24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CURSURI NVQ 2012 (asprire conditii?)

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by florycica, Dec 7, 2011.

1. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    De cand m-am inscris pe acest site urmaresc toate discutiile sau ma rog,aproape toate si sunt zile in care ma incurajez si zic ca va fi bine si sunt zile in care ma apuca tristetea -plans2-

Am aplicat pt. un colegiu in Basildon si m-au chemat pe 28.11 2011 la interviu eu in tara fiind...Le-am explicat ca mai repede de martie nu ajung asa ca am anulat inretviul(nvq level 3 hairdresser)Astept sa vand aici un apartament ca sa plec cu ceva bani acolo avand in vedere ca mai e si sotul si copilul nu vreau sa ma chinui fara bani acolo si vreau sa treaca iarna.
    Acum ma gandesc ca am gresit maxim...Am auzit ca se aspresc conditiile pt.romani chiar si pt cei care vor sa faca cursuri nvq de exemplu sau altele.La naiba -nervos- Trebuia sa merg la interviu poate era mai bine!!Ideea e ca am schimbat locatia...vom merge in Grimsby si voi aplica la un colegiu de acolo; cred ca e mai bine sa fiu deja in uk cand aplic?Nu ma asteptam sa imi raspunda de la colegiu pe mail dar dupa o luna jum.mi-au raspuns...astept sa vad daca imi raspund si cei din Gimsby.
    De fapt intrebarea era:VOI MAI AVEA VREO SANSA CU NVQ?!!ma indoiesc ca voi gasi de lucru la vreun salon de coafura fara acte?Chiar schimba legile asa de drastic pr romani?

Va doresc doar bine!!!

2. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Florycica, poti veni sa lucrezi aici ca self employed! Ai vreo calificare ceva sau macar experienta? Daca da, sigur gasesti tu ceva! Si daca reusesti sa te angajezi aici ca si SE pe urma te poti inscrie si la colegiu! Sau inscrie-te la colegiu apoi iti cauti job! Oricum ar fi, trebuie sa vi pregatita financiar! Mult succes

3. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfat.Asa m-am gandit si eu initial,sa ma inscriu la colegiu si apoi sa imi caut job.Sunt coafeza si am experienta vreo 10 iar de 4 ani am salonul meu.Nu as fi vrut sa imi fac SE ci sa ma inscriu la colegiu si apoi sa imi caut un job in domeniul meu.Vom locui in Grimsby si am gasit un colegiu acolo.M-am gandit sa sun la colegiu si sa ii intreb daca pt.anul 2012 au aparut ceva schimbari pt. romani(asa se aude,poate vb prostii)dar ma gandesc sa nu par penibila.

Daca auziti ceva v-as ramane recunoscatoare daca ne-ati informa si pe noi cei aspiranti la o viata mai grea la inceput dar mai buna pe termen lung acolo...in UK.

Multa bafta tuturor!!!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Orasul in care locuiesc eu, Rugby, permanent vad prin vitrinbele frizeriilor ca ofera de munca.
    La fel si pe hairdresser, pt doamne adica.

Mai mult, sotia mea se mai duce la o poloneza, care face cam la 70% din pret, si care e fully booked tot timpul!

Ideea e ca, este de munca in acest domeniu,
    daca mai ai si talent/experienta, vei gasi de munca fara probleme.
    Conditiile nu se vor inaspri,
    adica nu stiu de schimbari , dar, ca SE poti veni oricand.

Multa bafta!

5. Andrus

Andrus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Florica

Eu cred ca ai dreptate. Cel mai bine ar fi sa incerci sa te angajezi . Daca colegiul e aprobat de UKBA, facand un NVQ tu vei putea lucra full time, iar sotul poate obtine blue card ca si dependent si in felul acesta poate lucra si eu.

In cazul tau se poate si SE. Vorba merge repede si daca esti priceputa si nu lucrezi fff scump iti faci cliente, plus ca iti si poti inchiria scaunul tau la un salon.

