ai dreptate. DAR, daca iti face placere, iti propun sa deschidem un topic separat despre nationalismul romanesc (istoria, cultura romanilor si rolul/importanta/valoarea lor, etc.) si sa purtam acolo polemici (nepersonale) pe aceasta tema. Vom lasa topicul acesta pentru discutii mai generale despre de ce iubim Romania. Subiectul nationalismului este in sine unul foarte mare, si cred ca risca sa deturneze discutia de la topicul si tonul ei pozitiv. (Daca incepem sa dezbatem rolul lui Stefan cel Mare in Istoria Lumii - ca un capitol din topicul "De ce iubim Romania?" cred ca ne departam prea mult.)

Evident e doar o propunere. Daca putem sa continuam discutia fara atacuri si caracterizari personale, atunci totul e fine. Dar daca subiectul nationalismului se dovedeste a fi prea mult si necesita dezbateri suplimentare, va propun sa ii alocam un topic nou. Cred ca il merita ;)

PS: Salvati topicul "De ce iubim Romania?"!!! -beer-

9. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Sunt multe cuvinte urate si jigniri in multe posturi, Lapusneanu. Inclusiv in ale tale.

Nu poate fi acceptat asa ceva. Pe de o parte, sunt jigniti membri ai forumului (ceea este inacceptabil), pe de alta parte ceilalti membri care vad o asemenea discutie, vor ezita sa mai intervina (vazand modul in care se discuta)? Nu va fi tolerata si promovata o asemenea atitudine pe forum.

Chiar si jignirile si afirmatiile indirecte (prin citate sau articole ale altor persoane) atrag responsabilitatea celor care le posteaza. Este ca si cum le-ai fi spus tu. Chiar daca tu iti asumi apoi sau nu ceea ce este spus. (Uite, acum ai reluat un citat in care jigneai pe cei care nu sunt de acord cu tine. Chiar daca nu ai reluat explicit jignirea, este ca si cum ai fi spus-o din nou. Nu e nevoie de asa ceva - si nici nu este acceptabil. Nici prima data, nici acum.)

Este ok sa avem pareri diferite. Dar nu putem sa ne folosim de astfel de cuvinte sau atacuri pentru a exprima nimic, sau pentru a ne apara ideile sau... imaginea...

Rog frumos pe toata lumea (chiar daca pentru foarte multi nu e nevoie), nici macar sa nu citati lucrurile care stiti ca ar jigni pe altcineva, chiar daca au fost postate anterior, si nici nu veniti cu citate din alte surse. E acelasi lucru. Si daca vor mai aparea, se vor lua masuri administrative.

Multumesc tuturor pentru rabdare si mai ales celor care nu aveau nevoie sa citeasca asa ceva. -beer-

10. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Dud, se pare ca nici tu nu vei avea prea mare viitor pe acest forum cu exprimarile tale "acide"...
    [/quote]
    [/quote]Sigur ca este un motiv, e lesne de inteles pentru toata lumea care este acela....

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    [/quote]Sigur ca este un motiv, e lesne de inteles pentru toata lumea care este acela....
    [/quote]
    Poate ma luminezi , pt. ca sint analfabet! :-*

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Patriotism is your conviction that this country is superior to all other countries because you were born in it.

