3.5 C
London
Wednesday, December 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cursuri NVQ pentru Yellow Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by i_bogdan82, Oct 27, 2010.

1. raduteodoru

raduteodoru New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toti, cine ma poate ajuta cu informatii va rog mult, eu sunt in scotia mai exact in oban, am niono din decembrie anul trecut muncesc la un hotel si as dori sa obtin yellow card, ma poate ajuta cineva si sa-mi zica un colegiu unde as putea sa ma inscriu? Multumesc.

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bine-ai venit pe site raduteodoru!

Poate daca ne spui ce ai vrea sa inveti si cat de departe te poti deplasa fata de localitatea respectiva (vreun ors mai mare e prin zona?) am sti ce sa-ti raspundem.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Unde anume locuiesti in West Midlands? Esti dependent/a financiar de o alta persoana? In titlu intrebi de NVQ (National Vocational Qualification) apoi spui ca esti interesat/a de ESOL (English for Speakers of Other Language) deci e vorba de doua lucruri distincte.

Nimic mai potrivit pentru inceput (in West Midlands) decat City College - Birmingham, un colegiu cu vreo 14-15 campusuri, unde poti studia TOATE meseriile posibile.

http://www.citycol.ac.uk/

Personal, iti recomand un NVQ program care iti confera (in functie de necesitati) si ore de ADULT LITERACY and NUMERACY (deci gratuit!) cel putin la City College unde acum 2 ani a studiat nepotul meu.

Daca nu ai implinit inca 19 ani, beneficiezi de CURSURI GRATUITE (subventionate de guvern).

Mult succes!

4. rrr

rrr New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Sunt in Londra cam de 2 sapt. As avea o intrebare. Daca ma inscriu la un curs online, pot sa aplic pentru yellow card?

5. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    Buna am si eu nevoie de un sfat de la voi.

Saptamana aceasta imi expira enrollment-ul la cursul de lb. eng. la care sunt inscris.
    Scoala este acreditata de UKBA si la ea termin acum cu succes (am sustinut testul final) un curs de 12 sap. full time de general eng. upper-intermediate. Chiar de sap. trecuta am inceput sa studiem din manualul de advanced.

Deoarece pe 04 mai 2011 sunt programat la Croydon pt. YC trebuie sa-mi prelungesc cursul.
    Din motive financiare as dori sa ma inscriu la aceeasi scoala la un curs part time de numai o ora si jumatate pe sap. Cursul se numeste FCE Skills si ma va costa numai 7.5GBP / week in loc de 75GPB / week cat era cel full time. De asemenea sap. aceasta vreau sa ma inscriu pt. data de 25 Aug. 2011 la un examen de FCE (First Certificate in English) la un colegiu acreditat sa sustina astfel de examene.

Acum intrebarea principala este daca voi credeti ca este OK sa ma prezint la Croydon cu un letter of enrollment de la scoala cu un curs part time de numai o ora jumate pe saptamana? Credeti ca pot avea probleme la obtinerea YC?
    Daca este OK cu cursul part time si nu va mai fi nevoie sa-mi prelungesc cursul full time, cate sap. imi recomandati sa-l acontez in avans pe cel part time?

Multumesc anticipat tuturor pt. raspunsuri!
    F.

6. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, poate sa-mi dea si mie cineva un sfat la problema de mai sus?
    Poate nu au postat eu unde trebuia sau toata lumea si-a luat vacanta si se pregateste de Paste?
    -ras2-

Numai bine,
    F.

7. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    poti sa te inscri linistit la curs part-time, este ok pt Ukba. Avand in vedere ca trebuie sa fi student 1 an din momentul obtinerii yellow cardului, este recomandat sa te inscri chiar pt 1 an sau te poti inscrie doar pt 8 luni, deoarece yellow cardul are valabilitate inca 4 luni de la terminarea cursului. Deci 8 luni plus inca 4 rezulta 1 an. Dar aici trebuie sa ai grija cu payslipsurile, daca vrei ca apoi sa obtii blue card. Daca alegi varianta 8 plus 4 atunci trebuie inca din prima luna de cand ai luat yellow sa muncesti si sa obtii payslip.
    Mai este si varianta sa te inscri pt. 6 luni, apoi te inscri la altceva daca vrei, dar obligatoriu si atunci, sa anunti Ukba.
    Oricare dintre variante ai alege, iti doresc multa bafta.

8. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    Re: cursuri NVQ pentru yellow card - Oxford

salutare ValiB.
    Am si eu ceva nelamuriri ,daca m-ai putea ajuta?
    Eu intentionez sa imi trimit actele pentru yellow card student in londra printr-un avocat eu locuiesc in irlanda de nord,dar sunt putin confuz cu scoala eu sunt inscris la un curs ESOL la o institutie de invatamant din Coleraine(NRC)dar cand m-am uitat pe lista institutilor recunoscute apare doar Ballymena(NRC)oare nu este recunoscuta ce-a din Coleraine?si mai vroiam sa te intreb referitor la acte as vrea sa te intreb le pot trimite inainte de inceperea cursului sau numai dupa inceperea lui?astept un raspuns de la tine......