Succes

6. bursucel

bursucel New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, luminati-ma si mine de unde ati auzit chestia asta cu asprirea conditiilor si cum adica, in ce sens, ni s-ar cere ceva in plus sau se scumpesc ( Doamne fereste! ) sau vor fi mai putine colegii pe lista aia renumita sau cum? Serios, veniti asa cu niste chestii de mi se strange inima, cum ar fi sa postez si eu intr-o zi ca, nah, din 16 ( nu 15, ca-i luat ), toti romanii tre' sa inceapa sa poarte steagul Marii Britanii in jurul braului, ca sa isi arate...atasamentul si devotiunea. Va rog mult sa postati chestii concrete, care drept sa foloseasca celorlalti, nu sa-i faca sa-si piarda timpul sau ...in cazul meu,linistea.

7. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Bursucel draga, nu te mai framanta atata, uite am gasit pe site-ul UKBA declaratia lui Damien Green cu privire la masurile ce vor fi luate:

Controls to restrict how Bulgarian and Romanian nationals access the UK labour market will be extended until the end of 2013, Immigration Minister Damian Green announced today.

This means Romanian and Bulgarian (EU2) nationals seeking to work in the UK will continue to require permission from the UK Border Agency before they can work in the UK.

The minister said:

'Maintaining these controls will make sure migration benefits the UK and does not adversely impact on our labour market. The government is radically reforming the immigration system, and has already announced an annual limit on work visas and tough new rules for students to ensure net migration is reduced from the hundreds of thousands to the tens of thousands.

'The Migration Advisory Committee has made a clear case for extending the existing restrictions on Bulgarians and Romanians. This government has also made clear that we will always introduce transitional controls on all new EU member states as a matter of course.'

si link-ul aferent http://ukba.homeoffice.gov.uk/siteconte ... strictions
    Despre aceste masuri s-a mai vorbit si pe alte topicuri, om trai si-om vedea ce va fi...pana atunci ascute-ti creioanele ca in ianuarie vii la scoala -da-da- -thumbsup-

8. augustin68

augustin68 New Member

Trophy Points:
    0
  9. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Voiam sa intreb si eu ceva in legatura cu NVQ-urile caci nu sunt sigura.

Trebuie sa fie cursul de un an ca sa poti obtine Yellow Card si apoi Blue, nu?
    Intreb pentru ca m-am incurcat in atatea termene... Gasisem ceva care mi s-a parut interesant dar era de 4 saptamani, dar asta era cursul... de munca daca gasesti si muncesti un an, se pune? Sau cum naiba e intr-un final?

Multumesc frumos anticipat!

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    tu de ce doresti sa vii in metropola Grimsby? -nuuu- -nuuu- -lolozaurmic tu ai macar habar unde este oraselul asta? stii cat de izolata o sa fii de restul oraselor? e un orasel vai de capul lui plin de popor pe benefits. nici iarba nu creste in orasul ala. vezi ca au mai venit unii de curand la univ in hull si le e bine tare. daca vrei sa stai fara job sau pe un job pe minimul pe economie atunci du-tye in Grimsby. eu iti recomand ceva tot in nord ca este ieftin traiul dar un oras mare.

11. bursucel

bursucel New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare Dorinuta, mai mult ca sigur ca o sa fim colege la scoala, am gasit - de fapt Dromaderu a gasit - un curs Clinical Healthcare, e ieftinut si dureaza un an, ce mi-as putea dori mai mult, si e si pe LISTA, dar s-ar parea ca voluntariatul pe care il fac eu nu e util in cazul de fata, trebuie sa fie intr-un spitalut, ceva, cat de micut, pe cand eu "lucrez" intr-un centru de copii cu dizabilitati. Am trimis mailuri pe la spitale prin regiunea respectiva, o sa mai incerc sa sun, vineri nu mi-a raspuns nimeni. In fine, sa n-o mai lungesc, daca imi gasesc pana in 3 ianuarie loc de voluntariat in spital pe acolo ( si e putin posibil, dar cine stie )o sa pot sa ma inscriu la cursul respectiv, daca nu, ramane ESOLUL si o sa savuram impreuna mai des cafeaua aceea buna ( ai dreptate, chiar a fost super buna ). -asa-asa-

12. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    @ Chatte

Ideal ar fi sa-ti gasesti un curs de 1 an de zile, esti linistita ca 1 an ai scoala si poate si job si este o varianta convenabila ca si pret. Daca nu, poti face mai multe cursuri;important este ca, dupa ce termini un curs sa te inscrii imediat la altul, ceri enrolment letter pt.home office si le trimiti scrisorica la Sheffield ca sa le arati ca inca esti studenta. Bineinteles, sa ai grija sa fie colegiul pe celebra dius register -thumbsup-

@ Bursucel
    oricare o fi,e bine dar eu zic sa renunti la a trimite mail-uri,pur si simplu du-te personal si spune ca vrei voluntariat...cred ca ai mai multe sanse asa(parerea mea).Oricum ar fi iti doresc bafta, tie si celorlalti care isi cauta scoala si job.! -bravo-

13. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna CATAD.Ai dreptate nu stiu mare lucru despre metropola Grimsby,dar am acolo prieteni,farmacisti care lucreaza si merg la ei.Ma vor gazdui pana imi gasesc o casa si pana ma dezmeticesc putin.Nu prea pot pleca asa de nebuna fara sa ma ajute cineva.Nu stiam ca e asa de "ruinata"zona si sincer mai cam pus pe ganduri -wow- dar ma gandesc...nu pot sa caut in alte zone din apropiere cand ajung?Ma uit unde pot gasi un job ca hairdresser in zona si incerc...cred.
    As putea sa merg si in Basildon sau prin imprejurimi dar acolo chiriile sunt mlt mai mari si viata mai scumpa .... -nervos- Imi crapa capul ca nu stiu incotro sa o iau...
    Ma gandesc ca am o meserie care poate fi practicata oriunde dar mai e si sotul meu care a lucrat in armata 11 ani si acu il pun sa faca -trist- ...ce?M-am interesat de cursuri SIA pt securyti dar mai avem pana acolo...mai intai vin eu si apoi ei..sotul si copilul.
    Sper sa ma descurc!
    Am sa ma gandesc la ce mi-ai spus!Multumesc din suflet!!!

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    buna
    gandeste-te ca pana in hull faci cu trenul peste 1 ora si cred ca pana la sheffield mai mult. a fost un orasel f fain acum multi ani in urma, dar acum se aseamana cu orasele de pe valea jiului ca si comparatie. farmacistii nu au probleme sa-si caute job-uri in zona, deci pt ei este extraordinar de bine acolo ca este fffff ieftin totul, dar nu va vad bine pe voi sa gasiti job-uri in grimsby sau regiune. cunosc persoane in hull(cel mai mare oras din zona) care au cautat job peste 1 an pana sa gaseasca ceva. eu zic sa va ganditi la un oras mare pt inceput, chiar daca o sa va coste ceva bani, dar oportunitatile de a gasi ceva de munca sunt mult mai mari. As alege sudul fara discutie pt noi veniti. Gandeste-te ca fara masina in zona aia esti mort. Pana la Luton faci cam 3 ore cu masina si pana la Heathrow in jur de 4-5 ore. vrei mai multe detalii intreaba-ma. Am locuit in zona un an si ceva si am mers cam peste tot in zona.

15. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am promis, revin cu detalii privind prelungirea statutului de student in urma schimbarii provider-ului. Azi am primit mail de la UKBA si, di cate vad nu s-a schimbat nimic din ceea ce stiam.
    Dear Dorina

Thank you for your correspondence received 13 December 2011 in which you have informed the UK Border Agency about a change to your education provider and course.
    The UK Border Agency have updated our records with details of your change of education provider and confirm you can continue to study and work in accordance with the Registration Certificate previously issued to you.
    For your information, you have permission to work for up to 20 hours a week in term time and for an unrestricted period during vacations or as part of a vocational training course. Furthermore, you will have permission to work for a period of up to four months from the end date of your course.
    If you are undertaking a work placement as part of your studies, it would be helpful if you would notify us of the details of the placement in writing by post or by email. Please be aware that you must be undertaking an NVQ level 2 or above, or its equivalent, and the work placement must be relevant to your course of study. A work placement that does not meet these criteria may not be recognised and a subsequent application for exemption may be refused.
    Please inform us of any changes to your course, should you have any queries please contact us on 0114 207 4074.