de

George Bernard Shaw

13. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce bine-mi pare sa vad cata lume culta de la noi din Romania aici pe forum,pacat ca se cearta,adica "au polemici",ca e Eminescu,ca e Caragiale,"stalpul".
    What about Mircea Cartarescu? Sau altii ,ca Alin Mungiu,si,ai dreptate Lapusnene,nu doar Nadia si Hagi.Dar cine si-i va aminti pe astia toti,si ma gandesc la noi,romanii cu copii de aici.Am bagat juma de portbagaj la intoarcerea din tara tigari,si jumate carti.Chiar acum stau si ma uit pe raft la una dintre favoritele mele - "Cel mai iubit dintre pamanteni",a lui Preda,si ma intreb,de multe ori,vor ajunge juniorii mei vreodata sa o savureze asa cum am savurat-o eu?Cum vor reusi ei sa inteleaga istoria noastra daca nu traiesc acolo.Si aici tre sa te contrazic Lapusnene,chit ca si mie imi place Caragiale f mult,da,dar Eminescu e UNIVERSAL.Creanga e al nostru,al romanilor,al moldovenilor,Rebreanu e al nostru,Slavici,si toti ceilalti,dar Eminescu e universal,prin poezia lui.
    De asta iubesc Romania,ca le pot povesti cu mandrie colegilor mei despre lucruri de care habar n-aveau,si sa le zic--Da,toate astea vin de acolo,din sud estul Europei,unde e o tara, Romania.
    Sunt moldovean de la Iasi,am fost anul asta in tara cu masina,am calatorit la rude inspre Botosani,si am oprit la monumentul din Flamanzi,iar copiii ma intreaba,de ce am oprit tati aici,iar eu ma gandesc,ce sa le explic?"rascoala?",ce e aia?,vieti pierdute?,avem sky acasa,asa ca le-am zis ca e un monument inchinat vitejiei taranului roman.Evident ca nu au fost impresionati mai deloc.
    Asa cred eu,ne iubim tara pt ca suntem romani,si tre sa fim al dr..u' de mandri de asta.

14. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    toate ca toate, dar asta NU. :p ce rost are sa ne manjim cultura cu nationalism? ca istoria oricum e politica, asta-i toata ratiunea ei de existenta, so no harm, no foul. DAR cultura(daca ne apucam sa-i taram pe Eminescu si Ionesco in chestia asta) este(sau ar fi cazul sa fie) prin excelenta apolitica - chit ca unii autori isi exprima convingeri politice in/prin opere. este aberant sa te folosesti de scriitori si artisti care, chiar daca se circumscriu in creatie unui spatiu national, apartin in mod clar unui patrimoniu universal. creatia lor are valoare in sine prin sine, valoare pe care o anulam daca transformam creatia in instrument de propaganda/manipulare/intaratare.

cultura nationala cuprinde costumele taranesti(ca sa nu ma repet cu "nationale"), oua incondeiate si obiceiurile de Craciun. e o identitate culturala in sensul de mod de raportare la lume si la viata, cu tot ceea ce presupune asta(de la traditii si mentalitati la religie si conduite dobandite). e antropologie.
    cultura in sensul de arta si literatura e o alta cultura(sau un alt fel de, daca e sa nu-mi permiteti exprimarea ailalta), care n-are a face cu ghimpele nostru national.

cu tot respectu, dintr-un motiv ii consider si eu inteligenti pe americani: cand vine vorba de nationalismul lor, nu si-l fondeaza pe sarmanul Mark Twain sau pe T. S. Eliot, ci pe George Washington, Thomas Jefferson si Abraham Lincoln. Nu neg ca literatura si arta sunt o parte a istoriei fiecarui stat, ca reflectare a civilizatiei, ci neg ca ar putea/ar trebui sa fie puse in slujba politicii sau a atitudinilor politice.

pentru cine il iubeste pe Eminescu doar pentru ca datorita lui putem demonstra ca a avut poporul o contributie la cultura universala n-am de zis decat un singur lucru: halal de asa iubire.

iubitori de Eminescu pus cu japca langa Stefan cel Mare sunt si autorii site-urilor pe care le-am link-uit: C. V. Tudor si stimatii de la Noua Dreapta. cred ca pentru un adevarat om de litere e suficienta o discutie de un sfert de ora cu mai sus mentionatii ca sa-si dea seama dincolo de orice indoiala cat iubesc ei poezia eminesciana si cat iubesc confirmarile convingerilor politice pe care li se pare ca si le gasesc in ea.

Nationalistii auto-declarati de la Altermedia/Noua Dreapta ii ataca sistematic pe Cartarescu, Plesu, Patapievici si etc. Eminescu e bun de stindard ca a cam devenit hrana pentru plante de ceva secole, asa ca le e inofensiv si n-are cum sa se (mai) apere. daca nu-i scuipam pe mormant, hai sa nu-i scuipam nici in carti, totusi :p ca la urma urmelor cam asta facem cand le folosim pe post de suport pentru noile cruci de fier.

15. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Ma uitam si eu la rezultatele din Campions League. Si in partea de jos a paginii:
    http://www.uefa.com/competitions/ucl/index.html

Sunt doua clasamente ale jocului Fantasy Football de pe site-ul UEFA.
    Primul clasament e cu jucatorii alesi cel mai des. Alaturi de Milan si Real Madrid, Steaua este singura echipa cu 2 jucatori in top (Sorin Ghionea si Cornel Cernea). M-am tavalit pe jos de ras sa vad ca pe fiecare din cei doi au mizat aproape jumatate din cati au mizat pe Kaka, Fabregas si van Nistlerooy. :)) Probabil majoritatea sunt romani. Dar faptul ca sunt atat de multi si ca prin pasiunea lor (evident irationala) au pus doi jucatori in clasament chiar mi se pare super tare. Asa ca si vizibilitate, daca nu altceva. Sa stie lumea ca existam. :)

Si ca sa nu zica cineva ca ne pricepem numai la stat pe net, in tabelul alaturat cu clasamentul jucatorilor care au adus cele mai multe puncte celor care au mizape ei, este si Razvan Rat (Shakhtar)

Nu stiu daca iubesc Romania pentru asta, sau pentru ca iubesc Romania, m-a amuzat lucrul asta... Probabil putin din amandoua. ;)

16. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu ce legatura are referirea lui Arthur C. Clarke la romanul "Dune" al lui Frank Herbert cu " Cel mai iubit dintre pamanteni" al lui Preda...tu stii?
    ... sa traiasca inernetul si google!
    "Patriotismul este religia Iadului. James Cabell"
    "Patriotismul este un fel de religie; este oul din care ies r?zboaiele. Guy de Maupassant"
    "Patriotismul este ultimul refugiu al tic?losului.Samuel Johnson"
    Restul aici:
    http://enciclopedie.citatepedia.ro/inde ... patriotism

17. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzu stii care e principiul jocului? Ti se da o lista de jucatori(fiecare e apreciat la o anumita valoare , sa zicem in $) , iar tu iti faci un lot de 11 jucatori a carui valoare totala trebuie sa se incadreze in o anumita suma( sa zicem 10 mil $).Probabil ca Van Nistlerooy sau Kaka valoreaza vre-o 5 mil , si ca sa te incadrezi in suma totala de 10 mil trebuie sa alegi si jucatori mai slab cotati(cum e cernat sau ghionea , probabil pe la 50 de mii$).
    Adica il vrei pe KaKa in lot ia-l si pe Ghionea! Sorry!

18. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Da, octavian. cred ca ai dreptate. Probabil asta e motivul.

Ma bucur totusi ca sunt si romanii alesi atat de des... Nu ma bucur prea tare daca principalul motiv e ca sunt printre cei mai ieftini...

Dar macar e si Rat in celalalt clasament - pentru imagine... :)

-sunny-

19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    da cine e,sau a fost,samuel johnson,ma rog,si nu ,nu vreau sa caut pe net,ca daca devenim atat de dependenti de net,incat sa ne construim o baza culturala pe el,ma tem ne vom cam acoperi de superficialitate,si-mi mai place motto-ul unuia din voi sau ce-o fi chestia aia scrisa in josul paginii la fiecare,e cam asemanator cu o vb ce ne-o tot spunea una din profesoarele noastre--
    "Daca taceai,filozof ramaneai"
    Ati vazut pe BBC1 reportajul despre Romania de acum doua duminici?Eu nu stiam ca va fi difuzat (ocupat cu sportul pe tv mai mult,spre rusinea mea),dar m-a sunat un coleg englez de mi-a zis sa ma uit pe BBC1,eu la randul meu i-am mai sunat pe altiii...
    Urmarea?Mandru tare a doua zi la servici la explicat ce e sunca,ce e palinca,si ca da,chiar mai cantam la masa cand se face o adunare adevarata,si,nu in ultimul rand,chestia ca am mai scapat de stigmatul--"DRACULA",cine a avut de inteles a inteles ca e un mit creat de un Irlandez,care cine stie cum s-o fi ratacit pe la noi pe acolo.Si aoi explica putin de Tepes si tot asa ,as fi putut sa o tot tin.... Noroc ca breakurile sunt scurte...nu ca la noi!!!

20. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    am vazut si eu reportajul despre Romania :) si mie mi-a spus cineva despre el si l-am scos de pe net. Nu am fost impresionata dar macar nu a aratat partea foarte rea a romaniei :-??

Share This Page