22.8 C
London
Wednesday, May 24, 2017
£1 = 5.27RON / €1.16 / $1.30

CURSURI GRATUITE - ESOL

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ELLAWS, May 10, 2011.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Deschid acest topic, pentru a veni in ajutorul CELOR AFLATI DEJA IN UK si care nu stiu ca pot obtine un certificat ESOL (English for Speakers of Other Languages) - GRATUIT !!

Invit de asemeni si alti useri ai forumului sa anunte pe acest topic, alte colegii, institutii de care au cunostinta, ca acolo se studiaza inca gratuit ESOL, de regula mai sunt programe / cursuri initiate / patronate / sponsorizate de Consiliile Locale, nu va costa nimic sa transmiteti informatia si altora, sa faceti un bine semenilor vostri...

De retinut este faptul ca aceste cursuri reprezinta o portita pentru a patrunde LEGAL pe piata muncii din UK (daca bineinteles, cursurile sunt oferite de institutii / colegii acreditate!) caci in baza acestor cursuri puteti aplica la Home Office pentru Yellow Card (de student) care va ofera apoi drept legal de munca 20 de ore / saptamana.

http://www.woking.ac.uk/woking-college/where-are-we/

Aceste cursuri, sunt recomandate si celor care intentioneaza sa-si continuie studiile in UK pentru inscrierea la colegiu sau universitate DAR si pentru a aplica pentru un job mai decent... recruterii si angajatorii vor fi "mai sensibilizati" daca le veti arata un astfel de certificat -da-da-

2. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult pt informatii, am gasit, dar din pacate trebuie sa fi sub 19 ani sa studiezi gratis. E nasol asa.

Plus ca sub sctia "acceptance" scrie
    An offer of a place at the College will be sent to you within three weeks, subject to interview,
    and receipt of a good reference from your school.

Daca scoala am absolvit-o acum 20 ani???

Cred ca nu toata lumea este legible sa applice.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Am un prieten avocat care invata acolo GRATUIT (are 35 ani) Dupa ce termina cursul ESOL doreste sa faca un conversion course pentru ca mai tarziu sa-si poata profesa meseria aici. Dimineata am vorbit cu el si cred ca nu-i problema sa-l aduc aici sa confirme (LOL) daca e nevoie o facem si pe asta... S-apoi am si eu o varsta... ma vezi pe mine sa pun aici pe forum informatii neverificate.. -nu-nu- (pacatele mele!!!) Chiar am avut inspiratia sa-l intreb daca nu se supara sa pun informatia pe forum... raspunsul lui a fost "NP, da mai departe..." -asa-asa-

Apoi, eu am venit doar cu acest exemplu, dar sunt sigura ca mai sunt si in Londra, prin imprejurimi si in provincie cursuri ESOL gratuite, numai ca cei interesati ar trebui sa le caute un pic... doar e interesul lor -da-da-

Bineinteles ca toata lumea poate sa aplice insa, este la latitudinea Course Leader cine trece interviul si cine nu... Conditia este sa te prezinti decent, motivat si interesat pentru acel curs.
    Chestia cu referintele bune de la scoala se aplica probabil celor mai tineri. Pentru mature students e un pic mai simplu -asa-asa-

4. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    ellaws - nu m-am referit ca dai detalii gresite, absolut deloc!!! mersi mult pt tot, si sint sigura ca nu sint singura care-ti spune multumesc. Agreez cu tot ce ai spus. That's all !!

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Ohhh, atunci imi cer scuze ca am inteles gresit -scuze- Si merci MULT pentru interventie -ma-iubesc- -multumesc- ca abia am putut sa explic oamenilor mai bine. Ideea mea era sa-i ajut... (daca tot am prins un pont) sa-i incurajam... nu sa-i descurajam -hipno-

Sorry again -cu-bine-

6. gms

gms New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc! Doresc mai multe detalii!

7. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Pentru cei interesati de cursurile Esol gratuite puteti accesa link-ul urmator:

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Merci MULT Diana, -ma-iubesc-

Da, asta este link-ul corect (dat de tine)

http://www.candi.ac.uk/adults/free-esol ... th-courses

O alta idee ar fi sa mergeti la Local Library din zona in care stati sau la cel mai apropiat Leisure Centre sau intrebati la Consiliul Local (de care apartineti) unde se desfasoara mai aproape de voi cursurile

http://www.learndirect.co.uk/?CMP=ind_b ... fAodIiF8Cg

dau un "mic copy/paste" de pe site

How much will it cost?

In many cases, government funding is available to cover the cost of your learning and qualification. This means you won’t have to pay a penny.

9. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Ce am constatat dupa o documentare mai atenta pe site-urile mai multor colegii care ofera aceste cursuri Esol este urmatorul lucru: marea majoritate a acestor colegii si in special cele pentru adulti, ofera cursurile gratuit daca faceti dovada ca sunteti beneficiarul sau dependentul unui beneficiar al "Jobseekers Allowance,Council Tax Benefit,Housing Benefit,Income support,Working Tax Credit (and earning less than £15,276),Pension Credits (Guarantee Credit only),Employment & Support Allowance (ESA) -Income related.

In schimb se poate cere taxa de inscriere sau/si taxa de examen,plus materialele de studiu.

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Asta e ideea esentiala : puteti studia GRATUIT!... doar putina VOINTA si RESEARCH... -da-da-

11. gms

gms New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

12. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    in special cele pentru adulti, ofera cursurile gratuit daca faceti dovada ca sunteti beneficiarul sau dependentul unui beneficiar al "Jobseekers Allowance,Council Tax Benefit,Housing Benefit,Income support,Working Tax Credit (and earning less than £15,276),Pension Credits (Guarantee Credit only),Employment & Support Allowance (ESA) -Income related.

Asta inseamna ca toti romanii au cele de mai sus? cum se poate asta? N-am stiut ca Romanii au parte de aceste ( sau vreun ) beneficiu. Probabil ca sint naiva!!
    N-am fost in viata mea nici una nici alta, si n-am avut sau luat benefits (except maternity pay) asta inseamna ca nu pot studia gratis?

Eu deja m-am informat ieri la Sectia de Education ( via Library) ieri, si ESOL cursuri NU SINT Gratis.
    Si nu m-a intrebat nimeni de benefits!

Daca intelege cineva acest lucru mai clar decit mine si stie cum devii " job seeker blah blah blah" va rog sa-l explicati. Sint numai urechi!!

13. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Cum vointa si research? Doar sa fim on benefits!!! (unii dintre noi nu se califica)
    Trebuia sa specificati asta probabil de la inceput ca sa nu mai cautam si sa ne uitam pt ESOL classes in alta parte!! Mersi oricum, sper sa fie de folos informatia pt cei care se califica pt cursuri gratis!!

14. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    agnb1,

Free ESOL, English and Math Courses

Do you want to improve your skills and find work?

For more information or to book an assessment for one of our free:

•ESOL
    •Literacy
    •Numeracy courses

Courses are free to anyone aged 19+, living in Islington and not working.

Conform celor scrise pe site-ul www.candi.ac.uk/free-esol-english-and-math-courses/

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    @agnb1

Asa este, nu toate cursurile ESOL sunt acum gratuite, de cand au venit la putere conservatorii, au taiat drastic fondurile pentru "free education" dar mai sunt pe alocuri GRATUITE Eu de asta faceam apel la altii care mai stiu sau mai aud si de alte localitati... sa anunte aici pe topic...
    Unele colegii "ii ajuta pe cei in beneficii" -da-da- cum e learndirect.co.uk care ofera 'jdemii de programe mai ales NVQ-uri gratuite, numai sa-i scoata din pub-uri... sau sa-i ia din spinarea guvernului sa-i puna la treaba... Prietenul despre care aminteam mai sus, nu are nici beneficii si nici macar YC inca (asteapta sa-i vina) desi a inceput cursul din februarie...

Spuneam ca trebuie un pic de vointa si research (ca e interesul lor) sa afle in functie de situatia care se preteaza fiecaruia...

