6.1 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CURSURI~LICENTA SIA

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by florycica, Dec 26, 2011.

1. CatalinAndrei1907

CatalinAndrei1907 New Member

Trophy Points:
    0
    Bună tuturor,
    Am şi eu o întrebare: Pentru a aplica pentru badge de ce acte este nevoie? Ştiu că trebuie şi cazierul, dar nu mi este clar dacă trebuie doar tradus şi legalizat...al meu expiră pe 16 septembrie..dar dacă l legalizez pot aplica pentru badge după perioada asta? Am auzit tot felul de informaţii vis a vis de legalizarea cazierului...aşa că o informaţie concretă m ar ajuta mult. Vă mulţumesc

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cazierul romanesc nu este absolut necesar , eu l-am avut tradus si legalizat , SIA v-a cere in numele tau cazierul tau de la politia din UK si eventual daca au suspiciuni te verifica in tara

3. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Pt cineva care e inca in Romania ( un tanar de 19 ani), cu ce acte trebuie sa vina aici pt a incepe un curs si a trece examenul SIA?
    I-mi puteti spune, va rog, unde se pot face ceste cursuri si cam care sunt costurile?
    Va multumesc

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Doar pasaport , buletin si cazier

eu aici am facut cursul symbiosec.co.uk ... nu stiu daca e bine sa pun link-ul , daca nu sa-l stearga moderatorii

5. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Multumesc mult pt raspuns
    Cazierul romanesc tradus si legalizat?
    E problema ca are doar 19 ani?

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Tradus si legalizat , totusi o sa-i fie greu sa-si gaseasca de lucru asa tanar

7. bobsonx

bobsonx New Member

Trophy Points:
    1
    Daca cineva stie sa ma ajute si pe mine.
    Eu sunt in situatia de a nu avea insurance number si nici yellow. Am facut totusi cursurile de door supervisor si de CCTV. Acum m-am impotmolit un pic la aplicatie.
    1. E ok sa pun ca am drept de munca in UK?(cei de la curs cand m-am inscris, pe acel formular, m-au pus sa las necompletata casuta cu dreptul de munca) Stiu ca 3 luni am voie ca self employed...

2. Un cazier il am din tara tradus si legalizat dar nu stiu daca e luat in considerare (sau trebuie altul obtinut aici, sau verificat de ambasada Romaniei -dupa cum se intelege pe site-ul SIA:
    "Until we hold more information about the criminal record certificate you should have the documentation verified by your Embassy before sending it in with your licence application." - http://www.sia.homeoffice.gov.uk/pages/ ... ies-4.aspx.

3. Ce se poate face daca nu cunosc nici un cetatean britanic cu pasaport pentru a semna pentru poza mea?

8. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    1. Da , ai drept de munca ca si SE
    2. Pune si cazierul de acasa , aici te cauta ei oricum
    3. Trebuie neaparat , incearca prin ceva pub

9. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare,care sper sa nu starneasca doar zambete...
    Tinand cont ca o parte din cei interesati de acest subiect vin oarecum direct din patrie,si au diferite grade de cunoastere a limbii engleze..intrebarea este:
    Cam care e nivelul,si care sunt asteptarile vis a vis de candidati in ceea ce priveste cursurile si examenul pentru licenta SIA,relativ la intelegere si conversatie?
    Sau,de exemplu,o persoana care poate sustine cu brio testul CSCS direct in engleza,ar putea face fata cu succes din punctul de vedere strict al comunicarii si la SIA?
    O parte dintre noi am muls vaca,o alta parte am facut 3 facultati,unii putem vedea filme fara sa citim subtitrarea,altii poate ne gandim serios la cursurile ESOL inainte de orice.Ori sa intram in echipa de zugravi romani ai lui cumatru' caz in care nu ne trebuie nici o limba de-ar fi sa stam 10 ani in orice tara de pe planeta..

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    :)

Poti sa faci cursul si la firme unde exista administratori romani , care sunt mai intelegatori ... examenul il dai unde faci cursul

11. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Rogu'te,prea marite Theman73 ,da-mi un indiciu despre firmele administrate de romani in domeniu...e limpede ca romanu si tiganu incearca sa-ti ia toata mina,nu se multumesc numa' cu un deget.. :)
    O sa cotizez la un pint de bere...dar sa te si cunosc in carne si oase peste vreo cateva saptamani,doar pentru a-ti strange mana...la fel cum tin sa fac cu toti prietenii de pe forum care mi-au dat un indiciu ,ori o speranta...

12. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Care dintre voi mai asteapta licenta SIA?
    La mine a durat 4 saptamani de am avut certificatul,si inca 6 saptamani de cand am aplicat pentru licenta si inca ma verifica de nu mai termina cu checkings-urile lor.
    Faptul ca am avut cazierul din tara tradus a fost frectie la piciorul de lemn...
    Va rog,care mai stiti ceva despre ce se mai intampla la SIA in aprilie-mai 2013,povestiti.
    Din ce citesc pe forumurile de specialitate si prin newsletter s-au apucat nitel de curatenie printre agenti...vis-a vis de dreptul de sedere si dreptul de munca in UK,cu interes deosebit catre self-employed ...Sper sa nu fie adevarat. -plans2-

13. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    nu are vere legatura cu self-employed. Si eu am facut ca tine cand mi-am luat licentza. Am fost sincer si am adus cazier din Romania si a durat cam cu 3 saptamani mai mult decat aplicatiile celora care au mintit zicand ca sunt in Anglia de mai mult de 5 ani(caz in care nu-ti mai trebuia cazier de RO).
    SIA trimite o data la 6 luni o scrisoare prin care noi si bulgarii trebuie sa declare pe proprie raspundere ca lucreaza doar self-employed sau in cazul in care exista BC, YC lua intre timp sa le trimiti toate detaliile lor.
    Am auzit ca vor sa modifice modalitatea de obtinere a licentei DOOR SUPERVISOR... pentru ca orice pitic de 1.70 si 40 kg ajunge door supervisor sau orice gras care nu se poate misca.

14. valerius_tm

valerius_tm New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Imi poti da mai multe detalii te rog despre tipul jobului, cat se castiga? Spre exemplu daca ai misiune sub NATO cu certificat de participare (care atesta cele spuse), experienta militara poti obtine mai usor licenta SIA? Sunt interesat sa ma stabilesc in UK sa fac un curs de door supervisor, sa aplic la licenta, iar pe viitor un curs de close protection. Iar daca ai deja sa zicem licenta SIA pentru door supervisor spre exemplu, la urmatoare licenta pentru alta specialitate in security iti este mai usor sa o obtii?

15. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Un raspuns autorizat poate sa-ti dea deceneu,theman.
    Pana se intorc ei din shift-urile lor,pot sa-mi dau cu parerea oarecum,avand gradul de colonel in google,si vreo 3 dan pe bing.
    Plata pleaca de la minimum wage care e 6.19.
    Din observatiile personale,plata in security pare a fi un pic mai buna decat la ceilalti palmasi slab calificati,de pe santiere sau whatever,echivalenti in IQ.
    Se poate lucra in retail (6.19-8),corporate (de la 10/h in sus),door supervisor(la puburi,de la 10/h in sus),head door supervisor (15/h),airport,front house la Abramovici si prietenii lui,ori close protection.,
    In close protection sunt bineveniti in special fostii militari.Insa si concurenta e pe masura...puscasi,rangeri,plutonul Bragadiru
    Cat despre cursurile SIA nu e nimic de speriat,trebuie un pic de engleza totusi..
    Stiu ca sunt discount-uri pentru urmatoarele licente,daca a fost luata prima,cea de DS.

16. valerius_tm

valerius_tm New Member

Trophy Points:
    0
    Ms Gellu. La ultima chestiune m-am exprimat un pic ambiguu cred, m-am referit la momentul in care aplici din nou la SIA pentru noua specialitate, sa zic ca am avut prima data DS. am obtinut certificatul, am aplicat la SIA, am obtinut si de la ei, iar pe urma sa zicem ca fac cursul de CCTV sau un altul din categoria security, cand aplic mai apoi, din nou, la SIA se rezolva mai repede?

17. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Aici numai cei care au aplicat pentru a 2-a sau a 3-a licenta pot sa ne lamureasaca.
    Si eu sunt interesat de domeniu.
    In general se continua cu CCTV,First Aid,close protection.
    Din cauza regimului armelor si munitiilor,cursul de close protection in general e tinut undeva in afara UK,costa pana la £ 2000 si dureaza vreo 2 saptamani.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu , procesul de licentiere este la fel pentru toata lumea .

Cand iti vine randul la dosar ... eu am primit licenta de DS in 3 saptamani , stiu cazuri in care a durat 3 luni . De ce ? Habar nu am .

L.E.

Close protection poti sa faci la orice firma acreditata .

19. valerius_tm

valerius_tm New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru informatii. Despre cursurile de close protection stiam si eu ca partea practica ce tine de tactica cu armament/trageri se desfasoara in afara U.K. Voi lucrati de ceva vreme in domeniu nu? Theman73 si Gellu. Aveti idee de vreun job in domeniu?

20. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu,eu nu lucrez inca...sunt in faza de astepare pentru prima licenta.
    Theman ne poate da ceva sfaturi (si ciobanuldinoras) cat priveste cum si unde se poate gasi de munca.
    Eu pot sa-ti spun din experienta,ca nivelul cursului de Door Supervisor e destul de basic ca sa nu zic altfel.
    Probleme pot sa apara datorita nivelului de intelegere a limbii engleze,pentru un nou venit de pilda,cum am fost eu.
    Practic asta m-a impiedicat sa iau punctaje maxime la teste,nu altceva,cred ca tre sa fii complet lemn sa nu treci examenul.
    Eu am platit £130 cursul,nu stiu daca are sens sa dai mult mai multi bani...plus 230 la SIA.
    Joburi sunt o gramada,problema e ca un nou venit nu poate fi angajat..pentru ca nu are drept de munca.
    Ca Self-Employed e solutia temporara,insa din postura asta majoritatea usilor sunt inchise...adica ma refer la firmele importante si joburile bune.

Share This Page