9. adelante

adelante New Member

Trophy Points:
    0
    Re: cursuri NVQ pentru yellow card - Oxford

Ca sa aplici pentru Yellow Card Student trebuie neaparat sa mergi la scoala(universitate)respectiva sa -ti dea ceva la mana,o adeverinta,ca urmezi cursurile ESOL.Adeverinta respectiva ,face dovada ca tu esti student pentru o perioada de timp.In momentul acela ii poti intreba daca sunt si acreditati...daca nu sunt cauti alta scoala,imposibil sa nu gasesti. De fapt asta este chiar primul pas care trebuie facut,fara adeverinta atasata vei relua procesul si asta inseamana timp pierdut ,timpul inseamna,bani...

10. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    si as putea sa ma apuc de acte si inaintea inceperi cursului sau doar dupa inceperea cursului?

11. adelante

adelante New Member

Trophy Points:
    0
  12. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nici vorba sa te prezinti la Croydon inainte de inceperea cursurilor. Acte? Ce acte, ca adeverin, ta iti trebuie de la scoala, statement bancar, iar restul sunt actele originale dw identitate. ..............? Be well.

13. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    da dar eu am tot sunt inscris la sc am adeverinta am cont bancar am toate actele pregatite chiar si sponsor o pers irlandeza si ma gandeam ca pot incepe inainte aplicatia.....multumesc foarte mult pentru raspunsuri

14. adelante

adelante New Member

Trophy Points:
    0
    Nu spuneai matale ca nu este recunoscuta!!

15. Sacalu83

Sacalu83 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toata lumea, as dori sa va intreb urmatorul lucru si voi incerca sa fiu cat mai succint, in cazul in care eu vreau sa lucrez in UK mai exact in Brighton sau in apropiere, am inteles ca singurul mod de obtinere al yellow cardului este sa ma inscriu la un colegiu la un curs NVQ nivel 2 de ospatar caci asta vreau sa fac, si munca full time sa se considere practica la locul de munca. Este nevoie sa caut astfel de colegii chiar in orasul unde lucrez ? Trebuie sa ma prezint des la colegiu sau vin cei de la colegiu la locul de munca de cateva ori pe an? Caci colegii care sa ofere NVQ 2 in Food and Beverage (waiter) in Brighton care sa fie si pe lista UKBA am gasit doar unul deocamdata si intr-adevar cursul e de un an, Course category: Part-time Starting month: Flexible, Days of the week: Flexible, Time of day: Flexible.
    Deci e flexibil,dar ca e sandwich sau nu, si ca pot sa fac sau nu practica la locul de munca nu stiu. Sandwich este denumirea oficiala a NVQ-urilor in cadrul carora poti executa practica la locul de munca, muncind full time ? Sau cum sa tastez la Search pe pagina colegiilor? Si o ultima intrebare. Sa caut un job si apoi ma inscriu la colegiu sau sa caut colegiu si el ma va plasa la un angajator "agreat" de ei cum zicea ValiB. Nu prea stiu ce sa caut exact. Va multumesc mult pentru implicare tuturor si pentru timpul acordat acestui sitte. -nu-stiu-

16. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles foarte bine...Va multumesc mult de tot ati fost de un real ajutor..mai tinem legatura.Baftta si spor la bani......

17. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    as mai vrea sa intreb ceva?sa zicem ca eu am toate actele in regula tot ce tine pentru yelow card student,ei ar putea gasi motive sa ma refuze?imi puteti spune cum sunt aia de pe la croydon ciufuti sau in mare parte in regula?as vrea sa stiu la ce sa ma astept sa fiu pregatit....

18. mariandima

mariandima New Member

Trophy Points:
    0
    si cam ce intrbari pun cel mai des?daca poate sa imi raspunda mai multe persoane care au mai aplicat pentru yelow card student as aprecia foarte mult ajutorul....

19. bidis

bidis New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor sunt nou pe acest forum si as avea nevoie de ajutorul vostru, voi ajunge in londra pe 10 septembrie in zona Hillingdon, Ruislip, Middlesex HA4 6DZ,ma puteti ajuta cu un colegiu in zona pentru un curs nvq de bucatar sau de engleza pentru yellow card.

20. alecs1234

alecs1234 New Member

Trophy Points:
    0
    Marian pe mine m-a intrebat doar cand am inceput cursul si atat restul a fost super simplu .... deci crede-ma ca si eu m-am stressat inainte dar daca ai toate in regula nu au ce sa zica presupun eu.

Multa bafta

Share This Page