16. florycica

florycica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna CATAD!Ce sa zic?Iti multumesc pt.informatii si clar, nimeni nu stie mai bine ca tine care ai fost acolo cum stau treburile.Mai pus pe ganduri tare asa ca iau in calcul ce ai spus tu, sa aleg sudul.Ce vreau sa stii e ca avand un copil ma intereseaza o zona mai linistita unde sa gasesc o scoala bunicica(piticul are 5 ani jumatate),dar clar o zona unde sa gasesc servici.Deaceea te rog daca poti sa imi dai sugestii cu privire la locatie ar fiminunat.Nu ma astept sa fie canii co covrigi in coada si multa lume spune ca imi va fi greu sa ma intorc la patron dupa ce am avut afacerea mea,insa numai cine nu face afaceri in romania nu stie ce inseamna!!

Multumesc inca o data ca desi aveti viata voastra si sunt destul de sigura ca nu e doar roza,va faceti timp si pentru noi,sa ne impartasiti din experientele voastre.
    Sanatate si mult noroc!

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    important pt voi este sa alegi un oras unde sa ai oportunitati in gasire unui job. scoli bune sunt peste tot. ce te face sa crezi ca o scoala din grimsby este mai buna ca una din manchester, birmingham, leeds, etc? in general scolile bune sunt in zone scumpe de locuit. eu as alege orice oras mai mare. cu cat esti mai in nord cu atat e mai ieftin sa traiesti dar si oportunitatile scad. milton keyes, nothingham, birmingham, manchester, leeds, toate sunt ok ca si punct de start in aventura voastra in ukk. in general hair-stylist-i se cauta peste tot, dar tb sa te gandesti si la sot ce o sa faca. vezi ca s-a mai discutat pe forum despre locatie pt inceput.

18. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Dorina, ms frumos de informatie.

Acum cine ma lamureste si pe mine o chestie? Eu de ex. as vrea sa fac un NVQ care sa imi permita sa lucrez full-time. Unde pot verifica cat de mult imi poate permite un curs de genul sa lucrez?
    Sunt un pic in aer cu notiunea asta de NVQ, adica stiu asa cam teoretic ce face, dar ma cam omoara practica.

Ma gandeam sa fac un NVQ in Customer Service dar nu stiu sigur daca pot lucra full-time...

19. victoriaB

victoriaB New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ma numesc Victoria si am vazut mesajul tau. Eu lucrez pentru un colegiu care ajuta romani si bulagari: Maxwell WorkBased Training. Oferim diferite cursuri vocationale de NVQ. Eu sunt inscrisa la customer service si e f misto. Am observat ca nu stii ce inseamna NVQ- trebuie sa intelegi ca asta presupune sa lucrezi full time(eu lucrez peste 40 de ore pe saptamana). Cu NVQ iti iei yellow student card (poti sa muncesti unde vrei tu) si lunar un profesor va veni la job sa vada cum te descurci.De asemenea te putem ajuta sa-ti pregatesti dosarul pt interviu la Croydon. Noi lucram cu domnul John - pe care il recomndam cu toata caldura.
    Am inceput perioada de recrutare pt NVQ in Customer Service, Business Administartion si Cleaning.
    Daca te intereseaza mailul meu e: victoria_breban@yahoo.com / maxwellwbt@ymail.com sau la nr de tel: 07404652047

numai bine si un an nou fericit!
    Victoria

20. CataR

CataR New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o rugaminte ! Lucrez de cateva luni in retail, si as vrea ca in ianuarie sa incep un curs NVQ Customer Service level 2. Din cate am citit pe acest topic, am inteles ca o data cu inceperea acestui curs pot aplica pentru YC. Imi puteti va rog cum pot lua legatura cu acest domn John? Am vazut ca a ajutat foarte multa lume sa obtina YC. Va multumesc anticipat.

Share This Page