Sa recapitulam :

- sunt cursuri ESOL gratuite pentru adulti (exemplul dat de mine mai sus) ;
    - sunt cursuti ESOL si ORICE ALT CURS VRETI SA URMATI - GRATUIT pentru toti cei care nu au inca implinit inca 19 ani si sunt rezidenti UK sau UE (deci si romani!) ; (exemplu dat de agnb1 si de mine pe alte topicuri) ;
    - sunt cursuri GRATUITE destinate celor care au 19 + si nu lucreaza nicaieri (exemplul dat de lovelyd si de mine pe alte topicuri) ;
    - sunt cursuri ESOL sau ORICE ALTE CURSURI - GRATUITE pentru cei care se afla in diverse beneficii (asa cum a spus si lovelyd si agnb1 si eu pe topicul "Adult Learning Grant" inca de-acum un an si ceva in urma)
    - sunt cursuri la care daca te-ai inscris, nu numai ca e GRATUIT dar iti da si bani de transport+mancare 30 lire/saptamana - cautati pe google "ALG - uk"

Agnb1

Toti romanii sunt indreptatiti sa primeasca diverse beneficii (de la caz la caz) odata ce au lucrat legal in UK si au devenit tax payer (contribuabili). La tine nu a fost cazul, deoarece si tu si sotul ati avut impreuna salarii bune... Beneficiile se acorda tuturor cetatenilor britanici sau europeni care lucreaza legal in UK si au household income (venitul fiecarei familii) sub limitele prevazute de lege. (offff, n-am timp sa caut acum sa dau link - maine am examen -ceeee?- )

Aaaa, si merci MULT pentru interventie agnb1 si lovelyd care au rupt din timpul lor sa va aduca informatii... -ma-iubesc-

16. Dia Dulman

Dia Dulman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna... Am inteles, sunt cursuri gratuite insa institutia nu este situata in Londra... :(

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    And your point is...? Sa-mi fie cu iertare, dar sunt studenti care vor sa studieze intr-un anumit domeniu si se duc la universitatea din orasul X pentru ca acolo e universitatea cea mai buna in acel domeniu, sunt studenti care se duc la universitatea din orasul Y pentru ca acolo e acceptata aplicatia lor. Cursurile ESOL gratuite, spre deosebire de acum cativa ani, au devenit o raritate. Topicul asta a fost creat pentru a se face cunoscute institutiile unde se pot urma astfel de cursuri gratuit, pentru cei ce vor sa si munceasca(cu yellow card) si n-au destui bani sa mai plateasca si cursul(pe langa chirie si alte cheltuieli). Si daca nu ma insel, unele dintre colegiile enumerate aici sunt chiar in Greater London Area. Daca esti in Londra, ce te opreste sa faci cateva vizite pe la colegiile londoneze, poate gasesti totusi un colegiu la care sa studiezi gratuit. Altfel... mai exista si transport public, dar depinde ce-si doreste fiecare...

18. Dia Dulman

Dia Dulman New Member

Trophy Points:
    0
    'And your point is...?' ?!
    Nu trebuie sa fii acid/acida :)
    Pur si simplu am vrut sa aflu daca exista si in Londra institutii care sa aiba cursul gratuit cum e in exemplul dat mai sus de la inceputul topic-ului.
    Deocamdata nu sunt in Londra. Am locuit acolo un an jumatate dar m-am intors in Romania sa imi dau licenta. Intr-o luna ma intorc insa acum fac research ca sa fiu sigura unde sa ma prezint sa incep un curs ESOL. Nu vreau sa pierd timp, de asta deranjez cu o replica precum cea de sus.
    Mersi!

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Dia,

Exemplul dat de mine mai sus, colegiul respectiv se afla intr-o suburbie a Londrei (vezi la MAP pe site-ul lor), faci cam o ora cu trenul din Londra pana acolo. Daca tii cont ca cele doua ore de curs sunt o data pe saptamana (miercurea) eu spun ca se merita efortul... mai ales ca e gratuit... -asa-asa-

20. Dia Dulman

Dia Dulman New Member

Trophy Points:
    0
    Da, am observat... dar nu am realizat ca nu este chiar atat de departe de Londra.
    As mai avea doua intrebari, cat dureaza cursul acesta, un an ? Este singurul curs gratuit?
    Multumesc!

Share This Page